•  

  pokaż komentarz

  To jest idealne wyjaśnienie, dlaczego wolny rynek nigdy nie będzie działał.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Nie chcę Ci znowu niszczyć światopoglądu, ale czy nie przypadkiem Coca-cola i Pepsico robią sobie konkurencję? Parę kilka innych przykładów też by się dało tutaj znaleźć. Ale co tam, kapitalizm jest do bani. W PRL-u to się żyło^^

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Rozwiń wypowiedź bo nie do końca rozumiem. Jeśli Ci chodzi o to, że rynek się ograniczy do kilku gigantów, to muszę Ci powiedzieć, że z całej tej listy kupiłem ostatnio (~miesiąc) 3 rzeczy:
   - szczoteczkę oral-b
   - herbatę lipton
   - czekoladę milka

   Jest cała masa mniejszych producentów, którzy robią towar konkurencyjnej jakości.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: ...i w dużo bardziej konkurencyjnych cenach. Większość markowych produktów nie jest warta nawet połowy tego, ile kosztują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak:

   Pepsico robią sobie konkurencję?

   Tak, tak....... robią sobie.

   Ale co tam, kapitalizm jest do bani.
   Wskaż proszę gdzie tak napisałem!

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:

   Wskaż proszę gdzie tak napisałem!

   A tu proszę "To jest idealne wyjaśnienie, dlaczego wolny rynek nigdy nie będzie działał." Co to za kapitalizm bez wolnego rynku? <śmiech>

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Jak coś co po prostu jest może działać albo nie działać?
   Wolny rynek ustala cenę w której spotyka się popyt i podaż.

   To chyba interwencja w wolny rynek może działać albo nie działać, albo wolny rynek może w danym kraju być albo go nie być.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:
   Przy tak zbudowanym rynku niema praktycznie konkurencji, tak wielkie koncerny dogadują się bez najmniejszych problemów, dzielą miedzy siebie rynek i blokują go, nie wyrośnie już nic prócz tego, co jest.
   Wolny rynek jest naturalnym i właściwym rozwiązaniem, niestety przy obecnym ukształtowaniu po prostu nie nie istnieje i istnieć nie może, korporacje są tak potężne, że będą blokowały każdą inicjatywę. Tka sytuacja jest np. z firmami tytoniowymi, które teoretycznie konkurują a tak na prawdę działają w zmowie od lat 50 tych. Kolejna sprawa, to spółki aukcyjne i z o.o. to też nie jest naturalny twór wolnorynkowy. Do tego dochodzą rozwiązania prawne, przepisy międzynarodowe itd.....
   Dyskusja jest na kilka dni, od prawa do etyki biznesu.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Dlatego potrzebujemy armii urzędników i polityków których będziemy opłacić. A oni w trosce o nas będą brać łapówki od dużych firm i korporacji w zamian za korzystne dla nich regulacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: a ktoś Ci każe kupować produkty tych firm? Zamiast Coca-Coli i Pepsi masz lokalnych producentów którzy co prawda nie mają międzynarodowego zasięgu ale produkują podobne wyroby. Jeżeli Ci nie odpowiada to co oferują mniejsi producenci i wolisz Pepsi to znaczy że ich produkt jest lepszy. Tak działa kapitalizm który jest najbardziej naturalnym systemem gospodarczym jako klient decydujesz swoimi pieniędzmi co ci odpowiada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak:
   Jeszcze raz, bo znowu nie zrozumiałeś.
   Gdzie napisałem zdanie:
   Ale co tam, kapitalizm jest do bani?

  •  

   pokaż komentarz

   @MK88: Tylko te wolne rynki mają tendencje do tworzenia się wielkich molochów, które mają już wystarczającą władzę(w pieniądzu, reklamie i nie tylko) by sterować rynkiem. Tworzą się po prostu monopole przez, które ciężko się przebić. W małym mieście stawiają biedronkę i wszystkie okoliczne sklepiki upadają, bo nie są w stanie wyprzeć zachodniego kapitału.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marekgd1981:
   Nie, musimy zlikwidować regulacje.....

  •  

   pokaż komentarz

   @iron_fox:

   a ktoś Ci każe kupować produkty tych firm?

   Tak, bo innych po prostu niema. Korporacje skutecznie blokują konkurencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Czy robią sobie konkurencję? Może tak, a może mają zmowę cenową. Ale przy dwóch podmiotach nie mamy juz wolnego rynku tylko oligopol. I do tego zawsze dochodzi w kapitalizmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: No tak, Polo Cola i reszta się nie liczy....

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein:
   Właśnie to chciałem przekazać! Tylko emocje nie pozwoliły mi tego tak zgrabnie ująć :)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: To jest taki kapitalizm bez wolnego rynku?:>

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Liczy bo akurat spożywka to branża z małymi kosztami wejścia ale mimo wszystko zazwyczaj dochodzi do przejęc jeśli któraś z firm jest zbyt konkurencyjna jak np przypadek Bakomy. Ale np jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, bankowość, samochody to ciężko wejść z czymś nowym jeśli nie ma się miliardów do dyspozycji.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Twierdzisz, że wolny rynek nigdy nie będzie działał, po czym udowadniasz, że nie istnieje, tak jakbyś chciał żeby istniał. Imputują ci tu różne rzeczy, ale co proponujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein: Często molochy i monopole powstają ponieważ istnieją zbyt duże obciążenia podatkowe i regulacje dla małej przedsiębiorczości i małych firm, które stanowią konkurecję dla molochów. A duże korporacje mają polityków w kieszeni i dosyć zręcznie wywijają się z obowiązku płacenia podatków. Np. ostatnio było głośno że GE prawie nie płaci podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Tylko, że mali nie mogą konkurować z dużymi kosztami i to korporacje mają wpływ na tworzenie prawa. Dlatego są równi i równiejsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: Małe koszta to również małe zyski. Więc już nie przesadzaj. Jak Wedla kupowali to za grosze również nie poszedł.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr:
   To fanatyk Korwinista, Korwin powiedział i za nic go nie przekonasz! On po prostu nie rozumie, że w dzisiejszych czasach wolny rynek nie będzie działał.

   @iron_fox:
   @Marekgd1981:
   @grucha_:
   Może tak:
   Idea wolnego rynku jest jak najbardziej słuszna, problem jednak taki, że aby on zadziałał, trzeba by zlikwidować całkowicie korporacjonizm a tego zrobić się nie da!
   Jak w gospodarkach sterowanych, czy socjalistycznych to urzędnicy decydują o dostępie do ryku, tak w dzisiejszych czasach decydują o tym korporacje, są tak potężne organizacje, że nie da się ich po prostu ominąć! Kolejną sprawą jest odpowiedzialność prawna i etyczna, kto odpowiada w spółce aukcyjnej, giełdowej? Nikt! Bo ona niema właściciela! W tym właśnie problem! Należało by więc wykreślić z zapisów prawnych S.A. i co za tym idzie zlikwidować giełdowy obrót papierami tych spółek.
   A przecież o jest nierealne.
   Aby prawdziwy wolny rynek zadziałał, trzeba by go "zresetować" po prostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pherun:
   Nie rozumiem twojego pytania.

   Nie istnieje i nie działa, nie będzie działał, bo nigdy nie zaistnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Ludzie mają wbite do głowy że kapitalizm rozwiązuje wszystkie problemy a zapominają o tym, że człowiek nie jest uczciwy i racjonalny. Gratuluję wyzbycia się strachu i otworzenia oczu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr:
   Zawsze mówiłem prawdę :) i zawsze mnie minusowali :)
   No ale tak niestety jest, ja sam kiedyś wierzyłem w ideał kapitalizmu, nadal wierzę, ale bardziej w utopię.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: No właśnie problem w tym, że zarówno kapitalizm jak i komunizm są utopijne bo zakładają, że nie istnieje korupcja. Praktyka pokazuje, że niestety świat nie jest uczciwy i chyba żaden system nie będzie w pełni sprawny i sprawiedliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: (Hipotetycznie) Jeżeli taki Baron np. Nestle wykupi 1 'rękaw' od MARSa np. Wrigley, to Nestle staje się potężniejszym gigantem wśród innych. Wielka ryba połyka mniejsze. W końcu taki MARS zacznie plajtować i krytycznie zacznie sprzedawać swoje udziały innym wielkim korporacjom. Już nie wspominając o łapówkach w kwotach dziesiątków mln. dolarów. /Hipotetycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr:
   Co nie znaczy, że mamy ni kapitalizmu nie dążyć :)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Ja bym chętnie eksperymentował z komunizmem.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: To system ma być sprawiedliwy, czy ludzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: to trzeba zacząć od ludzi ; ) Tak się zastanawiam jak to jest... a to jest tak, że albo weźmiesz z przyjemnością łapówkę, albo Cię odpowiednio zastraszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @whitewladi: Generalnie wiara w to, że 40 milionów ludzi będzie uczciwych jest utopijne. Musimy się z tym pogodzić. Trzeba by zbudować świat od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: Już dawno zakasałem rękawy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Komunizm jaki mieliśmy był strasznie wypaczony i totalitarny więc nie chciał bym go tak jednoznacznie oceniać. Skoro mamy dość kapitału i produktów, żeby wszyscy żyli szczęśliwie to może by się udało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Nie chce Tobie psuć światopoglądu ale ja pracowałem dla jednej z tych firm i śmiało mogę to potwierdzić. Nie chodzi tylko o moja firmę ale u innych jest to samo. Wiem bo moi znajomi przenosili się właśnie do takich firm albo z nich przychodzili (bo wszystkie działają podobnie, jak widać tylko opakowania i etykietki się zmieniają) Jak kiedyś będziesz miał okazje wybrać się na targi (skierowane do innych biznesów), to zobaczysz właśnie cala gamę produktów na stoisku jednej firmy. Tak samo jest z gazetami, ubraniami itp. Nie wiem czy w Polsce już jest tak samo ale jak byś w UK prowadzi sklep to przeważnie rozmawiałbyś tylko z kilkoma przedstawicielami tych największych firm.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, że mali nie mogą konkurować z dużymi kosztami i to korporacje mają wpływ na tworzenie prawa

   @karol3wr:
   czyli duży potrafi produkować taniej. lepiej aby mali produkowali drogo? wtedy chwaliłbyś wolny rynek, czy ganił go za to że produkuje za drogo? jakby nie patrzeć zawsze będzie źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: nic nie wyrośnie, a jakże, Kofola (ci od Hoop coli) to tylko złudzenie optyczne. Spółki zoo i akcyjne to nie jest naturalny twór wolnorynkowy? Mylisz regulacje i obowiązki nakładane na spółki z istotą i motywami tworzenia takich spółek. Które (tzn. regulacje) i tak nie są negatywnym zjawiskiem, chyba że chcesz żyć w świecie anarchii wolnorynkowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr:
   Nie udało by się! Tyle eksperymentów na całym świecie już było i nic z tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: o stary, chyba za duzo powieści cyberpunkowych przeczytałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @lubieSanki:
   Wybacz, ale porównanie hoop z CocaColą jest chyba żartem....

   Źle rozumujesz, nie anarchia, tylko rynek regulowany prawem, w tej chwili na świecie mamy czysty korporacjonizm, nie robi mi osobiście różnicy, czy rynkiem steruje rząd, czy korporacje, efekt jest ten sam!
   S.A. to idealne narzędzie do spekulacji i sterowania rynkiem!

  •  

   pokaż komentarz

   @hiena:
   Oj chyba nie czytałem żadnej w swoim życiu....

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   Te minusy tylko potwierdzają zasadę, że ludzie nie tolerują prawdy.
   Chyba, że ludzie nie rozumieją o cho chodzi..
   Kapitalizm i wolny rynek to wspaniała idea, niestety to tylko idea, jest nieosiągalna w dzisiejszej rzeczywistości i trzeba się z tym pogodzić, wiem, że JKM pięknie mówi, szkoda tylko, że nie podaje konkretnych rozwiązań i regulacji a nie może ich podać, bo ich nie ma, one po prostu nie istnieją!

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   W jaki sposób wielkie koncerny blokują rynek?
   Jeśli np. Coca-Cola podniesie tak cenę, że ludzie będą ze smutną miną ja kupować, to jakiś facet założy firmę, która będzie wytwarza Koka-Kole podobną w smaku, lecz butelkę będzie sprzedawał o 50% taniej niż Coca-Cola. Zgarnie na tym tysiące i powiększy biznes.

   Co z tego, że dogadują się między sobą? Nie dogadają się z młodymi firmami, które chcą zyskać klientów. Właśnie obecnie - jak napisał @Marekgd1981 - te giganty lobbują urzędników, dają łapówki w zamian za korzystny dla nich przepis.

   @boguchstein:
   Nie przebijają się, bo w Biedronce jest taniej i wygodniej, a liczy się klient.

  •  

   pokaż komentarz

   @AGMateusz:
   Sam sobie odpowiedziałeś!

   te giganty lobbują urzędników, dają łapówki w zamian za korzystny dla nich przepis.

   To tego zmowy cenowe itd. Wystarczy przepchnąć jeden przepis i blokują praktycznie cały rynek, zapewniając sobie rzekę pieniędzy.

   Jest na to mnóstwo przykładów! Chyba nie wierzysz w uczciwość korporacji?!
   Firmy tytoniowe są w zmowie od lat 50-tych, możesz znaleźć te informacje bez trudu.
   Korporacje wywalczają sobie regulacje prawne i certyfikaty, które kosztują oszałamiające pieniądze i w ten sposób blokują małe firmy!
   np. aby sprzedawać związek chemiczny xxx musisz mieć certyfikat, który kosztuje 1,5 miliona dolarów i trzeba do tego przejść szereg kontroli, okazuje się, że 4 firmy na świecie już je mają!

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   Ej, ja mówię o wolnym rynku. Gdzie urzędnik ma takiego wała do gadania. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @AGMateusz:
   No właśnie takiego rynku nie da się stworzyć, bo trzeba by zrobić z tymi korporacjami a to jest niemożliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   Co jest w tym niemożliwe?

  •  

   pokaż komentarz

   @AGMateusz:
   To ja zapytam, jak byś chciał to osiągnąć, będzie prościej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Po tym jak rozwinąłeś swój pierwszy komentarz nie bardzo rozumiem za co dostajesz po głowie i od kogo właściwie? Korporacjonizm nie jest zjawiskiem z wolnego rynku a konszachtów z politykami - Microsoft to dobitny tego przykład. Nie daj się ponosić emocjom bo dobrze prawisz. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @incubus20:
   Chociaż jedna osoba mnie rozumie :) Moim problemem jest niemożność jasnego wypowiedzenia myśli w emocjach :)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   Po prostu zlikwidować ustawy regulujące rynek. I wpisać do konstytucji, że mamy wolny rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: bo czasem placi sie za marke, http://allegro.pl/czerwone-japonki-valentino-z-roza-39-s-s-2012-i2253889065.html No, ale cóż drogie jest zycie hipstera/hipsterki

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: To się zmieni, że urzędnicy nie będą lobbowani, bo nie będą mieli wpływu na rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @AGMateusz:
   No nie wiem....Trzeba by to w praktyce sprawdzić :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sfumato: Na targach choćby zbrojeniowych niektórzy wystawcy nie tylko przedstawiają swoje produkty, ale również innych firm o ile nie mają sami takich wyrobów. Jakoś mi się to nie kłóci ze światopoglądem. Ludzie przechodzą z jednej firmy do drugiej, tu też nic nie ma. targi to nie sklep i każdy pokazuje swoje produkty...

  •  

   pokaż komentarz

   @karol3wr: To sobie załóż własną komunę, jak ci się tak podoba, a od innych ludzi się odwal.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav:
   Jeszcze pare latek i będzie jak u Henryka Forda:
   Możesz wybrać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: gdyby tak to wyglądało to pół biedy, ale tak naprawdę to te korporacje mają tych samych właścicieli. A im nie zależy czy pieniądz wpadnie do prawej czy lewej kieszeni. A dają ludziom wybór.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: No widzę ze jesteś bardziej poinformowany ode mnie chociaz pracowałem dla jednego z tych największych graczy prawie 4 lata i trochę ludzi poznałem. O targach tez mowie z własnego doświadczenia. Takie giganty wykupują każda mala firmę albo i duża (KRAFT; Cadbury) nie tylko po to żeby przechwycić zysk ale tez ceny akcji wzrastają jeżeli 'marketshare' się powiększy. Takie firmy później płaca za miejsca na polkach w sklepach (bo są te mniej i bardziej dochodowe) i to za każdą pozycje (tj. np ile puszek, butelek czy batoników znajduje się w rzędzie na polce). Często nawet płacą za trzymanie na polkach produktów które się nie sprzedają, tylko po to żeby konkurencja nie dostała tego miejsca (bo spadnie 'marketshare' a konkurencji wzrośnie). Tak jest od malutkich sklepików aż po te największe supermarkety (przynajmniej w UK). Wiele przejętych firm jest utrzymywanych z własna nazwa tak jak był 'Wedel' kiedy należał do Cadbury. A to że ktoś tam sobie na spółkę stoisko na targu razem wykupił to już inna bajka. Poza tym na przemysł zbrojeniowy to nie jest taka 'masówka' jak proszki do prania, czekoladki, papierosy itd. Tutaj to się nazywa Fast Moving Consumer Goods, co można przetłumaczyć na 'produkty szybko sprzedające się' albo 'szybko konsumowane' i obowiązują nieco inne zasady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sfumato: Jednak tam czegoś takiego w zbrojeniówce nie ma, a akurat w tym dobry jestem. O przemyśle spożywczym doświadczenie mam zerowe, więc Ci wierzę. Przecież podobnie jest w przemyśle motoryzacyjnym, chociażby grupy VW.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: ehm, spółka akcyjna wcale nie musi być notowana na giełdzie (czyli być spółką publiczną), więc ciężko tu mówić o spekulacji... Sterować rynkiem można i za pomocą spółki jawnej, nie ma problemu, wystarczy że będzie odpowiednio duża. Porównanie HoopColi z CocaColą wcale nie jest żartem. Czy firma musi być międzynarodowym gigantem aby odnieść sukces? Udało im się na polskim rynku, a to pierwszy krok do ekspansji na zagraniczne rynki.

  •  

   pokaż komentarz

   @lubieSanki:
   Ale ja mówię o skali globalnej, nie o lokalnym rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wierzejski: Bo wydają grube miliony żeby przerywać nam filmy i audycje radiowe reklamami, których poziom często powala na kolana. To wszystko kosztuje. I kiedy idę do sklepu i zastanawiam się co wybrać, a w głowie pojawia się myśl: Weź to, to porządna firma, znana, nie zawiedziesz się, to zastanawiam się dlaczego tak naprawdę znana? Bo dobra, uznana? Skąd, Oreo już po tygodniu było kupowane przez masę ludzi. Znali ten produkt i jego porządną markę? Skąd! Tak działają reklamy, dają nam iluzję "porządności" firmy bo sięo niej słyszy, a słyszy się z reklam, za które płacą, to wcale nie znaczy, że firma jest porządna.
   Dziękuję, dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze pare latek i będzie jak u Henryka Forda:
   Możesz wybrać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny


   @kijek27:
   ciekawe czemu ford stracił swój gigantyczny udział w rynku na rzecz GM w latach trzydziestych skoro nie było wyboru?

  •  

   pokaż komentarz

   @AGMateusz: Podam Ci prosty przykład, który usłyszałem od pewnego wykładowcy. Dawno temu był sobie pewien kantor we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej i był on zarazem jedynym w okolicy. Pewnego razu pewien przedsiębiorca postanowił postawić swój kantor w okolicy ulicy Świdnickiej co nie spodobało się właścicielowi pierwszego, który zbił ceny walut poniżej granicy rentowności. Mógł sobie na to pozwolić, ponieważ posiadał on jeszcze cztery inne kantory w mieście, więc strata tego jednego była niwelowana zyskiem pozostałych. Właściciel nowego kantoru przestał być konkurencyjny i stracił klientów, a z racji ograniczonych funduszy nie był w stanie dokładać do interesu więc musiał się zwijać.

   Właśnie w taki sposób wielkie koncerny blokują rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: A ja z kolei nie mam pojęcia jak to jest w zbrojeniówce, więc i tez Ci zaufam. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: a co z POLO COKTA i COLA ORYGINAL z biedronki przebijają się

  •  

   pokaż komentarz

   @Sfumato: Dziś w carrefourze zwróciłem uwagę na to co mówiłeś (miałeś w tym rację), jednak i tak sprzedawca może w normalnym sklepie zamawiać produkty różnych firm. A tu dwa kolosy Coca-cola i Pepsico działają w tej samej branży, więc totalnego monopolu nie mają. Są jeszcze inni gracze, którzy na rynku międzynarodowym im nie zagrażają, ale lokalnie mogą (chociażby u nas).

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Z tym się zgadzam. Problem jest w tym, że jak widać, wybór jest często tylko pozorny. Wiele z takich podrzędnych firm należących do korporacji działa jako odrębna komórka t.j. mają swoje biura, fabryki, swój marketing i swoich przedstawicieli, ale tak na samym szczycie to jest jeden zarząd. A jeśli chodzi o lokalne firmy to trudno jest się im przebić i właśnie dlatego pozostają lokalnymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Nigdzie nie ma wolnego rynku. Struktura tych firm jest wywołana komuną na całym świecie. Patologią po prostu,.

  •  

   pokaż komentarz

   @dred:
   To właśnie starałem się powiedzieć...

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:

   Rozwiń wypowiedź bo nie do końca rozumiem. Jeśli Ci chodzi o to, że rynek się ograniczy do kilku gigantów, to muszę Ci powiedzieć, że z całej tej listy kupiłem ostatnio (~miesiąc) 3 rzeczy:

   Tyle, że obrazek nie dotyczy polskiego rynku, więc nie ma nim "polskich" marek należących do tych koncernów.

 •  

  pokaż komentarz

  pomocna byłaby taka ikonografika tyle że z producentami piwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers:
   połowa wszystkich browarów ---> grupa żywiec
   druga połowa wszystkich browarów ----> kompania piwowarska

   0,00001% - browary domowe

   Może być?

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers: i elektroniki, i gazet, i telewizji, i samochodów, i wlascicieli, az sie na koncu okaze ze wszystko trzyma grupa wladzy jakies 10 tys osob dla ktorych pracuje caly swiat! O.o?!

  •  

   pokaż komentarz

   @kaef: mimo wszystko wolałbym ikonografike

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers: kompania piwowarska: tyskie, dębowa mocne, pilsner, lech, wojak, żubr, redds, gingers, grolsch + inne

   grupa żywiec :heineken, żywiec, warka, tatra, specjal, królewskie, kujawiak, leżajsk, strong, desperados + inne

   carlsberg: carlsberg, harnaś, kasztelan, piast, książ, okocim, bosman, karmi

   van pur - głównie lokalne

  •  

   pokaż komentarz

   @ronin12: Te wszystkie korporacje to i tak pikuś w porównaniu z Kościołem katolickim, jednolitą organizacją działającą praktycznie na całym świecie i kierowaną przez jedną osobę, mającą do tego własne państwo. To dopiero firma!

  •  

   pokaż komentarz

   @kaef: Jest jeszcze Łomża, która nie należy do żadnej z tych grup które wymieniłeś ;]

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Nie widzę związku, może tylko chciałeś skorzystać z okazji by napluć na KK?

  •  

   pokaż komentarz

   @iohnny: Kompania Piwowarska i jej produkty to tylko ogniwo (choć bardzo istotne) w łańcuchu,, który prowadzi do Grupy SABMiller.

  •  

   pokaż komentarz

   @ronin12: i wywodza sie z niemiec ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie widzę związku, może tylko chciałeś skorzystać z okazji by napluć na KK?

   @ronin12: A ja widzę, masz wielkie korporacje spożywcze jak jakieś np. Nestle i jeszcze większe korporacje religijne, jak Kościół katolicki. Na szefów tej korporacji pośrednio pracuje masa osób i na szefa tej drugiej też, skąd w Watykanie tyle bogactw? Rozumiem, że na Nestle pluć to już jest okej? Globalizm korporacyjny ci przeszkadza, a religijny nie?

   No chyba, że napisałem gdzieś nieprawdę. Jeśli tak to posłucham sprostowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers: Infografiki nie zrobię ale tutaj chyba jest jeszcze mniej największych graczy: InBev, SABMiller, Heineken...

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: A Tobie przeszkadza (globalizm "religijny")? Dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @ronin12: Dlatego, że jeśli ktokolwiek ma na coś monopol, to ogranicza wolność innych osób. Monopol jakiejś marki spożywczej ogranicza wolny rynek, bo wykorzystuje ona pozycję monopolisty. Monopol związków wyznaniowych z reguły prowadzi do ograniczenia wolności słowa. Kiedy pozycja Kościoła katolickiego w Europie była silna i niekwestionowana, za ateizm szło się na stos. Dzisiaj za ateizm można zostać zabitym np. w muzułmańskiej Arabii Saudyjskiej, wraz z rozprzestrzenianiem się islamu w coraz większej ilości państw mogą zaczynać się podobne problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @iohnny: chyba heineken: grupa żywiec... a nie odwrotnie

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Prawie całe bogactwo Watykanu to dzieła sztuki pochodzące z czasów Państwa Kościelnego. Obecnie Watykan od dłuższego czasu przez koszt utrzymania tych dzieł sztuki notuje regularny deficyt no ale każda okazja i każdy powód jest dobry by dowalić KK...

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: No prawda, bieda tam straszna, tak bardzo, że brali udział w praniu mafijnych pieniędzy, żeby tylko mieć za co utrzymać te dzieła sztuki. Kardynałowie z pewnością realizują franciszkańskie ideały ubóstwa.

   Jak widzę po tym wykopalisku, każdy powód jest dobry, żeby wyżywać się jakie to złe są korporacje. Tylko że one o tyle są lepsze, że nie ukrywają, że ich celem działania jest zysk.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus: Nikt nie zmusza Cię do bycia Katolikiem. Jeść jednak musisz i tu się objawia owy globalizm, w zasadzie gdzie kupisz jakąkolwiek zdrową żywność? Kup mięso bez dodatku soi. Nie musi jej tam być ale jest zawsze (niemal). Zmowa nie zmowa - soja jest.

   Dzisiaj za ateizm można zostać zabitym
   Za bycie chrześcijaninem też i często się to zdarza, zwłaszcza w krajach bliskiego i dalekiego wschodu oraz w Afryce. Za to w "wolnej europie" jest nagonka na KK, dzięki któremu niegdyś zatrzymano szerzenie się islamu w europie. Tylko o tym lepiej zapomnieć.
   Swoją drogą musisz być pełen nienawiści do KK, zapewne głęboko uzasadnionej by nawet w takim wykopie ten jad wylewać.
   VRSNSMV–SMQLIVB

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers: Właśnie, infografika czy ikonografika? Jaka jest różnica i/lub co jest poprawne? Według mnie infografika, bo to grafika z informacjami, chociaż tutaj masz rację, mamy doczynienia z ikonografiką bo to proste ikony (połączone strzałkami) na jednej grafice.

  •  

   pokaż komentarz

   Za bycie chrześcijaninem też i często się to zdarza, zwłaszcza w krajach bliskiego i dalekiego wschodu oraz w Afryce.

   @Analityk: Oczywiście, monopol żadnej religii nie jest dobry. Monopol ateizmu też nie.

   Za to w "wolnej europie" jest nagonka na KK, dzięki któremu niegdyś zatrzymano szerzenie się islamu w europie. Tylko o tym lepiej zapomnieć.

   Islam to zatrzymano dzięki wojskom Karola Młota czy później Jana III Sobieskiego a nie Kościoła katolickiego i papieża, Kościół co najwyżej wspierał ich "moralnie". A wiesz, że przez knowania papieża Polska złamała korzystny pokój z Turcją, co doprowadziło do śmierci Władysława Warneńczyka w 1444 roku? Gdyby nie to, Turcy może by się tak nie wściekli i dałoby się dłużej zatrzymać ich ekspansję.

   Swoją drogą musisz być pełen nienawiści do KK, zapewne głęboko uzasadnionej by nawet w takim wykopie ten jad wylewać.

   Rozumiem, że inni tu wypowiadający się są pełni nienawiści do koncernów i chętnie by je zniszczyli, spalili i pomordowali prezesów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Komendant_Melanzu_Bonkers: moja własna strona może nie ikonografika ale też ciekawe i coś w tym stylu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem, że inni tu wypowiadający się są pełni nienawiści do koncernów i chętnie by je zniszczyli, spalili i pomordowali prezesów

   @luksus2: Ja nie. Uważam, że jeśli kogoś stać na to by utworzyć i prowadzić tak potężną firmę (ja te z infografiki) to mu się należy. Złe jest prawo, które nie wspiera małych przedsiębiorstw lub utrudnia powstawanie nowych. Mali nie powinni mieć łatwiej, ale nie powinni mieć też trudniej, obecnie o czymś takim mówić nie można.

   Założysz firmę, która będzie sławna za kilka/kilkanaście lat - życzę Ci tego i nie będę Cię chciał spalić na stosie. Masz wiedzę, znalazłeś nisze na rynku - wykorzystaj to. Prawo, rząd, uczelnie powinny w Ciebie zainwestować, by wspierać gospodarkę krajową, bo ona właśnie tu się zaczyna, w tych małych projektach, które się rozwijają. Czemu nikt z rządzących tego nie chce widzieć nie wiem. Im należy mieć za złe takie a nie inne prawo i powstawanie monopoli.
   Poza tym, z matematycznego punktu widzenia patrząc, duży powinien mieć trudniej. To zapewniłoby jakąś wewnętrzną regulację, ujemne sprzężenie zwrotne (im większy jesteś tym Ci ciężej, wszędzie tak jest ale nie w prawie) i samo z siebie ograniczałoby powstawanie ogromnych monopolistów.

   To, że Ty widzisz wszędzie wrogów, nie znaczy, że inni też tak mają. Są ludzie, którzy cenią sprytnych, mądrych, odważnych i nie są zawistni i zazdrośni. Nie wylewam jadu ani na KK ani na te firmy. To Ty to robisz. Masz prawo, ale nie zawsze masz rację.

  •  

   pokaż komentarz

   @ronin12: Koncerny samochodowe(dane aktualne):
   -VOLKSWAGEN AG: samochody osobowe Skoda, Seat, VW, Audi, Porsche, Bugatti, Bentley, Lamborghini oraz ciężarowe Scania i MAN + dostawcze VW Nutzfahrzeuge oraz motocykle Ducati

   -FIAT: marki włoskie - Fiat, Abarth, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Ferrari + koncern Chryslera(58,5% udziałów) - Dodge, Jeep, Chrysler i marki już nieistniejące należące do tego koncernu np. Plymouth oraz nowa marka SRT specjalnie stworzona dla nowej generacji Vipera + Zastava(Yugo) i ciężarowe marki Iveco oraz Irisbus, ponaddto pod marką Fiat Professional są sprzedawane auta dostawcze

   -DAIMLER AG: samochody osobowe Mercedes-Benz, Smart oraz Maybach + ciężarówki pod marką Mercedes, Unimog i Freightliner Trucks + autobusy Mercedes, Setra i Orion + Mercedes-AMG - tuner samochodów koncernu Daimler, model SLR McLaren był produkowany przez McLaren Automotives(11% udziałów w McLaren Group), Daimler AG ma 75,1% udziałów w zespole F1 Brawn GP, ponadto ciężarówki Mitsubishi-Fuso(większościowe udziały - 89,29%)

   -GENERAL MOTORS: europejskie Opel i Vauxhall oraz amerykańskie osobowe Chevrolet, Buick, Cadillac oraz ciężarówki GMC, australijski Holden i koreański Alpheon z popularniejszych do GM należą, ale nie są produkowane Daewoo, Hummer, Oldsmobile, Pontiac i Saturn, ostatnio do GM należał Saab; nie wiem czy Corvette nie zrobili oddzielną marką

   -FORD MOTOR COMPANY: Ford i Lincoln + nieistniejąca Mercury; do niedawna Jaguar, Land Rover, Volvo i Aston Martin

   -BMW: BMW, Mini i Rolls-Royce

   -RENAULT-NISSAN: samochody Renault, Dacia, Samsung + AvtoZAZ(Łada); dawna marka Apline; dodatkowo Nissan, Infiniti oraz Datsun(aktualnie nieistniejąca, ma być przywrócona jako marka budżetowa)

   -PSA: Peugeot i Citroen; chodza głosy, że ma się połoczyć z Fiatem

   -TATA GROUP: indyjska marka Tata oraz Jaguar i Land Rover

   -HYUNDAI MOTOR GROUP: Hyundai i Kia

   -TOYOTA: Toyota, Lexus, Scion(Ameryka Pł.), Daihatsu, Hino(Japonia - pojazdy użytkowe)

   -HONDA MOTOR COMPANY: Honda, Acura

   -GEELY HOLDING GROUP: Geely, Volvo + chińskie, których nie znam

   -FUJI HEAVY INDUSTRIES: Subaru, nie wiem kto to na wiki zaliczył do Toyoty, która ma w tym 16,5% udziałów, to dalej niezależna firma, ale współpracująca z Toyotą(efektem jest np. Subaru BRZ i Toyota GT86)

   To są największe firmy, pominąłem chińskie molochy, bo u nas nie występują(chociaż ostatnio chińczycy przedstawili samochód marki Rover). Aston Martin należy do grupy finansowej(czy jak to nazwać), Pagani, Koenigsegg oraz McLaren są niezależne. Można dodać niewystępującą u nas markę Proton, ale ona należy do firmy-matki. TVR i Saab upadły.

  •  

   pokaż komentarz

   @gufno93: Aaa i dodatkowo do firmy Proton należy marka Lotus; jak już wspomniałem o markach luksusowych to Spyker jest we własności jakichś funduszy inwestycyjnych, a Caterham należy jeśli się nie mylę do prywatnego inwestora Tony'ego Fernandesa - własciciela zespołu F1 o takiej samej nazwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @iohnny:
   Ciekawe czyje są te wspomniane cztery: kompania piwowarska, grupa żywiec, carlsberg, van pur, i czy czasem jeszcze ich nieoficjalnie kupił jakiś jeden „włodarz”?

  •  

   pokaż komentarz

   @kiernek: Łomża należy do Van Pura Kolego :)

  •  

   pokaż komentarz

   im większy jesteś tym Ci ciężej, wszędzie tak jest ale nie w prawie

   @Analityk: Dobrze prawisz. Małe firmy powinny mieć łatwiej na start, bo jeden człowiek i tak nie jest wstanie wydać całej swojej gotówki tylko mrozi pieniądze w banku i gospodarka się nie rozwija.

 •  

  pokaż komentarz

  O kurde, Pringlesy robi firma która zajmuje się głównie chemią gospodarczą!

  •  

   pokaż komentarz

   @gopix: produkują żywność od podstaw, inne firmy muszą do nich jeździć po chemie żeby rozpocząć produkcję żywności.

  •  

   pokaż komentarz

   @gopix: Ciekawe jak to jest z Whiskasem i Marsem. Pewnie i koty i my wp%@%$@!amy to samo ;D

  •  

   pokaż komentarz

   @gopix: bo ziemniaki na skalę przemysłową najlepiej obiera się ługiem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ImCandy:
   cool story mode on
   Kiedyś jak jeszcze dzieciak byłem, czyli napewno był to początek lat 90., do rodziców przyjechał gość co był i zwiedzał fabrykę marsów. Zaraz w budynku obok, połączonym łącznikiem, robili żarcie dla zwierząt (kojarzy mi się, że właśnie dla psów, ale może chodziło o inne- napewno był to zakład należący do marsa). Z jego gadki wynikło, że o ile po fabryce batonów mógł sobie chodzić dość swobodnie i bez większych środków higieny, to w fabryce karmy musiał ubrać całkowity kombinezon, wraz z maską na twarz itp.
   cool story mode off

 •  

  pokaż komentarz

  ktoś jest mi w stanei wutłumaczyć dlaczego Lipton w tej ilustracji należy do Unilever oraz Pepsico?
  Mają po 50% udziałów?

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawe, dużo rzeczy mi wyjaśniło:
  Dlaczego w KFC jest pepsi, Dlaczego Milka i Jacobs mają często wspólne promocje, dlaczego w switerlunchu często do kawy nescafe dostaje się gratisowego kit kata, czemu do promocyjnych zestawów kosmetyków lacoste dodają zestaw do golenia gillete :P
  Wszystko mi wyjaśniło :D

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna