•  

  pokaż komentarz

  brednie gościa który liczy na wysoką sprzedaż książki....polaczki kupią bo uwielbiają wysłuchiwać pochlebstw i wierzyć w bajki o potędze

  •  

   pokaż komentarz

   Żyjesz w swoim wąskim świecie człowieku.

   Jedyne z czym nie mogę się zgodzić to naszymi przyszłymi konfliktami z Turcją. Uważam że prędzej zostaniemy sojusznikami niż wrogami biorąc pod uwagę nasze potyczki i szacunek jednych względem drugich. Przykład? Proszę bardzo sławny motyw z Lwem Lechistanu i nie uznaniem przez Turcje rozbiorów Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   polaczki? Planowanie strategicznych sojuszy i patrzenie w przyszlość to działania zastrzeżone dla innych krajów? Wybacz, jeśli mam wybierać anonimowego użytkownika wykopu, który mówi "brednie" i uznanego politologa - wybieram to drugie. Kiedyś byliśmy przedmurzem chrześcijaństwa, teraz też rola muru nam możep przypaść - podaj cegłę Wujku Samie :)

  •  

   pokaż komentarz

   PR do kwadratu. Jestem trochę za stary aby wierzyć w Mikołaja (USA/UE/Rosja) który przyniesie nam prezenty (dobrobyt). Naród który nie potrafi się sam o siebie zatroszczyć tylko nieustannie jest czyimś dupowłazem nie będzie szanowany i będzie dostawał jedynie złudzenia.
   Nie jesteśmy mocarstwem i nim nie będziemy, wystarczy że będziemy w stanie dobrze rządzić SOBĄ, w stosunkach międzynarodowych patrzeć gdzie jest NASZA korzyść. Obecny stan Polski to "chorobliwa niemoc". Mamy u władzy dwie wielkie partie których głównym celem jest bycie u władzy poprzez zwalczanie "tej drugiej". Miałem napisać więcej ale jak tak się zastanowić to wk!$%ienie człowieka bierze i sobie resztę odpuszczę.

  •  

   pokaż komentarz

   Mamy u władzy dwie wielkie partie których głównym celem jest bycie u władzy poprzez zwalczanie "tej drugiej".

   I bardzo dobrze!
   Popatrzcie na to co było po przemianie ustrojowej. Każdy kolejny rząd odchodził w niełasce zupełnie skompromitowany. Dzisiaj mamy partie, którymi co by dużo nie mówić można zarzucić tylko nieodpowiedni według naszej opinii cel przeprowadzania zmian! Popatrzcie na skale afer. Jeszcze kilka lat temu to, że jakiś radny, prezydent miasta czy nawet ktoś na wysokim rządowym stanowisku coś ukradł itp nie było wielką aferą ponieważ były nad nią większe. A dzisiaj?

   Ludzie, kilka lat temu w Polsce zmieniono ustawe za pieniądze! Dzisiaj aferą jest to, że jakiś poseł zdradza żone albo w prywatnym czasie się upił.

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że przykłady Korei i Izraela dosyć uwiarygodniają te słowa.
   Gdyby to ode mnie zależało to dążyłbym do skorzystania z takich planów USA. Najlepiej, gdy już nasza gospodarka będzie silna, a technologie wojskowe będziemy mieli własne, wypiąć się na nich i pomyśleć o bliższej współpracy z sąsiadami.

  •  

   pokaż komentarz

   alr3nu,
   akurat to, że Turcja nie uznała rozbiorów Polski było wynikiem strachu przed rosnącą potęgą Austrii i Rosji, z którymi graniczyła. Turcja też była już rozpadającym się państwem i perspektywa dwóch wielkich sąsiadów nie była jej na rękę. Szacunek do Polski nie miał tutaj żadnego znaczenia. IMO przesadzony artykuł.
   Zgadzam się tutaj z artradem, Polska nie potrafi o siebie zadbać, zawsze miała nadzieje, że ktoś jej pomoże. W polityce zasada ja tobie, a ty mi się nie sprawdza. Wspomnijmy odsiecz wiedeńską, 100 lat po której Austria w ramach wdzięczności pomogła rozwalić nam państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trepek - "I bardzo dobrze!"
   Prawo regulujące sprawy tego państwa jest tworzone przez polityków. Tak się dzieje naprawdę. Tworzą ustawy i rozporządzenia które decydują o organizacji kraju. Politycy zajęci zwalczaniem siebie nie poprawią sytuacji. Fakt, nie będą mieli szansy jej poważnie zepsuć, ale nam nie chodzi o powolne tonięcie. Politycy mają zarządzać państwem w imieniu wyborców. A ja jakoś tego nie widzę. I nie wierzę w Mikołaja z zewnątrz który nam pomoże.

   Skala afer prezentowanych przez media zmieniała się - to prawda. Dla mnie jednak kolejne rządy są gorsze od poprzednich. Robi się po prostu o wiele większe i bardziej zorganizowane "wałki", z współudziałem mediów jako osłony. Tak, kilka lat temu aferą były ustawy za pieniądze. Dziś nadal są ustawy za pieniądze - wystarczy spojrzeć w ustawy (polecam temat emerytur i OFE). Obecnie w to miejsce puszcza się palikotową zasłonę dymną czy też materiał o pośle zdradzającym żonę. Tak jest bezpieczniej, nie podpadnie się redaktorowi. W dodatku to jest nowe i nie przejadło się jak wspomniane afery.

   Osobiście wali mnie to czy poseł zdradza żonę - to ich prywatna sprawa. Mało interesują mnie przekręty na mniejszą skalę - ich szkodliwy wpływ na kraj jest niewielki, nieporównywalny z jedną "ustawioną" czy spieprzoną ustawą. Które niestety stanowią większość.
   Za dobre zarządzanie krajem jestem w stanie wybaczyć kochanki i kupno domu po "okazyjnej" cenie.

  •  

   pokaż komentarz

   arl3nu, gh0stie: Ja widzę w Turcji sojusznika, podobnie jak Jan III Sobieski, który został zmuszony przez polską szlachtę do interwencji w Austrii. Jan III Sobieski był w stronnictwie francuskim, które przypomnę, dążyło do sojuszu francusko-polsko-tureckiego i rozbicie potęgi Austro-Węgier, głównego zagrożenia dla Francji i Turcji. Jednak Państwo Kościelne miało tak duże wpływy polityczne (wg. mnie nie powinno decydować że Austriacy to lepsi chrześcijanie niż Polacy, którzy wykazywali zadziwiającą tolerancję religijną i byli najbardziej zdemokratyzowanym państwem w Europie). Absolutyzm i arystokracja zwyciężyły nad duchem życia w zgodzie wielu religii, narodów i przede wszystkim tego zasługującego na podziw w tamtych czasach ustroju demokracji szlacheckiej (prawa wyborcze miało 10% ogółu, podczas gdy w takiej Anglii 1-2%). A jak będzie w przyszłości? No cóż, ja stawiam, że polskie kobiety zbyt bardzo imponują Turkom (i na wzajemnie), że będziemy całkiem dobrymi sojusznikami :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, czy jak już Polska będzie tym supermocarstwem, zniosą nam wizy :>

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze mnie trzęsie jak widze takie wypowiedzi. Zrozumcie, że wiz nikt nie znosi według własnego uznania. Odpowiada za to system w którym musi być odpowiednia ilość odrzuconych prośb o wize (oczywiście jak najmniejsza). Niestety wielu d$%!#i tego nie rozumie i np. górale rok w rok ubiegają się o wizy wiedząc, że i tak nie mają szans na ich uzyskanie (z różnych powodów - np. rodzina przebywająca nielegalnie). Potem ci sami ludzie płaczą, że Stany są be bo nie zniosą nam wiz. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas!

  •  

   pokaż komentarz

   Jak Polska będzie supermocarstwem to będziemy się raczej zastanawiać nad zniesienieniem wiz dla Amerykanów. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Bodajże ilość odrzuconych wiz, musi być mniejsza niż 10%. Dla Polski było to coś ok. 13%.

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ te wizy nie mają dla Polski większego znaczenia. Nasza gospodarka od tego nie urośnie , nasza armia nie stanie się silniejszą!

  •  

   pokaż komentarz

   @Trepek -- no to są amerykańskie reguły dla wszystkich. Ale Polska jest państwem, które aktywnie wspiera amerykańska politykę na świecie i należałoby oczekiwać prezentów. Np. zniesienia wiz pomimo niespełnienia formalnych warunków.
   Jak nam zniosą te wizy przy normalnej procedurze to akurat żadne wyróżnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja sam kilka razy do roku składam wniosek o wizę do USA, wpisuję tam jakieś kompletne bzdury, że handluję dragami, należę do organizacji faszystowskich itp itd. Moi znajomi robią to samo, podejrzewam, że to dzięki nam te wizy nadal nie zostały zniesione.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak jesteś taki sprytny to powiedz, czemu udało się przełamać system w latach osiemdziesiatych dla irlandczyków(wtedy irladnia nie byla taka bogata i też mieli masę odrzuceń)?

 •  

  pokaż komentarz

  Polska jako sojusznik USA w przeciągu 20-30 lat? Przecież nie mamy ropy, ani gazu!

 •  

  pokaż komentarz

  "Polska znajduje się w wyjątkowo newralgicznym punkcie – pomiędzy Rosją a Europą.

  Kurde. Wchodzimy i wychodzi z tej Europy co chwile. Ja już się pogubiłem

 •  

  pokaż komentarz

  Serce rośnie! Czekamy na Xawrasa Wyżryna! :)