...
 •  

  pokaż komentarz

  A jest może ktoś w stanie przystępnie wytłumaczyć, w jaki sposób ustala się dokładność takiego zegara atomowego?

  Dodałem w powiązanych o zegarze pulsarowym z Gdańska, ponoć najdokładniejszy na świecie w momencie budowy.

 •  

  pokaż komentarz

  Fajnie ale żeby obliczyć odległość na podstawie różnicy czasu między wysłaniem a odebraniem sygnału trzeba tę różnicę znać
  I tego najbardziej w tym nie rozumiem - bo z tego wynika że w odbiornikach gps musiałby być w takim razie drugi zegar atomowy idealnie zsynchronizowany z tym w satelitach

  Jak znając tylko położenie czterech satelit i ich lekko opóźniony czas, obliczyć opóźnienie dla każdej z nich? :|

  •  

   pokaż komentarz

   @niemogewtouwierzyc: W odbiorniku GPS znajduje się dużo mniej dokładny zegar. Właśnie po to potrzebny jest czwarty satelita - do obliczenia różnicy czasu między zegarem atomowym satelity a zegarem w odbiorniku i poprawienia czasu zegara odbiornika.

  •  

   pokaż komentarz

   @niemogewtouwierzyc: Kolego ustalając pozycję 3D szukasz fi, lambda, wysokości i różnicy czasu pomiędzy czasem systemu ( tj. wzorce atomowe satelitarne) a Twoim odbiornikiem. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @ruf47: tak, powielasz zdania które można znaleźć w internecie
   a umiesz to wytłumaczyć? ;>

  •  

   pokaż komentarz

   @niemogewtouwierzyc: W dużym uproszczeniu: Istnieje coś takiego jak równanie opisujące odległość od odbiornika do satelity (właściwie pseudoodległość). W tym równaniu mamy 4 niewiadome i pomierzoną przez odbiornik odległość do satelity. Trzy z niewiadomych to współrzędne a czwarta to różnica czasu odbiornika i satelity. Żeby wyznaczyć te 4 niewiadome należy rozwiązać układ minimum 4 równań pseudoodległóści (czyli odbiornik potrzebuje odległości do 4 satelitów).

  •  

   pokaż komentarz

   @niemogewtouwierzyc: Dobra, ja opowiem inaczej. Masz okrąg. Każdy taki okrąg ma promień. Promień takiego okręgu to jest odległość. Sam okrąg to izolinia jednoczesnych odgległości ( na całej płaszczyźnie okręgu odległość = const). Masz dwa znaki nawigacyjne, mierzysz do nich odległość, dostajesz pozycję. Pozycja ta nie jest jednoznaczna, okręgi mogą się przecinać w dwóch miejscach. - to jest nawigacja terrestryczna.

   W nawigacji satelitarnej działa to podobnie. Poprzez pomiar czasu dotarcia sygnału, oblicza się odległość satelity od naszej pozycji. W tym przypadku izolinią będzie sfera ( tj. jej płaszczyzna zewnętrzna). Podobnie jak przy pozycji terrestrycznej korzystamy z 2 satelit by obliczyć szerokość i długość geograficzną. Problem jest też wysokość ( nad elipsoidą odniesienia, w przypadku GPS jest to WGS-84). Dodając kolejną satelitę możemy tą wysokość uzyskać. Satelity pracują na podstawie wzorca atomowego, synchronizacja czasu systemu (tj. jednakowego dla wszystkich satelitów) dokonywana jest poprzez pomiar odległości ze stacji naziemnej do satelity ( znamy pozycję satelity ( dane o jej orbicie), pozycję stacji bazowej, możemy obliczyć sobie prawidłową różnicę czasu( nie jest ona obarczona grubszymi błędami)), otrzymujemy czas systemu. Mając czas satelity i czas naszego odbiornika obliczamy różnicę czasu w dotarciu sygnału. Różnica ta jest obarczona błędem dokładności naszego odbiornika. Wykorzystanie 4 satelity eliminuje ten błąd.

   W obecnych czasach problemem jest błąd wynikający z przejścia przez jonosferę, można go usunąć przez systemy różnicowe czy pomiar na kilku częstoliwościach ( w GPS satelity są rozpoznawane po pseudokodzie, w GLONASS po częstoliwości)

  •  

   pokaż komentarz

   @ruf47: ale pytanie kolegi, chyba było: skąd wziąć różnice w czasie.
   Rozumiem, że satelita wysyła swój czas i położenie, my to odbieramy w innym czasie i liczymy różnice co daje nam odległość od satelity.
   Tylko do tego potrzebny jest dokładny nasz czas. A skąd takowy wziąć? W jaki sposób w naszym odbiorniu GPS jest ustalany, synchronizowany?

 •  

  pokaż komentarz

  Uwielbiam tego gościa. Czemu wykłady na Akademii Morskiej dot. GPS nie są tak interesujące?

 •  

  pokaż komentarz

  Z ciekawostek, wersja cywilna GPS ma dokładność (maksymalnie) do 10m, wojskowa wersja ma dokładność do 1m.

 •  

  pokaż komentarz

  bolą mnie oczy jak patrzę na ten "kwarz"