Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.
Wschodnia polityka Piłsudskiego.

Wschodnia polityka Piłsudskiego.

Był taki incydent w czasie wojny polsko-bolszewickiej, że bolszewicy naciskani przez białe armie wysłali do Piłsudskiego wysłannika, prosząc go tajnie o wstrzymanie ofensywnych działań wojennych, przekładając mu, że jeśli w danej chwili będzie ich bił, to białe armie zwyciężą i...

 •  

  pokaż komentarz

  Polityka dotycząca bolszewików się sprawdziła - komunizm sprowadził wschód i Rosję na totalne moralne, ekonomiczne i społeczne dno...
  Niestety - ZSRR zdążyło pociągnąć nas za sobą, czego Piłsudski nie mógł przewidzieć...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: co to znaczy "nie mógł"? Nie tylko mógł, ale powinien.

  •  

   pokaż komentarz

   @sgsman: Ale co powinien? Być wróżką? Pamiętaj, że były to czasy totalnej porażki Niemiec po I WŚ... A na wschodzie Piłsudski mógł wybrać - czy doprowadzić do zwycięstwa zorganizowanej i antypolskiej białej Rosji, czy zbieraniny czerwonego motłochu, która przynajmniej na parę lat da Polsce czas na odbudowę podczas gdy Rosja Sowiecka będzie wychodzić z porewolucyjnego zamieszania...

   I owszem - mógł przewidzieć, że komuniści zaatakują (co zrobili już 1920 roku, ale szczęśliwie się obroniliśmy), ale nie wydaje mi się, że mógł przewidzieć, że za parę lat na wschodzie do władzy dojdzie szaleniec Stalin, a na zachodzie na czele odbudowanej Rzeszy stanie szaleniec Hitler...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Z trzeciej strony szaleniec Stalin był dla nas lepszy niż szaleniec Trocki. Stalin był w sumie zwykłym dyktatorem, któremu cały komunizm latał koło tyłka., natomiast trockistowska doktryna permanentnej rewolucji czyniła z podboju świata warunek przetrwania. Sytuacja bardzo niejednoznaczna, ale tylko dla ludzi myślących - dzisiaj pewnie Piłsudskiego ultraprawicowe wykopki bez mrugnięcia okiem nazwałyby ruskim zdrajcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ubiquos: Tak, zwykly dyktator.. wysylajacy wagonami ludzi na smierc, i prowadzacy czystki we wszystkich mozliwych dziedzinach aparatu panstwowego, paradoksalnie nawet wsrod swoich oddanych poplecznikow!

  •  
   z....u

   +20

   pokaż komentarz

   @fierce: Ależ tak właśnie robią zwykli dyktatorzy. Stalin w swoich zbrodniach nie kierował się ideą światowej rewolucji, tylko chęcią powiększania swojej władzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @fierce: Co z tego nie pasuje Ci do zachowania dyktatora-despoty. Feudalizm, faszyzm, komunizm czy teokracja - schemat jest ten sam.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe:D Biała Rosja mimo to byłaby znośniejszym sąsiadem, choć miałaby większe poparcie Zachodu. Może nie byłaby zmuszana do Rapallo i innych podobnych bzdur, które zagnały ją w objecia wąsatego Austryjaka.

 •  
  W......6

  +3

  pokaż komentarz

  skopiują książkę i jeszcze żebrają o datki na utrzymanie serwisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: dokkadnie - naprawde ciekawe rzeczy tam mozna znalezc, ale ten tekst o datkach troche jak ksiadz z ambony. Ja zarabiam w interncie pare dolcow i moglbym sie podzielic nawet ale nie ma takiej opcji nigdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Weeman86: Śledzę ten portal praktycznie codziennie i mogę Cię oświecić, że fragmenty z pism Cata-Mackiewicza publikują w porozumieniu z Wydawnictwem Universitas, które jest wydawcą tychże pism (w sumie bodajże 11 tomów). Więc nie jest to żadne kopiowanie, tylko zaplanowana akcja promocyjna. Datki zbierają zaś na coś zupełnie innego, na spisywanie relacji weteranów Armii Krajowej z Kresów Wschodnich (ostatnio głównie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej). Tych weteranów jest coraz mniej, trzeba ich szukać po całym świecie więc zatrudniają do tego osobnego dziennikarza. Niestety pewnych rzeczy bez kasy nie da się przeskoczyć. Mam nadzieję, że teraz trochę się ogarniesz i przestaniesz wylewać tu swoją żółć i silić się na złośliwość. Spróbuj sam coś założyć i prowadzić, to po paru latach może będziesz mieć prawo by się tak mądrzyć.
   @rt_of_vnt: Pomogę Ci ;) trzeba kliknąć "Wsparłeś już nas w tym miesiącu?" lub po prostu wejść na adres http://www.kresy.pl/wsparcie ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Mogłoby się też później okazać jakby Rosja była carska ,że jest niezdolna do walki z Niemcami.
  ZSRR wygrał dzięki taktyce ani kroku do tyłu i kula w łeb dla tych co się wycofują.
  Pytanie brzmi czy carska Rosja też tak by walczyła? Ja w to wątpię, i mogłoby się okazać ,że nie miałby kto zatrzymać Niemców co wg mnie byłoby gorszym biegiem historii dla nas niż obecnie

  •  

   pokaż komentarz

   Pytanie brzmi czy carska Rosja też tak by walczyła?

   @kolanin: Pytanie brzmi raczej, czy carska Rosja karmiłaby hitlerowskie Niemcy, wysyłając im transporty żywności i surowców niezbędnych do prowadzenia wojny, a wcześniej do tworzenia przemysłu zbrojeniowego. Czy byłoby Rapallo, czy niemieccy czołgiści mieliby gdzie ćwiczyć taktykę. Czy w końcu Hitler atakowałby Polskę, nie mając gwarancji, że broniący się kraj zostanie zaatakowany z drugiej strony.

   Dopiero jak znajdziesz wiarygodne odpowiedzi na te pytania, zastanawianie się nad obroną carskiej Rosji przez III Rzeszą ma jakikolwiek sens.

 •  

  pokaż komentarz

  " którzy sformowali samorzutnie pociąg i pojechali po piechotę do Lidy. " Co to k@$!a za zdanie?