•  

  pokaż komentarz

  Niech jeszcze wliczą Latę do średniej, będzie jeszcze optymistyczniej...

  •  

   pokaż komentarz

   @bejdak: Może to, że członków Mensy wliczają do średniego IQ Polaków też im przeszkadza?Czy oni nie rozumieją, że statystyka działa na korzyść rządu? Większa średnia brutto = większe podatki.

  •  

   pokaż komentarz

   @trzynastka: To socjaliści, więc pewnie przeszkadza im wszystko co zaburza "równość" rozumianą po lewicowemu...

  •  

   pokaż komentarz

   @trzynastka: a nie wpadłeś na to, geniuszu, że to protest przeciwko podawaniu "średniej" jako takiej i przeciwko używaniu tej zmiennej w propagandzie "jest zajebiście"? :>

  •  

   pokaż komentarz

   @ShooleR: Oświeciłeś mnie. Jak wół w moim komentarzu jest napisane, że to działa na korzyść rządu, dzięki temu ma większe wpływy z podatków. Tylko co oni taką akcją zyskają, oprócz medialnego szumu? Kulczyka (który sam się przyznaję, że podatki płaci w Szwajcarii), Solorza i innych bogatych nie będą brali pod uwagę przy wyliczaniu średniej? Wątpię. Chyba lepiej, gdyby zaproponowali zamiast obliczania średniej, na przykład wykorzystanie mediany i wytłumaczyli rzeczowo dlaczego to według nich jest lepszy sposób. Zdaję jednak sobie sprawę, że dla niektórych tylko taka forma protestu ma rację bytu.

  •  

   pokaż komentarz

   @bejdak: akurat Kulczyk nie jest liczony do średniej zarobków bo nie ma on dochodów z tytułu wynagrodzenia (no chyba, że jest jakimś prezesem na pensji). Z tego co jednak wiem miliarderzy utrzymują się z dochodów posiadanych firm - czyli dywidend.

  •  
   j.......5

   +3

   pokaż komentarz

   @trzynastka: happeningi to tylko część akcji informacyjnej. rozdawane są też ulotki, powstała strona www.sredniaplaca.pl gdzie wyjaśnili o co im chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartdab: uff, ktoś rozsądny. :) Poza tym Kulczyk MIESZKA I PŁACI OSOBISTE PODATKI W SZWAJCARII - soryy za caps lock, ale jak widzę te pierdoły co tu wypisują to mam nadzieję, że ktoś to doczyta.

  •  

   pokaż komentarz

   @bejdak:
   1. Kulczyk nie jest uwzględniany w średniej krajowej gdyż, jak już zauważono, rozlicza się w Szwajcarii... no i nie ma regularnej pensji a jedynie dywidendy. Co do Solorza i kilku innych to nawet jeśli rozliczają się w Polsce to są rozliczani z tzw. podatku Belki (19%).
   2. Lato mając kontrakt z PZPN jest uwzględniany w średniej, więc nie pierdziel.
   3. Średnio rozgarnięty obywatel (kiedyś można było powiedzieć, że wystarczy matura ale te czasy minęły) zdaje sobie sprawę z różnic między średnią a medianą albo kwartylami, oraz między pensją brutto a netto (ci zdolniejsi wiedzą też, co to jest brutto ubruttowione ale po socjalistach się nie spodziewam).

   Takich niuansów jest wiele. Wiem, że rząd i prorządowe media chętnie korzystają z trików aby pokazać jak jest dobrze. Wkurza mnie jednak, kiedy ktokolwiek walcząc z populizmem rządu stosuje swoją odmianę bez żadnego poparcia w rzeczywistości!

   @bejdak: Kolejny geniusz makroekonomii się znalazł. Rządu nie interesuje średnia brutto w kontekście podatków - ta wartość jest czysto statystyczna i służy propagandzie. Prawo podatkowe w tym kraju skonstruowane jest tak, że akurat najbogatsi płacą najmniej. Owszem, prezesi na umowach płacą wyższe (proporcjonalnie) podatki niż przeciętna kasjerka w markecie. Istnieje jednak dość mocna gałąź usług nazywana optymalizacją podatkową... sprowadza się do tego, że przy odpowiednio wysokim dochodzie zakładasz firmę (niejednokrotnie za granicą) i rozliczasz się na zasadzie kontraktu - stopa oprocentowania od razu spada znacznie niżej niż progi podatkowe. Inny sposób to wspomniane już dywidendy, gdzie płacisz raptem 19 procent od zysku...

  •  

   pokaż komentarz

   @moby04:
   Jedna poprawka. Korzystając z dywidendy płacone jest de facto ok. 35% podatku - a to ze względu na to, że dywidenda jest częścią zysku, który już wcześniej został okrojony o CIT.

  •  

   pokaż komentarz

   @TerroD: Wiem, że dywidenda jest podatkiem podwójnym (najpierw firma płaci od zysku, później akcjonariusz od samej dywidendy). Z drugiej w koszt działania własnej firmy można wrzucić wiele wydatków (telefon, samochód, komputer, etc), więc te 35% jest bardzo zgrubne. Mniejsza jednak o szczegóły: ważne żeby nie bawić się w demagogię przeciw populizmowi!

  •  

   pokaż komentarz

   @moby04: dokładnie - przypomnę, że dla ŻONTU PO i przystawki w Polsce paliwo jest tylko KILKA groszy tańsze niż w Niemczech i NAJTAŃSZE W UE. Tylko ŻONT PLATFUSÓW zapomina dodawać, że np. Niemieć ze "średniej krajowej " kupi 2000 litrów paliwa 95, a Polak aż 200 ( nie sugerować się liczbami- podałem przykład), ale niestety jak to powiedział kurski o wyborcach PO " ciemny lud to kupi" i niestety kupił 2 razy :/ teraz cały naród musi pić to piwo :/ Miało być 3x15% a będzie 3x25% :P a idioci ciągle na kłamców PO będą głosować :/ PS. POLSKI RZĄD ma realny wpływ na cenę paliwa, ale obecny ŻONT niestety nie, chyba nie umie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @WixaDrv: Wszystko fajnie, tylko na kogo zagłosować??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
   Odpowiedź uzasadnij.

  •  

   pokaż komentarz

   @bejdak: w PL kulczyk nie zarabia . Prawie Wszystkie jego firmy wypracowują zysk poza granicami kraju z tego co pamiętam to zarejestrowane są na Cyprze w Szwajcarii, RPA (SabMiller) i gdzieś w republice bananowej gdzie odkupił koncesje na ropę Bruneii albo coś . chyba jedyna firma zarabająca w Polsce to Autostrada wielkopolska

  •  
   n...........y

   +3

   pokaż komentarz

   @zerthimon:
   Możemy zagłosować na nieznaną nam jeszcze partię, a która ma w swych szeregach w miarę kompetentne osoby bez względu na ich poglądy.
   uzasadnienie: Jeśli w gorącej dyskusji Wykopowicze ustalą, która partię wypromować, a następnie zmobilizują swoje środowisko, to możemy wykopać dowolną partię pokazując sobie i innym siłę naszej społeczności.
   Liczba wyborców wynosi trochę ponad 30mln.
   Frekwencja oscyluje wokół 50%.
   Unikalnych użytkowników Wykopu jest ponad 3mln, czyli mamy w perspektywie otrzymania przez nieletnich dowodu jakieś 20% głosów, które wzięły udział w wyborach [chociaż wyliczenia nie biorą pod uwagę, że część z nas bojkotuje wybory].
   Wiem z własnego doświadczenia, że ludzie zniechęceni polityką dają się namówić do zmiany na partię, która ja popierałem, bo i tak im było wszystko jedno:) stąd możemy liczyć nie tylko na nasze własne głosy !

   inne rozwiązanie: Zagłosować na UPR
   uzasadnienie: Nie ma w niej Korwina i podoba mi się hasło "wolność, własność, sprawiedliwość",
   chociaż program trochę lichy objętościowo i ogólnikowy. Czytaj program UPR
   Natomiast nie wypychać ich do Sejmu, żeby być zadowolonym z tego, że wybrana przez nas partia wygrywa, ale po to, aby pokazać sobie i innym, że nasza społeczność ma siłę wynoszenia z nicości dowolnego ugrupowania, które będzie spełniało nasze oczekiwania.

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: oraz skoda, kulczyk holding, nieruchomosci, elektrocieplownie itd itd...

  •  

   pokaż komentarz

   @zerthimon: Najpierw zastanów się, w jakie idee wierzysz, jakie powinno być państwo - opiekuńcze czy minimalne? Dające ludziom wolność biernie (niskie podatki, nie przeszkadza, może nawet opt-out) czy aktywnie (podatki większości idą na organizacje broniące praw mniejszości) czy jeszcze inaczej (narzucana obyczajowość np. konserwatywna).
   Potem poszukaj nurtów politycznych, z którymi się zgadzasz (sprawdź, czy na pewno tak samo rozumieją te idee). Dopiero na końcu poszukaj ludzi i jeszcze zastanów się, czy naprawdę w to wierzą, czy tylko zawłaszczają nazwę.
   Oczywiście pewnie nie będzie to PO, PiS, SLD lub PSL, a jakieś małe ugrupowanie ludzi wierzących w idee. Ale bez ugruntowania sobie poglądów politycznych oderwanych od konkretnych ludzi nasza demokracja zawsze będzie się opierała na "PO czy PiS" zamiast poszukiwania roli państwa w rzeczywistości.
   Takie kwiatki jak nagłe przejście elektoratu UPR do RPP i ludzie na demonstracjach poparcia Palikota, którzy z jego programu wiedzą tylko tyle, że chce zalegalizować marihuanę tylko potwierdzają, że niektórzy ludzie demokracji nie rozumieją...

   @moby04: Nie wymagaj od młodych aktywistów, by krytycznie patrzyli na argumenty za ich tezami ;) Rozumowanie krytyczne przerasta większość społeczeństwa.
   A co do narzędzi matematycznych to mało kto wie, że rozkład dóbr w społeczeństwie jest w przybliżeniu rozkładem bezskalowym i średnia nie ma sensu...

  •  

   pokaż komentarz

   @mackon: skodę sprzedał WV elektrociepłownie niewiem ... ale kiedyś pisano że wycofuje kapitał z Polski

  •  

   pokaż komentarz

   @nick_wymazany:
   @qj0n:
   Fajnie tak sobie pogadać. Już raz zagłosowałem i nawet chciałem się zapisać do młodzieżówki RPP bo są tam w większości nieznani ludzie, czyli ci co przy korycie jeszcze nie byli. Mówię, zaufam. Wygląd faceta w przypadku kobiety i orientacja seksualna mnie nie przeszkadzają. Palikot biznesmen pewnie będzie parł do przodu i w następnych wyborach wiodące partie będą się go obawiały. Po roku okazuje się, że chcieli coś zdziałać, ale zaczynają od d$#y strony. Niby fanie, młodzi palący zioło by poparli, "innowiercy" też, ale u nas takie rzeczy nie przejdą. Nasze państwo nie jest przygotowane na takie wywrotowe akcje. Lepiej poobiecywać, niższe podatki, prawo i sprawiedliwość itp. Szczerze to nie wiem na kogo zagłosuję bo na dzień dzisiejszy żadna partia mi nie odpowiada. Przed wyborami mowiłem jak wy. Głosuj na partię która ci się podoba nie tą co ma najwiecej w sondażach....i się zawiodłem.

  •  

   pokaż komentarz

   Co za kretynizm. O co im w ogóle chodzi? Średnia to średnia. Co ona oznacza wie każdy kto się uczył odrobinę matematyki w szkole. Być może jest trochę źle liczona, no to ok by wyszło 3200 a nie 3600. Ale co to w ogóle kogo obchodzi? Mnie obchodzi tylko to ile ja zarabiam. No chyba, że im chodzi o to że zarabiają za mało. A to wtedy pretensje mogą mieć tylko i wyłącznie do siebie, bo to właśnie dlatego, że ich postulaty są realizowane. Bo to dlatego, że "kapitaliści" są tępieni na każdym kroku. Tyle że Kulczyk sobie radę da zawsze i z każdej opresji się wykupi, a młody kapitalista który właśnie zakłada firmę i chce się dorobić często rady już sobie nie daje. I dlatego zostaje etat za 1500zł. I proporcja jest przez to sztucznie zaburzona. Mamy dużo pracowników najemnych, więc ich cena spada, a kapitaliści tacy jak Kulczyk mogą w nich do woli przebierać. Proste.

  •  
   n...........y

   -1

   pokaż komentarz

   @zerthimon: ja miałem na myśli, żeby zjednoczyć siły i wspólnie wybrać jakąś kompletnie nieznaną w mediach partię. mało kto pewnie zauważa, że przy tak niskiej frekwencji można za pomocą 1,5mln ludzi uzyskać 10% poparcia w wyborach. możemy wykopać dowolną partię i pokazać sobie i politykom, że możemy przestawiać pionki na polskiej scenie, jeśli tylko przed wyborami ustalimy gremialnie na kogo oddajemy głos i dopełnimy deklaracji.

  •  

   pokaż komentarz

   @zerthimon: na kogo? Ja mam na kogo, jest bardzo wiele partii, można przebierać do woli. Osobiście lubię czuć się bezpieczny, chce iść do lekarza i przypomnieć sobie to uczucie, kiedy lekarz nie chciał/nie żądał łapówki. Wierzę w to, że na starych fundamentach nie wybudujemy nowego domu, dlatego chciałbym by złodzieje w białych kołnierzykach zostali rozliczeni z tego co zrobili, a nie oddzielenie grubą krechą i zostawienie w spokoju :/ Nie głosuje patrząc na sondaże, nie głosuje słuchając krzyczących speców od "ukrainek", nie głosuje z powodu, który dumnie głosił minister sikorski " głosujcie na nas bo oni będą rządzić". Nie głosuje na tych, którym wydaje się że są cool i trendy. Nie głosuję na tych - co nie mają honoru i jaj by postawić Polskę ponad swój tyłek i kasę. Ja mam swój typ i mam powody ( o których napisałem) by na daną partię zagłosować. Nie chcę by rząd wpied... się w moje życie. Nie chcę państwa podsłuchów i fotoradarów, jakie mamy za obecnie jaśnie panującego rudego słońca peru. Chcę żyć w Polsce a nie POlandzie. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @WixaDrv: Toż to brzmi jak manifest. A wracając do tekstu: czyli znaczy się, że nie głosujesz w ogóle? :)

 •  

  pokaż komentarz

  Poszły na studia, kierunek lepienia penisów z piasku, po pięciu latach nic nie potrafią i się dziwią, że państwo to nie rodzice, że na życie nie da, a jeszcze dodatkowo samo okrada.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie bardzo rozumiem w kogo to ma być wymierzone - w Kulczyka?

 •  

  pokaż komentarz

  Poszliby do pracy zamiast na happening to mogliby zarobić więcej.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież mamy za głupi Naród żeby podawać MEDIANĘ zarobków....
  Ale co tam, statystykę oblewają kolejne stada studentów, licealiści o rachunku prawdopodobienstwa nie słyszeli...

  To piszę, że mediana zarobków w Polsce wynosiła w 2010 roku 2639,51 złotych brutto (około 1905 złotych netto).

  •  
   m....n

   +7

   pokaż komentarz

   @lothar: a w rzeczywistosci jeszcze mniej, bo GUS nie wlicza do niej pracownikow firm zatrudniających ponizej 10 osob. patrz materiał w powiązanych.

  •  
   d........e

   -4

   pokaż komentarz

   @lothar: Moim zdaniem więcej nam tu mówi dominanta.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziadekwie: dominanta o niczym tak naprawdę nie mówi. Zdecydowanie mediana i średnia to najlepsze wskaźniki. Polecam również podział na decyle.

   Przykład : 100 osób zarabia w modelu y zarabia n=1000zł a z zarabia n+1 itd... a potem 2 osoby zarabiają po 5000 zł. Wyjdzie ci dominanta na poziomie 5000 zł. Z takiej wartości nie odczytasz żadnej istotnej informacji. Oczywiście teoretycznie przy dużej skali danych dominanta powinna być bliższa "prawdzie".

   Weźcie też pod uwagę, że dużo osób na dochody na czarno, szczególnie ci słabiej zarabiający. Hydraulik lub elektryk potrafi wyciągnąć ładnych kilka tysięcy a rachunku w ogóle nie wystawia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartdab: duża populacja i podział na klasy skutecznie eliminuje wymienione przez ciebie defekty dominanty.

  •  

   pokaż komentarz

   @lothar: To ciekawe, że mamy największy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem w Europie a podejrzewam że co drugiego jakby zapytać co to jest mediana, to by nie wiedział.

  •  
   Y........e

   0

   pokaż komentarz

   @lothar: Otóż to- średnia każdemu coś mówi a jak powiesz mediana to zobaczysz tylko powiększające się oczy i otwierające się usta jakbyś zaczynał mówić o jakiejś katastrofie gospodarczej. Natomiast gdyby mówiono- mediana zarobków- czyli "tutaj wstaw wytłumaczenie na dwa zdania czym jest mediana" wynosi x zł wtedy każdy wiedział o co chodzi. Czy jednak komukolwiek a mediom w szczególności zależy na tym żeby ludzie wiedzieli i rozumieli więcej? Pytanie jest retoryczne.

Dodany przez:

avatar red_sox dołączył
435 wykopali 93 zakopali 25.9 tys. wyświetleń