•  

  pokaż komentarz

  Nigdy tego nie zrozumiem - jak to jest, ze na wykopie z tak wielkim zainteresowaniem spotykają się znaleziska, które tematycznie są objęte programem naucznia szkolnego.
  Tak poważnie, naprawde tylko ja w podstawówce, gimnazjum i średniej uczyłem się na lekcjach o Parkach Narodowych? Żeby chociaż to znalezisko zawierało jakieś ciekawe zdjęcia (zdjęcia wszystkich parków zrobione przez autora znaleziska - tak, to by się nawet nadawało na główną, od razu możnaby zrobić coś w stylu "AMA - byłem we wszystkich polkskich PN", mogłoby być ciekawie), albo cięzko dostępne czy niepowszechnie znane informacje, ALE NIE.

  To znalezisko jest tak naprawdę mniejszą kalką artykułów dot. PN na wiki. Naprawdę są to bardzo podstawowe informacje, z którymi, jak byłem przekonany, spotkał się każdy z nas zdobywając wykształcenie podstawowe, a jeśli nie wtedy to już bankowo w szkole średniej.

  To znalezisko przypomina mi trochę znalezisko o naszych medalach na IO. http://www.wykop.pl/link/1231481/graficzne-porownanie-wszystkich-medali-zdobytych-przez-polakow-na-letnich-io/ gdzie tak naprawdę po prostu zostały wykopane kolorowe kółka, przedstawiające ilość medali zdobytych przez Polaków. Żadnych dodatkowych wykresów, ciekawostek (nie licząc inf. bezpośrednio skopiowanych z wiki;)) itp.

  Nie zrozumcie mnie źle - miło, ze wielu uzytkowników stara się opracowywać i dodawać ciekawe tematycznie znaleziska, ale dziwię się, ze tak "podstawowe" informacje spotykają się z takim zainteresowaniem. Naprawdę, możnaby zrobić to bogaciej. Ale sam nie zrobię, ja tylko narzekać i się dziwić potrafię.

  Reasumując:
  - czesto są dodawane znaleziska z zakresu wiedzy podstawowej (wiedzy, z którą kazdy z nas naprawdę spotyka się w szkole, zwykle zapewne w szerszym zakresie)
  - zdarzają się znalezska tworzone przez wykopowiczów, które tak napraawdę są jedynie przeklejeniem paru informacji z wiki (beż zadnych wstawek "od siebie").

  TL;DR: butthurt

  •  
   W....r

   -1

   pokaż komentarz

   @szymon_jude: Myślę, że duże znaczenie ma tutaj to, że to wykopowicze to tworzyli. W obydwóch przypadkach (tutaj, i w znalezisku o medalach), to my, wykopowicze coś robiliśmy, więc również my, to wykopujemy. Bo sieć jest pełna "duplikatów", powtarzających się rzeczy, nawet portale informacyjne kopiują artykuły z zagranicznych odpowiedników. Więc takie własne opracowanie danych, chociażby jakaś własna kompilacja, zawsze jest w cenie. A co do podstawowych informacji ze szkoły - takie rzeczy się często zapomina, nikt nie pamięta wszystkiego przez całe życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_jude: Tak apropos tej szkoły, to pamiętam jak w podstawówce kazali nam się uczyć tych parków i różnych faktów na ich temat na pamięć. Do dzisiaj pozostała mi do nich niechęć, mimo że kilka już odwiedziłem i nawet mi się podobały.
   A co do twojego komentarza trochę racji w tym jest, ale ja bardziej niż zainteresowaniem wykopowiczów(bo lenistwo też mi nie obce i wolę informacje w pigułce), dziwię się autorom, bo zbytnio nie rozumiem po co ktoś wkłada wysiłek w opracowywanie kompilacji, jeżeli w internecie można znaleźć kilkanaście identycznych. Z tymi medalami to był chyba sztandarowy przykład, bo taką samą tabelę można znaleźć w kilka chwil w Wikipedii.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_jude: W zasadzie się z Tobą zgadzam. W internecie z pewnością można znaleźć znacznie lepiej i szerzej opracowany temat. Jednak wydaje mi się że fenomen takich prostych zestawień polega na tym, że możemy sobie przypomnieć o istnieniu tych kilku PN. Można potraktować to jako wstęp do dalszych poszukiwań czy też planów wycieczek itp. Z przyjemnością odświeżyłem sobie podstawowe informacje na temat PN.

 •  
  b....r

  +6

  pokaż komentarz

  Gdzie w sieci można znaleźć wszystkie szlaki turystyczne? Było na zumi.pl ale już nie ma, open street map jest bardzo nieczytelne. Są jakieś inne opcje?

 •  

  pokaż komentarz

  Białowieski: poza zagrodami, można też spotkać dzikie żubry. Różnica będzie widoczna na pierwszy rzut oka - to dzikie są dużo szczuplejsze, szczególnie zimą.
  Białowieski Park kiedyś był słynny z powodu sosen masztowych, które były eksportowane na całą Europę. Taką sosnę praktycznie wystarczyło okorować i maszt był gotowy :)

 •  
  v.........l

  +6

  pokaż komentarz

  Przepisane z pierwszej lepszej książki do geografii.
  Wybaczcie, ale zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  ja dodam tylko, że jeżeli ktokolwiek z was będzie akurat w ojcowskim parku, to koniecznie zajrzyjcie do muzeum, gdzie jest ekspozycja parku. szczena opada z wrażenia! na prawdę warto zobaczyć tę ekspozycję!

Dodany przez:

avatar N................y dołączył
433 wykopali 15 zakopali 9.5 tys. wyświetleń