•  

  pokaż komentarz

  Dlaczego nikt do tych trumien nie zjarzał przed pogrzebem?

  •  

   pokaż komentarz

   @misiafaraona: Dlatego:

   Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. nr 153 poz. 1783)

   § 11.
   1. Zwłoki przewożone na obszarze państwa na odległość większą niż 60 km składa się w szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala.
   2. Zwłoki wywożone za granicę Rzeczypospolitej Polskiej składa się w trumnie drewnianej wybitej blachą lub posiadającej wkład metalowy albo w trumnie metalowej. Dno trumny wypełnia się warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę umieszcza się w szczelnej skrzyni drewnianej, uniemożliwiającej przemieszczanie się trumny, lub w innym pojemniku, wykonanym z nieprzepuszczalnego materiału. Powiatowy lub portowy inspektor sanitarny może nakazać zastosowanie ponadto innych środków ostrożności przy przewozie zwłok, a w razie uznania, że podjęte środki są dostateczne, dokonuje opieczętowania trumny.
   3. Po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia zwłoki chowa się niezwłocznie bez otwierania trumny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Kurcze nie wiedziałam, wykop uczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Tu jakoś mowa o zwłokach przewożonych na obszarze naszego państwa i wywożonych za granicę, który paragraf mówi o tych przywożonych do Polski?

  •  

   pokaż komentarz

   @mariolankak: Żaden paragraf nie odnosi się wprost sytuacji zwłok przywożonych do Polski z tej prostej przyczyny, że w momencie składania do trumny są one za granicą, a więc tam, gdzie polskie prawo nie obowiązuje (aczkolwiek zdaje się, że to prawo to akurat nie jest polski wymysł, tylko wynika ono wprost z konwencji międzynarodowych - zatem zapewne w Rosji jest tak samo) - nie ma więc sensu regulować aspektów dotyczących przygotowania trumny i przewozu (tylko to jest regulowane w ust. 1 - nie kwestie dotyczące pochówku) - bo osoby, które będą to robić kierować się będą lokalnymi przepisami.

   Zakładasz że ust. 3 odnosi się tylko do zwłok, o których mowa w ust. 1, a już nie do zwłok przywiezionych z zagranicy. Byłoby to jednak nielogiczne, bo:
   1) skoro odnosi się do zwłok transportowanych w kraju na odległość 60 km, to tym bardziej powinien odnosić się do tych transportowanych zza granicy;
   2) celem tego przepisu jest zapobieganie przenoszeniu zagrożenia epidemiologicznego z jednego miejsca na inne - tym bardziej więc ma on zastosowanie do zagrożenia przywleczeniem epidemii do Polski zza granicy.

   Pamiętaj, że - cytując klasyka - liczy się duch prawa.

   Zwróć też uwagę, że systematyka tego aktu prawnego nie grzeszy logicznością: ust. 3 umieszczony jest po ust. 1 i 2, co może sugerować, że odnosi się także do ust. 2 - tymczasem zwłoki, o których mowa w ust. 2 nie będą w ogóle grzebane w Polsce.
   Gdyby zatem ust. 3 miał się odnosić tylko do zwłok, o których mowa w ust. 1, to wystarczyłoby zdanie "Po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia zwłoki chowa się niezwłocznie bez otwierania trumny" dopisać na końcu tego właśnie ustępu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Bo słyszałam, że w tym wypadku (katastrofy samolotu), po przywiezieniu zwłok, powinna być wykonana kolejna sekcja, ale nie wiem, gdzie ewentualnie są zawarte takie treści, być może w umowie z Rosją z 1993 roku

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym:
   "Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania."
   Czyli jakbyś chciał zastosować ten przepis, to już w punkcie pierwszym występuje naruszenie prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Idi0ta: Tzn? Masz na myśli postępowanie po katastrofie smoleńskiej? Przypomnę, że rzecz się działa w Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: tzn. że mam na myśli, to że przepis nie ma żadnego zastosowania. Punkt trzeci odnosi się do sytuacji, w której jest zaświadczenie polskiego inspektoratu co do zawartości trumny i bez tego nie powinni jej transportować. Z samego paragrafu wynika już, że trumna bez plomby polskiego urzędnika nie powinna być w ogóle transportowana na terytorium kraju i albo powinno się ją zatwierdzić w Rosji w jego obecności albo przy przekraczaniu granicy Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: To nie jest zadna podstawa prawna, wprost przeciwnie trumny powinny być otworzone i powinny być dokonane juz w Polsce sekcje zwłok. Tak wczoraj min. u Kraśki mówił prawnik, tu chodzi o polskie śledztwo, a sekcje mogłby min. obalic lub potwierdzic opcje zamachu. Teraz sama prokuratura nie wie skad wział sie ten absurdalny zakaz otwierania trumien po przewiezieniu ich do kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  Przykre. Jestem w 200% pewny, że gdyby to Ruskich samolot rozbił się u nas, do niczego takiego by nie doszło. W ogóle ciałami zajęliby się Rosjanie. Perfidny brak szacunku i nikt nie odważy się z tym nic zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @przemyslany_nick: to nasze miernoty u władzy dały dupy a nie Rosjanie. Dla Rosjan byliśmy petentami , to oczywiste, a nasi powinni byli to przewidzieć i zaprosić od razu do współpracy kolegów z NATO, po to między innymi do cholery do tego paktu weszliśmy. Lot nie był cywilnym ale wojskowym i wojskowi wchodzili w jego skład, przypomnę że wojskowi najwyższej rangi w WP a prezydent RP , który tam zginął był zwierzchnikiem WP. Na dzień dobry punkt wyjścia do budowania ekipy do przeprowadzenia dochodzenia w gronie i z u działem niezależnych , ale po naszej stronie ;) ekspertów został pominięty.

 •  
  B......k

  +66

  pokaż komentarz

  Ta katastrofa pokazuje jak słabym politycznie i gospodarczo krajem jesteśmy. Ruscy nas ciężko znieważają od samego początku, ale skoczyć im możemy.
  Nie wiem czy to był wypadek, czy zamach. Moim zdaniem po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale...

  ...wiem, że jeśli Rosjanie zorganizowaliby taki zamach to bez problemu by to ukryli. Tacy mocni jesteśmy.

  Donald i Bronek na arenie międzynarodowej są jak takie klasowe pipki, które się wszystkim podlizują a i tak każdy ich może powyzywać, poszturchać, psocić się itp. a oni z tym nic nie zrobią. Bo już sobie raz dali i musieliby pokazać jaja żeby to się skończyło. Ale najpierw te jaja trzeba mieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banaszek: Jak to nic nie robią, Tusk i Komorowski? Przecież wysłali Kopacz i patologów i kopali na metr w głąb, a wcześniej ogłosili, że były naciski w samolocie, no i lot prywatny, nie wspomnę o ściskaniu się z Putinem

  •  

   pokaż komentarz

   @Banaszek: To niestety nie takie proste, stosunki dyplomatyczne to nie to samo co stosunki płciowe. Tutaj posługiwanie się pojęciami typu pipki, pokazać jaja etc nic nie wnosi.

   Wszystko wskazuje na to, że to co się stało pod Smoleńskiem to katastrofa wynikająca z tragicznego wręcz stanu w polskim lotnictwie wojskowym i systemie ochrony VIPów. To jak by nie patrzeć kompromitacja RP na całej linii i na oczach świata.
   I co teraz? Rozpoczynać awanturę z Ruskimi? Jak to będzie postrzegane - Polacy nie dość że zabili przez głupotę własną prezydenta to jeszcze robią jakieś zadymy.
   Myślę, że Rosja tylko na to czekała - stąd te wszystkie prowokacje z wrakiem itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banaszek: Cóż ten jest jaki jest tworzony od 1989, więc poza tymi dwoma ja bym winił resztę "budowniczych".

  •  

   pokaż komentarz

   @Banaszek: Tu nie chodzi o słabość naszego Państwa tylko o zachowanie rządzących. Prawda jest taka, że cały świat stał wtedy murem za nami, we wszystkich telewizjach na świecie o tym mówili, wszyscy współczuli itd. itp. Na tej fali mogliśmy wszystko. Rosjanie by nie pisnęli słowa nawet gdyby tam zrobić zrzut dywizji Polskich spadochroniarzy do zabezpieczenia terenu :P Jednak my nie chcieliśmy nic... więc to nic dostaliśmy, teraz to już historia dla świata.

 •  

  pokaż komentarz

  Zamiana ciał to skandal, ale te wezwania do masowych ekshumacji przez mec. Rogalskiego to już jest działanie hieny cmentarnej. Po co rozgrzebywać rany? Jakie to ma znaczenie?