•  

  pokaż komentarz

  Ech, takie znaleziska sprawiają zawsze, że dopada mnie zaduma nad tymi wszystkimi żydami, ofiarami 2 Wojny Światowej...

 •  

  pokaż komentarz

  Spierałbym się czy był to "pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny". Były wcześniej juz podobne obozy. Po konfederacji barskiej, po wojnie polsko-boszewickiej, czy obóz odosobnienia (czy jakos tak) za IIRP. Było gdzies o tym na wykopie

 •  

  pokaż komentarz

  Byłem tam i polecam każdemu, jak będzie w okolicy. Zadziwia przede wszystkim to, że Niemcy potrafili przerobić np. piwnicę w pomieszczenie do tortur, garaże na pomieszczenia, gdzie gazowano ludzi itp. Z ciekawostek trzeba wspomnieć o uciekinierze, który przy -25C uciekł... po drucie kolczastym. Spróbuje poszukać więcej info i wrzucę w powiązane.

  •  
   k.....n

   +3

   pokaż komentarz

   @BQP: Czesto mi sie zdarzalo tam byc w dziecinstwie bo brat mojego dziadka zostal tam roztrzelany w wieku 17 lat w 41 roku. Z tego co widze sporo sie zmienilo, muzeum sie powiekszylo. Faktycznie polecam zobaczyc, tym bardziej, ze wstep jest darmowy to i mozna przy okazji zajrzec bedac w poznaniu. Najwieksze wrazenie na mnie zrobily oryginalne napisy wiezniow na scianach, typu "do zobaczenia w wolnej Polsce" itp. Dziadek opowiadal kiedys, ze kiedy gestapo zabralo jego brata to nikt kompletnie nie wiedzial gdzie go biora. Dopiero w latach 70-tych wyszla ksiazka o forcie i jakis znajomy dziadka zobaczyl nazwisko i mu powiedzial - do tego czasu bezskutecznie szukali miejsca pochowku.

 •  

  pokaż komentarz

  Pierwszy raz słyszę o tym obozie, nie ma co się dziwić w mediach tylko żydzi, Auschwitz i Majdanek

  •  
   J.........e

   +9

   pokaż komentarz

   @Krolowiec: Ale głupie podejście. Potraktowałeś Fort VII, Auschwitz i Majdanek jakby to były jakieś seriale w stylu na wspólnej i m jak miłość konkurujące o czas antenowy. Na ich stronie akurat jest info o wystawie, pod patronatem między innymi TVP Poznań. Ale nie, media milczą, zawsze milczą. I nawet jak mówią to i tak milczą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Johny_Locke: Co za bzdury p$%$$%%isz? Skąd to porównanie? To że TVP regionalna ma patronat nie znaczy, że na całą Polskę jest nadawane, w Poznaniu jestem raz na psi rok i ostatnie co tam robię to oglądanie TV a szczególnie regionalnej. W mediach ogólnopolskich jest posucha i tyle. A jeśli się mówi o obozach koncentracyjnych to przede wszystkim o Oświęcimiu i Majdanku czasem coś o Bełżcu i taka prawda. Więc w sumie twój wniosek jest z wyjęty z kapelusza

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobre znalezisko. Warto przypomnieć o poznańskim Forcie VII zwłaszcza wobec częstych insynuacji warszawskich środowisk (w tym niestety kombatanckich), jakoby Poznań był generalnie przyjazny niemieckim okupantom i bierny wobec nich. Jak widać miasto było tak proniemieckie, że tuż po rozpoczęciu wojny Niemcy założyli tu obóz. Nie wspominając już o jednoznacznie endeckim nastawieniu poznaniaków, która to endecja za Niemcami nie przepadała. Walka z okupantami była wspólnym wysiłkiem polskich patriotów z różnych części kraju - zawłaszczanie jej tylko przez Warszawę i ziemie wschodnie szkodzi prawdzie historycznej i spójności zbiorowej pamięci.