•  
  f.....k

  +83

  pokaż komentarz

  na 23% dla odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (za wyjątkiem jelit, pęcherzy, żołądków).

  Parówki zdrożeją :/

 •  

  pokaż komentarz

  Zobaczycie w końcu Donek obniży podatki, ale najpierw musi je podnieść na odpowiedni poziom.

 •  

  pokaż komentarz

  Projekt dotyczy bardzo wielu ciekawych aspektów, istotnych dla każdego przedsiębiorcy. Ale niestety są zbyt trudne dla przeciętnego obywatela. Są niemedialne. Dla mediów warte uwagi jest tam, gdzie się zmieniają cyferki. Nawet gdy dotyczy to tak znaczących produktów jak wełna szarpana i odpady zwierzęce... Fiskus się tak obłowi na tej podwyższonej stawce, że hej.

  Mało kogo zainteresuje taki szczególik, że preferencje dla wełny szarpanej i odpadów zwierzęcych (zaliczonych bezpodstawnie do żywności) oraz dla wyrobów sztuki ludowej są ewidentnie niezgodne z dyrektywą unijną. Zresztą już się Komisja Europejska zainteresowała tematem sztuki ludowej.

  Zresztą, mniejsza z tym. To co jest istotne w tym projekcie, to uproszczenie korekty podatu (nawet bez potwierdzenia na piśmie przez kontrahenta, że odebrał fakturę korygującą); to likwidacja obowiązku wystawiania faktur na usługi zwolnione; to umożliwienie wszystkim podatnikom wystawiania faktur VAT, nawet jak są zwolnieni podmiotowo; to wystawianie faktur uproszczonych przy transakcjach do 450 zł (z samym NIPem nabywcy); to fundamentalna zmiana (dla jednych korzystna, dla innych niekorzystna) dotycząca wystawiania faktur (do 15 dnia kolejnego miesiąca, a nie w ciągu 7 dni od daty transakcji); to możliwość wystawiania faktur zbiorczych na wszystkie transakcje z danego miesiąca; to likwidacja wystawiania faktur zaliczkowych jeśli pobranie zaliczki jest w tym samym miesiącu co dostawa towaru etc. etc.

  Tylko, który z tych tematów można wybić jako tytuł artykuliku o zmianach w VAT? No właśnie...
  Nie wspominając o tym, że by coś o tych zmianach napisać trzeba mieć jako taką wiedzę w temacie. A do tego, by napisać, że się zmienia stawka na wełnę szarpaną żadna wiedza potrzebna nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Pięknie pokazałeś jak skomplikowany jest polski system podatkowy, chociaż zapewne uczyniłeś to nie do końca celowo. Powoli zaczynam rozumieć działanie i sens istnienia różnorakich urzędów, najpierw maksymalnie komplikujemy życie przedsiębiorcom oraz obywatelom a potem próbujemy leczyć skutki tych działań. Istne biurokratyczne perpetuum mobile. Za przyczyny nikt jakoś brać się nie chce. Wtedy przychodzi taki Tym i próbuje drwić z krytycznych artykułów, pisząc, że zmiany są dobre i społeczeństwo powinno za nie dziękować władzy. W jednym masz rację, żeby coś o tych zmianach napisać trzeba mieć jako taką wiedzę w temacie, mnie się jednak wydaje, ze tej wiedzy brakuje przede wszytkom samym urzędnikom.

  •  
   N...........w

   +4

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @DogInTheFog: Jeśli z czegoś "drwię", to ze skupiania się na błahostkach, a nie na sprawach istotniejszych. Nikomu nie każę się cieszyć ze zmian, zwłaszcza że - tak jak napisałem - kwestia zmiany daty obowiązku podatkowego dla jednych będzie korzystna, a dla innych przeciwnie (jak faktura za sprzedaż dokonaną 31 stycznia była wystawiona 6 lutego, to VAT płaciło się do 25 marca; teraz taka faktura będzie mogła być wystawiona do 15 lutego, ale VAT będzie płatny do 25 lutego).

   VAT to bardzo skompikowany podatek - o niebo trudniejszy od podatków dochodowych i nigdy nie twierdziłem inaczej. Przy czym skomplikowana jest już sama unijna dyrektywa, zatem nie jest to tylko polski problem, ale ogólnounijny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Wszystkie te zmiany to (mały - do zrobienia jest tu naprawdę tytaniczna robota... wyburzeniowa - czytaj uproszczeniowa - dla całego systemu podatkowego!) krok naprzód. Tylko w jaki to niby sposób sankcjonuje podnoszenie stawek podatkowych? W jaki sposób zrobiłeś z tego zbiór wspólny?

  •  

   pokaż komentarz

   Chętnie dowiem się, gdzie się mylę, od negujących tę opinię.

 •  
  N...........w

  0

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   M......r

   +51

   pokaż komentarz

   @Nielubiedrzew: http://www.youtube.com/watch?v=VpxtIs_aQhw&feature=player_detailpage#t=177s

   Tak było 150 lat temu, tak było 50 lat temu, tak jest teraz. Polacy nic ze sobą nie robią.
   Z zaborów wyzwolił nas nie Piłsudski, a sytuacja geopolityczna. Piłsudski odegrał ogromną rolę w formowaniu i obronie II RP, ale gdyby nie I Wojna Światowa to nigdy by kraju nie "wyzwolił".
   Zaś "okrągły stół" to od początku do końca była akcja ówczesnej władzy. To jedna z niewielu "rewolucji", w wyniku której nie zginął nikt ze "starej elity", mało tego, pięknie się ustawili.

   Teraz też do niczego nie dojdzie tak długo, aż nie p$$##%$nie meteoryt lub sytuacja geopolityczna zmieni się w inny sposób.