...
 •  

  pokaż komentarz

  jestem ciekawe ilu studentow z polibudy po elektronice byloby w stanie samemu opracowac i zrobic cos takiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Myślę, że sporo, nie skończyłem jeszcze liceum, a mam kilka OR na koncie, wcale nie jest trudno opracować taki odbiornik (ten jest reakcyjny) gorzej z opracowanie np. Superheterodyny, to już faktycznie wyższa szkoła jazdy...

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Nie wiem ilu bo ten jest bardzo skomplikowany. Najprostszy odbiornik radiowy to dioda, drut i glosnik. Pamietam jak kiedys pan nauczyciel pokazywal. Szukaj kropki.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Zdecydowanie nie trzeba być studentem żeby dobrze zrozumieć jak to działa, chociaż przy projektowaniu od zera adaptuje się gotowe i sprawdzone rozwiązania. Panu jednak trochę szkoły by się przydało. Na przykład ów tajemniczy układ scalony to najpopularniejszy wzmacniacz operacyjny. Mógłby się też zdecydować na zasilanie, na schemacie jest ±6V, przy czym -6V jest zwarte do masy. Można powiedzieć że się pospieszył przy podpisywaniu. Daje to jednak do myślenia.
   Domyślam się, że autor tego projektu to szacowny człowiek starej daty. W latach 70 i 80 podobne rzeczy budowało się właśnie w tak sposób (elementy poprzetykane przez schemat dla uzyskania walorów edukacyjnych i połączone na pająka). Wniosek z tego, że albo filmik jest już nienowy, albo starszy nauczyciel postanowił nauczyć czegoś młodzież. Czasy się zmieniły, teraz do nauki buduje się inne rzeczy i innymi sposobami. Z drugiej strony niezręcznie ganić za taką inicjatywę.

  •  

   pokaż komentarz

   @zigiscrew: zależy, niektóre szkoły i niektóre wydziały ciągle trzymają poziom, po elektronice na mojej uczelni każdy musiałby umieć to zrobić, a większość potrafiłaby zrobić dużo więcej. Trudno mi powiedzieć dokładnie, ale po poziomie skomplikowania niektórych projektów wnioskuje że pracowali ponad pół roku, a dużo łatwiejsze do zrealizowania projekty można znaleźć na Kickstarterze. Mimo że mało jest doktorantów to prace wykonywane są głównie pod kątem przydatności dla badań naukowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerfuc: No ja tak wspomnialem o tym drucie bo to podstawa, juz po dobrym technikum mozna zrobic cos znacznie lepszego. Jak ktos sie tym interesuje to studnia bez dna :) Najfajniej robi sie schematy do ukladow na bramkach, kodery, dekodery, konwertery, funkcje, blabla bla... az w koncu na powierzchni o rozmiarach boiska rozrysowujesz nowy procesor nvidia... :)

  •  

   pokaż komentarz

   @zigiscrew: Taki odbiornik nie będzie działał na głośniku, musi się tam znajdować słuchawka o dużej impedancji, detektor (dioda) musi być obciążony czymś więcej niż oporem 8 Om...

  •  

   pokaż komentarz

   @harqu: http://www.nari.ee.ethz.ch/wireless/education/PPS/PPS02/doc/LM386.pdf
   Powinien pracować bez większych problemów.
   Nie jest to idealne rozwiązanie ale ma wartość edukacyjną. Wychodząc z takiego układu można pokazać wiele na temat ujemnego sprzężenia zwrotnego, wzmacniaczy operacyjnych, cewek, kondensatorów itd. Szkoła elektroniki w najbardziej podstawowym wydaniu. Układy na bramkach to już bardziej logika niż podstawy elektroniki. Można tym operować bez znajomości zasad działania tranzystora.
   Także nie ma co ganić autora, tylko pogratulować ambicji. Takie inicjatywy pokazują ile można wycisnąć nawet z małej ilości elementów elektronicznych, jak bardzo te elementy są funkcjonalne i proste. Moim zdaniem materiał świetny.
   Co do podpisania +6V/-6V - stara szkoła, dziś nieaktualna. Niestety laicy, którzy zobaczą pierwszy raz w życiu taki schemat, podłączą plus baterii do +6V na schemacie, ale nie wiedzieliby co zrobić z minusem baterii, gdyż na schemacie byłoby GND a nie -6V. Nie ma co ganić, trzeba zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @harqu: No wlasnie dalem linka do takiego gdzie jest sluchawka. Szukaj kropki ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @staa: Domyśliłem się że to fachowiec starej daty po ołówku - zatemperowany nożem, a nie strugaczką. Końcówka jest ostrugana pewnie i pojedynczymi ruchami ostrza - facet robił to wiele razy i ma wprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Analityk: Właśnie się zastanawiałem czy on chce takie radyjko zasilać napięciem symetrycznym...
   te -6V to jednak masa czy -6V?

  •  

   pokaż komentarz

   @Analityk: A są jakieś materiały po Polsku, które nauczą chociaż podstaw elektrotechniki? Mam obecnie na studiach przedmiot z tym związany i o ile rozróżniam symbole cewek, diod czy kondesatorów na schematach, mam problemy z obliczeniem rezystancji oporników, sprężeń zwrotnych i tym podobnych rzeczy. Wiem, że ponoć wystarczą prawa Ohma i Kirchowa do wykonywania tych obliczeń, ale chciałbym zrozumieć coś nieco więcej. Naprzykład, jeśli są podłączone szeregowo oporniki, z którego idzie odgałęzienie do innych oporników, diod i kondesatorów, to czemu jeden opornik ma większą wartość jak ten drugi po obliczeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Harem: jest tego dużo, chociaż najlepiej poszukać czegoś w papierku (w bibliotece na przykład). Z mniej systematycznych rzeczy, na przykład tu jest sporo przystępnie opisanych zagadnień, tak na początek. Ale wzorów na szybkie obliczanie np. bardziej złożonych rezystancji zastępczych trzeba już szukać gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Harem: Zalinkowałbym Ci to samo, co staa. Bardzo dobrze się to czyta, dużo można zrozumieć. To podstawy, ale szerokie. A jak chcesz bardziej skomplikowane rzeczy to elektroda.pl - jeśli tam Ci nie pomogą, to zazwyczaj rzucą dobrym linkiem. Niestety/stety chyba wszystkie dokumentacje są po angielsku. Ale ten fachowy język jest do zrozumienia.
   Do tego w bibliotekach jest mnóstwo książek z elektroniki, z poszczególnych jej działów, nawet z konkretnych zagadnień. Trzeba poczytać.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerfuc: Kumpel wysmial ostatnio zarowki z wifi z kickstartera, mowil ze robili takie na zajeciach (kanada).

  •  

   pokaż komentarz

   A co powiecie na coś takeigo?? http://ostol.wrzuta.pl/film/aQrNAft1A4L/odbiornik_nasluchowy_80m_3.5mhz_ssb_dds_ad9850
   Odbiornik nasłuchowy na pasmo 80 metrów (3.5MHz).
   Program do syntezera napisany w języku C na procesor ATMEGA8, który steruje układem DDS AD9850, odbiornik z filtrem kwarcowym i dwa mieszacze SA612.
   Wieczorem słychać pół świata!

  •  

   pokaż komentarz

   wiązania. Panu jednak trochę szkoły by się przydało. Na przykład ów tajemniczy układ scalony to najpopularniejszy wzmacniacz operacyjny.

   @staa: LM386 to nie jest wzmacniacz operacyjny. To wzmacniacz mocy. To, że jakiś układ ma wejście odwracające i nie odwracające wcale nie klasyfikuje go do wzmacniaczy operacyjnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @hasiok: Masz rację, zasugerowałem się LM258 a komentarz pisałem na szybko. Jesteś pierwszym który zwrócił uwagę, gratuluję spostrzegawczości i sypię popiół na głowę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeszcze parę lat i radio też będzie wyłącznie cyfrowe...

  •  

   pokaż komentarz

   @OMGWTFBBQ: Obyś się mylił, może nam Solca nie wyłączą :(

  •  

   pokaż komentarz

   @OMGWTFBBQ: Jeśli chodzi o FM, to na pewno nie parę, obecnie nikt nie wyłączy bo mamy pierdyliard odbiorników, od domowych, przez samochodowe do tych w komórkach itd. Nie wyłączą tego prędzej niż za 20 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @frastrat: A kogo obchodzi ile mamy odbiorników? Czy kogoś obchodziły odbiorniki TV podczas zmiany z Secam na PAL? Czy kogoś obchodziło kto posiada DVB-T? Nie! Po prostu wymuszą zmianę, która siłą napędzi rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefanescu: Zwróć uwagę, że od dobrych kilku lat na rynku są już telewizory z MPEG4, ile obecnie jest cyfrowych odbiorników radiowych ? Prawie wcale i nie ma widoków, aby nagle coś tu się miało zmienić. Do TV dołączysz przystawkę i jest OK, do radia w komórce czy odtwarzaczu mp3 już nie.
   W DVB-T jeden kanał zastępuje się MUX-em z 7 kanałami. W DAB+ już nie ma takiej kolosalnej różnicy, dlatego nie ma presji z żadnej strony aby to zmieniać, bo to spore koszty przy małym zysku. No i jeszcze to, że radio cyfrowe przy słabym zasięgu przerywa albo milknie, w FM mamy muzykę z szumem, co dla wielu osób jest jednak lepszym rozwiązaniem. Jedynym zagrożeniem są ew. dyrektywy UE, ale na chwilę obecną nie ma się czego bać bo w innych krajach UE jest podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @frastrat: Przecież ja nie twierdzę, że radio analogowe FM jest gorsze. Uważam że nie zlikwidują go tak szybko, bo ma masę zalet ale przytaczanie argumentu, że nie zlikwidują bo ludzie mają pierdyliard odbiorników jest błędne. To nie ilość odbiorników decyduje o tym ale właśnie zalety FM.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefanescu: Moim zdaniem jednak ilość urządzeń ma istotny wpływ, tym bardziej, że do większości z nich nie można w łatwy sposób podłączyć dodatkowej przystawki i często nie miałoby to większego sensu. Jak na rynku pojawią się na masową skalę odbiorniki FM/DAB+ to po kilku latach będzie można rozważać zastąpienie emisji, o ile będzie to miało sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @frastrat: Ja bym się cieszył jak by XM satellite weszło na europę... Mam zintegrowane takie radio z samochodem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @harqu: Poruszasz dobrze znany mi temat. Nadajnik w Solcu według mnie ma bardzo złą lokalizację i powinni go przenieść. Mieszkam? w kotlinie i Program 1 PR ledwo słychać. Po przekroczeniu granicy PL - CZ o polskim radiu można tylko pomarzyć. To samo w Niemczech, stacje z innych krajów słychać pięknie, polska jedynka tylko pierdzi!!!

   Czy duży jest koszt nadawania na falach długich w dobrej jakości? Dlaczego nie możemy słuchać na przykład kanałów tematycznych....?

  •  

   pokaż komentarz

   @OMGWTFBBQ: Niemcy już dawno nadają cyfrowo większość stacji, a obecnie chyba wdrażają DAB+

  •  

   pokaż komentarz

   @OMGWTFBBQ: Stacji nadawanych w AM (fale długie, średnie, krótkie) do dzisiaj nie mogą przełączyć w emisję cyfrową, choć nawet pojawiła się taka możliwość jak radio w standardzie DRM (Digital Radio Mondiale). Były testy, ale obecnie niewiele stacji to testuje. Jakość dźwięku jest skompresowana i niska, ale radiosłuchacz ma do dyspozycji coś w rodzaju RDS-u.

  •  

   pokaż komentarz

   @seeb: Niestety nie przeniosą nadawania PRI na długich do innego obiektu, RCN Solec należy do Polskiego radia.

   To nie jest kwestia lokalizacji tylko chyba tego, że nie jest to właściwie użytkowane, po konserwacji Solec grał naprawdę ładnie!

 •  

  pokaż komentarz

  Możnaby zrobić filmik o naprawdę najprostszym odbiorniku świata. Kłębek drutu, dioda prostownicza i słuchawka. Jeden koniec podłączamy do kaloryfera a drugi robi za antene. Niestety odbiera wszystko jak leci.

  •  

   pokaż komentarz

   @kabanos: Jak dodasz kondensator to możesz wybierać stacje, selektywność faktycznie jest słaba, taki odbiornik nosi nazwę odbiornika detektorowego :)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ACTA0: Zależy jaki joystick i jakie napięcia. Za pomocą 2 diod możesz rozdzielić prąd +/-, prąd + popłynie przez jedną diodę, a - przez drugą i tyle... jaka żaróweczka (przy połączeniu każdej szeregowo do danej diody) będzie się palić w danej chwili zależy od kierunki prądu(znaku napięcia).

  •  

   pokaż komentarz

   @ACTA0: W miarę banalne rozwiązanie twojego problemu to: załatwić jakiś układ zdalnego sterowania z zabawki(samochód, łódka, samolot), podłączyć i zmierzyć napięcie jakie jest na silniku podczas wciśniętego joysticka w górę i w dół. Należy zamiast silnika podłączyć dwie żarówki(jakieś małe żarówki 6 lub 12 V powinny styknąć zależy od napięcia jakie pokazywało w trakcie pomiaru) ale tak aby jedna miała odwrotnie podłączone styki niż druga. Taki układ powinien zadziałać. Jakby coś było jeszcze potrzebne to pomogę tu lub na PM :)

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałbym być na tyle sprawny technicznie, żeby coś takiego stworzyć.

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda, że tego typu zastępcy Adama Słodowego nie ma w TV.