•  

  pokaż komentarz

  Jest tyle programów, które umożliwiają stworzenie takiego drzewa, tyle możliwości ręcznego stworzenia, można wyszyć, wyryć w drzewie, namalować, ułożyć z gum kulek a mimo tego pokrzywdzony zrobił je na stronie internetowej należącej do GG i nawet nie myślał o tym, żeby robić w jakiś sposób backup. Mimo to wykopałem, bo nie dać możliwości ludziom zgrania w jakiejkolwiek formie ich drzew to mocne chamstwo nawet jak na GG.

  •  
   k..s

   +27

   pokaż komentarz

   @white_duck:
   Wydaje mi się, że nie można wyryć sobie swojego drzewa genealogicznego na drzewie, ale co ja tam wiem. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @white_duck: Zgadzam się w 100% jednak o tym że ojciec takim czymś się zajął opowiedział mi dopiero wczoraj, już po fakcie. Gdybym wiedział wcześniej, odradził bym mu tego pomysłu. prędzej, jak mówisz, znalazł bym do tego program.

   Bardziej chciałbym się dowiedzieć czy można coś tutaj zdziałać, bo nie przekonuje mnie wiadomość "Serwis zakończył działalność więc nie da się nic odzyskać".

  •  

   pokaż komentarz

   @white_duck: Zgadzam się w 100% jednak o tym że ojciec takim czymś się zajął opowiedział mi dopiero wczoraj, już po fakcie. Gdybym wiedział wcześniej, odradził bym mu tego pomysłu. prędzej, jak mówisz, znalazł bym do tego program.

   Bardziej chciałbym się dowiedzieć czy można coś tutaj zdziałać, bo nie przekonuje mnie wiadomość "Serwis zakończył działalność więc nie da się nic odzyskać".

   @Kramarz: z tego co widzę to serwis przejęło GG Networks, więc bezpośrednio do nich kierowałbym żądanie kopii danych z serwisu. Jeśli to już oni Ci odpisywali tak to nie krępuj pisać do UOKiKu (jednak takie postępowanie nie powinno być przynajmniej w mojej oponii zgodne z prawem).
   Wizyta w lokalnego urzędnika odnosnie ochrony konsumentów też może pomóc (w końcu jakiś regulamin tam kiedyś był).
   Jak to nie pomoże to zrób nowy wykop już z całą historią jeżdzący po GG Networks bo to oni są za to odpowiedzialni (przynajmniej tak wynika teraz ze strony).
   Powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: Nie mam czasu teraz się wczytywać, ale tu jest regulamin serwisu sprzed usunięcia:
   http://web.archive.org/web/20100409032445/http://zrodzina.pl/Info/terms
   może mają tam jakieś zastrzeżenie, że mogą lub nie mogą kasować tych danych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hetman: nie przejelo, tylko uruchomilo (mniej, czy wiecej wlasnym wysilkiem), a potem zamknelo, jako nieudany. A zamkniecie, jesli sie nie myle, mialo miejsce jakis rok temu. Takze rychlo w czas!

  •  
   T..........c

   +4

   pokaż komentarz

   @kubako:
   Punkt 9. Usługodawca uprawniony jest do wprowadzania nowych Usług, zmiany, usunięcia, czasowego wyłączenia lub ograniczenia funkcjonalności poszczególnych Usług (np. wyłączenia dostępu do Serwisu lub poszczególnych Podserwisów, wyłączenia, zmiany lub ograniczenia funkcjonalności poszczególnych Usług, wprowadzenia lub modyfikacji narzędzi wyszukiwawczych udostępnionych w Serwisie, zmiany wyglądu Serwisu lub Podserwisów), bez konieczności uprzedniego informowania Użytkowników.
   I jeszcze to:
   Usługodawca może w każdym momencie usunąć Konto Użytkownika, bez uprzedniego powiadomienia Użytkownika Zarejestrowanego w przypadku wystąpienia którejkolwiek z poniższych okoliczności:
   (...)
   10) zmiany tematyki, zakresu, charakteru lub funkcjonalności Serwisu lub poszczególnych Usług, w szczególności wprowadzenia odpłatności określonych Usług,
   11) likwidacji Serwisu lub Podserwisu, lub też zaprzestania lub zmiany zakresu świadczenia Usług,

   Zatem chyba mieli prawo tak zrobić, co nie oznacza, że powinni byli..

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: Wydaje mi się, że tata nie ma się czym martwić, na pewno ma jakieś notatki, teraz tylko musi usystematyzować je jeszcze raz et voila. A takie własnoręcznie wykonane drzewo, będzie miało nawet większą wartość sentymentalną, co wiem po przykładzie swojej rodziny.

   Faktycznie mail Twojego taty był niezwykle suchy, sądzę że na Twoją wiadomość odpowiedzą bardziej rzeczowo (o ile ładnie wytłumaczyłeś w czym rzecz).

  •  

   pokaż komentarz

   Powtórka z dołu:

   Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Jest parę trafnych uwag, i gdybym wiedział że Tata coś takiego tworzy to bym go na pewno przed tym ustrzegł, ale cóż. Człowiek emeryt, nadal uczy się obsługi komputera, skąd miał wiedzieć.

   Teraz ściągnąłem mu jakiś darmowy program do drzew, i próbuje coś kombinować. Ale bez utraconych danych, nie wiele da się odbudować :-/
   Pisałem do nich maila, napisałem też na facebooku, aczkolwiek na profilu gadu-gadu, bo innego trafniejszego nie znalazłem. Zobaczymy co z tego wyniknie.


   @OhMichal: Dzięki. No wydaje mi się że trochę inaczej to potraktowałem, heh. Poniżej treść maila wysłanego (bez odpowiedzi jeszcze):
   ---------------------
   Witam serdecznie,

   Zwracam się do państwa z prośbą o udostępnienie danych zapisanych swego czasu w serwisie zrodzina.pl.
   Spędziłem z waszym portalem całe lata, ciesząc się że takie narzędzie zostało mi udostępnione, zapraszając rodzinę, krewnych i wnuki do udziału w zabawie. Długie lata pracowałem nad moim drzewem genealogicznym, uzupełniając je jak największą ilością informacji pozyskanych z na wpół spalonych zeszytów szkolnych pra-dziadków, przeróżnych pamiętników i notatników, a także strudzonych umysłów już Ś.P wujków.

   Jest to dla mnie bardzo ale to bardzo istotna sprawa odzyskać dane umieszczone w serwisie, gdyż większość z nich niestety ale poszła w niepamięć wraz z naszymi kochanymi bliskimi.
   Bardzo proszę o wyrozumiałość i pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

   Z poważaniem,
   ----------------------

   Nie wiem czy to brzmi dobrze czy źle, prawdę mówiąc nigdy do nikogo nie pisałem w takich sprawach, ani w ogóle nie pisałem żadnych listów czy e-maili bardziej formalnych heh. Ale no cóż, całe życie człowiek się uczy, i zobaczymy co z tej nauki wyniknie.

   EDIT:

   Jest sukces, poniekąd!
   Dostałem odpowiedź na facebooku:

   "Postaramy się pokrótce tutaj odpowiedzieć, choć zachęcamy do przesyłania uwag na beta@gadu-gadu.pl Z uwagi na zebrane przez użytkowników serwisu zrodzina.pl dane, informowaliśmy o planowanym wyłączeniu serwisu przez miesiąc czasu. Zachowaliśmy ten okres, aby możliwe było skopiowanie przez użytkowników informacji. Żałujemy, że w Pana przypadku to nie nastąpiło. Z pełnym szacunkiem i wyrozumiałością podchodzimy do tych spraw i staraliśmy się dać długi czas na zachowanie danych. Postaramy się jeszcze przyjrzeć opisywanej przez Pana sytuacji, prosimy o maila na beta@gadu-gadu.pl Pozdrawiamy, GG"

   Czyli tata musiał przeoczyć informację o zamknięciu :-/. Szkoda że nie poinformowali e-mailowo. Kontaktuje się dalej, zobaczymy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: możesz jeszcze próbować w GIODO, w serwisie były (prawdopodobnie) gromadzone dane osobowe (imiona, nazwiska, daty urodzenia), więc powinieneś mieć możliwość wglądu, poprawiania i usuwania danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @josoof: masz możliwość wglądu poprawiania i usuwania danych jeżeli serwis działa, jak nie działa to nie ma czego poprawiać i do czego mieć wglądu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz:
   @Vein: no nie, wystarczy, że ktoś je posiada (np. backup) i już możesz korzystać z prawa wglądu do danych. Przykładem jest bank lub telekom z którym rozwiązałeś umowę rok temu. Prawo zobowiązuje te podmioty do przechowywania danych o klientach przez określony czas i w trakcie trwania tego okresu mimo, że nie jesteś związany z nimi już umową wciąż masz prawo do wglądu do swoich danych, na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Ale raczej ścieżkę GIODO zostawiłbym na koniec, jak po dobroci nie wydadzą.
   PS
   Przeczytałem regulamin. Jest w nim jasno powiedziane, że dane wpisywane przez użytkownika stanowią dane osobowe. Prawo wglądu do tych danych mają osoby przez nie opisane, według mnie powiązania rodzinne zapisane w bazie stanowią dane osobowe dowolnej osoby w drzewie genealogicznym i dowolna osoba z rodziny ma prawo do wglądu do wszystkich danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @josoof: dostanie najwyżej te dane w raw-data i niech sobie przegląda dowoli

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: Możliwe :), ja tylko piszę o aspekcie prawnym. Jeżeli ktoś ma Twoje dane, to musi Ci je udostępniać na żądanie (coś mi świta, że nie częściej niż co 6 miesięcy) - zgodnie z ustawą.

 •  
  e......s

  +122

  pokaż komentarz

  Stare chińśkie przysłowie mówi, że są Ci co robią kopie zapasowe, i są ci co zaczną je robić.

 •  

  pokaż komentarz

  Witamy w chmurze.
  Dokladnie to samo tyczy sie poczty na interi, onecie czy google. I wszelkich innych danych.

  Ale szanse są. Jesli ten portal to byla firma to OIDW ma obowiazek dostarczyc ci wszystkie dane jakie na twoj temat posiada. Problem moze byc taki ze moze sie wycyganic ze dysk padl a backupu nie ma...

  Natomiast moze byc problem z oddaniem danych komus jesli nawet sa bo sam autor nie ma na to czasu czy sil a obcej osobie dac nie moze bo w bazie zapisane sa dane osobowe innych uzytkownikow...

  Nie twierdze ze sie nie da problemu rozwiazac ale jesli calosc byla darmowa a portal padl to szanse sa mizerne.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy drzewa były do wglądu dla każdego czy wyłącznie po zalogowaniu? Może google cache jest jakimś rozwiązaniem?

  A swoją drogą trochę mnie dziwi fakt, że od razu przyszedłeś z tym na Wykop. Informacja byłaby warta wykopania gdybyś napisał do GG, przedstawił jak ważne było to dla Twojego taty i ile czasu nad tym spędził, a oni by zwyczajnie olali sprawę. Osobiście wierzę, że przychylą się do Twojej prośby i udostępnią Twojemu tacie dane, o które zabiega.

  •  

   pokaż komentarz

   @evilonep: Wyłącznie po zalogowaniu.
   @cosciekawego: Nie było żadnej informacji ani e-mailowej, ani na stronie gdy Tata odwiedzał. Jeżeli była to musiała być krótko, i przede wszystkim takich rzeczy nie pisze się na stronie tylko informuje użytkowników drogą mailową. Przecież codziennie nie wchodzi się na tego typu strony, raz się uzupełnia, a potem dopisuje jak coś się pojawi nowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @evilonep: Tata pisał do nich maila.
   Tutaj jego treść:

   ----------------
   On Nd 09 Gru 2012, 16:40:06, ************ wrote:

   Od: ***************************
   Numer GG: **********

   Temat: zrodziną.pl

   Treść wiadomości:
   Jak można odzyskać swoje ”drzewo genealogiczne” z serwera ”Z
   Rodziną.pl”, który
   zakończył działanie?
   To dla mnie ważna sprawa!
   z poważaniem
   Piotr **************

   --


   Witam
   Serwis zakończył swoją działalność i nie ma już możliwości odzyskania
   danych.

   --
   Ewentualne odpowiedzi proszę tworzyć wraz z zachowaniem wcześniejszej
   korespondencji.
   Wiadomości zwrotne proszę traktować jako potwierdzenie otrzymania
   zgłoszenia.

   Anna
   Dział Obsługi Użytkowników
   GG Network S.A.
   ul. Kamionkowska 45; 03-812 Warszawa
   e-mail: tech@gadu-gadu.pl; fora@fora.pl

   Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy,
   XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000264575,
   NIP: 867-19-48-977. Kapitały zakładowy: 1 758 461,10 zł - wpłacony w całości
   ------------------------------

   Po takiej odpowiedzi miał kontynuować korespondencję?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: W następnej kolejności proponuję zwrócić się do nich za pośrednictwem facebooka. Z doświadczenia wiem, że pracownicy firm prowadzących fanpejdże podchodzą do "klientów" bardziej ludzko i indywidualnie. Pani Anna z Działu Obsługi Użytkownika odpowiada średnio na dwa maile w przeciągu jednej minuty, a mail Twojego taty jest tak suchy, że zapewne odpisałbym tak samo i nie próbował podjąć żadnego wysiłku, by pomóc w sprawie, która jest tak nietypowa i wydaje się być mało istotna z punktu widzenia pani Ani.

   Oni zamknęli serwis bez uprzedzenia. Fakt, tak się raczej nie powinno robić, ale zapewne żadnego prawa nie złamali i znając życie mieli odpowiedni zapis w regulaminie.

   To Twojemu tacie zależy na odzyskaniu danych, a więc mail o treści "Witam jak odzyskać, pozdrawiam" wg mnie przy takiej ilości jaką oni mają - mija się z celem.

   Opisz elegancko sprawę mniej więcej tak jak to zrobiłeś tutaj i wyślij wiadomość na facebooku. Taka osoba ma fizyczny kontakt w biurze z osobami, które mogłby Ci pomóc i jeśli uda się do nich w Twojej sprawie, bo ładnie to opiszesz myślę, że masz duże szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @evilonep: Dzięki za podpowiedź. Napisałem do nich maila raz jeszcze tym razem inaczej opisując sprawę, podobnie jak tutaj. Zobaczę co jeszcze da się zrobić na face~.

  •  

   pokaż komentarz

   >

   @evilonep: Z tego co pamiętam, serwis NIE BYŁ zamknięty bez uprzedzenia, na stronie głównej wyświetlało się info że serwis kończy działalność z jakąś datą. Ostatnio takie info widziałem na mojejgeneracji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: evilonep dobrze mówi, często na facebooku sprawy zgłaszane w komentarzach są załatwiane pomyślnie, bo są widoczne. I w ogóle większa afera może poskutkować, może to zbadać UOKiK, musicie jakoś próbować. I nie w ten sposób co Twój tata, bo tam siedzą ludzie-boty. Regulamin zabezpieczał ich na takie wypadki, mają do tego prawo, ale szczerze mówiąc był bardzo niekorzystny dla użytkowników. Jak w każdym serwisie gg, użytkownicy mają się zgrupować i zrzucać po grosiku albo oglądać reklamy, a o reszte zadba dział PR. Jeśli dane z serwerów nie są jeszcze zniszczone, to nagłośnienie sprawy powinno pomóc, bo ludzie poświęcili tam mnóstwo czasu i pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kramarz: Ja bym dalej próbował. Spółka tak duża jak GG na pewno gdzieś ma jakieś kopie bazy, kopie developerskie, fragment bazy na czyimś komputerze, etc. ew. poprosić o dane firmy hostingowej, może oni mają jeszcze backup. Poprosić ładnie o poszukanie, nie opieprzać, od razu dodać swoje wszystkie dane - tj. login, email konta, etc. Ew. poprosić o bezpośredni kontakt do deweloperów, którzy nad tym systemem pracowali - oni przeważnie wiedzą więcej niż Ci co odbierają majle od klientów i wysyłają standardowe odpowiedzi typu 'nie ma już możliwości, etc.' Wyjaśnić sytuację, powiedzieć, że ojciec jest załamany, etc. Zapytać ew. czy można potraktować to jako usługę specjalną na zamówienie i po prostu zapłacić i zapytać ile by to kosztowało.

 •  

  pokaż komentarz

  napisz że jesteś wieloletnim użytkownikiem komunikatora gg z ich oryginalnym klientem i oglądasz wszystkie reklamy jakie wyskakują z tego komunikatora to może chętniej zajmą się twoją sprawą