•  

  pokaż komentarz

  I teraz Żul z padaczką alkoholową który w swoim życiu przepracował rok w PGR będzie miał więcej pieniędzy niż człowiek który całe życie zasuwał za najniższą krajową...

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba doprowadzic do tego, ze kto tylko moze 'wypisze' sie z tego dziadowskiego mafijnego systemu - dosc juz okradania najbiedniejszych i budowania przez zarzadzajacych zus marmurowych palacow i luksusowych limuzyn.

   @kamil-krajewski-1975: Popieram zmiany w ZUS, albo nawet jego likwidację, ale to co Ty piszesz świadczy jedynie o twojej niewiedzy i ignorancji. Dlaczego?
   1. Pałace ZUS i okradanie ludzi - w chwili obecnej ZUS wypłaca więcej niż jest do niego wpłacane, są to kwoty rzędu 250-300 mld PLN rocznie, koszt utrzymania samej instytucji to zaledwie 1-1,5% tej kwoty. Emerytury są niskie, bo stosunek rencistów/emerytów do pracujących jest zbyt duży. Dodatkowo nasi rządzący przez ostatnie 20 lat, żeby utrzymać poparcie dużych grup zawodowych rozdawali przywileje emerytalne.
   2. Ok, zlikwidowaliśmy ZUS i co dalej? A no bieda. ZUS nie ma żadnych pieniędzy, to co pracujący wpłaca jest zaraz wypłacane emerytowi. Efekt będzie taki, że żaden emeryt nie dostanie ani grosza, jeśli tym emerytem jest twoja matka, to będziesz musiał ją wesprzeć finansowo, jeśli emeryt nie ma rodziny to zdechnie z głodu, albo zasili rzeszę bezdomnych.

   Osobiście by mnie to waliło, moi rodzice jeszcze nie są na emeryturze, a ojciec i tak nieźle zarabia, z dziadków została tylko jedna babcia, więc nie byłoby problemu.

   Jednak nie każdy ma taką sytuację jak ja i dlatego taka reforma nigdy nie wejdzie w życie, bo po prostu spotka się ze sprzeciwem społecznym. Żaden polityk też nawet jej nie zaproponuje, bo to gwóźdź do trumny dla jego kariery.

   I można mówić wiele złego o politykach, ale trzeba pamiętać jedną rzecz - dla nich najważniejsze jest poparcie, poparcie = władza, kasa itd. To oznacza, że oni zrobią co tylko chcemy (my w sensie większość społeczeństwa). A ludzie nie chcą rozwiązań skutecznych, tylko wygodnych, dlatego politycy w dupie mają opinie ekspertów, ba w dupie mają swoje własne opinie (tak, większość z nich doskonale sobie zdaje sprawę, że takie reformy o jakich mówimy trzeba wprowadzić) bo ani oni sami, ani eksperci im nie dadzą zwycięstwa w wyborach. A nawet jak któryś się odważy to zrobić, to 4 lata później wygra inny który zgodnie z wolą ludu wróci do starych, wygodnych i gównianych rozwiązań.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-krajewski-1975: Minus za SPAM, reklamujesz własną stronę http://optymalizacja-zus.org/ . Chcesz reklamę to wykup wykop sponsorowany

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Pieniądze w ZUS'ie przepadają. Nie powinno tak być, pieniądze powinny być inwestowane i zarabiać. Odkładając samemu na oprocentowane konto można by było uzbierać na znacznie lepszą emeryturę. Wiem, że taki sposób nie działał by na dużą część społeczeństwa, która woli nie interesować się swoją przyszłością.

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein: Tylko, że zapominasz o tym, że ZUS to nie jest inwestowanie na emeryturę tylko ubezpieczenie. Dlatego poza emeryturą mamy urlopy chorobowe, urlopy, urlop macierzyński, opiekę nad chorym dzieckiem itd. Jeszcze wspomnę, że ZUS nie ma co inwestować bo nie starcza nawet na wypłaty bieżących emerytur.

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein: Oczywiście, że przepadają, bo tak jak pisałem są wydawane na obecne emerytury. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie ZUS i obowiązku emerytalnego. Zamiast tego można by faktycznie inwestować w co się tylko chce. Znika problem wieku emerytalnego, bo każdy przechodzi kiedy uzna, że wypracowana emerytura mu wystarczy na życie, a jak przestanie wystarczać to może wrócić do pracy.

   Problem leży jednak w tej barierze społecznej. Idź i powiedz ludziom, że pieniądze które dotąd wpłacali zniknęły i nic nie dostaną. Prawdopodobnie nie pożyłbyś długo, mimo, że to nie Twoja wina. Politycy to wiedzą (z resztą Pawlak nieopatrznie już kiedyś się wygadał), tylko boją się powiedzieć to wprost.

   Druga bariera, to emeryci i osoby w wieku 50+ - ta część społeczeństwa, która już nie byłaby w stanie się utrzymywać. To za przeproszeniem kilkanaście milionów "mord" do wykarmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_:
   Ale wiesz, że takie rzeczy jak urlop macierzyński, chorobowe, renty, rehabilitacje po wypadkach w pracy itp. musiałbyś opłacać ze swojego? Kto by cię utrzymywał gdybyś uległ poważnemu wypadkowi w wieku 30 lat? IMO fatalnym posunięciem po było zabranie składek do OFE, i zamiast odsunięcie części zobowiązań od ZUS wzięli je na siebie jeszcze bardziej się zadłużając, tusk zastosował doraźne metody, żeby .przypadkiem zus nie padł za jego kadencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Dodam, że przywileje emerytalne mają głównie te grupy zawodowe, które w zasadzie na nie nie odkładają kasy - policja, wojsko, nauczyciele, sędziowie straż pożarna. Poza kilkoma wyjątkami (górnicy i chyba hutnicy). Pozostałym zlikwidowano nawet możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jotgie:
   Wojsko, straż, policja(chyba) nie dostają emerytur z ZUS.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: Kto by cię utrzymywał gdybyś uległ poważnemu wypadkowi w wieku 30 lat?
   To powinna być kwestia prywatna, dobrowolna każdego obywatela, mógłby wybrać np. ubezpieczenie prywatne.

  •  

   pokaż komentarz

   @grucha_: Wniosek prosty, że g...było i g...będzie. Chyba, że ktoś odważny zniesie obowiązek i zobaczymy co sektor prywatnych ubezpieczalni zaproponuje. Niemniej dla ZUS-owych emerytów i rencistów trzeba będzie "wykopać" pieniądze. Dopóki fachowcy ekonomiści, nie żadne Vincenty, nie zaczną rządzić finansami stoimy sobie z pętlą u szyi i kopiemy w stołek.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: a skąd? Z nieba? +górnicy są na tej liście

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: ...i co z tego? Dostają m.in. z tego co wpłacę do budżetu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tedohadoer: Ale górnik to chociaż wpłaca do budżetu kasę ze swojej pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nico112: No po to bym płacił ubezpieczenie prywatnie, żeby mi za to zapłacili, albo i nie płacił i miał to w dupie. Sęk w tym, że byłaby to tylko moja decyzja i moja odpowiedzialność.

  •  

   pokaż komentarz

   @boguchstein: Oczywiście że powinny na siebie zarabiać, być inwestowane ( tak jak to się robi w Norwegii http://kontrarianin.nowyekran.pl/post/4664,jak-to-robia-norwegowie ) ale każda inwestycja jest ryzykowna, może przynieść straty, i zysk z inwestycji często trzeba sporo czekać. A ludziom trzeba płacić tu, teraz, a jak inwestycja dupnie, to dopiero będziemy tu mieli bagno.

 •  

  pokaż komentarz

  Dłuższa praca, mniejsza emerytura? To już nie róbmy problemu, zlikwidujmy emerytury (ale nie składki!).

 •  

  pokaż komentarz

  Polska to dziwny kraj gdzie ludzie pracują w przeciągu roku kilkaset godzin więcej niż Niemcy już niedługo do 67 roku życia ale nadal jesteśmy biedni. Jest to spowodowane faktem ze część Polaków żyje kosztem reszty , ktoś musi płacić za wcześniejsze emeryturki uprzywilejowanych , renty strukturalne , renty dla uzależnionych od alkoholu (wiem ze nie wierzysz wiec poszukaj w googlu).