•  

  pokaż komentarz

  I pomyśleć, że do tego startu przyczynił się walnie Polak - dr. Werner Kirchner, lotnik polskich dywizjonów w Anglii :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cypiss: I pomyśleć, że do tego staru przyczynił się jeszcze bardziej major SS, Wernher von Braun, konstruujący wcześniej rakiety dla Trzeciej Rzeszy...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Borowik:

   major SS

   Sturmbannführer :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Borowik: To lepiej mieć w pamięci zasługi zbrodniarza wojennego (którego Amerykanie wzięli pod skrzydła), czy też może zasługi Polaka?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Borowik: I pomyśleć, że ten człowiek urodził się w Polsce (w prawdzie na Ziemiach Wyzyskanych, ale jednak :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bircov: Jeśli Wyspa A, w roku 1500 należy do Wielkiej Brytanii, a w roku 1501 zostaje zdobyta przez Polskę, to człowiek, urodzony na wyspie A w roku 1500, urodził się w Wielkiej Brytanii, a człowiek, który urodził się w tym samym szpitalu w 1501 roku, urodził się w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Wiedziałem, że ktoś się do tego przyczepi. Może wyraziłem się nieprecyzyjnie, ale chodzi mi tylko o to, że Wyrzysk leży obecnie w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @bircov: Każdy wie o co Ci chodziło, nie musisz tego tłumaczyć. Skoro wiedziałeś, że piszesz głupotę("I pomyśleć, że ten człowiek urodził się w Polsce"), w chwili pisania, trzeba było chwile pomyśleć i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Nie czepiaj się. Mnie bardziej interesuje to, czy jest to tam w jakiś sposób odnotowane. Może jakiś pomnik czy przynajmniej tablica pamiątkowa?

  •  

   pokaż komentarz

   @bircov: Osobiście selekcjonował więźniów, w tym wielu polaków, do niewolniczej pracy, gdzie masowo umierali - więc nie wiem co tu upamiętniać. To bohater USA, a z naszego punktu widzenia zbrodniarz.

   Swoją drogą, polecam serial BBC wyścig w kosmos, przedstawia Wernera von Brauna w bardziej sympatycznym świetle, ale za to, bardzo przyjemnie się ogląda zmagania dwóch mocarstw w podboju kosmosu.

   ps. To nie jest czepianie się, popełniłeś kardynalny błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Skąd masz takie informacje? On był w SS - to fakt, przy produkcji rakiet V2 zginęło wielu ludzi - to też fakt, ale to jeszcze nie znaczy, że on był za to odpowiedzialny. On był po pierwsze wielkim inżynierem. To nie jego wina, że realizował się w tak trudnych czasach. A to co osiągnięto z jego pomocą to nie tylko sukces USA - to sukces całej ludzkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @bircov: No tak, wszyscy dostawali tylko rozkazy. Jak by nie prowadzili żydów do gazu, to zrobił by to ktoś inny. Niewinni biedni Niemcy, ofiary czasów. Słuchaj, to, że osobiście selekcjonował więźniów to fakt, może kierował się ambicją, bał się, że straci fundusze jak okaże humanitaryzm, ale fakt, że go nie okazał.

   Fakt, że to był wizjoner, ma olbrzymie osiągnięcia, ja ich nie neguję. Dla mnie jak ktoś dokonał złych rzeczy, to nie neguje to jego pozytywnych dokonań. Po prostu nie widzę powodów, by jakoś specjalnie go upamiętniać w naszym kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Ty również popełniłeś błąd, (zapewne powielony) jakoby Wernher von Braun nie miał nic lepszego do roboty jak selekcjonowanie więźniów.
   To był geniusz i wizjoner jakich niewielu ludzkość zrodziła, a Jego pasją były rakiety i loty w kosmos!
   Pracował w takich firmach w jakich to było wówczas możliwe.

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawiam się czy nie jest błąd w współrzędnych, bo według Google i mojej nawigacji 0°40′26.69″N 23°28′22.69″E znajduje się w Samym środku dżungli Kongo :O

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ogladac bo potem czlowiek idzie na hobbita w 24fps i mu obrak skacze

 •  

  pokaż komentarz

  Start rakiety Apollo 11 - Rakieta to był Saturn V a misja to była Apollo 11

  •  

   pokaż komentarz

   A z ciekawostek dodam, że pierwszy start rakiety Saturn V nastąpił z misją Apollo 4. Był to próbny, bezzałogowy start statku Apollo dnia 9 listopada 1967 roku. Następnie 4 kwietnia 1968 roku, wraz z misją Apollo 6 odbył się drugi, próbny i bezzałogowy start rakiety. 21 grudnia 1968 roku z misją Apollo 8 odbył się pierwszy załogowy lot. Na pokładzie znaleźli się: Frank Borman, James Lovell, William Anders, a celem misji był oblot Księżyca. Dalej 18 maja 1969 z misją Apollo 10, na pokładzie: Tom Stafford, John W. Young, Eugene Andrew Cernan, celem były testy Modułu Księżycowego na orbicie okołoksiężycowej. Podczas tej misji nastąpiło też zbliżenie do Księżyca na 14 km. 14 listopada 1969 z misją Apollo 12 - Charles Conrad, Richard F. Gordon i Alan L. Bean wylądowali w pobliżu sondy Surveyor 3, która wylądowała w 1967. 11 kwietnia 1970 z misją Apollo 13 James A. Lovell, John L. Swigert, Fred Haise obeszli się smakiem lądowania na Księżycu i w związku z wybuchem w module napędowym statku Apollo musieli powrócić na Ziemię. 31 stycznia 1971 z misją Apollo 14 - Alan Shepard, Stuart A. Roosa, Edgar D. Mitchell dokonali trzeciego lądowania na Księżycu, gdzie Shepard rozegrał nawet słynną już partyjkę w golfa. 26 lipca 1971 z misją Apollo 15 - David R. Scott, James B. Irwin, Alfred M. Worden wylądowali na Księżycu jako czwarta załoga. Po raz pierwszy podczas tej misji użyto pojazdu LRV. 16 kwietnia 1972 z misją Apollo 16 i załogą: John W. Young, Thomas K. Mattingly, Charles M. Duke człowiek kolejny, piąty już raz ląduje na Księżycu. Podczas tej misji nastąpiło badanie wyżyny księżycowej, użycie kamery ultrafioletowej i Lunar Rover. Ostatnia misja Apollo 17 z użyciem rakiety nośnej Saturn V odbyła się 7 grudnia 1972 a załogę tworzyli: Eugene Andrew Cernan, Ronald E. Evans, Harrison H. Schmitt. Jak widać rakieta Saturn V była dość często eksploatowana i nie raz przyczyniła się do postawienia przez człowieka nogi na Księżycu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emtebe: Ciekawa płytka. Dobrze wpisuje się w melancholijny, przedsesyjny nastrój.