•  

  pokaż komentarz

  Lektor przypomniał mi młodzieńcze czasy jak jeszcze oglądałem programy naukowe na TVP1.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobra takie pytanie do osób co znają się na tym, jest zawał, żyła/tętnica zatkana i co wtedy, lekarze robią te czary mary nad człowiekiem masaż serca, sztuczne oddychanie, ale jak to ma pomóc odetkaniu zatoru? Czy równolegle podają leki typu "kret" sorry za moje laickie pytanie, ale jestem ciekaw.

  •  

   pokaż komentarz

   @szeggy: Resuscytacja służy temu, żeby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe lub je zastąpić. Wszystko po to, aby zapewnić (zmniejszony) dopływ krwi, która to utrzyma mózg przy życiu, żeby poszkodowany w ogóle dotrwał do interwencji lekarskiej. Defibrylacja przywraca z kolei prawidłową czynność elektryczną serca (bo może być sprawne mechanicznie, tylko nieskoordynowane).
   Leczenie zawału polega zaś na jak najszybszym dowiezieniu pacjenta do oddziału kardiologi interwencyjnej, gdzie rozszerza się takie naczynie lub omija się zatkane miejsce (robi się taki "objazd" - by-pass). Można także próbować rozpuszczać taki zakrzep lekami.
   Tak czy siak najważniejszy jest czas dowiezienia i prewencja.
   Proszę wybaczyć znaczne uproszczenia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @szeggy: etap wstępny leczenia ma zapobiec śmiertelnym powikłaniom i ustabilizować stan pacjenta.
   Potem podaje się leki przeciwkrzepliwe coby ewentualnie rozpuścić skrzep lub - najlepiej - wstawia się w naczynie, które uległo zwęzeniu - stent, czyli takie rozszerzające rusztowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dromex: Skąd wiadomo które naczynie uległo zwężeniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieczesany: A jak jest z tą martwicą mięśnia sercowego? Czy człowiek potem całe życie chodzi z sercem które w jakimś stopniu jest obumarłe, czy po pewnym czasie ten mięsień odżywa?

  •  
   E....................z

   +3

   pokaż komentarz

   @Glacial: Kiedyś sądzono, że mięsień sercowy w ogóle się nie regeneruje. Dzisiaj wiemy, że się regeneruje, ale w stopniu minimalnym. Po obumarciu fragmentu mięśnia sercowego jest on zastępowany przez tkankę łączną (bliznę), która jest niepobudliwa i się nie kurczy (jest elektrycznie "niema")- dlatego w EKG można odróżnić "stary" i "świeży" zawał.

  •  

   pokaż komentarz

   Skąd wiadomo które naczynie uległo zwężeniu?

   @elmarco: Zabiegu dokonuje się pod kontrolą RTG. Przez cewnik którym wchodzisz do naczynia wieńcowego masz również możliwość podania środka kontrastowego, który wypełnia naczynia i uwidacznia się na monitorze. Po zaburzeniach w wypełnianiu naczyń kontrastem oceniasz lokalizację i wielkość zwężenia.

   A jak jest z tą martwicą mięśnia sercowego?
   Wszystko zależy od tego jak długo przebiegało niedokrwienie, jaki był stopień zamknięcia naczynia itd. Dlatego priorytetem jest jak najszybsze podanie leków przeciwkrzepliwych, dowiezienie takiej osoby na kardiologię inwazyjną i wykonanie zabiegu rekanalizacji.
   Generalnie mięsień sercowy nie ma możliwości regeneracji i obumarły zarasta po prostu tkanką łączną, wytwarza się tzw. blizna pozawałowa (ten fragment się nie kurczy, może predysponować do powstawania zaburzeń rytmu, jeśli jest duży i poddawany wysokim ciśnieniom może pęknąć). Zanim jednak dojdzie do całkowitej martwicy mięsień przechodzi przez fazy "pośrednie". Jeżeli proces miażdżycowy jest powolny (np. "zarastanie" naczyń trwa latami) serce dodatkowo adaptuje się do zmniejszonego przepływu krwi i hibernuje, pomaga sobie krążeniem obocznym. Dlatego jeśli wykonasz zabieg wystarczająco szybko, to obszary które jeszcze nie są martwicze, a dają już objawy w EKG mają wielką szansę na "odżycie". Praktycznie od razu po zabiegu EKG zaczyna się magicznie poprawiać i pozostaje w nim jedynie cześć zmian sugerujących niedokrwienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @elmarco: W filmiku nie powiedzieli o tym precyzyjnie, ale trzebaby zacząć od tego, że standardowe EKG ma 6 odprowadzeń kończynowych i 6 przedsercowych. Odprowadzenia te zbierają informacje o aktywności elektrycznej z nieco innych obszarów serca. W filmiku powiedziane jest, że zmiany zachodzą w odprowadzeniach II i III - mogą zachodzić też w innych i właśnie na podstawie tego, gdzie zmiany są najbardziej widoczne lekarz może wstępnie wnioskować o tym, która tętnica jest niedrożna.
   Co dzieje się dalej? Załóżmy, że zmiany obserwowane w EKG są takie jak ta wizualizacja opisuje - mamy zawał z uniesieniem odcinka ST (ang. STEMI). Najlepiej dla pacjenta, gdy jest szansa aby trafił do ośrodka kardiologii inwazyjnej w przeciągu 120min od pierwszego kontaktu z zespołem ratowniczym (bądź ogólnie od pierwszego kontaktu z personelem medycznym). Wtedy to po "wstępnej obróbce" (czytaj wywiad, szybkie badanie przedmiotowe, niezbędne badania laboratoryjne) zawałowiec jest kwalifikowany do tzn. przezskórnej angioplastyce wieńcowej czyli po polsku przez tętnicę promieniową lub tętnicę udową lekarz wsuwa specjalny cewnik (wygląda jak zagięty na końcu drucik) i pod kontrolą RTG sunie tym cewnikiem aż do serca, do tętnic wieńcowych. Widząc wcześniej EKG pacjenta wie, gdzie spodziewać się niedrożności i wtedy właśnie od tego miejsca może zacząć zabieg. Podając przez cewnik kontrast może uwidocznić zmianę na monitorze. Następnie po tym cewniku wprowadza specjalne baloniki czy stenty (coś w rodzaju sprężynek), które na pomocą ciśnienia rozszerzają się udrażniając naczynie, miażdżąc płytkę miażdżycową itd.
   Dlatego też osoba po zawale musi do końca życia przyjmować leki przeciwpłytkowe (najczęściej kwas acetylosalicylowy, na lepsze leki albo NFZ daje pieniądze tylko na rok, albo wcale ich nie refunduje, patrz np. klopidogrel), ponieważ pacjent ma ciało obce w naczyniu, na którym bez leków bardzo łatwo dojdzie do zbierania się kolejnego zakrzepu.

   Nie wszystkie jednak przypadki mogą być zaopatrzone tą metodą. Przy zaawansowanych zmianach miażdżycowych, niedrożnościach w kilku miejscach pacjent może wymagać operacji kardiochirurgicznej, tzn by-passy, czyli w skrócie pobiera się naczynie pacjenta (z podudzia, ze ściany klatki piersiowej) i za jego pomocą omija się zwężone miejsce.

   Jest jeszcze coś takiego jak leczenie trombolitycznej (rozpuszczające skrzep). Ma mniejszą skuteczność. Najpopularniejszy obecnie lek to alteplaza.

   Najgorzej dla pacjenta, jeśli nie trafi szybko do specjalistycznego ośrodka, choć obecnie to się zmienia, w karetkach pojawiają się już aparaty EKG, które mogą wysłać zapis do szpitala i w ten sposób ratownik ma możliwość szybkiej konsultacji przypadku z kardiologiem. Sama sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej również jest coraz gęstsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @filftp: @grajlord: Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elektryczny_skrzyplocz: mięsień sercowy można wspomóc regenerować z wykorzystaniem fali uderzeniowej (ultradźwiękowej), zasada działania identyczna przy rozbijaniu rozbijania kamieni nerkowych (ESWL), w Polsce jeszcze tego nie ma, ale na świecie zaczyna się to pokazywać częściej
   link1 link2 - literatura

  •  

   pokaż komentarz

   @filftp: to ja się wypowiem jeszcze w kwestii technicznej i zadam pytanie.
   Jak wygląda konieczność i sensowność stosowania dodatkowych odprowadzeń (np. przezprzełykowe) czy stosowania ekg wysokiej rozdzielczości podczas leczenia pacjenta w stanie nagłym?

   Co do aparatów EKG w karetkach:
   W praktycznie każdej karetce (specjalistycznej i podstawowej) znajduje się defibrylator który jest zintegrowany z tzw. kadiomonitorem (tak w zasadzie to to jest monitor wielu funkcji życiowych pacjenta, ale z tego co mi wiadomo najczęściej jest wykorzystywany jako kardiomonitor). Niestety wbrew temu co się wielu ludziom wydaje lekarz czy ratownik w karetce nie są w stanie zawsze prawidłowo ocenić zapisu (zwłaszcza nietypowego) EKG (z uwagi na brak odpowiednich kwalifikacji czy też doświadczenia) - stąd też producenci monitorów wyposażają swoje urządzenia w moduły umożliwiające transmisję danych (np. po sieci GSM).
   Specjalista w ośrodku kardiologicznym korzystającym z systemu ma oprócz większego doświadczenia także możliwość dokonywania analizy z uwzględnieniem pomiarów wykresu EKG czy też korzystania z systemów ekspertowych i innych metod przetwarzania.
   Jednym z głównych problemów przy stosowaniu tego typu sprzętu jest tzw. vendor lock-in ze względu na stosowanie niezestandaryzowanych rozwiązań transmisyjnych i konieczność zakupu sprzętu tylko jednego producenta.

   A tak wyglądają takie monitory:
   http://www.ratownik-med.pl/index.php/sprzt-ratowniczy-mainmenu-122/5948-defibrylator-lifepak-15.html
   http://www.ratownik-med.pl/index.php/sprzt-ratowniczy-mainmenu-122/5908-defibrylator-zoll-e-series.html

   I opis jednego z systemów:
   http://ratownik-med.pl/index.php/sprzt-ratowniczy-mainmenu-122/4524-system-teletransmisji-kardiologicznej-zoll-data-relay-system-.html

 •  

  pokaż komentarz

  Dokument po polsku na wykopie? Normalnie szok.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciągle liczę na to, ze kiedys IRL błysnę jakąś fachową informacją z wykopów tego typu

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawostka: Przyczyną zawału serca może być także skurcz tętnicy wieńcowej (bez żadnych zakrzepów), który powoduje całkowite jej zamknięcie. Taka reakcja może wystąpić u niektórych osób po zażyciu kokainy!