•  

  pokaż komentarz

  To jest najbardziej okropna rzecz o jakiej kiedykolwiek słyszałam.Naprawde uderza w moje uczucia jako kobiety...straszne.

  •  

   pokaż komentarz

   Uderza w moje uczucia jako człowieka. Ciemnota i zabobon prowadząca do cierpienia dosyć typowe dla wielu religijnych obrzędów (religijnych w ogóle).

  •  

   pokaż komentarz

   To ja koleżance polecam książkę Waris Dirie - Kwiat Pustyni.
   Czas poznać prawdziwe oblicze świata, o którym w kolorowych czasopismach nikt nie wspomina. Książka warta uwagi.

  •  

   pokaż komentarz

   Po przeczytaniu tego jakoś wszystko zaczęło mnie boleć i po plecach przechodzą mnie niemiłe dreszcze jeśli tak można to nazwać..
   Jak ja się ciesze że nie jestem jakąś Etiopką czy Sudanką. To jest jednym słowem STRASZNE. Jak można robić małej dziewczynce takie rzeczy? Domyślam się że poród mojego maluszka w tym wypadku był czystym relaksem...

 •  

  pokaż komentarz

  Makabryczny zwyczaj. Kurna, niby XXI wiek, a wiele kultur uparcie tkwi w umysłowym i kulturowym średniowieczu.
  Przy okazji to pokazuje, jaka wielka przepaść dzieli nas - Europejczyków od takich - jak ta - kultura.
  Swoją drogą - opierając się o prawo międzynarodowe - coś takiego powinno być traktowane jako łamanie podstawowych praw człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   zgadzam się z łamaniem praw człowieka (jakby tam mieli ropę to stany zjednoczone już by się tymi praktykami dawno zajeły)

  •  

   pokaż komentarz

   Jakkolwiek sie z toba zgadzam, pozycja jest stracona. Wzgledy kulturowe sa duzo silniejesze niz ustanawiane prawo. Przypadkiem podobnym jest ostatni wykop o kobietach-hinduskach: jednym z powodow dla ktorych hindusi unikaja posiadania corek jest kulturowy zwyczaj obdarowywania ogromnym posagiem wychodzacej za maz dziewczyny. Z tego powodu wladze Indii (czyli wladze narodowe!) zakazaly wreczania posagow przez rodzine kobiety. Skutek? Posagi sa dokladnie takie jak byly, tylko wreczane w sekrecie. Mozna wyobrazic sobie jak wygladalby zakaz wprowadzony przez rzad nie narodowy, a zupelnie obcy (= miedzynarodowe prawa).

   Szczerze mowiac, to jest wlasnie jedna z moich najwiekszych osobistych rozterek: z jednej strony, jest calkowicie jasne ze czlowiek zostal czlowiekiem przez tworzenie kultury, glownie tej plemiennej (szczegolnie w dawnych czasach), a rowniez religii. W zwiazku z tym twierdzenia ze kultura plemienna jest zla, ze religia jest zla, sa po prostu nieprawdziwe - bez tego nie istnielibysmy dzisiaj na takim poziomie rozwoju. Z drugiej jednak strony czytajac tego typu rzeczy najchetniej raz i porzadnie zakonczyl bym tego typu glupoty. Mowie glownie tutaj o religii i kulturze plemiennej, ale i powazne religie (jak ta "pokoju", i ta "milosci") i powazne kultury rowniez dostarczaja mi zrodla do wk!#!ienia. Stawia mnie to przed wiecznym i nierozwiazywalnym dylematem - jak powinno byc? Czy powinnismy zakonczyc to (a w takim razie odciac sie od tego kim jestesmy, a takze, w teorii, zatrzymac rozwoj a moze i cofnac sie), czy powinnismy to aprobowac (i dopuszczac do zbrodni tego rodzaju)? Million Dollar Question.

  •  

   pokaż komentarz

   Najzabawniejsi są ci, którzy wierzą w zabobon, że kulturowe średniowiecze jest do tyłu względem kultury XXI wieku. Naczytali się tacy pustych sloganów "ciemnota jak w średniowieczu" i bezmyślnie powtarzają nie wiedząc nawet jak ta kultura wyglądała. A np traktowanie chorych na trąd było dużo bardziej cywilizowane niż jest teraz. Utylizacja zwłok również była dużo bardziej cywilizowana niż jest teraz, ale to my jesteśmy ci postępowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @arhibald
   Oni tam maja rope, tylko nikt nie ma kasy zeby ja wydobyc. Czyzby nastepny cel dla USA ?

 •  

  pokaż komentarz

  zaraz pewnie większość się z Was oburzy ale powiem to:
  potomkowie murzynów wywiezionych do ameryki i innych krajów jako niewolnicy powinni być wdzięczni, bo inaczej to albo by z głodu umierali, albo byli poddawani takim oto praktykom...

  •  

   pokaż komentarz

   To nie jest usprawiedliwienie dla tych którzy wykonują ten "zabieg", tylko jakieś niezwiązane z tematem opowieści o niewolnikach.

  •  

   pokaż komentarz

   a czy ja kogoś usprawiedliwiam?
   ja po prostu napisałem, że mają szczęście ci czarnoskórzy, który w afryce się nie urodzili i są od co najmniej kilku pokoleń obywatelami innych krajów (europejskich/amerykańskich)...

   bo jaka by ich czekała przyszłość w afrykańskich krajach? albo by walczyli między sobą o kawałek chleba, albo by mordowali niewinnych niczemu ludzi, albo poddawani by byli takim idiotyzmom jak zaprezentowany w tym wykopie...

  •  

   pokaż komentarz

   Emill:
   Dobrze, masz trochę racji, ale w pierwszej wypowiedzi napisałeś to tak jakby te osoby które tych Afrykanów wywiozły były jakimiś "guru i bogami". Prawda jest taka, że to w znacznej większości wywożeni byli mężczyźni(silniejsi, produktywniejsi - lepsi do ciężkiej pracy), a na mężczyznach takowe zabiegi przeprowadzane nie były[pomijamy obrzezanie mężczyzn bo to nie jest tak makabryczne jak zabiegi żeńskie]. Równie dobrze, można spojrzeć na to z innej strony, mówisz, że powinni być wdzięczni, dobrze, ale zastanówmy się co ci niewolnicy przeżyli. Lata ciężkiej pracy, zero szacunku, często również tortury, zabijanie z błahych powodów - za to też mają dziękować?
   Raczej darujmy sobie określanie tego co było większym złem.

  •  

   pokaż komentarz

   osoby które tych Afrykanów wywiozły były jakimiś "guru i bogami"
   mogę się założyć że nie jeden z nich się za takowego uważał ;)

  •  

   pokaż komentarz

   TurboX: przesadzasz, ja nic takiego nie wyczytałem, że osoby które wywozily murzynów są guru i bogami, to ty to napisałeś :D