•  

  pokaż komentarz

  Ale jakby w Polsce ktos zafundowal polityka pokroju MT to przeciez sranie zarem byloby z kazdej strony. Straj na strajku i placz za placzem To co ona zrobila z gornikami u nas w zyciu by nie przeszlo. To nie kwestia politykow a mentalnosci spoleczenstwa. A poza tym swoje miala za uszami chocby historia z Bobby Sandem. Ale i tak szacunek dla kobiety.

  •  
   S.........y

   +12

   pokaż komentarz

   @empeash: Jeżeli większość wykopków czerpie wiedzę o nie z kilku filmików na YT to się nie ma co dziwić. Również jestem ciekawy co by pisali, gdyby u nas zwiększyło się bezrobocie z 2 do 5 mln. Na skutek dużej podwyżki VAT i innych podatków mocno podskoczyłaby inflacja. A górników tłukłoby się jak za Jaruzelskiego. Tylko jednym posunięciem spowodowała, że została wybrana na kolejną kadencje, a mianowicie wysłała swoją Marynarkę Wojenną by chronić Falklandy przed Argentyną. Tym zyskała dużą sympatię, a nie "reformami" gospodarczymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szybkowolny: To jest jakies w ogole dziwne w Polsce. Jakby Ci nasi politycy to z dupy sie wzieli alby by ich ktos podrzucil. A przeciez wybieramy ich my wszyscy. I tak o to doszlismy do takiej klasy politycznej na jaka zaslugujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szybkowolny: Przywileje niektórych grup społecznych i zawodowych do tej pory w Polsce są rozbuchane do granic możliwości. Górników, stoczniowców, księży itp. Nie ma u nas polityka, który miałby odwagę wyprostować tę sytuację. MT nie bała sie niepopularnych ruchów i dzięki temu ukróciła panoszenie się związków zawodowych i zmusiła tych na ciepłych posadkach do przekwalifikowania się i wzięcia się do roboty w innych dziedzinach.

  •  
   S.........y

   -10

   pokaż komentarz

   @kodishu: I wcale tymi ruchami sytuacji nie uzdrowiła.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szybkowolny: jeżeli patrzysz krótkofalowo to można by ci przyznać rację, że początki nie były łatwe. Zawsze jest tak, że na początku musi boleć. Spójrz jednak z perspektywy czasu gdzie jest obecnie gospodarka UK, a gdzie pozostałych krajów Europy zachodniej. UK nigdy nie przystało i nie przystanie na wprowadzenie Euro bo ich waluta ma najwyższą wartość w całej Europie, a ostatnio jest tam coraz więcej zwolenników wystąpienia UK ze struktur UE. To jest naród, który zawsze patrzył na rzeczywistość przez pryzmat pieniądza i jak widać wychodzą a tym najlepiej. U nas wałkuje sie na zmianę temat Smoleńska i krzyży w sejmie albo odpisów podatkowych na rzecz kościoła oraz obchodzi się z górnikami jak ze świętymi krowami byle tylko nie przyjechali do stolicy palić opon. Polscy politycy nie mają poczucia misji. Liczy sie tylko walka o kolejną kadencję. Brzmi demagogicznie ale tka jest niestety gorzka prawda.

  •  
   S.........y

   -2

   pokaż komentarz

   @kodishu: Nie wiem, czy obecna sytuacja UK jest konsekwencją decyzji M.T. trudno jest mi to ocenić. Podejrzewam, że nawet ekonomistom jest to trudno ocenić.
   Z drugiej strony jeżeli patrzeć tylko na suche liczby to te wcale nie wypadają na korzyć Margaret Thatcher.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu:

   Spójrz jednak z perspektywy czasu gdzie jest obecnie gospodarka UK, a gdzie pozostałych krajów Europy zachodniej.
   Właściwie to gdzie?

   Euro bo ich waluta ma najwyższą wartość w całej Europie
   W jakim sensie?

  •  

   pokaż komentarz

   @empeash: Pozycja związków zawodowych w Wielkiej Brytanii była silniejsza niż obecnie naszych w Polsce. Jak kiedyś miałem na wykładach o ich przywilejach w tamtym czasie to oko bielało, a jednak się udało je zdławić i praktycznie wyeliminować z wpływania na życie polityczne w tym kraju. Jakby nie patrzeć to za sprawą związków zawodowych zdymisjonowano chyba dwóch konserwatywnych premierów przed Thatcher z Heathem na czele. Także partia pracy jak u nas AWS była kompletnie uzależniona od poparcia związków, a dzięki Thatcher to się zmieniło więc myślę, że i u nas by się to udało. Może nie u początku IIIRP jak związki działały na zasadzie legendy Solidarności, ale teraz. Właśnie teraz byłoby według mnie łatwiej.

   @Szybkowolny: Jak dla mnie to przesunęła Wielką Brytanię na zupełnie inne tory. To za jej sprawą Wielka Brytania wyszła z tego marazmu i przez chwilę mogła znów poczuć się Imperium. Politycy nie powinni zdobywać sympatii, ale rządzić. Jej reformy nie były popularne, ale w perspektywie lat słuszne. Owszem Falklandy ją ocaliły na stołku, podobnie jak wbrew pozorom zamach w Brighton, ale podobno szczęście sprzyja lepszym. Z tego co pamiętam to ona podatki obniżała przynajmniej te bezpośrednie, a nie podnosiła więc tez na plus. Przestawiła przemysł na usługi. Szkoda, że przegrała z proeuropejskim lobby i wpadła na ten durny pomysł z "poll tax" bo w kwestii integracji z UE miała wiele racji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szybkowolny: Ruchem z Falklandami zapewniła sobie drugą kadencję, podczas której zaczęły się pojawiać efekty reform.

  •  
   S.........y

   -8

   pokaż komentarz

   @SamiS: W postaci prawie 5-cio milionowego bezrobocia. Poprawę budżetu przyniosła dopiero prywatyzacja i co zaskakujące kupowanie tych prywatnych spółek przez pracowników

  •  

   pokaż komentarz

   @Szybkowolny: Oczywiście, że pojawiło się większe bezrobocie - czego spodziewałbyś się po zamykaniu nierentownych państwowych przedsiębiorstw? Za to kilka lat później bezrobocie mocno się zmniejszyło, tak samo jak inflacja. Thatcher przestawiła zwrotnicę na torach państwa - jasne, że zmiana torów zabolała, ale zaczęli jechać w dobrym kierunku. To jest coś, czego u nas nikt nie chce zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: Dałem minus, bo zrobiłeś literówkę pod koniec. Oj niefajnie... :]

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_:

   Właściwie to gdzie?
   Krótko odpowiadając: w czubie. Obecnie jest największą i najlepiej rozwijającą się gospodarką w Europie. Po reformach MT, nie bezpośrednio po nich ale po kilku latach, kiedy zaczęły być widoczne efekty likwidacji nierentownych przedsiębiorstw i rozbicia w pył związków zawodowych, co wzbudziło w ludziach konieczność wzięcia się do pracy i poczucie odpowiedzialności za zapewnienie sobie dochodu, bezrobocie zniknęło i pojawił się deficyt siły roboczej. Stąd Anglia sięgnęła po emigrantów i nie mówię tu o Polakach bo było to dużo wcześniej przed przystąpieniem Polski do UE.

   W jakim sensie?
   Najprostszym możliwym do wytłumaczenia. Jeżeli chcesz sobie kupić 1 Funta to musisz zapłacić za niego więcej niż 1 jednostkę waluty kraju w, którym żyjesz.
   Np. 1 GBP = 1.53 USD Albo inaczej, za 1 Funta kupisz więcej niż 1 jednostkę podstawową waluty danego kraju na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Obecnie jest największą i najlepiej rozwijającą się gospodarką w Europie.

   @kodishu: Bzdura. Największą gospodarkę w Europie mają Niemcy. Nie wie kto się najlepiej rozwija, ale choćby Polska gospodarka rośnie szybciej niż gospodarka UK.

   Stąd Anglia sięgnęła po emigrantów i nie mówię tu o Polakach bo było to dużo wcześniej przed przystąpieniem Polski do UE.
   We Francji czy Niemczech nie ma imigrantów?

   Np. 1 GBP = 1.53 USD Albo inaczej, za 1 Funta kupisz więcej niż 1 jednostkę podstawową waluty danego kraju na świecie.
   I co z tego? Amerykanie mają dolary, Słoweńcy ma euro to znaczy, że Słoweńcy mają lepiej? Przecież to nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_:
   Nie pisałem, że w innych krajach nie ma emigrantów tylko, że GB sięgnęła po emigrantów w czasach kiedy brakowało jej rąk do pracy i z resztą tak jest do dziś. GB była również jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swój rynek pracy dla nowych członków UE po 2005 roku. Jeżeli to nie jest dowód na rozwój gospodarki GB to nie wiem czym cię jeszcze można przekonać.
   Przed zadaniem pytania "co z tego?'' i czy Słoweńcom jest lepiej powinieneś wziąć pod uwagę różnicę pomiędzy wspólnotową walutą jaką jest EUR a narodowym Funtem brytyjskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu:

   Jeżeli to nie jest dowód na rozwój gospodarki GB to nie wiem czym cię jeszcze można przekonać.
   Ja nie twierdzę, że UK się nie rozwija. To Ty sugerujesz, że UK odstawiła pozostałe kraje Europy zachodniej i z tym stwierdzeniem polemizuję.

   Przed zadaniem pytania "co z tego?'' i czy Słoweńcom jest lepiej powinieneś wziąć pod uwagę różnicę pomiędzy wspólnotową walutą jaką jest EUR a narodowym Funtem brytyjskim.
   Ale dlaczego miałbym to robić? Zdaję sobie sprawę, że narodowa waluta ma swoje plusy (jak i wspólnotowa), ale sam zasugerowałeś, że plusem funta jest jego jednostkowa wartość (specjalnie o to dopytałem), a to akurat ma znikome znaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_: Jeżeli uważasz, że wartość pieniądza i jego siła nabywcza ma znikome znaczenie to trudno mi jest cokolwiek do ciebie pisać.
   Powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu:
   Lol. Ty nie masz bladego pojęcia o czym piszesz... Jak jutro wprowadzimy nową walutę NUDZ (Nowy Ultra Drogi Złoty) o przeliczniku 1zł - 10$ to nagle w kraju będzie lepiej? Really?
   Jakby funt kosztował 10 razy mniej to Anglicy by zarabiali po prostu 10 razy więcej funtów i wszystko by 10 razy tyle (w funtach) kosztowało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_: hehe tak jest. To my sobie ustalamy ile warta jest nasza waluta.

 •  

  pokaż komentarz

  Co różni?? Duma, Honor, Szacunek, Patriotyzm i odwaga Pani Thatcher, nasi politycy nie mają żadnej z tych wartości

 •  

  pokaż komentarz

  Zwyczajowo w programie który możemy obejrzeć w filmiku reporterka prosi swojego gościa o zrobienie czegoś dla niej. Dla Margaret Thatcher reporterka wymyśliła podobnie jak kiedyś m. in dla Gorbaczowa żeby Żelazna Dama wstała i skoczyła do góry. Odpowiedź Pani premier jest bezcenna i jej reakcja również. - "I make great leaps forward. Not little jumps in studios." Warto przywołać sobie to zwłaszcza w takim dniu bo cała ta rozmowa pokazuje, że Margaret Thatcher była prawdziwym politykiem z klasa, z który można się było nie zgadzać, ale klasy nikt jej nie mógł odmówić.

 •  

  pokaż komentarz

  Thatcher miała jaja, Tusk nie ma

 •  

  pokaż komentarz

  Nie sądzę, by taki Tusk czy nawet jakikolwiek inny poważny polityk (Biedroni i innych Grodzkich nie liczę), podskoczył u Lisa na jego żądanie, więc ten opis to trochę taki na siłę śmieszny.