•  

  pokaż komentarz

  Najbardziej prężnia gospodarka w Europie? :Niemcy.Najmniejsze bezrobocie wsrod mlodych (biorac pod uwage duze kraje)Niemcy.Gdzie nie ma placy minimalnej:Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @onkel: w Niemczech jest płaca minimalna, ale różni sie między landami

  •  

   pokaż komentarz

   @benethor: Nie ma płacy minimalnej w Niemczech.I nie ma płacy minimalnej w Landach.

  •  

   pokaż komentarz

   @onkel: Nie wiem za co Cię minusują. W niemieckim prawie pracy nie ma pojęcia płacy minimalnej, ani stawki godzinowej. W niektórych landach przyjęło się za dobrą praktykę ustaloną minimalną stawkę, jednakże nikt na nikim tego nie wymusza.

   @benethor :
   Jeżeli jest inaczej podaj niemieckojęzyczne źródło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qrystus: "płaca minimalna" w Niemczech jest z mojej strony skrótem myślowym. Nie licząc sektorów jak budowlanka czy prace dorywcze, gdzie płąca minimalna została ustalona na podstawie porozumień branżowych, minimalne wynagrodzenie jest opisane w kodeksie cywilnym jako "płaca godziwa"( § 138 BGB) bez wyznaczenia konkretnej kwoty, czyli w praktyce pracodawca nie może zejść z płacą poniżej dajmy na to 75% przeciętnego wynagrodzenia dla danego stanowiska, lub poniżej jakiejś tam stawki godzinowej, która mogłaby zostac uznana za niemoralną. Jeśli by pracodawca spróbował, pracownik ma prawo pójść z tym do sądu, a wtedy sąd uznaniowo(dlatego może się to róznić nie tylko między landami, ale nawet między konkretnymi sądami) orzeka, czy dana płaca jest poniżej progu "płacy godziwej".

  •  

   pokaż komentarz

   @benethor: Bürgerliches Gesetzbuch § 138:

   § 138 Sittenwidriges Rechtsgeschäft; Wucher

   (1) Ein Rechtsgeschäft, das gegen die guten Sitten verstößt, ist nichtig.
   (2) Nichtig ist insbesondere ein Rechtsgeschäft, durch das jemand unter Ausbeutung der Zwangslage, der Unerfahrenheit, des Mangels an Urteilsvermögen oder der erheblichen Willensschwäche eines anderen sich oder einem Dritten für eine Leistung Vermögensvorteile versprechen oder gewähren lässt, die in einem auffälligen Missverhältnis zu der Leistung stehen.

   Entschuldigung, ale ten paragraf jest z dupy, ponieważ opisuje de facto to, że lichwa/praktyki prawne, które wykraczają poza sferę obyczajów jest moralnie niedozwolone. Nic nie ma o pensji minimalnej. Ale cóż się dziwić. W BGB Arbeitsrecht to paragrafy od 611 do 630, i to tam powinieneś szukać.

   PZDR.

  •  

   pokaż komentarz

   @benethor: czy jest ustawowa ponad branzowa stawka minimalnaw Niemczech?Nie!Nie ma ustawowej stawki w prawie np 9euro na godzinę.Na terenie byłego NRD np co niektore Fryzjerski maja po 5 euro na godzinę w sumie na koniec miesiąca maja mniej niż bezrobotny.Jest płacą minimalna jeżeli jesteś zatrudniony przez firmę pracy czasowej,około 9euro na godzinę.Są tez branżowe place minimalne w budownictwie służbie zdrowia itd.Ale ustawowej dla wszystkich nie ma!

 •  

  pokaż komentarz

  U nas płace minimalną trzeba obniżyć, lepiej jest chyba zarabiać coś, niż nic nie zarabiać, bo nie mogą Cię zatrudnić za mniej, a prace zawsze po jakimś czasie można zmienić.

 •  

  pokaż komentarz

  Albo zarobki są 11,5 raza większe albo różnica jest ponad jedenastokrotna, według mnie aktualny opis nie ma sensu, ci to znaczy, że różnica jest 11,5 większa? Większa od czego?

 •  

  pokaż komentarz

  Gratuluje wam pomysłowości ... obok płacy minimalnej zlikwidujmy jeszcze przepisy prawa pracy, no na jaką ch****ę są nam one potrzebne, przecież jak ktoś chce pracować bez urlopu płatnego, albo w warunkach przeczących zasadom BHP to mu na to pozwólmy, niech rynek weryfikuje takie kwestie.
  A tak poważnie to próbujecie odnosić się do niemieckiego prawa pracy wyciągając z kontekstu tylko jeden element, a żaden z Was (można to wywnioskować po komentarzu) nie ma nawet bladego pojęcia o strukturze relacji pracodawca-pracownik panujących na gruncie gospodarki niemieckiej i tamtejszego prawa. Niemcy nie określili płacy minimalnej ponieważ tamtejszy rynek jest "nieco bardziej" cywilizowany niż Nasz. Pracownik to inwestycja, to część przedsiębiorstwa w którą się inwestuje, szkoli i dobrze opłaca by cała firma prosperowała dobrze. U Nas pracownik to zasób ludzki, traktowany nie lepiej od dziurkacza, który w dobie deficytu miejsc pracy bardzo łatwo wymienić na nowy, jeszcze niżej opłacany.
  Poza tym ingerencja pracownika w zarząd firmy i organizację pracy w Niemczech jest tak duża, że pracodawca musi się liczyć ze zdaniem pracownika, z jego uwagami co do funkcjonowania firmy i jej struktury. Inna sprawa, że pracownik, który czuje się za firmę odpowiedzialny, nie czuje wyzysku i jest dobrze wynagradzany chętnie współpracuje z pracodawcą, niejednokrotnie godząc się także na niższe zarobki.
  Niestety nasza SPOŁECZNA GOSPODARKA RYNKOWA tak mocno akcentowana w konstytucji (zaczerpnięta nota bene z systemu niemieckiego) przerodziła się niestety w krwiożerczą i bezwzględną wolnorynkową gospodarkę rodem z okresu wielkiego uprzemysłowienia europy z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.
  Dlatego drodzy domorośli ekonomiści zanim zaczniecie snuć "nowe" ekonomiczne teorie mające uzdrowić nasz system gospodarczy poczytajcie trochę o historii i ewolucji gospodarki wolnorynkowej tak w aspekcie ekonomicznym, jak również prawnym, wówczas będziecie mieli nieco lepszy ogląd otaczającej rzeczywistości i tego jak wygląda gospodarka krajów Zachodniej Europy, a jak naszego kraju.