•  

  pokaż komentarz

  Mam zaszczyt zaprezentować Wam stronę internetową, a w zasadzie to już prawie aplikację webową, nad którą pracowałem w moim wolnym czasie przez ostatnie kilkadziesiąt dni. Aplikacja znając obecne położenie burz, prognozuje ich położenie burz w przyszłości i ostrzega przed nimi. Zna położenie ponad 400 miast w Polsce, na bieżąco prezentuje status ostrzeżeń i burz dla tych lokalizacji.

  Testuję teraz ostrzeżenia przez gg w czasie rzeczywistym (mobilne gg, to swoją drogą niezła aplikacja), typu 'za godzinę będzie burza'.Później pojawi się aplikacja do pobrania (system Android). Algorytmy predykcyjne będą na bieżąco poprawiane, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników.

  Poważnie podchodzę też do prywatności. Nie przechowuję na serwerze Waszych haseł czystym tekstem, a lokalizacje, które podajecie przy rejestracji są okrojone, podając jedynie 'zgrubną' lokalizację na 10 km siatce ostrzeżeń. Zapraszam do zakładania kont.

  Dzielcie się z innymi tym adresem, a jeśli macie strony internetowe - umieszczajcie widgety z ostrzeżeniami dla Waszych miast. Chciałbym też zrobić otwarte API dla fajnych inicjatyw, jak powiadamianie o pogodzie przez CB - choć w tym przypadku nie mogę znaleźć kontaktu do twórców. Jeśli ktoś czyta wykop, proszę o kontakt ze mną.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: skąd bierzesz dane? da się też zrobić informację o deszczu?

  •  

   pokaż komentarz

   @katinka: Niestety IMGW kategorycznie odmówiło mi dostępu do danych radarowych. Dla zabawy chętnie wkleję rozmowę z nimi :

   1.ja:
   "Dzień dobry,
   Jestem hobbystycznym webmasterem, piszę także bloga i byłbym zainteresowany użyciem danych radarowych publikowanych na Państwa stronie (pogodynka). Czy mógłbym używać ich na swojej stronie internetowej, na przykład do publikowania moich własnych ostrzeżeń dla czytelników bloga lub strony? Oczywiście umieszczę link do Państwa strony docelowej z której te dane pochodzą. "

   2.imgw:
   "
   Witam.

   Nie może Pan używać danych radarowych na Pana stronie. Są one własnością IMGW-PIB i tylko na naszej stronie mogą być prezentowane w takiej postaci.

   Biuro prasowe IMGW-PIB
   Katarzyna Bieniek
   "

   3.ja:
   "
   Dzień dobry,
   Dziękuję za Państwa odpowiedź. W związku z Państwa stanowiskiem w tej sprawie rozumiem, ze dane radarowe mogą być prezentowane na mojej stronie w innej postaci.
   "

   4.imgw:
   "
   Nie mogą być prezentowane w żadnej postaci.

   Biuro prasowe IMGW-PIB
   Katarzyna Bieniek
   "

  •  

   pokaż komentarz

   IMGW

   @mathmed:

   A ten instytut to jakaś prywatna firma czy co? Za nasze pieniądze prowadzi badania i społeczeństwo nie może ich wykorzystać?

  •  

   pokaż komentarz

   @kochman86: Niestety, ale dość mocno zasłaniają się swoją komercyjną działalnością. Ktoś chciał użyć radarów, to chyba miał zapłacić >1000zł/mc. Nie wiem, bo oficjalnie negocjacje cen są niejawne i negocjujący nie mogą o tym pisać publicznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Dlaczego avast uznaje tę stronę zaniebezpieczną?

  •  

   pokaż komentarz

   @brick: Już napisałem, żeby zdjęli ten 'false-positive'. Nie mam nic do ukrycia, kod po stronie użytkownika jest jawny, nie ma reklam (póki co), chciałem, żeby strona była szybka i lekka - do użycia w terenie i na komórkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Ok. Tylko wciąż nie mogę docenić Twojej pracy :(

  •  

   pokaż komentarz

   @brick: Ja wyłączyłem osłonę sieciową, tu masz dowód, że to błąd avasta :

   http://sitecheck.sucuri.net/results/antistorm.eu

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Na Dolphin browser na Xperii mini pro wygląda dobrze. Co prawda na małym ekranie ciężko coś stwierdzić, ale po powiększeniu nie ma powodów do narzekań. Jak dla mnie dobra robota.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Ktoś chciał użyć radarów, to chyba miał zapłacić >1000zł/mc.

   @mathmed: Tylko do własnego użytku są takie ceny, na wykorzystywanie komercyjne nie zgodzą się za żadną sumę. A radary były postawione z pieniędzy, pożyczonych od Banku Światowego po powodzi 1997r, teraz wszyscy je spłacamy :)

  •  

   pokaż komentarz

   dzien dobry jestem Katarzyna Bieniek i mam okres

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Może jakbyś napisał procedurę przetwarzającą dane z radarów po stronie użytkownika(JS) to dałoby się obejść te restrykcje.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Bardzo fajna inicjatywa, podoba mi się również nakreślony plan rozwoju w kierunku ostrzeżeń (smartfon) itp. Skoro pochwaliłeś się serwisem i próbujesz go trochę zareklamować, czy mógłbyś zdradzić trochę więcej szczegółów na temat algorytmu predykcyjnego? Nie oczekuję że to wszystko wyjaśnisz czy zdradzisz, chodzi mi tylko o rzucenie światła na ten aspekt. Jakie w ogóle dane są tu potrzebne, aby ustalić prawdopodobieństwo, że burza podąży we wskazanym kierunku czy że np. nie osłabnie. I jeszcze małe pytanko, co to jest za prawdopodobieństwo wyrażone w wartościach np. 135 ?

  •  

   pokaż komentarz

   @balrog84: Algorytm predykcyjny przetwarza plik graficzny tworzony przez http://www.blitzortung.org analizując trwałość wektora prędkości z poprzednich wizualizacji i bieżącą aktywność burzy. W ten sposób tworzy pole prawdopodobieństwa (bezwymiarowe) i pole czasu do burzy (t-minus). Wszystko działa w php i jest włączane cronem.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Dzięki za informacje, o to mi chodziło. Takie podejście wydaje się być zarazem proste i skuteczne. Dobrze byłoby skupić się właśnie na dokładności samego algorytmu. No i to prawdopodobieństwo, koniecznie trzeba popracować nad wyrażeniem tych wartości liczbowych we właściwej skali (0-100%).

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Masz mózg wielki jak szafa jeśli chodzi o umiejętność wykrzystania algorytmów i wzorów, czy metodą prób i błędów oraz poprzez wyszukiwanie informacji w sieci doszedłeś do obecnego wyniku w aplikacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Harem: Nie jestem programistą, tylko lekarzem. Kiedyś siedziałem trochę w przetwarzaniu obrazów. Algorytmy powstawały jakiś czas i trzeba było je poprawiać wielokrotnie. Na szczęście w php pisze się szybko i bezboleśnie, choć nie jest to najefektywniejszy język programowania. Myślę, że to ma niebagatelne znaczenie dla finalnego rezultatu.

   PS: Te algorytmy trzeba będzie przebudować, nieraz lubią się pogubić.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: jako ciekawostka, firma Ecoclima która niedawno zainstalowała detektory w Mrągowie i w Goczałkowicach pozwala korzystać z danych za 50zł za szukę/miesiąc [netto]

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Niekoniecznie tworzenie aplikacji implikuje bycie programistą ;) W dodatku jak się ma umysł ścisły i zna się podstawy tworzenia algorytmów to może hobbystycznie stworzyć o wiele lepszy produkt niż student siedzący na studiach inf. piszący aplikacje z przymusu na ocenę ;)

   Proponuję Ci zainteresować się Pythonem. Z tego co wiem, można go zagnieździć w kodzie php. Jego zaletą jest fantastyczna składnia która jeśli chodzi o pisanie kodu jest praktycznie ograniczona do minimum i jest bardziej czytelny niż algorytmy pisane w php. W dodatku można się go bardzo szybko nauczyć.

   Powodzenia w dalszym rozwijaniu aplikacji! :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Harem: Nie no, fantastyczna składnia w pythonie, nie wiem może to kwestia przyzwyczajeń, ale mnie np krew zalewa jak mam szukać tej spacji albo taba, która mi wysypuje kod.

   { ftw

  •  

   pokaż komentarz

   @Teylor: Chodzi o sam fakt, że niektóre rzeczy w Pythonie napiszesz znacznie krórec i czytelniej w porównaniu do innych języków. Ktoś kto umie zorganizować kod, nie powinien mieć problemów z tym co napisałeś. Wiadomo, że jest to kwestia doświadczenia oraz wprawy ;) Każdy język ma swoje wady.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja wyłączyłem osłonę sieciową, tu masz dowód, że to błąd avasta :

   @mathmed: u mnie avast zblokowal tylko za pierwszym razem, za drugim bylo ok, fajny projekt, szacun.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Prognoza na Zabrze się sprawdziła. Punkt dla Ciebie :D

  •  

   pokaż komentarz

   @brick: też mam avasta i strona normalnie się otwiera

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: po wielu raportach do Avast, twoja strona najwidoczniej została już zdjęta z listy niebezpiecznych; false-positive zażegnany

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: Rozmawiałem z IMGW całkiem niedawno i ceny zwalają z nóg - jeden produkt radarowy (CAPPI, a więc inny od tego prezentowanego na stronie) to koszt 2700 zł miesięcznie przy aktualizacji co 30 minut lub 7900 zł miesięcznie przy aktualizacji co 10 minut. Tłumaczyli się, że ceny są zgodne z europejskim cennikiem i nie mogą ich obniżyć (aha ahaa).

   Bardzo ciekawa strona jak i sam pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie może Pan używać danych radarowych na Pana stronie. Są one własnością IMGW-PIB i tylko na naszej stronie mogą być prezentowane

   @mathmed: A no bo przecież państwowa agencja na swojej stronie naj%@!ła reklam więcej niż onet, wp i interia razem wzięte i teraz musi na tym zarobić, no nie? A nie żeby się tam przyczyniać do podniesienia bezpieczeństwa czy udostępnić jakieś API, kto wtedy będzie reklamy na ich superaśnej pogodynce oglądał? Hę?

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: dane coś dzisiaj się słabo pokrywają, u mnie (Władysławowo i okolice, z tego co wiem w Gdyni też) jest burza od jakichś dwóch godzin (z przerwami), a prawdopodobieństwo w okolicach to max 60-70 ;/

  •  

   pokaż komentarz

   @adizj: W Gdyni system meldował 2 burze, jedna w okolicy 16.15 do 18.00 i druga 19.30 do 20.45.

 •  

  pokaż komentarz

  A mnie awast nie dopuszcza do linku :)

  źródło: 24818062.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Nie kumam jednej rzeczy- to prawdopodobieństwo w procentach? Skoro tak, to dlaczego gdzieniegdzie jest więcej niż 100%? Możliwe dwie burze naraz czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @Elektryczny_skrzyplocz: Prawdopodobieństwo jest wyrażone jednostką bezwymiarową, bo trudno uchwycić naturę w konkretnym zakresie, tutaj starałem się okroić zakres do 0-255, ale składa się na to wiele rzeczy.
   M.in. stabilność burzy, stabilność wektora przemieszczania, rozbudowa nowych burz w sąsiedztwie itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: troche to mylące, sam myślałem, że to błąd- nie lepiej było przeliczyć na % (255=100%)?

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: Masz rację, kilka osób już mi o tym wspominało. Ale przy liniowym skalowaniu 10% to jednak wydaje się niewielka liczba. Widziałem dość niewielkie, choć stabilne burze, które miały 30 z 255 max. Dlatego postanowiłem pozostać przy wartościach z szerszego zakresu bez liniowego reskalowania do 100% ani bez obcinania górnej części.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: rozumiem twoje argumenty- w takim razie musisz gdzies sprytnie tą informacje podać na stronie aby była czytelna także dla tych którzy nie czytają w tej chwili twojego wykopu :) albo lepiej pokuś się na przeliczenie tych jednostek w sposób nielioniowy, aby najlepiej oddawały intuicyjne odczucia przeciętnej osoby; rozumiem, ze to będzie uproszczenie, ale ta strona jest skierowana chyba właśnie dla amatorów; względnie moze poprostu inaczej nazwać ten wskaźnik? skoro sa stabilne burze przy 30, "prawdopodobieństwo" nie jest chyba najlepsza nazwa

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: Chyba masz rację. Będę musiał wziąć to pod uwagę przy kolejnej rewizji algorytmów predykcyjnych i prezentacji danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathmed: a nie można było przeskalować do 100,0% W sensie że dodatkowo z miejscem dziesiętnym. Masz o rząd większą precyzję, a wartości bardziej sensowne dla przeciętnego człowieka. Poza tym super aplikacja. A IMGW niech sczeźnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko wszedłem na tą stronę wpisałem swoją miejscowość za chwile pojawił się deszcz chmury zaszło słońce i leje i teraz idzie burza przypadek :D?

 •  

  pokaż komentarz

  Ode mnie taka mała zachcianka. Dałoby radę tą mapę zrobić tak by było można ją przybliżać?