...
 •  

  pokaż komentarz

  Niby pogadał, ale tak de facto to nie pogadał.
  Tak bardziej serio: filozofia nie musi być czymś złym i może się przydać, ale np. studiowanie filozofii samej dla siebie jest (dla większości osób) trochę bez sensu. Jednak jeżeli ktoś studiuje bardziej tradycyjny kierunek (czy to techniczny, czy to humanistyczny) to filozofia może być ciekawym uzupełnieniem, które na pewno nie zaszkodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @eaxene: Właśnie chyba w tym jest problem współczesnej filozofii że odebrano jej rangę nauki samej w sobie tylko takiej na usługi innych "bardziej praktycznych". Jeżeli by upraszczać poszczególne nauki od tych które są zależne od pozostałych to wychodzi biologia<chemia<fizyka<matematyka<filozofia i tak naprawdę to filozofia wraz z jej elementami takimi jak np logika jest podstawą wszystkich nauk.

  •  

   pokaż komentarz

   @trollbuster: Faktem jest, że wszystkie nauki szczegółowe wyodrębniły się z filozofii, ale nie mam pojęcia skąd Ci się wzięło, że jakieś nauki są "zależne" od innych. Taki pozytywistyczny redukcjonizm już dawno odszedł do lamusa bo jest to pogląd zwyczajnie głupi. A stwierdzenie, że matematyka jest zależna od filozofii to już po prostu zwykły bełkot. Proponuje trochę więcej poczytać zanim zaczniesz wygłaszać takie niemądre sądy.

   A co do znaleziska to rozwaliło mnie, że księgowemu jest przydatne pojęcie "liczba" :D

  •  

   pokaż komentarz

   @dyskotekowy__rabin: Masz rację źle się wyraziłem. Miałem na myśli filozofię jako matkę nauk z tego co napisałem wyszły bzdury. A w pierwszej części chodziło mi o to że z filozofii obecnie wyciąga się fagmenty z od których (tu też masz racje) inne nauki nie są zależne ale wykorzystują je na własny użytek, co nie w całości ale jest pewną składową tego że obecnie filozofia jako nauka sama w sobie nie ma już tej pozycji którą miała jeszcze 100 lat temu.