Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.

Mała żółta karteczka

@p...b wykop.pl #swiat #nauka #tajemnica #szyfr

Proszę wykopowiczów o pomoc w identyfikacji tekstu, a raczej co to może być: żółta kartka To żółtawa kartka wielkości ok A5. Dokument pochodzi najprawdopodobniej z roku 1980 lub późniejszego. Zawiera polskie litery. Nie chodzi o odszyfrowanie bo to zapewne niemożliwe, ale poszukuję podobnych...

 •  
  j.......n

  +1

  pokaż komentarz

  Masz tę kartkę, czy tylko to zdjęcie? Jak kartkę, to wrzuć więcej zdjęć.

  Wygląda to na fake, bo choć kartka jest pomięta jakby wyjęta psu z gardła, to w żaden sposób nie wpływa to na ułożenie wersów i liter, które leżą równiutko jak nałożone w fotoszopie. No i te biało-żółte cienie są jak filtr "chmury" z fotoszopa, nie wiem, w jaki sposób mogłyby powstać normalnie na kartce, jeśli papier żółknie, to cały, a nie trochę tu, a trochę tam.

  Jeśli jednak się mylę lub z jakichś powodów chcesz szukać źródła tego tekstu, to spróbuj po czcionce. Litery "ą" i "ę" są tu nieprawidłowe (w języku polskim ogonki są w drugą stronę), więc może nie było wcale dużo drukarni, które popełniały taki błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @jankotron: Mam fizycznie te kartkę. Jest trochę powyginana, ale to raczej przez deszcz. Po prostu była na zewnątrz przez jakiś czas.

   Kartka nie pożółkła, ale była i jest jednolicie żółta. Taki kolor papieru.

   Litery ą i ę sa faktycznie w druga stronę. (nawet nie zauwazyłem na poczatku). Może to oznaczać, że tekst nie jest po polsku. Ale litery ł nie ma chyba w żadnym innym języku.

   Drukarnia chyba nie tworzy tych dokumentów. To musiałby być jakiś program, ale jaki? Może jakiś stary MS Office, albo inny edytor. Był kiedys taki edytor CiWriter, ale nie wiem jak wyglądały wydruki z tego programu.

   Co do wiecej ilości zdjęc, to nie wiem jak miałbym to zrobic. Wrzuciłem na skaner te kartkę. To maksymalna rozdzielczość. Nie obrabiałem skanu. Mam ci to przekręcic i jeszcze raz zeskanować?
   Z aparatu nie beda czytelne litery. To wlasnie skaner jest najlepszy i najdokładniejszy.

  •  
   j.......n

   +1

   pokaż komentarz

   @piecb: To może jakiś opis, skąd masz taką kartkę i co do tej pory ustaliłeś. Może jakiś nieistotny dla Ciebie szczegół okaże się znaczący dla kogoś innego i naprowadzi na właściwy trop. Może wrzuć też potem (w godzinach szczytu) link do tego znaleziska na mikroblog i zatytułuj CSI WYKOP, bo wczoraj chyba nie trafiłeś z porą dodania, i jak widzisz mało osób się tym zainteresowało.

  •  

   pokaż komentarz

   @jankotron: To ta kartka.
   @piecb: Daj tą kartkę w większej rozdzielczości.

   źródło: c3397992.w.cdn.imgwykop.pl

 •  
  m......-

  +1

  pokaż komentarz

  Zakładam, że słowo "mirgnela" to staczy "strona". Google Translate nie wykrywa nic, więc stwierdzam, że ciężko będzie.

  Skąd masz tę kartkę?

  •  
   j.......n

   +2

   pokaż komentarz

   @marwiec-: "mirgnela" może oznaczać rozdział, strona jest "prawa", a te mają numery nieparzyste.

  •  

   pokaż komentarz

   @jankotron: niestety druga strona nie zawiera tego wyrazu wiec nie jest to ani słowo "rozdział" ani tytuł tego rozdziału.
   Prędzej jest to hasło do szyfru na stronie.

  •  
   j.......n

   +1

   pokaż komentarz

   @piecb: nie wykluczałbym tego rozdziału, czasem informacja o numerze rozdziału jest podawana tylko na co którejś tam stronie. Jeśli chodzi o szyfr, to użycie wszystkich liter polskiego alfabetu wskazuje, że może to być szyfr podstawieniowy, czy nawet przesuwny (każdej literze odpowiada inna, prawdziwa). Ponieważ jednak jest dużo zbitek takich samych liter obok siebie i wyrazów jednoliterowych, to możliwe, że np. co trzecia litera jest dobrana losowo dla zaciemnienia zasady i należałoby ją wykreślić. Jak chcesz się w to bawić, to przepisz tekst do worda i sprawdź częstotliwość (procentowy udział) znaków w tekście, i porównaj z zamieszczonym na wiki wzorcem dla języka polskiego. Jeśli dwie literki występują znacznie częściej niż inne (~7-8%) to prawdopodobnie są to "a" oraz "i". Ale, tak jak pisałem, w tekst mogą być powplatane nic nie znaczące literki dla zmyłki.

   Można się zabrać za to z drugiej strony, próbując rozszyfrować ten znaczkowy alfabet. Podpisy pod znakami nie wyglądają już na losowo dobrane i wszystkie da się wymówić jako sylaby. Przejrzałem pobieżnie na wiki zdjęcia alfabetów sylabicznych, ale nie rzuciło mi się w oczy żadne podobieństwo. Znaków na żółtej kartce jest 28, to popularna liczba znaków w wielu alfabetach.

   edit: aha, teraz zauważyłem, że na nastepnej stronie jest "15 coś tam", więc te rozdziały chyba rzeczywiście odpadają, ale może to odpowiednik jakiegoś "ustępu" "fragmentu" "podrozdziału" czy czegoś takiego

 •  

  pokaż komentarz

  Nie znam się za bardzo na wykopie, ale chyba zrobiłem jak radziłeś.

  Na razie ustaliłem, że sa tam zmienione polskie litery ą i ę. Kartke znalazłem w makulaturze, która ktos postawil przy śmieciach. Spodobały mi się te znaczki i pomyślałem, że to pewnie szyfr. Ale po wielu próbach nie jestem w stanie odczytac tego szyfru. Papierzyska były razem z jakimis gazetami tak na oko z lat 80-90 stad moja sugestia, że to pewnie pochodzi z tego samego okresu.

  Pomyślałem, że skoro to pewnie jakas gazeta to bylo tego więcej. Ktoś to 'czytał' i może ktos będzie w stanie powiedziec co to jest.

  Tekst ładnie wygląda. Ładnie rozplanowany, sa informacje na marginesie.

  Na razie sugestie jakie otrzymałem:
  - może być to losowy tekst. ktos kto umie odszyfrować mógłby to stwierdzić.
  - może jest to nieudany skan OCR, ale wtedy powinny byc tam jakies niezrozumiałe znaki, a nie same polskie.
  - tekst jest napisany na zwyklej żółtej kartce.

  Właściwie nic więcej nie wiem. na drugiej stronie nie ma zadnych rysunków. Dziwne sa złączenia. czasem pojedyńcza litera np "ó c" albo obok siebie "cć" , "ąąbłlm".

  Jestem za słaby by to odcyfrować dlatego pytam o program jakim mozna to było stworzyć.

 •  

  pokaż komentarz

  Mój skaner skanuje 600dpi.
  I tak miałem problemy by wrzucić taki duży obrazek

  http://postimg.org/image/wjht9fe79/
  http://postimg.org/image/jcmwb2o59/

  Mam nadzieję, że pomoże.

 •  

  pokaż komentarz

  http://imageshack.us.../824/k01pt.jpg/
  http://imageshack.us...s/705/k02x.jpg/
  http://imageshack.us...s/832/k03k.jpg/
  http://imageshack.us...es/62/k04z.jpg/ mam nadzieję, że na coś się przyda.