•  

  pokaż komentarz

  Do tego jeszcze zderzak Łągiewki i budujemy polski super-car.

 •  

  pokaż komentarz

  Możemy stworzyć silnik uniwersalny, jeżdżący na dowolnym paliwie płynnym.
  Kiedyś każdy silnik o spalaniu wewnętrznym był w stanie działać na dowolnym paliwie. Problem w tym, że miał c@?? jakość.

  PALIWO Z MARGARYNY
  ... Wskazują na to obliczenia. Wynika z nich, że z jednego litra pojemności można uzyskać nawet 200-300 koni mechanicznych mocy przy kilkunastu tysiącach obrotów.

  A konkrety? Jakie spalanie, sprawność, zużycie materiałów. Wysoka prędkość obrotowa wymaga smarowania olejem o niskiej lepkości, a to niesie za sobą wymóg doskonałego spasowania z uwzględnieniem rozszerzalności cieplnej. Z tego względu silniki motocyklowe o wysokiej prędkości (10000rpm)obrotowej zużywają się 10x szybciej ot tych w autach osobowych (5000rpm), a te 10x szybciej od silników wolnoobrotowych w autach ciężarowych (1500rpm), a te 100x szybciej ot silników okrętowych (150rpm).

  Szkoda że tak mało jest podanych informacji bo temat ciekawy.

 •  

  pokaż komentarz

  Artykuł ma niestety wszystkie znamiona ściemy typu zderzak Łągiewki czy turbinka Kowalskiego. Brak konkretnych danych, wyimaginowane problemy i sprzeczne dane.
  Czemu nie da się badać tego modelu? Nie wiadomo nawet ile paliwa pali na 1h? Zegarka i menzurki z podziałką na Polibudzie nie mają?
  Czemu nie wiadomo jaką to ma moc? Po co budować hamownie skoro można podpiąć do jakiejś istniejącej? Albo można zbudować i od biedy podpiąć prądnicę z watomierzem. Prądem wzbudzenia można regulować moment hamujący. Byle mgr inż jest wstanie zbudować taki układ i podać jakieś sensowne dane, wykresy etc. To nie kosztuje "sporo pieniędzy". To niezły temat na prace magisterską "Stanowisko do badania mocy silnika spalinowego". Potrzeba: 2 studentów, stara prądnica, PC z kartą przetworników, amperomierz, woltomierz. Voila..

  Niespójności:

  Przy takich silnikach nie ma potrzeby stosowania skrzynki biegów. Wystarczy prosta przekładnia planetarna do redukcji prędkości obrotowej oraz dwa generatory, zapewniające płynny odbiór mocy.[...] Mały silnik i nieduża skrzynka biegów daje znacznie więcej miejsca
  To w końcu ta skrzynka nie jest potrzebna czy jest mała? Po co przekładnia planetarna do redukcji obrotów? Czemu aż 2 generatory? Jeden nie wystarczy?

  Cały ten artykuł jest na poziomie Faktu i nie trzyma się kupy.

 •  

  pokaż komentarz

  Coś mi się wydaje że z mechaniki już wszystko raczej zostało odkryte, bo to relatywnie najprostsze rzeczy, w związku z czym takie giganty jak MB Porsche Ferrari GM czy inne firmy z kosmicznym zapleczem inżynieryjnym już przebadało wszelkie możliwe kombinacje.
  Co jednak nie znaczy że ten silnik jest gorszy, jest na ropę a to może się nie do końca podobać i opłacać pod względem bardzo szerokiego zastosowania zamiast klasycznej wachy która jest droższa.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmmetBrown: To jest nauka. Wydaje się, że wszystko jest odkryte, żyjemy z tym przeświadczeniem. Może nawet wpadamy na pomysły rewolucyjne, ale po chwili dochodzimy do wniosku, że to już ktoś wymyślił - to nie może się sprawdzić - zapominamy. Wynalazki są na każdym kroku możliwe do zrealizowania.

 •  

  pokaż komentarz

  Na olej? Na margaryne? Nie przejdzie. Obnizy wplywy do syndykatu z akcyzy paliwowej. Nie da rady. Ponoc silnik na wodor tez istnieje.