•  

  pokaż komentarz

  Ależ jak się z tym nie zgodzić?
  Kiedy przyszły magister nie potrafi napisać trzech zdań bez błędów ortograficznych, kiedy magister nie potrafi napisać prostego e-maila (bo trzeba trochę logiki, myślenia i sformułowania czegoś samemu), to coś po drodze nawaliło. Czy to uczelnia - nie sądzę. To ludzie nie mają ochoty się uczyć. Studiowanie nie polega na tym, że uczelnia wbija do głowy materiał, a na zdobywaniu wiedzy, głównie samemu.
  W kontaktach zawodowych często dostaję wiadomości od kogoś, kto się podpisuje kierownikiem jakiegoś działu lub managerem ds. jakichśtam, a w treści błędy ortograficzne, stylistyczne i gramatyczne. Wysyłam pierwszy e-mail do człowieka zarządzającego projektem, a w odpowiedzi dostaję (przypominam, nie znamy się!):
  "spoxik bede nad tym czowal i przekarze zespolowi" - pisownia oryginalna.
  Codziennie się zastanawiam, czy to ja mam za wysokie standardy, czy to ogół jest tak mierny.

  •  

   pokaż komentarz

   Może zbyt poważnie podchodzisz do korespondencji wewnątrz firmy? Może kreatywni i bystrzy ludzie są znudzeni skostniałymi wzorcami korporacyjnymi?

  •  

   pokaż komentarz

   przecież ostatecznie rynek zrewiduje te wszystkie tytuły magistra. a uczelnie przyjmują byle kogo, obniżają progi ponieważ dostają mniej więcej proporcjonalnie fundusze do ilości studentów, wydziałów itp. na mojej uczelni pieniędzy państwowych starcza do grudnia, reszta to opłaty od studentów + przychody z tytułu wynajmu sal na konferencje i tym podobne. pomyśleć co by musiała zrobić gdyby nagle chciała wywalić nierobów i zatrzymać tylko ambitnych i pracowitych - wynająć piętro na supermarket. niestety uczelnie muszą balansować pomiędzy prestiżem uczelni a sumą funduszy otrzymywanych z państwa...

  •  

   pokaż komentarz

   "Harmonogramy zajęć układa się do narzuconych z góry terminów z języków i wychowania fizycznego, powoduje to nieracjonalne wykorzystanie sal dydaktycznych, marnowanie czasu i pieniędzy na dojazdy czy dojścia. Zamiast zobowiązać studenta do zdania egzaminu z języka obcego (co umożliwi mu uczestnictwo w kursach prowadzonych przez Uczelniane Studium Języków Obcych) i zaliczenia ćwiczeń w Studium Wychowania Fizycznego, traktuje się go jak chłopa pańszczyźnianego i przywiązuje ściśle do określonej grupy, wyznacza godzinę."
   No ale w większości uczelni tak jest, jak wg niej powinno być. Kolejny akapit o wykładowcach bez wiedzy o realiach rynku jest równie "ciekawy". A na zajęciach z dydaktyki uczą, jak przekazywać wiedzę. Tyle.

   edyt: "wprowadzając na studiach stacjonarnych obowiązek chodzenia na wykłady. "
   COOOOO?!?!

  •  

   pokaż komentarz

   @DonSosen
   Nie chodzi o jakiekolwiek korporacyjne wzorce. Chodzi o podstawowy poziom komunikacji!
   Najlepsi programiści jakich znam mogliby startować w konkursach ortograficznych. Dla nich język polski (czy jakikolwiek inny, którym władają) jest tak samo ważnym językiem jak Java czy C. Kiedy rozmawiam z programistą, który nie potrafi napisać poprawnie jednego zdania po polsku (będąc Polakiem mieszkającym w Polsce od urodzenia), to mam podstawy się zastanawiać, jak zostanie napisane oprogramowanie, którego wykonanie zleciłem.
   Gdy rozmawiam ze znajomymi (często znajomymi, z którymi łączy mnie tylko praca i nigdy ich nie widziałem) na IM, to nie zmuszamy się nawzajem do używania polskich znaków. Jednak również w tym przypadku najlepsi fachowcy błędów ortograficznych nie robią. Pomijam już to, że pisanie bez błędów jest pewnym wyrazem szacunku dla czytającego.

  •  

   pokaż komentarz

   to wlasnie spowodowalo takie powszechne przekonanie ze kazdy nadaje sie do szkoly + umozliwienie tego ( platne uczelnie, zaoczne uczelnie i podobne ) i dostosowanie poziomu tak zeby kazdy mogl zostac magistrem - i dlatego teraz od sprzataczki wymaga sie matury
   i jak potencjalny pracodawca ma okreslic ktory magister cos umie a ktory nie, swego czasu spotkalem sie z ogloszeniem ze wymagaja skonczonej "renomowanej panstwowej uczelni"
   a do takiego stanu doprowadzilo ze ktos bez szkoly nie byl w stanie zarobic na przyzwoite zycie - to jest zle, kazdy powinien robic to co umie najlepiej i co lubi, i nie martwil sie o wyplate (troche naiwne), wtedy kto nie chce sie uczyc, moglby zostac zwyklym mechanikiem i moglby sobie za to dobrze zyc

   a tak bardziej na serio - zamykac szkoly ktore nie trzymaja poziomu - nie moze byc tak ze kazdy bez wysilku dostaje sie na studia - jak komus zalezy to bedzie sie drapal pazurami i dostanie sie na wolne miejsce na uczelni (ktora bedzie miala wiecej pieniedzy na to zeby poziom trzymac), jak sie nie uda za pierwszym razem to sie postara bardziej w przyszlym roku albo odpusci - i wtedy bedzie wiadomo ze student to ktos kto potrafi ciezko pracowac i po studiach wyjdzie z konkretna wiedza i umiejetnosciami

  •  

   pokaż komentarz

   Typowe usprawiedliwienia studentów zaocznych: „Muszę iść do pracy, szef nie toleruje moich studiów. Ostatni bus do mojej miejscowości odjeżdża za kwadrans. Chore dziecko zostało z teściem. To już nasza dwunasta godzina zajęć, siedzimy tu od ósmej bez obiadu”.

   Po co ktos idzie na studia jesli ma to byc jego piate kolo u wozu?

  •  

   pokaż komentarz

   _"wprowadzając na studiach stacjonarnych obowiązek chodzenia na wykłady. "
   COOOOO?!?! _
   To ma jak najbardziej sens. Wykład ma pewną strukturę i tylko obecność na nim pozwala ją załapać. Jeżeli profesor rysuje coś na tablicy to robiąc to tłumaczy to co rysuje. Gdy student widzi to później w notatkach ma jakiś kontekst w którym może to umieścić.
   No i jeżeli ktoś nie ma czasu by chodzić na wykłady to ewidentnie nie ma też czasu na studiowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarny i zły: Zgadzam się z twoim poglądem na ten lekko ignorancki sposób korespondencji. W niektórych sytuacjach nie wypada tak pisać.

   Prawda jest taka że wszędzie czy to na studiach czy nie jest miernota (ludzie reprezentujący niższa jakość) oraz ludzie reprezentujący wyższą jakość którzy przykładają się do tego co robią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemelek
   "To ma jak najbardziej sens"
   Oczywiście, że ma! Pod warunkiem, że wykładowca nie czyta (nie sepleni, nie mruczy, nie buczy) skryptu, który z powodzeniem możesz sam przeczytać sobie w domu. Obowiązkowość takich wykładów kończy się tak, że na rzeczonym wykładzie czytam książkę, a w domu skrypt!

  •  

   pokaż komentarz

   a tak bardziej na serio - zamykac szkoly ktore nie trzymaja poziomu
   Na jakiej podstawie? Kto będzie uznawał że szkoła nie trzyma poziomu? Aby w Polsce prowadzić studia trzeba uzyskać akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Są setki warunków które trzeba spełnić aby taką akredytację dostać, od odpowiedniej ilości kadry, poprzez odpowiednie ilości egzaminów itd itd itp. Akredytację można stracić jeśli kontrola (kontrole są naprawdę częste) wykryje nieprawidłowości. I to się zdarza, i to dosyć często i nie tylko w przypadku prywatnych szkół.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   bo żeby się dostać na informatykę trzeba zdać matematykę, niestety nikt jeszcze geniuszy z ministerstwa nie oświecił.

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie Internetu jeszcze nie przerabiali, siedzą dopiero w Power Pointcie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Taka informatyka na WIiZ, Politechnika Poznańska. W procesie rekrutacji liczą tam matematykę (x7) oraz fizykę (x2), a także języki (x1). Z rozszerzoną maturą z informatki oraz podstawową z matematyki nie mam czego tam szukać, absurd.

  •  

   pokaż komentarz

   Informatyka ma bardzo wiele wspólnego z matematyką, więc nie wiem skąd wasze zdziwienie.

  •  

   pokaż komentarz

   Informatyka to jest 50% matematyki: logika, matematyka dyskretna, analiza numeryczna, etc. No chyba że ktoś chce pisać stronki w PHP + JS. Poczytajcie sobie prawdziwe książki informatyczne, np. "The Art of Computer Programming" Knutha, "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena czy "Introduction to Automata Theory, Languages, and Computation" Hopcrofta.

  •  
   m..........k

   +4

   pokaż komentarz

   Nie przesadzaj. Informatyka w gruncie rzeczy to algorytmika a nie matematyka. To że ktoś pisze program liczący coś nie znaczy, że robią tak wszyscy. Analogicznie osoba programująca maszyny szpitalne musi się dokształcać w dziedzinie medycyny a na studiach tego nie mamy. Owszem można liczyć złożoność algorytmów ale tym zajmują się matematycy. Ogólnie na studiach na informatyce poziom jest niski(przynajmniej u mnie). Problem polega na tym, że nie ma odpowiednich specjalizacji i porusza się wszystkie elementy po trochu. Zamiast np. siedziec 5 lat w c++, javie lub aplikacjach sieciowych przerabia się składnię c++, pisze kolokwium i kończy się ten przedmiot. Zobaczymy co będzie na wyższych latach.

   @ponton: Nie rozumiem twojego nastawienia. Uważasz, że PHP + JS to dno programistyczne? Dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   Opowiadałem to już kiedyś, ale teraz dołączę.
   Niezmiernie mnie dziwi, że koleś, który jest na 3 roku informatyki, specjalizacja związana z komunikacją, nie ma zielonego pojęcia o sieciach, w życiu nie widział stałego dostępu do internetu, nie potrafi zapamiętać podstawowych rzeczy, nie potrafi nawet windowsa przeinstalować, a odzyskując system z Norton Ghosta potrafy wyrzucić wszystkie partycje.
   Ale łącza stałego nie założy, bo "nie ma kasy".
   Kolejny przykład lamy, która nie daj boże trafi po studiach do jakiejś firmy na stanowisko związane z zawodem i zrobi tam chaos.
   Co ciekawe- jego ojciec jest mechanikiem. Gość sam ma smykałkę do tego, ma o tym pojęcie. Dlaczego nie skierował się w kierunku czegoś, w czym jest dobry? "Bo informatyka to przyszłość".

   Edit: michalsrodek powyższy przykład to właśnie efekt takiego studiowania/nauczania- liznął wszystkiego. Niby może to pomóc wybrać dziedzinę, w której jest dobry, i może skłonić do dalszego drążenia tematu, ale co jeżeli się nie chce...

  •  

   pokaż komentarz

   zgadzam się z ponton: ktoś, kto nie potrafi zdać analizy matematycznej, algebry albo dyskretnej nie będzie dobrym programistą - co najwyżej klepaczem w php i mysql. pierwszy z brzegu przykład - opengl, gdzie mocno wykorzystuje się operacje na macierzach. dobry programista powinien umieć robić wszystko - od obliczeń numerycznych do programowania gier. a stronki w php to dno i trzy metry mułu w programistycznym kunszcie.

   co do samego artykułu, to odnosi się do sytuacji na humanistycznych kierunkach. na technicznych jest trochę inaczej, odsiew jest spory i naprawdę trudno się utrzymać będąc takim "d!$!$em", jak opisują w powyższym artykule.

  •  
   m..........k

   -3

   pokaż komentarz

   @jceel: ale programista openGL to jedna ze specjalizacji. Dobry programista to ten, który potrafi zarobić pieniądze. PHP(automatycznie również ruby i python) to dno programistycznie? Jeśli się ograniczymy do pisaniu stronki z księgą gości to owszem. Proszę o konkretne argumenty ;). Bo szerzycie głupoty w internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja wiem, że matematyka jest ważna, ale dziwię się, że uczelnia ignoruję zdających informatykę.
   "Wprowadzenie do algorytmów" akurat mam w domu od znajomego inżyniera. Rozmiar przeraża i praktycznie w większości jest to chwilowo zbyt skomplikowana forma wiedzy jak dla mnie:).

  •  

   pokaż komentarz

   Też muszę sie nie zgodzić. Informatyka i programowanie to na tyle rozwlekła dziedzina, że nie można powiedzieć, że któraś gałąź to dno i w ogóle tandeta. Prawda, że PHP i MySQL to stosunkowo łatwy do nauczenia i stosowania język, ale to nie oznacza, że pisanie stronek jest dla każdego. Oczywiście prostą stronkę - wizytówkę dla małej firmy, z możliwością dodawania komentarzy można napisać po tygodniu nauki, ale PHP nie ogranicza się tylko do tego. Projektowanie i tworzenie rozbudowanych serwisów i aplikacji wykorzystujących szereg różnych technologii to wyzwanie dla niejednego programisty.

   Artykuł sam w sobie zawiera sporo prawdy, jednak generalizuje wszystkich studentów. Sam studiuję informatykę (dzienne, 2 rok) na Politechnice Gdańskiej i uważam, że nie są to studia dla każdego. To co słyszałem co przerabiają na niektórych uczelniach na tych samych lub pokrewnych kierunkach wywoływało u mnie uśmiech na twarzy :)

  •  

   pokaż komentarz

   Z informatyką jest ten problem, że w liceum jest na bardzo niskim poziomie. Nie wspominając o tym, że zbyt dużo czasu poświęca się na promowanie M$ nauczyciele często są do dupy. W ogóle gdyby nauczyciel informatyki coś umiał to nie siedziałby w szkole. Fizyka i matematyka są bardzo powiązanie z programowaniem. Szczególnie jeśli chodzi o rozkładanie problemu na składowe, pisanie algorytmów itp.
   Nie twierdzę, że matura z infy jest bezwartościowa. Powinna być brana pod uwagę, jednak nie tak jak matma.

  •  

   pokaż komentarz

   @jceel:
   ta, to ładnie brzmi,ale tych macierzy jest w gruncie rzeczy kilka i wszystko dawno zakodowane w przepastnych bibliotekach - sądzisz, że wszyscy co ryja w OGL pamiętają jak się macierze mnoży? :) Góra 5%

  •  
   r......3

   -3

   pokaż komentarz

   na mój laicki gust, to informatyka powinna być podzielona na jakieś kategorie. Informatyka A - powiedzmy właśnie bardzo trudne studia uczące programowania, na zaawansowanym poziomie, grafiki komputerowej. Wydaje mi się, że taką informatykę potrafiło by ukończyć jakieś 5% obecnych absolwentów informatyki.
   Oraz Informatyka B, zajmująca się powiedzmy złożeniem komputera, zainstalowaniem windowsa, ewentualnie zrobieniem jakiejś stronki internetowej z prostych szablonowych programów. - tylko do tego wystarczyliby technicy informatyczni.
   Teraz 95% (około) absolwentów nazywa siebie informatykami, a o programowaniu wie mniej niż niektórzy studenci choćby budownictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ amz: Ta, śmiejesz się, ja w liceum mam nauczyciela informatyki, którego nauczyłem korzystać z Rapid Share, ściągam i instaluję mu kodeki do filmów, każe mi szukać linków do map do GPS na warezac. I na prawdę trochę mnie to niepokoi...

   Z innej beczki. Sam chcę iść na informatykę bo lubię, i interesuję się tą dziedziną nauki choć nauka matematyki nie idzie mi najłatwiej ale powiedziałem że w życiu nie pójdę na studia humanistyczne, ale z drugiej strony nie wiem czy utrzymam się na informatyce.

  •  

   pokaż komentarz

   to tez jest chore ze od informatyka wymaga sie doglebnej wiedzy o kazdym urzadzeniu ktore sie komunikuje z komputerem/jest komputerem/ma wiecej niz 3 tranzystory i bedzie potrafil zrobic z nim wszystko - oczywiscie wiedzy ogolnej na jakims poziomie trzeba wymagac ( po to zeby sie nie okazywalo ze informatyk nie potrafi wyslac zalacznika na forum ) - matematyka wielokrotnie sie przydaje przy programowaniu, oczywiscie sa miejsca gdzie jest znacznie bardziej przydatna, wiec dobrze znac ja na jakims poziomie - ale przyklad ( urzadzenie z zycia wziete ) , kontrolery silnikow, wiekszych takich 20 cylindrow 2MW mocy, 200 sygnalow roznych przychodzi i wychodzi z ECU i ktos musi to oprogramowac, i jak ktos sobie wyobraza oprogramowanie czegos takiego przez informatyka ktory umie tylko programowac, mechanika ktory nie wie nic o komputerach i dodajmy do tego matematyka i kogokolwiek ktory zna tylko swoja specjalizacje - co by sie nie dzialo - ten silnik nawet pol obrotu nie zrobi

  •  

   pokaż komentarz

   @rafik nie wypowiadaj się o czymś o czym nie masz pojęcia. Zobacz sobie ofertę PW, chyba cztery wydziały prowadzą "Informatykę" i każda ma inne założenia. Do tego dochodzą różnorakie kierunki pokrewne i specjalizacji masz do wyboru do koloru. To nie jest takie płaskie.

   Przykładowo: http://www.elka.pw.edu.pl/index.php?lang=pl&show=233#2

  •  
   d......k

   +3

   pokaż komentarz

   Jako student informatyki mogę śmiało powiedzieć, że nie można dyskryminować żadnej dziedziny informatyki. Jedni lubią siedzieć dniami nad projektem w Javie czy C#, inni składać układy i je programować, a inni jak np ja bawić się sieciami. To, że większość was tutaj pisze o tym, że matematyka jest niepotrzebna to bzdura. Matematyka jest potrzebna i widzę ją na każdym kroku. Zgadzam się natomiast, że informatyka nie jest dla każdego.

  •  

   pokaż komentarz

   Rzeczywiście, często mówi się o matematyce jako podstawie informatyki. Może i w pewnych zastosowaniach tak jest, w większości zastosowań wystarczy jednak otwarty umysł, kreatywność i posiadanie szczegółowej wiedzy z danego tematu, a ogólnego poglądu na zagadnienia informatyczne. Studentów często katuje się dużą liczbą przedmiotów matematycznych, których poziom abstrakcji jest już naprawdę wysoki i wymaga naprawdę dobrych umiejętności matematycznych.
   Matematyka licealna to w dużej mierze liczenie wg schematów, chyba że mówimy tutaj o olimpiadach. Ostatnia matura była w 90% schematyczna, toteż osoba która przygotowując się do matury z zadań maturalnych większość podobnych już rozwiązywała, z maturą nie miała najmniejszych problemów.

   Odnosząc się do tych macierzy, czyli podstaw algebry i analizy matematycznej w programowaniu. Takie coś przydaje się i owszem, pod warunkiem, że ktoś pisze biblioteki graficzne, które takie macierze liczą, dla reszty wystarczy podstawowa znajomość mnożenia/liczenia macierzy i są w stanie poradzić sobie z tworzeniem grafiki w oglu czy dxie, bo takie bilbioteki już istnieją.
   Starsze roczniki pytane, po co nam algebra i jakie ma zastosowania odpowiedziały, że przyda się np. w analizie matematycznej, matematyce dyskretnej, metodach numerycznych i innych podobnych przedmiotach związanych z matematyką a nie informatyką. Tak naprawdę zaawansowana matematyka przydaje się w wąskiej gałęzi informatyki, najczęściej czysto teoretycznej.

   Widoczna jest zależność pomiędzy dobrymi matematykami a dobrymi informatykami, że dobry matematyk do dobry informatyk/algorytmik. Po prostu taka osoba potrafi wejść na odpowiedni poziom abstrakcji, w pewien sposób to ułożyć i zaimplementować. Dobry informatyk wcale nie musi być dobrym matematykiem, chociaż jeśli jest, to 1:0 dla niego. Podstawy matematyczne są ważne, często drążone są jednak problemy znacznie wykraczające poza zakres potrzebnej wiedzy w życiu zawodowym.

  •  
   r......3

   0

   pokaż komentarz

   ale informatyka jako nauka o zarządzaniu informacją na poziomie wyższym powinna jednak wymagać typowo wyższej wiedzy w tym zakresie. Mówię na podstawie PO, może faktycznie na innych uczelniach wygląda to inaczej.

   Ja inżynierem informatyki nie chciałbym nazywać osób, które potrafią jedynie zainstalować system operacyjny i sterowniki. Powiedzmy sobie jasno, tacy ludzie to technicy informatyki.

  •  

   pokaż komentarz

   mimo że zawaliłem matematykę na maturze i wylądowałem na innym kierunku, w pracy(typowo informatyczna) mam najwyższą stawkę per/h(w przeciwieństwie do ludzi którzy są na informatyce i to 3 lata wyżej ode mnie), niech ktoś powie, że taka wiedza na siebie nie zarabia.

   IMO tak silne wiązanie matematyki z informatyką to relikt z czasów, kiedy wszystko było na kartach perforowanych. Tak na prawdę w pracy nie przydało mi się nic, absolutnie nic, z matematyki powyżej liceum.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie przesadzaj. Informatyka w gruncie rzeczy to algorytmika a nie matematyka.

   A algorytmika to nie jest matematyka? powiedz mi proszę, jak byś znalazł droge od punktu A do punktu B na jakiejś mapie, czy wykonał jakąkolwiek operację na drzewach bez znajomości teorii grafów?

   Osobiście uważam, że PHP + JS to dno programistyczne - 90% operacji w takich aplikacjach to CRUD.

   Ogólnie to informatyków można podzielić na dwie części - niskopoziomowców (w tym i algorytmików) i wysoko poziomowców.
   Niskopoziomowi (algorytmicy) są od sprawnego wymyślania wydajnych algorytmów a wysokopoziomowi od projektowania service-ów itd.

  •  

   pokaż komentarz

   mimol, i bardzo dobrze. Matura z informatyki jest niczym. Na samym pierwszym semestrze na kierunku, o którym piszesz, są 4 różne przedmioty matematyczne. Matematyka jest nieodłączną i bardzo znaczącą częścią informatyki.

  •  

   pokaż komentarz

   znam kolesia który na 2 semestrze informatyki siedział przy monitorze (CRT) z odświerzaniem 60 Hz - pomyślałem sobie że kolo tak lubi (bo znam zwiechrowane umysły róznych informatyków) ... ale po kilku tygodniach postanowiłem go o to zapytać i odpowiedział mi tak :
   - no własnie coś mnie oczy już bolały - słyszałem coś o odświerzaniu , ale nie wiem jak się to ustawia - możesz mi powiedziec jak to zrobić ?
   dało się ustawić na 100Hz

   nie doszukujcie się ironi

  •  

   pokaż komentarz

   @M4ks: a kto te biblioteki pisze niby?

   ogólnie, da się w waszych postach wychwycić taką myśl, że na studiach informatycznych powinni uczyć programowania w rozmaitych językach i innych praktycznych rzeczy. ale to bez sensu. dla kogoś, kto zna podstawy programowania (a tego uczą na studiach i to całkiem nieźle!) nauczenie się drugiego, trzeciego, n-tego języka programowania i m-tej biblioteki jest trywialne. po co tracić czas na uczenie trywialnych rzeczy, skoro można ten czas spożytkować na rzeczy bardziej zaawansowane jak chociażby matematyka, biometria, itd?

   mam wrażenie, że wielu z was właśnie tego oczekuje - jesteście programistami-samoukami i chcielibyście żeby te studia były dla was trywialne, żeby nie wymagały żadnego wysiłku umysłowego i najlepiej to żeby was od razu z nich zwolnili i dali dyplom.

  •  

   pokaż komentarz

   a ja myślę, że sporo ludzi którzy już coś umieją chciałby się nauczyć więcej, a nie ciągle powtarzać schematy i pisać w kółko programy do obsługi stosu czy czegoś innego.
   Może po prostu okazuje się, że poźniej w pracy Ci samoucy potrafią więcej niż gdyby skończyli nawet w wyróżnieniem informatyke?

  •  

   pokaż komentarz

   @M4ks: czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną.

  •  

   pokaż komentarz

   @jceel: się odezwał polonista..

  •  

   pokaż komentarz

   powtórzę jeszcze raz: nauczenie się "więcej" programowania jest trywialne. dlatego tego nie ma na studiach, bo to byłaby strata czasu. są inne rzeczy, jeszcze bardziej "zaawansowane". jedną z nich jest algorytmika i matematyka. jasne?

  •  

   pokaż komentarz

   a czym jest "więcej" programowania?

  •  

   pokaż komentarz

   @M4ks: o tym właśnie: "(...) chciałby się nauczyć więcej, a nie ciągle powtarzać schematy i pisać w kółko programy do obsługi stosu czy czegoś innego.".

 •  
  c........e

  +28

  pokaż komentarz

  Nie martwiłbym się o tych pseudo studentów. Znajdą po studiach pracę, choć niekoniecznie w wyuczonym zawodzie. Od kilku lat podobno brakuje w Polsce robotników przy budowie dróg. Po prostu już niedługo będziemy mieli najlepiej wykształconą kadrę robotniczą od sypania podsypki pod drogi powiatowe. Rynek zweryfikuje.
  Chyba, że nadal będziemy głosować na speców od Irlandii bis czy IV RP, którzy koniecznie chcą walczyć z bezrobociem wśród młodych oraz dofinansowywać wybrane kierunki dla takich pseudo studentów.

  •  

   pokaż komentarz

   dobrze że są ludzie twojego pokroju, bo przynajmniej jest od kogo kserować notatki...

  •  

   pokaż komentarz

   Ja miałem takich kolegów, którzy po bankowości szli pracować do banku jako kasjer za 1500 brutto. Po roku rzucali to w diabły i szli remontować mieszkania. Świetnie zarabiają, tylko teraz się zastanawiają po diabła w takim razie marnowali czas, skoro mogli zacząć to robić 5 lat wcześniej? No i te 5 lat przebujali za publiczne pieniądze.

  •  
   c........e

   +18

   pokaż komentarz

   TanieWino, to co napisałem nie ma w sobie pogardy.

   I o to chodzi towarzyszu kravietz, o to chodzi. Nie wszyscy muszą mieć wyższe, bo nie wszyscy mają predyspozycje do tego. To Matrix wmawia ludziom, że muszą mieć dyplomy, aby żyć szczęśliwie i bogato. Bo niby kto prowadzi te wszystkie małe firmy usługowe czy rzemieślnicze i sklepy? Ludzie po studiach? Haha, dobre...
   A potem taki magisterek po wyższej szkole gotowania na gazie się dziwi, że glazurnik kładący płytki w jego mieszkaniu zarabia trzy razy więcej od niego.

  •  

   pokaż komentarz

   1.chemmobile podaj mi nr Twojego dilera.

   2. Trzeba było się uczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Eh..brednie "towarzysze" piszecie.
   Gdyby nie ilość studentów i magistrów to ci co kładą glazurę nie zarabialiby tyle.
   Dużo uczonych-mało zarabiają,
   dużo uczonych-mało "roboli" (murarze, wykończeniowcy itp.)
   mało"roboli"-wysokie płace

   Sytuacja się odwraca(to co kiedyś było):
   mało uczonych-dużo robotników
   mało uczonych-dużo zarabiają
   dużo robotników-mało zarabiają.

  •  

   pokaż komentarz

   @chemmobile - gówno wiesz o studiowaniu. Ja się nie wypowiadam o twoich kafelkach, więc nie wypowiadaj się o ogóle studentów jak o rynsztoku społecznym. Twoja prywatna sprawa dlaczego nie postawniłeś studiować, i szczerze nie interesuje mnie to. Nie oczerniaj ludzi studiujących, bo nie masz do tego:
   a) prawa
   b) kompetencji

   Nawet "magisterek" wkłada określoną pracę żeby uzyskać tytuł.

   Daj numer telefonu, szukam kafelkarza.

  •  

   pokaż komentarz

   "pseudo studenci" ?. odsyłam do słownika języka polskiego i kafelków:)

  •  
   c........e

   +4

   pokaż komentarz

   Nikczemnik, z Twoimi profetycznymi zdolnościami masz marne szanse w totolotka. A z rozumieniem tekstu pisanego jesteś na bakier.
   Jestem równie dobrym glazurnikiem, co św. Mikołaj. I coś o studiach wiem, 7,5 roku jechałem do mgr inż.
   Znam ludzi po studiach robiących w ochronie, którym najzwyczajniej nie chce się już szukać sensownej roboty związanej ze zdobytym wykształceniem. Znam ludzi po politechnice i uniwerku wrocławskim, pracujących w sklepach meblowych i RTV-AGD. Znam kilka kasjerek z Castoramy po "turystyce i zarządzaniu", które nadal siedzą w tej Castoramie. Jedne marudzą, a inne zmieniły zainteresowania i zostały doradcami takich działów jak drewno czy metalowy. A wyjaśnić różnice pomiędzy górami a wzgórzami nie potrafią do dzisiaj.

   Więc nie pisz mi kolego, że nie mam prawa się wypowiedzieć. Każdego dnia możesz spotkać ludzi, którzy już sami nie wiedzą po co studiują i co ich do tego skłoniło. Dostają potem swoje dyplomy i co? I mają pretensje do świata, że im źle, że praca nie taka jak sobie wyobrażali, że płace za niskie, że najlepiej wyjechać na Wyspy i tam firmę założyć.
   Rozwalają mnie historie z innych firm: koleś po polibudzie wrocławskiej, wydział elektryczny. Dostaje pierwszą pracę, na razie na okres próbny 3 miesiące. Pod koniec tego okresu kierownik zespołu pyta się absolwenta prosto z mostu: co to jest transformator? I co odpowiedział świeży inżynier? Dukał, dukał i nic nie wydukał. Kierownika jakby piorun strzelił.
   Zgadnijcie czy przedłużono mu umowę.
   Takimi historiami można sypać jak z rękawa. Takich przepchniętych przez studia ludzi jest multum. Ciekawe ilu z nich ma jasno określony cel swoich działań. Bo cel pt. "Mając wyższe studia będę więcej zarabiał" to sobie można w du.pę włożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Chemmobile - zgadzam się w 100%. Obsesja magistra też pochodzi z gospodarki centralnie planowanej, w której gość z wyższym wykształceniem musiał zarabiać więcej od gościa ze średnim nawet, jeśli ten pierwszy cały dzień dłubał w nosie a ten drugi odwalał całą robotę.

   W wielu normalnych firmach przy rekrutacji wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym, zaś pensja zależy od rzeczywistej wydajności (bonusy albo prowizja od sprzedaży).

   Główny generator popytu na bezpodstawnych magistrów to administracja publiczna, polska i europejska. Istotnie, jeśli ktoś chce szybko nauczyć się nowomowy i stracić kontakt z rzeczywistością to jest to najlepsza ścieżka kariery.

  •  

   pokaż komentarz

   "jeśli ten pierwszy cały dzień dłubał w nosie a ten drugi odwalał całą robotę" - ktoś mądrzejszy musiał zaplanowac pracę i padło na tego z wyższym

   W wielu normalnych firmach przy rekrutacji wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym - np. w Biedronce

   Główny generator popytu na bezpodstawnych magistrów - jesteś wirtuozem słowa pisanego i królem metafor

   Podsumowując Twoją wypowiedź, stwierdzam ze najprawdopodobniej skonczyłes studia dziennikarskie i ekonomiczne, bo gówno wiesz o jednym i drugim.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy to 7 zakopów to kserostudenci :)

 •  

  pokaż komentarz

  Poki co na technicznych kierunkach nie ma takich problemow , egzamin z matematyki, fizyki weryfikuje co trzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   DOKLADNIE, zapraszam na techniczne kierunki.
   Mechanika i budowa maszyn stoi otwore. Ale jak ktos nie poradzi sobie z majca i fizyka albo przeslizgnie sie ledwo ledwo to niech wie ze dalej jest jeszcze gorzej.
   Tutaj wazne jest rozumienie zagadnienia, a nie pamieciowka.

  •  

   pokaż komentarz

   "Poki co na technicznych kierunkach nie ma takich problemow , egzamin z matematyki, fizyki weryfikuje co trzeba".

   nie powiedziałbym. jest tak jak na innych kierunkach. Są przedmnioty na których na każdym roczniku uwala najwięcej ludzi ale zawsze zostaje grono prześlizgujących się którzy nic nie umią ale zdaliby wszystko.

  •  
   s.....4

   +1

   pokaż komentarz

   tia techniczny kierunek ciężki jest? pierwsze dwa lata moze tak, ale 3 a w szczególności 4 rok to laba totalna. Nawet na laborki nei trzeba przychodzić, są ludzie co nawet nie znają prowadzacych laborek a spokojnie 5 dostają, to jest paranoja. studia dziennie a tylko raz w tyg praktycznie się przychodzi na uczelnie KLAWY system nauczania:) A ktoś powie, że powinno sie samemu duzo czytać ksiązek i w ogole dokształcać, okej tylko czy to uczyni go inżynierem czy magistrem? Jak czytam książki połowe rzeczy nie rozumiem i tak naprawde nie wiadomo na jakich konkretnych problemach w książce się skupić. A że wykładowcy dodatkowo olewają cały temat, to potem są takie magisty inżyniery. Ja jestem na 4 roku i jestem zawiedzony całą nauką, czuje że teraz się uwsteczniam przez uczelnie. Tymbardziej drążone są często tak archaiczne tematy, ze poprostu żal du... ściska, że zamiast interesować się nowymi technologami rozwodzimy się nad telefonem bella. GR8!!! Jeszzce śmiesniejsze jest to że praca magisterska wygląda tak, żę trzeba napisać program, a programowanie mieliśmy ostatni raz na 3 roku na poziomie podstawowym :) Jak widać program studiów też nie rozpieszcza...

  •  

   pokaż komentarz

   @WyprawaDoWnetrzaZiemi
   "którzy nic nie umią"
   Damn, nic a nic?!

  •  

   pokaż komentarz

   Buaahaha na technicznych to jest dopiero nic nie robienie... Artykuł opisuje cała prawdę o polskich studentach.

  •  

   pokaż komentarz

   domyślam się ze raczej nie jesteś na technicznych, osobiście porównując AGH do "zarządzania zaocznie", czy "europeistyki" naprawdę widzę pewne rozbieżności

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie jestem na technicznych na AGH i jeszcze na zaocznych, dzienne coś tam trzeba robić ale już na zaocznych to aż strach jakich wypuszcza inżynierów co nie umieją nic policzyć tylko liczą ze wykładowca ich puści.