...
 •  

  pokaż komentarz

  Pilot helikoptera pokazuje skutki oślepienia laserem.
  Pytam się gdzie pokazuje skutki?

  Film przedstawia próbę lotu śmigłowcem z zasłoniętymi oczami. Czego to ma dowodzić?

  1. Nie da się oślepić pilota laserem, jeżeli znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów. Ponieważ rozmiar plamki jest bardzo mały i jedyne co zobaczy pilot to chwilowy błysk.
  2. Jeżeli pilot znajduje się na dużej wysokości, to wciąż nie da się oślepić pilota bo musiałby patrzeć się centralnie w źródło.

  Film nie przedstawił skutków oślepienia laserem, a jedynie marną propagandę.

  •  

   pokaż komentarz

   @shneider: może nie pokazali za dobrze, ale fakt faktem zabawy laserem są niebezpieczne dla pilotów. zerknij w powiązane, dobrze widać jakie to potrafi być oślepiające.

  •  

   pokaż komentarz

   @karga: To tez nie jest pokazane jak to widzi pilot. Na filmie masz pokazany "strzał" wskaźnikiem laserowym w kamerę pracującą w podczerwieni. Wiązka lasera we wszelkich wskaźnikach laserowych mieszczą się w granicach, w których operuje kamera FLIR (0.4-1µm, czyli 400-1000nm).
   Pokazane jest po prostu oślepienie samej kamery wiązką laserową o wiele większej mocy niż to co zazwyczaj odbiera...
   Zwróć uwagę, że za każdym razem po trafieniu wskaźnikiem kamera przełącza się w tryb dzienny.

  •  

   pokaż komentarz

   @shneider: Skutkiem oświetlenia wnętrza kabiny laserem może być całkowite oślepienie na kilkanaście sekund pilota. zaskoczenie może spowodować reakcję, której pilot nie opanuje (gwałtowny ruch ręką na dźwigni skoku, przechylenie drążka). Kamera nie ma nic do rzeczy, tym bardziej, że najwyraźniej ma automatyczna przesłonę.
   Poza tym obawiam sie, że nigdzie nie znajdziesz nagrania z oka pilota (chyba, ze w Ghost In the Shell Stand Alone Complex).

   I jak mówisz o kilkudziesięciu metrach... ty naprawdę widziałeś chyba tylko chińskie laserki z wymiennymi końcówkami pokazującymi gołą babę i kontur gandzi, prawda? Ten który gościu trzymał w rekach prawdopodobnie potężniejszy niż 5mW. W tej chwili nie ma żadnego problemu z kupnem 500mW lasera półprzewodnikowego w cenie 20-30$ (również w Polsce). O skutkach świecenia w oczy takim potworem nie ma co pisać (wypala siatkówkę aż do tkanki pod nią, razem z węzłami nerwowymi), a samo odbite światło, zwłaszcza rozproszone na zakrzywionej powierzchni bądź przy połowicznym odbiciu przez przejściu przez szybę jest oślepiająco jasne, i w dalszym ciągu niebezpieczne dla oczu. Teraz wyobraź sobie, że jesteś w zaciemnionej kabinie, skupiony na FLIRze i przyrządach, ze wzrokiem przyzwyczajonym do mroku i nagle dostajesz po oczach ze wszystkich stron bardzo intensywne błyski, które widzisz nawet przez zamknięte oczy - a nie możesz ich zamknąć, bo stracisz panowanie nad maszyna, jak w filmiku.

 •  

  pokaż komentarz

  Do czego jest ten czerwony cyngiel ?

 •  

  pokaż komentarz

  "postanowił pokazać jak TRAGICZNIE może skończyć się" - czyli co, zamierza zginąć na potrzeby filmiku?