•  

  pokaż komentarz

  "Złapali cię za rękę? Mów że to nie twoja ręka"...

 •  

  pokaż komentarz

  Artykuł przekłamuje historię.

  W tłumieniu Powstania Warszawskiego nie brały udziału jednostki ukraińskie. Poza niemieckimi, w tym złożoną z niemieckich zwyrodnialców brygadą SS „Dirlewanger”, były jednostki RONA (Rosjanie) i oddziały kaukaskie (specjalny batalion Abwehry Bergman i jeszcze jeden, którego nie pamiętam).

  Ukraińcom można zarzucić wiele zbrodni, ale akurat nie tę - nie brali udziału w pacyfikacji powstania.

  Portal Kresy24.pl albo kłamie, albo jest niedoinformowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @iosnin: Errata: jedyne, co mi przychodzi do głowy to ewentualnie Ukraiński Legion Samoobrony, użyty do likwidacji przyczółka czerniakowskiego. Po tym został przerzucony poza Warszawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @iosnin: Aha. A więc "jedynie" to. Drobiazg, faktycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kresowy: Tak, jedynie. Udział i znaczenie był marginalny. W przypadku działań Legionu w Warszawie brakuje również udokumentowanych zbrodni, w przeciwieństwie do np. oddziałów RONA, na których bestialstwo dowodów i relacji jest bez liku.

   Nie brakuje za to zbrodni, popełnionych przez Legion poza Warszawą, jak Chłaniów czy Kolonia Władysławin. Parę miesięcy temu ruszyło w Stanach śledztwo w sprawie Mychajły Karkocia, prawdopodobnie odpowiedzialnego za te masakry.

   Rozliczajmy Ukraińców ze zbrodni, które popełnili i można je udowodnić. Jest ich wystarczająco wiele, by nie trzeba było wymyślać nowych...