•  
  Pankracy911 via Wykop dla Windows Phone

  +29

  pokaż komentarz

  Boże jakieś lewackie zapędy. Gość się dorobił, to może korzystać z życia. Może jeszcze niech mu ceny w sklepie podniosą bo jest za bogaty i niech płaci za chlebek proporcjonalnie tyle co ktoś ze średnia krajową to wtedy wszyscy będziemy rowni- bzdura jak cholera...

  •  
   d.........y

   +103

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: kazdego obowiazuje prawo, tym bardziej drogowe. Jakby dostal 450EUR (czyli tyle ile jego zona wydaje na manicure), to zaplacilaby to jego asystentka i kolo by sie nawet nie jorgnal ze zlamal prawo. A jak przyp?#@%%#ili mu 95 kafli to sie 3 razy zastanowi jak bedzie jechal nastepnym razem.

  •  
   i......x

   +45

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: z drugiej strony jak ktoś jest milionerem to też jest zobowiązany przestrzegać prawo panujące w kraju w którym przebywa. Dlatego system punkowy wydaje się w miarę rozsądny bo 50 czy 100€ dla kogoś kto zarabia 2000 € jest o wiele bardziej odczuwalne niż dla kogoś kto zarabia np. 100 000€. Zawsze też można sobie zbudować prywatną sieć dróg i mieć w dupie wszystkie ograniczenie prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: W tym przypadku chodzi o dolegliwość kary i jej miarkowanie które jest stosowane przez sądy praktycznie na całym świecie, w tym w Polsce np. wysokość grzywny ustalana jest na podstawie możliwości zarobkowych skazanego. Nie ma to nic wspólnego z zasadą równości wobec prawa czyli zasadą wymagającą, aby prawodawstwo traktowało na równi osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Boże jakieś lewackie zapędy. Gość się dorobił, to może korzystać z życia. Może jeszcze niech mu ceny w sklepie podniosą bo jest za bogaty i niech płaci za chlebek proporcjonalnie tyle co ktoś ze średnia krajową to wtedy wszyscy będziemy rowni- bzdura jak cholera...

   @Pankracy911: Powiedz mi, proszę, że to co napisałeś to ironia i pastisz... Bo nie chce mi się wierzyć, że ludzie już mają tak wysuszone mózgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @wroclawowy: Wysuszone mózgi? Jak ma płacić wyższe mandaty to i może płacić drożej za chleb. Przecież go stać.
   @Lotto @iron_fox @deadkennedy Prawda, jego też obowiązuje prawo. Dlatego istnieją punkty karne, które bolą zazwyczaj bardziej niż mandat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: Jakie lewackie? Czy kara za wykroczenie to produkt który kupujesz w sklepie?
   @Booodziek: Ty widocznie chyba też tego nie rozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Booodziek: Kara grzywny jest karą dodatkową i jej zadaniem jest zwiększenie dolegliwości kary. W związku z tym powstaje taki problem:

   Dwie osoby popełniają wykroczenie w tej samej sytuacja czyli np. przekroczenie prędkości o 30km/h obaj otrzymują 5 punktów karnych + 1000zł mandatu, pierwsza osoba zarabia 1500zł netto miesięcznie a druga 1,5 mln zł miesięcznie i teraz powiedź mi dla kogo z tych dwóch osób kara będzie bardziej dolegliwa? Czy będzie to sprawiedliwy wymiar kary Twoim zdaniem?

   Kara ma za zadanie pełnić funkcje:

   uczynienie zadość sprawiedliwości;
   naprawienie szkody spowodowanej przestępstwem;
   satysfakcja pokrzywdzonego;
   prewencję szczególną (doświadczenie kary kształtuje przyszłe zachowanie sprawcy w ten sposób, że sprawca raczej będzie starał się nie wrócić do przestępstwa);
   prewencję ogólną (świadomość karania sprawców określonych czynów kształtuje zachowanie społeczeństwa w ten sposób, że jednostki:
   - raczej nie są skłonne dopuszczać się tych czynów
   - czują się obowiązane współdziałać z organami ścigania i sądami przy ściganiu sprawców tych czynów)

   To, czy kara określonego rodzaju i w określonym wymiarze będzie spełniała wszystkie cele kary, zależy m.in. od tego, czy jest współmierna do czynu, za który się ją wymierza; od jej społecznej akceptacji; a w przypadku prewencji indywidualnej - także od warunków osobistych sprawcy.

   Podsumowanie:

   Jeżeli zastosowalibyśmy w tym przypadku ten sam rodzaj kary w postaci punktów karnych to faktycznie byłaby to kara sprawiedliwa ale jeżeli stosujemy dodatkowo grzywnę to chyba się zgodzisz że kara nie będzie tak samo dolegliwa.

  •  
   I............d

   +2

   pokaż komentarz

   @Booodziek: Ja p%$!$#@e, on płaci w ramach KARY, kara ma to do siebie, że ma być dolegliwa. Idąc twoją logiką to osoba pełniąca funkcję publiczną powinna beknąć tak samo jak zwykły Kowalski bo przecież każdy jest równy i wyprzedanie majątku publicznego jest na równi z kantem za np. sprzedaż kradzionego radia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: Chyba Ci się pomyliły doktryny, to właśnie lewacy są za tym żeby kary były jak najmniej dolegliwe dla sprawców których najlepiej jest resocjalizować w tęczowych ośrodkach.

  •  

   pokaż komentarz

   Różne traktowanie obywateli w zależności od ich stanu majątkowego jakoś nie współgra z zasadą równości względem, a rozwiązanie jest bardzo proste: chłosta, każdy ma taką samą dupę i tak samo go boli. No ale wtedy nie dałoby się reperować budżetu...

  •  

   pokaż komentarz

   satysfakcja pokrzywdzonego;

   @Lotto: a kto jest pokrzywdzony przy przekroczeniu prędkości? chyba tylko państwo, które chce ściągać haracze...

  •  

   pokaż komentarz

   @kopawdupeswiniom: To jest jedna z funkcji jaką kara ma spełniać a nie jedyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Booodziek: Rozumiem, że podatek linowy to też wg ciebie zło? W końcu przy stałej stawce bogaty zapłaci więcej. To może wprowadzmy ryczałt... każdy obywatel płaci rocznie 20 tys. zł i będziemy równi wobec prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @deadkennedy: wow, serio? I może nagle biedniejsi, którzy robią te same przewinienia co bogatsi mają płacić mniej? O_o a bogaci mają zap?@!!#!ać jak w zegarki bo przekroczyli prędkość na jakimś zadupiu o 27 km? Sam zap?@!!#!asz 90 tam gdzie jest 60. Czekam aż ktoś tobie doj?$%@ mandat wprost proporcjonalnie do zarobków. Przewiduję wtedy gorzkie żale na wykopie, jaka to policja jest zła, prośba o zbiórkę, wykop effect i płacz, że mogli pouczyć. Ch%$ z waszą hipokryzją wykopki, was biedaki policja ma pouczać, a bogatym wstawiać mandaty? Ładne siedlisko lewactwa się tu robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lotto: OK. Teraz mój przykład:

   Są 2 osoby pracujące w tej samej firmie na tych samych stanowiskach z ta samą podstawową pensją. Jeden z pracowników jednak bierze nadgodzin ile tylko może zostając często w pracy do 20.00, mało tego bierze pracę do domu by dostać nagrodę uznaniową. Czyli cały miesiąc nic poza pracą. Dzięki temu udaje mu się otrzymac pensję 2 raz wyższa niż jego kolega na tym samym stanowisku, który nie bierze nadgodzin ani nie przeciąża się pracą.

   Następnie każdy z nich przekroczył prędkość o 30km/h i dostali taki sam procentowy mandat, tzn. 20% swoich miesięcznych zarobków. Napisz mi proszę dla którego z nich kara będzie bardziej dolegliwa?

  •  

   pokaż komentarz

   niech płaci za chlebek proporcjonalnie tyle co ktoś ze średnia krajową

   @Pankracy911: a myślisz że nie płaci więcej za chlebek? Sądzę że w ichniejszej Biedronce to on się nie zaopatruje.

  •  

   pokaż komentarz

   każdy obywatel płaci rocznie 20 tys. zł i będziemy równi wobec prawa

   @gato: to się nazywa podatkiem pogłównym i jest mokrym snem korwinoidów

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: Nie zgodzę się z Twoją opinią.

   Według mnie celem tego prawa jest, aby kara była równie dotkliwa dla wszystkich osób. Aby tak samo wszyscy obywateli bali się kary.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911: Chleba się nie kupuje za karę, dlatego nie ma co go porównywać do wysokości kar. Cenę chleba powinien ustalać wolny rynek. Jak jakiś bogacz będzie chciał sobie kupować najtańszy chleb, to niech kupuje. A jak będzie chciał to niech sobie własną prywatną piekarnię otworzy i piecze tylko dla siebie.

   Kara to coś zupełnie innego. Kara ma być za nieprzestrzeganie prawa. Przy czym o ile nie jestem zwolennikiem karania za coś, czym się innym nie szkodzi (np. popalanie maryśki), o tyle jestem za ostrym karaniem występków, które mogą zaszkodzić innym, postronnym osobom. Brawurowa jazda i przekraczanie prędkości z pewnością do takich należy. W ten sposób można nie tylko narazić czyjeś zdrowie, ale nawet i życie. Kara powinna być na tyle dotkliwa, aby odstraszała od popełniania wykroczeń, a to można osiągnąć właśnie poprzez uzależnienie wysokości kary od zarobków. Powinna być tak samo dotkliwa dla każdego bez względu na zasobność jego portfela. Czy to jest sprawiedliwe? Zależy jak na to patrzeć. Jeżeli tylko na aspekt czysto finansowy to może i nie. Ale jeżeli chodzi o dotkliwość kary to już tak.

   Dlatego jeżeli chodzi o łatanie dziury budżetowej, to uzależnienie wysokości kary od zarobków nie jest sprawiedliwe. Natomiast jeżeli nie chodzi nam o wpływy do budżetu, tylko o dotkliwe ukaranie, to już jest to sprawiedliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lotto: a słyszałeś o równości względem pawa i o ślepej Temidzie? Wyroki wiezienia też powinny być wydawane z uwagi na dolegliwość kary? Dwa lata wiezienia dla kogoś kto żyje we wszystkich wygodach jest przecież bardziej dolegliwe niż dla kogoś kto tych wygód nigdy nie zaznał, więc powinien dostać 10 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Idi0ta: Na Twój wywód mogę odpowiedzieć tylko tyle że masz odpowiedni nick.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lotto: Jak dla mnie resocjalizacja w tęczowym ośrodku stanowi jedną z najcięższych, najbardziej niehumanitarnych kar ;)

  •  
   1.....z

   -2

   pokaż komentarz

   @deadkennedy: po ilości minusów można dojść do wniosku że nowobogackich wykopowiczów jest całkiem sporo

  •  

   pokaż komentarz

   @wroclawowy: >
   "Powiedz mi, proszę, że to co napisałeś to ironia i pastisz... Bo nie chce mi się wierzyć, że ludzie już mają tak wysuszone mózgi."

   Powiedz mi proszę ze nie uwazasz, ze przekroczenie predkosci o 27 km/h powinno podlegac pod jakąkolwiek karę, tym bardziej tak horrendalną, bo nie chce mi się wierzyc ze juz mają tak zmanipulowane mózgi.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Pankracy911:

   p?%!@#$isz waćpan idź spać wstydu oszczędź

   dorobił sie to co ? tzn że może olewac przepisy io prawo bo to jest tworzone z myślą o biedocie ?
   jak biednemu dojebią 3000euro mandatu to ten sie osra i będzie musiał brać kredyt na 2 lata a bogaty nawet nie zauważy
   kto bardziej odczuje konsekwencje i kto sie zastanowi zanim kolejny raz przekroczy prędkość ? bogaty czy biedny ?
   nie powinno byc żadnego górnego pułapu.. tylko dolny pułap podstawowy i wtedy każdego zaboli niezależnie od portfela
   i nie mieszaj tego z cenami dóbr bo mandat to nie dobro ani nie usługa to kara która ma byc adekwatna i odpowiednio surowa

   jedyne co teraz milionerów powstrzymuje przed zap%?%?@%aniem 200km/h po mieście to punkty karne choć jak powie policjantowi ze da mu 5 000zł to wątpię żeby stracił prawo jazdy a a i tak dla niego to kasa mniejsza niż tygodniówka kieszonkowego dla dzieciaka, biedny i tak by musiał sprzedać samochód żeby spłacić

  •  
   d.........y

   0

   pokaż komentarz

   @geoi: this is so wrong i dont know where to start.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lotto:
   Lewackie banialuki.

   To, że ktoś zarabia 1.5 tys to jego sprawa, a to że ktoś zarabia 1.5 mln to sprawa innego. Kara powinna być równa dla wszystkich. Równa=taka sama kwota.

  •  

   pokaż komentarz

   Kara powinna być równa dla wszystkich. Równa=taka sama kwota.
   @mzmienka:

   Jesli kwota bedzie ta sama to kara wcale nie bedzie rowna dla wszystkich. Moim zdaniem kary dla bogatych powinny byc wyzsze niz dla biednych, ale nie wiem czy proporcjonalnie procentowo. Z jednej strony koles musi odczuc,ze jest to kara,a z drugiej nie podoba mi się karanie bogatych za to,ze sa bogaci. Szczegolnie,ze to tylko 27km/h. 77 to naprawde nie jest zawrotna predkosc

 •  

  pokaż komentarz

  moim zdaniem przesada. 27km/h więcej i około 400tys mandatu? gdyby takie coś u nas wprowadzili - nie było by problemu z dziurą w budżecie.

  pokaż spoiler możecie minusowac...

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro ten pan milioner narzeka na wysokość mandatu, to znaczy, że kara jest dolegliwa. I właśnie taka ma być kara: dolegliwa i nieuchronna.

 •  

  pokaż komentarz

  @Pankracy911: Haha, dokładnie, jeszcze niech mu może dop%?!$%?ą większe podatki za to że przez całe życie ciężko pracował żeby się tej kasy dorobić :D

  A nie, czekaj...

  •  

   pokaż komentarz

   @to_jest_chyba_kurcze_zart: To, że całe życie ciężko pracował, nie oznacza, że teraz może mieć w dupie prawo i łamać na każdym kroku. A co do podatków, nie jestem zdania, że powinni płacić z tego powodu wyższe, bo podatek przecież nie powinien być karą.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawpawe: a czy ja napisałem że może mieć w dupie prawo? Nie wiem także czy łamie "na każdym kroku", w artykule jest napisane o przekroczeniu prędkości. Facet nie jest robotem, każdemu z nas zdarzyło się złamać prawo, nie wiem czy jest aroganckim bogaczem, może miał naprawdę coś ważnego do zrobienia i dlatego się spieszył, nie pomyślał i miał pecha.
   Nie chodzi tu o to że go bronię, tylko że jest człowiekiem i popełnił błąd, powiedział także że doskonale o tym wie, jednak taka kara jest zwyczajnie śmieszna - ktoś harował całe życie, dorobił się, a teraz dostaje karę za to że przekroczył prędkość i karę za to że mu się udało.

 •  

  pokaż komentarz

  Wprowadzić chłostę za przekraczanie prędkości. Boli każdego prawie tak samo.