•  

  pokaż komentarz

  I tak oto HUSA na równi z Chinami, krajami arabskimi i dużą częścią Afryki. A mówią, że to my jesteśmy 100 lat za "murzynami".

  •  

   pokaż komentarz

   Taaa. Druga konstytucja na świecie a pierwsze w Europie i PKB dające miejsce wśród dwudziestu najbogatszych krajów świata. Nieźli muszą być ci murzyni.

  •  

   pokaż komentarz

   A nie jest czasem tak, że w USA tylko w niektórych stanach obowiązuje kara śmierci?

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie sprawdziłem w Wiki ten PKB i okazało się, że jest lepiej niż myślałem. W ciągu roku awansowaliśmy o 3 pozycje z 21 na 18 miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   markyslim chyba zapomniałeś, ze wyznacznikiem zaawansowania kraju nie jest kara śmierci, ale PKB per capita, bądź HDI.

  •  

   pokaż komentarz

   @ Blackbull
   Ok, wyznacznikiem obecnej cywilizacji - miałem bardziej na myśli aspekt humanistyczny - wszyscy wiemy, że aby ludzkość ewoluowała musimy odejść między innymi od stosowania kary śmierci. W tym sensie chciałem pokazać jak to Hameryka jest zacofana.

  •  

   pokaż komentarz

   Japonia też ma karę śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   Thank you Captian Obvious!

  •  

   pokaż komentarz

   Wiem, że się czepiam, ale "Murzyn" pisze się wielką literą.

  •  

   pokaż komentarz

   markyslim, co miało znaczyć to "wszyscy wiemy"?

  •  

   pokaż komentarz

   @markyslim bo to prawda... jesteśmy 100 lat za murzynami, a akurat prawo odnośnie kary śmierci nic tutaj nie zmienia. Śmiem twierdzić że w niektórych przypadkach jest nawet słuszne!

   @Pan_Zakopywacz masz racje! Nie zapominaj że ich konstytucja nie dość że druga to jeszcze edytowana bardzo mało razy przez poprawki (które musiały być zrobione z biegiem lat, bo świat się zmieniał), natomiast nigdy nie napisana od nowa. My niby też byliśmy w czołówce pod względem konstytucji ale ile razy nasza była zmieniana... Teraz obowiązuje nas ta z 1997 roku, a w USA cały czas jedna i ta sama...

   Nie żebym szczególnie lubił USA, bo jest tam masa kretynów... ale takie są fakty...

   Odnośnie wypowiedzi @markyslim o "ewolucji ludzkości" gdzie tak wyczytałeś, że ludzkość musi odejść od kary śmierci by ewoluować?! Ja tego nie wiem i nie chce wiedzieć bo to bzdury!

   By jakaś cywilizacja ewoluowała musi być spełnione ileś warunków i musza być spełnione one wszystkie, kiedyś czytałem ale zapomniałem i jestem pewien że nic nie było tam o karze śmierci... Jeśli któryś z warunków nie zostanie spełniony, wówczas taką cywilizacje czeka zagłada... W historii Ziemi zdarzały suię cywilizacje które złamały jeden lub dwa warunki i zginęły... Obecna cywilizacja złamała już wszystkie warunki także czeka ją zagłada i nie ma szans na ewolucje, jest to nieuniknione, ale może nastąpić dopiero za w ch#% lat :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @marksylim, nie tak wszyscy to wiedzą, na przykład ja jestem zdania, że kara śmierci powinna zostać przywrócona. Oczywiście tylko w skrajnych przypadkach. I nie ma to nic wspólnego z ewolucją społeczeństwa, bo na każdym etapie rozwoju pojawią się jednostki które powinno się wyeliminować.

  •  

   pokaż komentarz

   Szym-s, druga konstytucja na świecie to w Polsce była wprowadzona. w Stanach była pierwsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elavariat
   Ewolucja sama wyeliminuje takie jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   @markyslim

   bzdura. o ile mowimy o ewolucji spolecznej, mozemy powiedziec rownie dobrze tak: kara smierci wyewoluowala jako sposob obrony jednostek nie bedacych mordercami przed jednostkami, ktore mordercami sa.

  •  

   pokaż komentarz

   @n0e
   Stosowanie kary śmierci jest wytwarzaniem kolejnych morderców - ktoś przecież musi ten wyrok wykonać.

  •  

   pokaż komentarz

   @markyslim, masz rację, więc mam lepszy pomysł, morderców wygnajmy ze stada to zjedzą ich drapieżniki i dobór naturalny zadziała...
   Obudź się, żyjemy w sztucznym środowisku przekształconym przez nas samych. Tu nie funkcjonuje dobór naturalny, więc niektóre jednostki powinniśmy sami usuwać.
   Argument o wytwarzaniu kolejnych morderców jest bez sensu. Bo gość, który naciska przycisk albo wbija igłę w ramię seryjnego mordercy nie wyjdzie na ulicę i nie zacznie zabijać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart
   Kim jesteśmy, żebyśmy mogli decydować czy ktoś ma prawo żyć bądź nie. Jestem całkowicie za dożywotnią izolacją takich jednostek. Nigdy nie poprę kary śmierci. Popierając karę śmierci nosicie na rękach krew osób "zabitych" w imię sprawiedliwości. Jak się miewa wasze sumienie współmordercy ?

  •  

   pokaż komentarz

   Mam prośbę, nie wiem czy zauważyłeś, ale ja nie przekręcam Twojego nicku, mógłbyś być równie uprzejmy wobec mnie?
   Moje sumienie ma się świetnie wiedząc, że popierając karę śmierci staję się współmordercą. W moim odczuciu zabójstwo zabójstwu nie jest równe, jeśli mogę ocalić życie kogokolwiek (zawsze jest szansa, że niereformowalny seryjny morderca trafi na wolność) kto jest niewinny, nie widzę powodów, żeby czuć się źle popierając karę śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   najmocniej przepraszam, poprawione

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma problemu, tyle że nie jestem również żaden "variat" ;)
   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @markyslim

   sytuacja teoretyczna: zabojca wdziera sie do twojego domu. jezeli go nie zabijesz - sam zginiesz. zabijesz go, czy bedziesz bronil koniecznosci nie przelewania krwi - oddajac zycie w imie swoich pogladow?

  •  

   pokaż komentarz

   @n0e
   Mylisz pojęcie obrony koniecznej z pojęciem kary śmierci. To są zupełnie odmienne aspekty. Oczywiście, że będę się bronił. Ale w przypadku gdyby zamordowano bliską mi osobą i sprawca by został ujęty - byłbym przeciwny karze śmierci - zdecydowanie bym się opowiadał za dożywotnim więzieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Chciałbym być tak 100 lat za murzynami, jak jest USA. A karę śmierci należy przywrócić; mogę wydawać wyroki.

  •  

   pokaż komentarz

   a co z niesłusznie skazanymi na karę śmierci?

   http://tnij.org/karasm

   kara śmierci z definicji jest nieodwołalna, nie ma potem możliwości cofnięcia wyroku. BEZWARUNKOWE dożywocie to moim zdaniem lepsze rozwiązanie, ewentualnie skazywanie na kilkaset lat z możliwą redukcją za dobre sprawowanie - jeśli komuś udałoby się zjechać z 200 lat do 30 to rzeczywiście musiałby się zmienić w anioła

  •  

   pokaż komentarz

   Sytuacje niesłusznie oskarżonych zniknęłyby gdyby kara śmierci była naprawdę maksymalnym wymiarem kary. Stosowano by ją tylko wobec seryjnych morderców, których wina byłaby niezaprzeczalna i zbrodniarzy wojennych. Ciężko byłoby się pomylić wydając wyrok za morderstwo 20 osób albo stanie na czele organizacji mordującej ludzi. Takie jednostki w dużej większości nie mają szans na resocjalizację, wynika to z ich psychiki.
   A jeśli chodzi o pedofili i gwałcicieli to lepszy efekt przyniosłaby kastracja - usunięcie źródła schorzenia uzdrawia organizm.

  •  

   pokaż komentarz

   Stachulec, przecież takich wyroków nie wydaje się z dnia na dzień, są to marginalne decyzje wydawane w oczywistych sytuacjach, np porwanie z bestalskim mordem. Skazany na KŚ, zazwyczaj czeka na egzekucję kilka lat, w tym czasie można sprawdzić kilka razy winę skazanego. Ty chyba nie sądzisz, że sędzia jak ma zły dzień to wydaje wyrok kary śmierci, a jak nie to dożywocie, no chyba że w dzikich krajach np. Rosji. Poza tym dożywocie to marnowanie pieniędzy - zamiast utrzymywać takiego mordercę psychopatę, można by w to miejsce zafundować obiady dla kilkudziesięciorga dzieci, albo dostawić kilka łóżek w szpitalach.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @platyna

   oczywiscie, dlatego motyw napewno powinien byc brany pod uwage.

   nalezy odroznic morderstwo z premedytacja od morderstwa w samoobronie, czy w afekcie, czy tez nieumyslne spowodowanie smierci.
   co innego czynnosc zaplanowana a co innego cos co wyniklo przypadkiem albo w efekcie chwili.

  •  

   pokaż komentarz

   @Platyna, "przecież każdy morderca, czy to jest Państwo czy koleś, który zabił siekierą swoją żonę ma jakiś powód (tzw. motyw) swojego postępowania?"
   niektórzy nie mają motywu, to jedno z kryterium, jakie spełniają seryjni mordercy. Uważasz, że kara śmierci dla takich ludzi również jest czymś złym i niepotrzebnym?

  •  

   pokaż komentarz

   btw. nic dziwnego że w Rosji nie spisano przez ostatnie 10 lat egzekucji, człowiek mający pojęcie nieco większe niż przeciętny Kowalski doskonale wie jak traktuje się tam "niewygodnych" dla państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   I jeszcze o ciemnej, biednej i zacofanej Japonii zapomniałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart
   to że procedury wydania wyroku są rygorystyczne nie zmienia faktu że w przeszłości okazywało się że zabito niewinnego człowieka. w USA wykryto takie sprawy gdy możliwe stały się badania DNA, niewykluczone że za kilka lat pojawi się nowa technologia, która pozwoli na uniewinnienie kolejnych skazanych.

   rozwój technologii ma też drugie oblicze - mogą zostać wynalezione środki odurzające dzięki którym ktoś będzie całkowicie uległy, potem wszystko zapomni i a substancja będzie nie do wykrycia (coś w stylu "migacza" z facetów w czerni z bonusem do wpływu na obiekt). koleś pod wpływem tej substancji zabija, sprawa jest oczywista, kamery, setki świadków - wiec stsujemy karę śmierci - a koleś jest niewinny. to tylko eksperyment myślowy, ale jest to możliwe

   dlatego dożywotnie, bezwarunkowe więzienie to moim zdaniem lepsze rozwiązanie. zgadzam się że takie przypadki skazania niewinnego nie są bardzo częste, ale ucieczki z więzienia o zaostrzonym rygorze, zwłaszcza w przypadku więźnia tak wyjątkowego są chyba jeszcze rzadsze - tak, mili państwo Prison Break to bajka ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Chodziło mi o to, że jeśli chodzi o USA i historię, to z wyrokami śmierci zgodziłbym się tylko w niektórych przypadkach. Śmierć tylko i wyłącznie dla psychopatycznych seryjnych mordercach. A nie przerażonych, słabych jednostek którzy przypadkowo znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, ewentualnie popełnili błąd. Wtedy również Twój myślowy eksperyment się nie sprawdza, bo nie wyobrażam sobie sytuację w której ktoś zostaje wrobiony w zabicie 10 osób...
   Przykład - ostatnio w internecie krąży nagranie w którym 2 gości morduje innego typa. Autorzy (swoja drogą 19 letnie chłopaczki) nagrania w ciągu jednego miesiąca zabili 21 osób w tym kobietę w zaawansowanej ciąży - przy okazji "amputując" jej płód który znaleziono kilka metrów dalej. Wyrok? Dożywocie. Wina nie do podważenia (nagrania), nie widzę powodów żeby nie mieli dostać kulki w łeb.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart
   to że nam coś wydaje się nieprawdopodobne nie znaczy że nie jest możliwe

   co do tych kolesi - nie znam sprawy, ale mogli być permanentnie naćpani, pijani, mogą mieć zaburzenia osobowości itd. nie zmienia to faktu że to co zrobili zasługuje na surową karę - ale i tak uważam że nie powinna to być kara śmierci

   odchodząc od kwestii tego kiedy miałyby być wydawane takie wyroki - dla mnie kara śmierci tak naprawdę nie jest karą. na czym polega cierpienie skazanego? idzie do piekła? sra w gacie bo ktoś da mu zastrzyk? ok, koleś traci życie, trochę się pewnie podenerwuje, ale potem nie istnieje, pewnie nawet nie zdąży pożałować tego co zrobił. tak naprawdę kara śmierci jest nie istotna nie dla skazanego a dla dobrego samopoczucia tych którzy zostali - bo nic/nikt już nie przypomina że może dało się tego uniknąć

   spędzenie jakichś 40 lat życia w celi 4x4, oglądanie słońca raz dziennie na "spacerze", brak kontaktu z kimś innym niż strażnicy - to jest kara

  •  

   pokaż komentarz

   @stachulec

   tylko dlaczego ludzie maja utrzymywac wiezniow za swoje pieniadze? dozywocie ma sens wtedy, gdy skazany musi pracowac na swoje utrzymanie - tak jak musi pracowac na swoje utrzymanie na wolnosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stachulec - byli idealnie trzeźwi i w pełni władz umysłowych. Tak jak każdy seryjny morderca, inaczej by nie był zakwalifikowany do tej grupy. A przypadek o którym napisałem nie jest nawet w czołówce najgorszych, podobnych były tysiące (tylko, że filmy z "egzekucji" i zdjęcia rzadko wyciekały do internetu.
   Nie widzę sensu utrzymywania ich przy życiu.

   Poza tym tu nie chodzi o tortury takich ludzi, ich cierpienie i udręczenie. Chodzi o usunięcie ich ze społeczeństwa, trwałe usunięcie, żeby nigdy nikomu już krzywdy nie zrobili. Po cholerę się nad nimi znęcać, komu ma to radość przynieść?

   @n0e, a co jak nie zechcą pracować? Z całym szacunkiem, ale jakbym wiedział, że będę siedział do końca życia i nigdy nie wyjdę na wolność to bym srał na pracę o własne utrzymanie. I co, zagłodziliby mnie? Nigdy w życiu, dopóki tyle osób jest przeciwnych karze śmierci. Leżał bym z nogami na stole do końca życia w ciszy i spokoju.

  •  

   pokaż komentarz

   n0e,
   A kto im - przepraszam bardzo - zabrania na siebie (i nawet ewentualnie na rodziny ich ofiar) dorabiać "w pierdlu"?
   Mało to jest prac, które można by tam wykonywać?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Ej sorry, ale tytuł wykopu powinien inaczej się nazywać:
  "Cała prawda o karze śmierci na świecie"...
  Teraz prawda jest trendi...

 •  

  pokaż komentarz

  Wniosek z mojej obserwacji: bliżej równika tym zagrożenie karą śmierci większe ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe co to sa te "exceptional cases"...

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawsza byłaby mapka na której widać w jakich krajach można zabijać zgodnie z prawem, tzn oprócz kary śmierci doliczyć kraje gdzie możliwa jest "eutanazja" i "aborcja na życzenie".
  W mojej opinii było by to bardziej obiektywne.

  •  

   pokaż komentarz

   Eutanazja eutanazji nierówna. Jeśli sam chce aby ktoś mnie pozbawił życia i taki człowiek się znajdzie to jaki w tym problem? Za to jestem stanowczo przeciw eutanazji wymuszanej - "bo ktoś jest już roślinką i zadecydujmy za niego". No chyba, że sam tak sobie wcześniej zażyczył.

   A co do tego wykopu. Ja jestem za karą śmierci w ściśle określonych przypadkach. I nie mi ktoś wytłumaczy dlaczego jest to mniej humanitarne niż wypuszczanie mordercy po "resocjalizacji" który ponownie zabija...

  •  

   pokaż komentarz

   Kara śmierci jest zła z wielu powodów. Powód pierwszy to fakt, że nie ma nieomylnych sądów. To nie tylko z powodu trudności w ustaleniu obiektywnej prawdy, czy też rutyny, ale również z tego powodu, że pracownicy wymiaru sprawiedliwości po paru latach pracy są zawsze "zbiasowani" na orzeczenie "winny".
   Powód drugi to fakt, że w takich USA kara śmierci jest stosowana dzięki "sztuczce" prawnej polegającej na tym, że Sąd Najwyższy przyjął, że wykonanie wyroku nie boli, czyli kara śmierci nie jest torturą. Fakty są jednak takie, że nawet w przypadku wyroków wykonywanych przy pomocy zastrzyku udaje się często zadać potworny ból skazanym, bo ktoś źle wyliczył dawkę środka który ma ich uśpić, co powoduje, że w momencie rozpoczęcia działania tej części która powoduje wstrzymanie przyjmowania tlenu do komórek [czyli zatrucie] są jeszcze świadomi.
   Powód trzeci, to niekonsekwencja prawa. Zabijanie jest uznane za przestępstwo i jest zakazane, ale państwu wolno to robić. To tak jakby państwo miało prawo w uzasadnionych wg. niego przypadkach wejść do Twojego domu i pobić Cię.
   Powód czwarty to finanse. Kara śmierci w USA jest najdroższą karą. Utrzymywanie więźnia do końca jego dni [czyli zwykłe dożywocie] jest dużo tańsze niż przeprowadzenie całej procedury prawnej do wykonania wyroku włącznie.
   Powód piąty to filozofia. Duża grupa ludzi, korzystając z różnych źródeł, czy to jak kościół katolicki i prawica w wielu krajach w religii, czy jak lewica i centrum w wielu krajach w humanizmie, uważa karę śmierci za złą w samej swej istocie. Ludzie wywodzący to twierdzenie z religii uważają tak bo tylko Bóg ma wg. nich prawo decydować o życiu i śmierci, ci wywodzący swoje twierdzenia z humanizmu uważają, że życie ludzkie jest najwyższą wartością i najwyższym prawem człowieka, dlatego państwo nie ma prawa zabijać, a wszyscy którzy odbierają innym życie muszą być osądzeni.
   Dziwnie też stosowanie kary śmierci koreluje z poziomem przestępczości. Wygląda na to, że narody chętniejsze do stosowania kary śmierci są też chętniejsze do popełniania przestępstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @przemelek: to że kościół zabrania kary śmierci jest obiegową i - tu się zdziwisz - nieprawdziwą opinią. Nauka społeczna kościoła katolickiego (zakładam że ten miałeś w domyśle) dopuszcza stosowanie K.Ś.