•  

  pokaż komentarz

  I tak się strasznie ciężko to czyta, przynajmniej na początku.

 •  

  pokaż komentarz

  Moim zdaniem fantastyczne, może nie czyta się tego szybko, ale komunikacja jest, a to najważniejsze. Pozytywnie mogło by to zjednoczyć nas, Slowian :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Paralotnia:

   z drugiej strony po latach wałkowania angielskiego w szkole - byłoby dobrze gdyby nawet największe tępaki ogarniały podstawy tego języka

  •  

   pokaż komentarz

   @Zyd_Suss: Do walki z ciapatymi chociażby

  •  

   pokaż komentarz

   @Paralotnia: To nie pierwszy tego typu projekt (z języków słowiańskich jest jeszcze slovo, oparte na podobnych założeniach), ale nie przyjmie się z tych samych powodów, dla których nie przyjęło się esperanto (zaczęło ewoluować i różnicować się tak jak "żywe" języki, tak że francuscy esperantyści mówili inaczej niż polscy).

  •  

   pokaż komentarz

   @piotruslo: No tak, bo w krajach słowiańskich ciapaci stanowią największy problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Najpierw jest zagrożenie, problem jest potem. Z mojego punktu widzenia taki język byłby przydatny w budowaniu relacji między państwami EŚW. Te państwa mają wspólne interesy, świetne położenie geograficzne i razem mają większy potencjał demograficzny, przemysłowy i gospodarczy niż cała Federacja Rosyjska. Jako jeden z liderów takiego bloku państw mielibyśmy wielkie korzyści, z chęcią dołączyłaby do nas Skandynawia i Finlandia. Mielibyśmy większe szanse na tanie surowce (czy to z Norwegii czy to z Azerbejdżanu). Ale oczywiście gówniana Unia musi być :/

  •  

   pokaż komentarz

   @MrGrandma: Tak a później dołączyły by kraje Europy zachodniej, później wszystkie kraje NATO, na koniec reszta świata! By istniało wielkie imperium Ludzi!

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Tak się składa, że jestem ogarnięty z EŚW i zdaję sobie sprawę ze wspólnych interesów, których jednak nie podzielamy z Europą Zachodnią. Co ciekawe, pozostałe kraje EŚW wykazują większą wolę takiej współpracy niż sama Polska, co symbolicznie było widoczne przy okazji wizyty Obamy w Krakowie, gdzie zebrało się 20 prezydentów krajów EŚW, których Obama całkowicie przyćmił i politycznie i medialnie. Dorzućmy do tego jeszcze odrzuconą przez Polskę propozycję ściślejszego niż w ramach NATO sojuszu militarnego, który zaproponowała nam Szwecja. A na deser skopanie układu, który dawałby nam możliwość dywersyfikacji dostaw gazu i ropy z Norwegii, co uzależniło nas od dostaw z Rosji. Aha, no i położenie budowy South Streamu Odessa-Brody-Płock.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, bo w krajach słowiańskich ciapaci stanowią największy problem.

   @Paco: Na szczęście jeszcze nie ale to pewnie tylko kwestia czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrGrandma: bo nasi politykierzy zapatrzeni są w zachód i hamerykę :/

  •  

   pokaż komentarz

   @Lipathor: Kaczyński zakładał, że zbuduje taki blok w oparciu o wsparcie USA, ale g... z tego wyszło, Obama wyszedł z Europy więc została UE i Traktat Lizboński :/ Umiesz liczyć to licz na siebie, inaczej można się rozjechać jak cielątko na lodzie.

   @Paco: Tu jest ciekawie opisany ten problem w skali lokalnej. Tzw. ciapaci na potęgę ssą nasz socjal, dostają mieszkania, pracę (od której wolą bandytkę) itp. jednocześnie szykując sobie grunt pod kulturowe getta.
   http://wmeritum.pl/islamizacja-polski-wschodniej/

  •  

   pokaż komentarz

   @MrGrandma: Jako mieszkaniec Polski wschodniej stwierdzam że tzw Islamizacja Polski wschodniej to stek bzdur, no ale jak wiedzę się czerpie ze szmatławców prawicowych nie wychodząc z domu to łatwo popełnić błąd w ocenie rzeczywistości.

   Na szczęście jeszcze nie ale to pewnie tylko kwestia czasu.

   @piotruslo: Przykro mi, pewnie nie będziemy mieli z tym problemu, będziesz musiał szukać wroga gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: To ja po "szmatławiec prawicowy" zapraszam do Łukowa albo do Łomży. Tylko, że tam po zmroku ludzie rzeczywiście boją się wychodzić z domów.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrGrandma: No patrz, ja jakoś w Łomży nie bałem się wychodzić nocą na miasto. Moi znajomi mieszkający w Łomży na stałe też jakoś nie boją się "ciapatych", nie ma może wzajemnej miłości ale o strachu przed wyjściem z domu po zmroku też nie ma mowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Ja też się nie boję chodzić po zmierzchu, gorzej z płcią piękną. Ja mogę mówić bardziej za Łuków, ale w kwestii Łomży opieram się na relacjach studentek, które wolały się już przenieść na zadupie zwane Siedlcami. Kolejnym ciekawym źródłem są statystyki przestępczości, bezrobocia i świadczeń socjalnych. Nie ma jakichś szczególnie widocznych wpływów muzułmańskich, ale już pojawiają się głosy o konieczności budowania meczetów, o kolejnych domach socjalnych (krążą pogłoski, że właściciele dobrze prosperujących restauracji ściągają tu swoich rodaków i "ogarniają im byt" na stałe - co to ma na celu? Polska nie jest upragnionym rajem do życia, szczególnie że mamy Niemcy zaraz obok). A autorem postulatów i lobbystą u władz samorządowych (organizujących im też różnorakie konferencje i uroczystości) jest Liga Muzułmańska, czyli ciało zorganizowane, konsolidujące muzułmańskie pozornie "wolne elektrony". I tak mają dobrze u nas i wiedzą, że nasz kraj nie jest taki bogaty.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrGrandma: O kolejnych lokalach socjalnych to wszędzie jest p%?!!$?enie i to nie tylko ze strony imigrantów a z każdej strony. W Polsce jest po prostu poj@?@na mentalności prosocjalistyczna połączona z postawą roszczeniową. Jeżeli jacyś imigranci domagają się mieszkań (o czym nie słyszałem), to można by rzec że się świetnie zasymilowali z polskimi pasożytami. Co do meczetów też nie słyszałem aby ktoś się domagał jakiś meczetów. Wszystko to jest wyolbrzymione i przekoloryzowane, jak to zwykle bywa. W Polsce najpoważniejszy problem zarówno pod względem socjalu i bandyterki stanowią rycerze ortalionu - ci którzy niby mieli by nas chronić przed "ciapakami".

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Ja słyszałem jako siedlczanin, że chcą postawić w Siedlcach. Ale co do reszty się zgodzę - mentalność naszego społeczeństwa jest mocno skopana. Bardzo szanuję tych, którzy dresiarzy prostują wpajając pozytywne wartości. Jeszcze bardziej szanuję tych, którzy upowszechniają w społeczeństwie jakąś wiedzę o ekonomii i promują wolnorynkowe podejście do ustroju gospodarczego. Do tego stopnia ich szanuję, że stałem się jednym z nich ;) A przed ciapakami uratuje nas świadome społeczeństwo, a nie grupki "bojowe", które zaszufladkują intelektualną stronę "muslimosceptyków".

  •  

   pokaż komentarz

   @Vealheim: Tak już jest w tej chwili, ale to nic przecież nie szkodzi. Niech Polak używa Slovianskiego po swojemu, Rusek po swojemu, Chorwat po swojemu... i wszyscy się super dogadają, mimo drobnych różnic.

 •  

  pokaż komentarz

  NO I TO JEST wykop na miarę miliona plusów! Ja już niejednokrotnie apelowałem o łączenie krajów słowiańskich, ale to przebiło mnie na wylot!

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: juz się kraje słowiańskie łączyły w historii. Oby nigdy więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wysuszony: Przybliżyłbyś nieco dat co bym poczytał?

  •  

   pokaż komentarz

   @pwl89: a twór typu Związek Radziecki? Każde takie "zjednoczenie" było tylko i wyłącznie z inicjatywy Ruskich i pod ich kontrolą. Żaden normalny człowiek, nie chce się "bratać" ze wschodem, bo to dwie odrębne mentalności. Mimo wszystko bliżej nam do południa i zachodu niż do wschodu. Nie znam też Polaka, który czuje się w jakikolwiek sposób Słowianinem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wysuszony:

   się kraje słowiańskie łączyły
   Zostać w coś na siłę wciągniętym, a dobrowolnie się połączyć na zasadzie partnerstwa to różnica.
   W historycznej Polsce też było wiele narodowości słowiańskich. Jak się okazuje im też się to nie za bardzo podobało.

  •  

   pokaż komentarz

   @wysuszony: Widocznie nie słyszałeś o rodzimowiercach. Nie jest to jednoznaczne z kochaniem Rosji. Ja sam zresztą, choć jestem za daleko posuniętą ostrożnością i podejrzliwością wobec Rosji, nie mam problemu z czuciem się Słowianinem, tak samo jak czuję się Polakiem (choć samo rodzimowierstwo uważam za dziwne zjawisko, no ale jak ktoś chce się cofać w rozwoju cywilizacyjnym, to już ich sprawa).

   @pwl89: Wszystkie ruchy pansłowiańskie od XIX w. głosiły zjednoczenie się pod przewodnictwem Mateczki Rosji. http://pl.wikipedia.org/wiki/Panslawizm

  •  

   pokaż komentarz

   @wysuszony: Zapomniałeś kolego o Jagiellonach, o współpracy polsko-węgierskiej (z akcentem na 1920r.), o Rzeczpospolitej nie wspominając.

  •  

   pokaż komentarz

   @wysuszony: Bardziej pasowałby przykład Jugosławii. W Związku Radzieckim były tylko trzy słowiańskie kraje (Rosja, Białoruś, Ukraina), reszta to zupełnie coś innego. A przy okazji czuję Ślązakiem, Polakiem, Słowianinem, Europejczykiem i Ziemianinem. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: Czemu cofać? Myślisz, że połączenie ludów słowiańskich i na nowo stworzenie kulturowej więzi jest złe? Pielęgnowanie swoich kultur i tradycji z poszanowaniem bliźnich? Ja wiem, że Polacy Polaków nie potrafią szanować często i gęsto, ale pomyśl jaki to miało by pozytywny wpływ, stworzyć Unie Słowian, tu już nie chodzi wojska. Bo jeśli stany czy rosja by chciały to w 24 godziny nie ma "niezależnej' europy. Właściwie mogli by zdominować świat, tylko, że to za dużo problemów by było. A stworzenie Słowiańskiej Unii z pewnością było by czymś zajebistym. Bo w sumie kraje słowiańskie mają bardzo podobne potrzeby, każdy kraj jest "zacofany" a czy wyjściem z tego nie jest szerzenie kultury? trochę taki utopijny pogląd na to wszystko mam, ale w głębi serca czuje, że o to właśnie chodzi, że to najwyższy czas, zapomnieć o wszystkich niesnaskach i połączyć się w jedną wielką 'rodzinę'

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Mówiłem o rodzimowierstwie, nie o zapędach panslawistycznych. Ogólnie uważam religie za relikt cywilizacyjny, cofanie się do wierzeń plemiennych jest uwstecznianiem się...

   Co do panslawizmu, nie obawiałbyś się, że byłoby to zwyczajne ładowanie się prosto w objęcia Rosji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: Nie koniecznie, jeśli by odpowiednio budować zaufanie, nie na przestrzeni miesięcy, tylko lat, długich lat. Na zasadzie "wzajemne korzenie - wzajemna pomoc - wzajemny sukces"

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Z Rosją? Serio? Nie mówię o Rosjanach, ale Rosja jako kraj... ten zamordyzm... przykro mi, nie wierzę, że władze Rosji nie próbowałyby wykorzystać tego na swoją korzyść.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: A co "uwsteczniania' się, to nie twierdzę o tym by wracać do starych wierzeń, tylko by je respektować i pielęgnować jako tradycję wszystkich słowiańskich narodów.
   @Przew: Władze Rosji. właśnie, Ukraina, Polska, Rosja, władze są złe. tego jestem pewien, a reszta? Nie mam pojęcia. Więc trzeba by było zacząć zmieniać to na lepsze, a najlepsze rozwiązanie jest 'wspólne" zmienianie, a raczej wspólna pomoc. Dbanie o własny interes, ale nie kosztem braci.

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Jeżeli naprawdę nie widzisz różnicy między naszymi nieudolnymi władzami a odwiecznym zamordyzmem w Rosji... a także to że oni to zwyczajnie lubią... Moi rodzice studiowali w ZSRR, znają dużo Rosjan, bardzo ich lubią, ale nawet oni mówią, że Rosjanie po prostu lubią mieć nad sobą potężnego cara. Ukraińcy próbują się w jakiejś przynajmniej części wyzwolić spod takiego carskiego buta, a Rosjanie? Im to pasuje. Więc nie liczylbym na jakąkolwiek zmianę.

   Niektórzy wracają i wierzą i dla mnie jest to zabawne. A propos uwsteczniania się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: Chyba, mnie powoli przekonujesz, to szerzenia takich herezji nie podpartych żadną wiedzą. Przepraszam, że wołałem o jednoczenie Słowian, być może za bardzo tego nie przemyślałem. Świat za szybko leci, więc... To było głupie, zresztą podobnie jak ja... więc, skończę z tym...

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Hm? Foch? No proszę Cię. Nie mówię, że panslawizm jest zły, tylko panslawizm który zamieni się w Unię Słowiańską pod przywództwem Rosji to byłaby tragedia. A rozważałeś panslawizm bez Rosji? Albo zamiast powiązań etnicznych, kulturowo-geograficzne? Rozwijać grupę wyszehradzką np. Myślę, że każdy się zgodzi, że do takich np. Węgrów bliżej nam niż do Rosjan. Ba, po rozwiązaniu pewnych spornych kwestii bliżej by nam było do państw bałtyckich niż do Rosjan...

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: Nie, nie foch. Chodzi o to, że mi jakoś wybiłeś tą myśl z głowy... znaczy, ja najbardziej myślałem o Litwie , Ukrainie, Czechach, Białorusi, Węgrach. Tylko, że ja nie mam żadnej konstruktywnej wiedzy, wszystko to takie moje widzimisię i dlatego, przestaję już gadać o rzeczach o których nie mam pojęcia, Bo to co ja sobie myślę, to może dobre jest tylko dla mnie, i nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości. Ja bym bardzo chciał, by właśnie ta grupa (o której pierwszy w życiu słyszę) wyszehradzka rozwijała się... Mamy tak podobne języki, i chyba podobną mentalność, więc z tymi drobnymi różnicami gdyby, ludzie byli na siebie otwarci i brali to co najlepsze mogło by... Ah.. kończe!

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Przecież Litwa nie jest krajem słowiańskim!!! Litwini to Bałtowie, a nie Słowianie! Litwin, który nie zna polskiego czy rosyjskiego, nie jest w stanie ani zdania zrozumieć z tego "słowiańskiego języka".

  •  

   pokaż komentarz

   @johanlaidoner: i chuj, ale lubię ich. Jak dla mnie to są bardziej niż ruscy

  •  

   pokaż komentarz

   @herejon: Nie są. Rosjanie są Słowianami, genetycznie dominuje tam "gen słowiański", tak jak wśród Polaków, natomiast wśród Litwinów dominuje "gen fiński", tak jak wśród Finów. Zobacz mapę, którą zamieściłem na samej górze.

  •  

   pokaż komentarz

   @johanlaidoner: Genetyka, etnografia i lingwistyka jedynymi wyznacznikami pokrewieństwa? Furda Węgrzy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Przew: Litwini nie są ani etnicznie, ani lingwistycznie, ani genetycznie Słowianami (chociaż oczywiście mają silne wpływy słowiańskie- polskie głównie), więc dlaczego miałby ktoś ich nazywać Słowianami ?

  •  

   pokaż komentarz

   @johanlaidoner: Rozmowa między mną a @herejon toczyła się w tym momencie o bliższym sojuszu państw, a nie o przynależności do konkretnych grup etnicznych. Po raz kolejny zaznaczam, mentalnie, kulturalnie, historycznie bliżej nam do Węgrów i Litwinów niż Rosjan czy Serbów...

  •  

   pokaż komentarz

   Ja uważam, że większy sens miałoby zjednoczenie Słowian w trzy grupy - Słowianie zachodni (Polacy, Czesi, Słowacy), południowi (była Jugosławia) i wschodni (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini). Między ogółem Słowian są już zbyt wielkie różnice kulturowe, chociażby to, że wyznajemy inne religie i używamy innego alfabetu. Polacy i Rusini nigdy nie stanowili jedności, to mimo wszystko zbyt dalecy krewni.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem w szoku, rozumiem! :D