•  

  pokaż komentarz

  O co w tym chodzi, krótko spróbuję wyjaśnić, na podanym przez twórców wykresu przykładzie.

  The Unified Crime Report ujawniło, że 5597 osób (58%) zabitych w wyniku użycia zabójstwa za pomocą broni palnej to osoby w wieku 0-30 lat.
  Przeciętny Amerykanin żyje lat 78 a więc co najmniej 40 lat statystycznego życia zostało mu odebrane (na wykresie podpis ukradzione).
  1091 osób (11%) było w wieku poniżej 18 roku życia. Podsumowując twórcy wykresu kwitują to, stwierdzeniem, że 58% zabitych z broni palnej ledwie rozpoczęło swoje życie.

  Inne dane w skrócie - całość w artykule, który dodałem w powiązanych.

  69 % wszystkich morderstw popełnianych jest przy użyciu pistoletu (ciekawostka - dane z 2010 roku możecie filtrować po rodzajach użytej broni np. shootgun. Rok zmienia się u góry strony.)

  85% zamordowanych to mężczyźni

  57% wszystkich ofiar to czarnoskórzy

  Jeszcze jedna ważna sprawa, jak czytać wykres. Pomarańczowy kolor to zgony, szary to ilość życia, które statystycznie by im przysługiwało.
  Czy te dane są kontrowersyjne ? Broń palna zawsze zaognia dyskusję na wykopie, ja nie chcę uczestniczyć w flejmie, tylko przedstawiam dane, które są wg. mojej opinii ciekawe.

  (Na dole strony są dwa predefiniowane filtry, po których użyciu zmienia się typ wykresu, pojawiają się dodatkowe dane o wieku i liczbie ofiar)

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Dla równowagi trzeba by miec statystyke ile lat zostało "niestraconych" w sytuacji kiedy broń uratowała komus zycie.
   Przy czym tutaj lata mozna by liczyc wielokrotnie bo i uratowac je mozna wiele razy.
   I ta druga statystyka była by trudniejsza bo jak to kiedyś stwierdził jeden człowiek: Czasem odgłos przeładowywanej pompki powoduje że złoczyńca spod dzwi jednak odchodzi.

   Statystyka ciekawa ale troche bezcelowa. Odkrywa to co już dawno wiadomo i od strony dosyc oklepanej. Ale i tak wartościowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ptoki1: Masz ciekawy pomysł, to byłoby interesujące porównanie. Bezcelowy mógłby być tag ciekawostki, gdyby brać go jako wykładnię do pracy magisterskiej. Jeśli chcesz możesz zakopać, ja chcę tylko przedstawić jeden znany mi i w miarę świeży punkt widzenia, może ktoś doda coś co podważa ten punkt widzenia.

   Widzę, że @mwk2009 zakopał jako "informacja nieprawdziwa", jednak dane do wykresu były pobrane z WHO (link w powiązanych)

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Ja zazwyczaj nie daje ani wykopu ani zakopu do tresci jakie czytam lub komentuje.
   Takie wykopy jak Twój zbyt często służą do forsowania swoich politycznych poglądów i dlatego asekuracyjnie dałem mój komentarz aby lekko oświecić sytuację.

   Sam lubie statystyki i chetnie je oglądam. Na reddicie jest nawet jakiś subreddit z ładnymi grafikami statystycznymi.
   Nie kojarze linki ale tam są zebrane całe górki obrazków, wykresów itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Jaki sens ma takie porownanie w 1 strone? Jak policzysz ile osob nie zginelo dzieki broni, ilu bandytow zrezygnowalo z np. napadu wiedzac, ze moze zginac, lub ilu bandytow zginelo podczas proby zamordowania kogos, gdzie po tygodniu mogli zrobic to samo gdyby przezyli?

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: statystyki jak statystyki, dużo bardziej ciekawi mnie czy i jakie można z tego wyciągnąć wnioski oraz czy i jak przekładać się to może na naszą polską rzeczywistość.

 •  

  pokaż komentarz

  Ile lat straciliśmy dzięki samochodom?