•  

  pokaż komentarz

  A na wykopie pisali że prywatne firmy nie znają problemu korupcji.

  •  
   d....3

   +50

   pokaż komentarz

   @Cointreau: korumpowali prywatne szpitale?

  •  
   K.......d

   +52

   pokaż komentarz

   @Cointreau: korupcja występuje tylko wtedy kiedy na swojej drodze spotykasz urzędnika
   a że w Polsce się o nich potykamy...

  •  
   L........6

   +12

   pokaż komentarz

   @Cointreau: Myślę że 4,5 bańki dla Philipsa to nie jest problem.

  •  

   pokaż komentarz

   A na wykopie pisali że prywatne firmy nie znają problemu korupcji.
   @Cointreau: @Korwinoid:
   Jak to nie znają? Wystarczy, że dwóch dy dyrektorów coś zawyży i nadwyżką można się podzielić. W skali mikro to są np. specjalne bonusy dla kierowców tankujących duże ilości paliwa. Firma płaci i dostaje paliwo, kierowca bierze bonus za zatankowanie na odpowiedniej stacji i tak można mnożyć.

  •  
   K.......d via Android

   +3

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: zawsze wlasciciel samochodow moze zazadac aby jego flota tankowala w wyznaczonym miejscu a jak tego nie beda robic to potraca kwote z pensji kierowcy

  •  

   pokaż komentarz

   @darco3: A co im za różnica czy szpital prywatny, czy Państwowy? Dla nich liczy się kontrakt, dla decydenta liczy się kasa, sektor własności jest drugorzędny jeśli chodzi o sam mechanizm korupcji.

  •  
   d....3

   +8

   pokaż komentarz

   A co im za różnica czy szpital prywatny, czy Państwowy?

   @deviator: prywatne mają właścicieli, zarząd i nadzór, dyrektor takiej placówki może co najwyżej zwolnić panią Jadzię, a nie decydować samodzielnie o zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego

  •  

   pokaż komentarz

   @Korwinoid:

   zawsze wlasciciel samochodow moze zazadac aby jego flota tankowala w wyznaczonym miejscu a jak tego nie beda robic to potraca kwote z pensji kierowcy
   Oczywiście, że można tylko to już będzie walka z korupcją. Tworzenie nowych regulacji tylko po to aby korupcji nie było, a nie dla zysku.

   W sumie to korupcję w firmach częściej nazywa się kradzieżą, działaniem na szkodę firmy, lub wyprowadzaniem majątku firmy, chociaż tradycyjne łapówki też się pojawiają (z doświadczenia znam łapówki od producentów i importerów dla sprzedawców w danym sklepie za zamawianie ich towaru i duży obrót)..

  •  

   pokaż komentarz

   @darco3: Dyrektor placówki jest od tego by zarządzać finansami placówki, więc w praktyce ma spore możliwości, tym większe, że nie wisi nad nim raczej PZP, ABW, CBA....

  •  
   K.......d

   0

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: jakiej korupcji? przeciez w cenie benzyny juz sa wliczone te zabawki przez co jest drozsze na tej stacji
   wlasciciel moze zmusic swoich pracownikow zeby tankowali tam gdzie on chce - czyli najczesciej tam gdzie sa najmniejsze ceny a paliwo nie jest chrzczone badz ze stacja z ktora ma kontrakt

  •  

   pokaż komentarz

   @Korwinoid: Przeczytaj mój powyższy komentarz jesze raz (trochę edytowałem). Korupcja w naszych firmach to codzienność, a gratisy oferują wszystkie stacje, różnią się tylko wartością, cena za paliwo jest bardzo podobna w trasie, bo powiedzmy, że jak jest luksus tankowania w jednym miejscu to jakiś rabacik firma na pewno dostanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @darco3: Nie ale Philips to prywatna firma która sama wyszła z inicjatywą łapówki.

   @Korwinoid: Nie tylko.

  •  

   pokaż komentarz

   korupcja występuje tylko wtedy kiedy na swojej drodze spotykasz urzędnika a że w Polsce się o nich potykamy...

   @Korwinoid: moje doświadczenie jest zupełnie inne. I w prywatnych firmach, i w urzędach dochodzi do łapówek. W firmach kasę pod stołem dostaje dyrektor biura ds. marketingu albo sam prezes, tak aby uniknąć podatku lub dostać więcej niż zarząd spółki.

  •  

   pokaż komentarz

   @ngc: Ale co kogo obchodzi korupcja w prywatnych spółkach. Jeśli jakiś pracownik dostał w łapę i przez to naraził właścicieli na koszty to tylko i wyłącznie sprawa między nimi bo to ich prywatne pieniądze. Zerowa szkodliwość dla społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @m4rc1nk: Tak samo można powiedzieć, że im większa korupcja w budżetówce, tym więcej pieniędzy w postaci łapówek trafia do normalnego obiegu gospodarczego z pominięciem kosztów administracyjnych - nie tylko brak szkodliwości dla społeczeństwa, ale wręcz zysk.

  •  
   w.................z

   0

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: Ja będąc szefem informatyków kupowałem tonery i dostałem od firmy łapówkę w postaci koszulki z ich logo która to miała mnie zachęcić do zakupu ich produktów, czy to byłą łapówka? Tak. Tylko że ja kupowałem najtańsze na rynku, więc co taka łapówka zmienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @wkopywaczwykopywacz: Czasem nic, a czasem dużo. Jak na studiach pracowałem jako sprzedawca elektroniki i rtv, dostawałem mnóstwo gadżetów od HP i Grundiga, jak był miesiąc dla chłopaków udany to potrafili dać coś droższego czy załatwić sprzęt za dla Ciebie za 50% ceny. Domyślasz się pewnie jakie produkty cały dział zachwalał i co starał się sprzedać? Normą też były szkolenia organizowane prze producentów elektroniki, na których była godzina nudnego wykladu i cały dzień zabawy z alkoholem i dobrym jedzeniem. Obecnie chyba każda firma ma swój budżet korupcyjny.

   Nie potępiam ludzi którzy korzystają na tych podziękowaniach od firm, bo sam na nich korzystałem, ale też nie jestem hipokrytą i nie będę udawał, że takich praktyk nie ma i, że czasami mogą mieć negatywne skutki dla firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: tego o czym piszesz nie można jednak nazwać korupcją. Właściciel firmy dobrze wie jakie rzeczy się w niej dzieją i jak działają wszelkie bonusy od innych firm dla pracowników i na nie pozwalają. Jeśli chodzi o sektor publiczny to my jako podatnicy nie mamy o tej prawdziwej korupcji pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @xtedek:

   tego o czym piszesz nie można jednak nazwać korupcją. Właściciel firmy dobrze wie jakie rzeczy się w niej dzieją i jak działają wszelkie bonusy od innych firm dla pracowników i na nie pozwalają
   Nie pozwalają, ale pracownicy przyjmują i jest to korupcja, bo też jest nielegalne, pracownik tak jak urzędnik powinien odmówić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korwinoid: korupcja występuje tylko wtedy kiedy na swojej drodze spotykasz urzędnika

   Zaciekawiłeś mnie. Oto pewna sytuacja. Zasłyszana lub zmyślona - jakby co, to nic nie wiem.
   Mianowicie - mamy dwie firmy, jedna oferuje usługi transportowe (firma X), druga handluje i zleca transportowanie towarów (firma Y). Firma X daje pani 'transport manager' z firmy Y duże pieniądze w tajemnicy w kopercie po to, aby dawała zlecenia WŁAŚNIE IM. I ona tak robi, chociaż w kraju są różnej wielkości firmy, które mogłyby to zrobić lepie i taniej.

   Jak byś nazwał taką sytuację i dlaczego? Nadmienię, że w mojej osobistej opinii jest to korupcja w czystej postaci. Tyle, że według prawa korupcja to NIE jest i nie podlega karaniu z tego paragrafu.

  •  
   K.......d

   0

   pokaż komentarz

   @stud3nt: niech się przedsiębiorca martwi - on traci kase na takim procederze, i to on ma w tym interes zeby zatrudniac uczciwych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korwinoid: Czasami przeraża fakt, że ludzie nie potrafią pojąć takich rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korwinoid:

   niech się przedsiębiorca martwi - on traci kase na takim procederze, i to on ma w tym interes zeby zatrudniac uczciwych ludzi.
   Przecież nikt nie twierdzi, że jest inaczej :-D na korupcji traci ten którego pracownik jest korumpowany więc Ameryki nie odkryłeś.

  •  
   K.......d

   0

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: to po cholere te wasze dziwaczne rozwazania?
   krasc moga tez cement na budowie i jest to tez wliczone w koszta materialowe

  •  
   P..........n

   -2

   pokaż komentarz

   korupcja występuje tylko wtedy kiedy na swojej drodze spotykasz urzędnika

   @Korwinoid: Większej bzdury w życiu nie czytałem. Hahahahaha

  •  

   pokaż komentarz

   A na wykopie pisali że prywatne firmy nie znają problemu korupcji.

   @Cointreau: Kto Ci takich głupot naopowiadał. Już mnie to powoli denerwuje to "na wykopie mówili",a gówno mówili, ktoś tam powiedział może i później taka atencyjna dziwka dostaje stado plusów dobrze, ze tym razem się nie udało.

  •  

   pokaż komentarz

   @lisu1989: No przecież wykop to ostoja wszelkiej maści korwinistów węszących wszędzie lewactwo a za źródło korupcji uważają TYLKO samo istnienie państwowego sektora. To co, nie mówili?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cointreau: linki?

   W prywatnym biznesie ciężko o korupcję, wziąłbyś łapówkę na wykręcenie swojej firmy, co byś zrobił z pracownikiem który by odp?%$?@#ał prywatę. Oczywiście, państwo generuje korupcję, biznes się dostosowuje, bo co mają zrobić, nie dać łapówki? To ich dojadą, jak Kluskę.

  •  

   pokaż komentarz

   @lisu1989: Każda instytucja/urząd który jest władny w jakiejś sprawie może generować korupcje. Trzeba go dobrze obsadzić. To także kwestia mentalności i kultury - w innych krajach, nawet sąsiednich korupcja też występuje we władzy/administracji ale tam się spotyka z wielką surowością lub nawet publicznym przyznaniem się do winy i podaniem do dymisji. W Chinach jest czapa, w Polsce też kiedyś była. U nas robią co chcą.

   Chodzi mi też o to że nie ma w gruncie rzeczy znaczenia czy to panstwo-biznes czy biznes-biznes. Firma też może mieć w szeregach menedżera który za dodatkową działkę kupi szajs od lipnego dostawcy albo będzie wyprowadzał paliwo z floty bo ma taką możliwość - jest władny w tej materii i łatwo mu to ukryć a ma z tego korzyść.

   korupcja nie bierze się z istnienia państwa tylko z cwaniactwa i egoizmu, pazernośći. Ostatecznie - z oportunizmu który jest w każdym człowieku. Jeden sie temu oprze bo wie że to złe - innemu to lata koło wacka i woli się nachapać.

   Nie, nie jestem socjalistą, nie jestem lewakiem. Zajmowałem się sprawą korupcji kiedyś, trochę poczytałem i śmiem mieć inne zdanie a nie "hurr durr kradno, korupcja, socjalizm, złodzieje"

 •  
  k.....v

  +12

  pokaż komentarz

  "Firma Philips zgodziła się zapłacić 4,5 mln dolarów kary"

  to się nazywa wyrównanie a nie kara

  po prostu Philips niedopłacał już urzędnikom od dłuższego czasu aż się za nich wzięli

 •  

  pokaż komentarz

  Skala korupcji w Polsce jest niewyobrażalna.
  Haracz korupcyjny płaci społeczenstwo w postaci o wiele wyższych cen i gorszej jakości towarów i usług.
  Nic się nie zmieni dopóki nie zmienione zostanie chore prawo przyjazne dla przestępców i nie zacznie się budować więzienia i wsadzać tam stadami skorumpowamych polityków, urzędników, sędziów i prokuratorów.

 •  

  pokaż komentarz

  wow info sprzed prawie roku, ktoś ma nieźle opóźniony zapłon widzę
  myślałem, że znów coś wyskoczyło ;)

  e: poza tym ludzie, którzy byli odpowiedzialni za ten proceder dalej w służbie zdrowia działają ;)

 •  

  pokaż komentarz

  tak działają korporacje w krajach o słabych instytucjach, stąd zresztą Orban dawał publicznie do zrozumienia, że Węgry przez niektóre podmioty były traktowane jak kolonia, tutaj mamy przykład traktowania kraju jak kolonii

  •  

   pokaż komentarz

   @KREM_Z_BROKUL: Tyle, że historia pokazuje, że to zhierarchizowana biurokracja towarzysząca rządom autorytarnym(czyli takim "orbanowym") rodzi największą korupcje. Kolonii? Co ma jedno z drugim? Holendrzy potrafią robić lody i kraść tak co najmniej tak samo dobrze jak Polacy i chyba nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Na Węgrzech nie ma autorytaryzmu, tzn. nie ma czegoś na wzór salazaryzmu albo frankizmu

   Silne firmy traktują nas jak kolonię, bo są w stanie przekupywać słabe instytucje państwowe, żeby eksploatować tanią siłę roboczą i wyprowadzać zysk poza granice kraju, nie inwestując go w tymże kraju. W krajach o silnych instytucjach, czyli np. WB takie działanie jest bardzo silnie ograniczone, bo ze względu na nieprzekupny i sprawny aparat państwowy taka firma będzie silnie kontrolowana i będzie sprawdzone, czy działa zgodnie z prawem

Dodany przez:

avatar sl500 dołączył
372 wykopali 7 zakopali 8.9 tys. wyświetleń
Advertisement