•  

  pokaż komentarz

  Jako wykopowy ekspert odpowiadam na pytanie dlaczego nie uczą w szkołach o Słowianach tylko o Rzymianach i Grekach. Ponieważ Rzymianie wymyślili chociażby prawo rzymskie, a Grecy prawo Pitagorasa i Archimedesa. Natomias Słowianie wymyślili kij do odganiana niedźwiedzi podczas srania w krzakach.

 •  

  pokaż komentarz

  Jedyny Donatan dzielnie uczy nas o słowiańskich korzeniach.

 •  

  pokaż komentarz

  Odpowiedź na pytanie z tytułu jest bardzo prosta: wiedza o religii Słowian jest bliska zeru. Właściwie to wiemy niewiele więcej niż imiona bóstw, nawet z ich funkcjami i obszarem kultu są problemy. Nie ma sensu uczyć dzieci o niepewnych hipotezach, bo tak naprawdę tylko do nich sprowadza się nasza wiedza o religii Słowian.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roxar123: > Nie ma sensu uczyć dzieci o niepewnych hipotezach

   Powiedz to katechetom :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Roxar123: Dokładnie, niestety nie wiem czy coś się więcej ruszyło na polu badawczym (wszak mamy rozkwit na przykład archeologii wspomaganej wykrywaczami) Słowiańszczyzny od roku 1982, kiedy to profesor Aleksander Gieysztor wydał taką oto niepozorną ale bardzo ważną w temacie książeczkę. Nie wiemy nawet, czy Słowianie mieli pismo.

  •  

   pokaż komentarz

   @julbo: ta niepozorna książka jest de facto okrojoną (choć pierwotną) wersją pracy Gieysztora. Polecam zaglądać jednak do pełnego wydania z przypisami i krytycznymi wstępami opracowanego przez Anetę Pieniądz w 2006 r. Sama książka się już trochę zestarzała wraz z teorię Dumezila, na której głownie bazuje, ale to nadal jedno z najważniejszych opracowań.

  •  

   pokaż komentarz

   @julbo: Bardzo ważną książką w tym temacie. Polecam wznowienie sprzed kilku lat. Jest tam posłowie Leszka Słupeckiego, a w nim aktualny (2006) stan badań nad religią Słowian.

   Do tego:
   "Religia Słowian" Andrzeja Szyjewskiego
   "Kultura ludowa Słowian" Kazimierza Moszyńskiego
   "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Jerzego Strzelczyka
   "Dawni Słowianie - wiara i kult" - Stanisław Urbańczyk
   "Religia Słowian i jej upadek" Henryka Łowmiańskiego

   Wbrew pozorom nie jest tak, że nic o wierzeniach słowiańskich nie wiadomo, wręcz przeciwnie, ostatnie lata to czas wielu nowych koncepcji, teorii, a nawet odkryć źródłowych. Jak zawsze jednak jest problem z syntezowaniem mnóstwa rozproszonych, wyrywkowych informacji w jedną książkę napisaną w przystępny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @trymvs: a jest dzisiaj jakaś alternatywa dla pomysłów Dumezila? Dobrze pamiętam, że tam chodziło o funkcjonalny trójpodział społeczeństw protoindoeuropejskich?

  •  

   pokaż komentarz

   @Domowik: same klasyki:) Ja dorzuciłbym Pełki Polską demonologię ludową i Polski rok obrzędowy oraz Słupeckiego Slavonic pagan sanctuaries (jest także kilka artykułów Słupeckiego w sieci- o posągach, miejscach kultu etc.) No i jeśli ktoś ma dostęp do dobrej biblioteki polecam słynny Słownik Starożytności Słowiańskich.

   Co do twojej listy pokusiłbym się jeszcze o ułożenie jej według przystępności.

   Strzelczyk (ale nudno zaczynać od encyklopedycznego ujęcia) Urbańczyk-Gieysztor-Łowmiański-Szyjewski.

  •  

   pokaż komentarz

   @julbo: ogólnie z powodzeniem kontynuuje się metodę komparatystyczną Dumezila, ale rezygnuje się z tak sztywnego modelu. Nowszych prądów i szkół metodologicznych szukałbym np. w Etnologii Religii Szyjewskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @trymvs: Artykuły Słupeckiego rzeczywiście warto polecić, ale raczej są to prace naukowe, nie zawsze trafią do tzw. "szerokiego odbiorcy" (podobnie jak część wymienionych przeze mnie tytułów). Z książek popularno-naukowych świetnym podsumowaniem stanu wiedzy o rodzimych wierzeniach jest "Wielka księga demonów polskich" A. i B. Podgórskich z 2005 r.

  •  

   pokaż komentarz

   @trymvs: Czemu jednak ciągle krążyć wokół postromantycznego i dość bezradnego założenia o totalnej jednorodności wierzeń słowiańskich? Całkiem nieźle opracowane są te typowo polskie: http://patrimonium-europae.org/wp-content/gallery/bogowie-polscy/ikonografika.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Sol_Miken: nie mam nic przeciwko temu kierunkowi, ale w moim przekonaniu wznosi się on o co najmniej jeden stopień spekulacji przez co grzeszy zbytnią dowolnością interpretacyjną. Ponadto z konieczności obejmuje okres o dość poważnym już oddaleniu od wierzeń przedchrześcijańskich. Chociaż może taki głębszy oddech jest korzystny...

  •  

   pokaż komentarz

   @trymvs: Polemizowałbym z tym jednym stopniem spekulacji wyżej jeśli porównać to do wręcz życzeniowego lepienia panteonu pansłowiańskiego. Badania wierzeń prapolskich mają - ze względu na ciśnienie jakie wywierają niechętne im osoby przesiąknięte tradycją brucknerowską - często wzorowe umocowanie w źródłach i przyjętej metodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sol_Miken: ja z racji zainteresowań głównie tej pierwotnej warstwy wierzeń biorę pod uwagę głównie bliskość chronologiczną (oczywiście nie może być to jedyne kryterium) źródeł i może stąd moje podejście. Poza tym nie jestem za lepieniem na siłę panteonu pansłowiańskiego, bo taki zapewne nie istniał. Wolę obraz z dziurami, ale z mocnym oparciem w źródłach i przyznawaniem się do sceptycyzmu, stąd chociaż doceniam Gieysztora, to wolę bardziej ostrożnych badaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   Odpowiedź na pytanie z tytułu jest bardzo prosta: wiedza o religii Słowian jest bliska zeru. Właściwie to wiemy niewiele więcej niż imiona bóstw, nawet z ich funkcjami i obszarem kultu są problemy.

   @Roxar123: Nie "religii" a Wierze" ( wiara to nie ślepy dogmat ale Wiedza. Wie-Ra , wiedza o pradawnym porządku . Ra= słońce/siła życiowa) . Po drugie wiedzy jest pełno- weź choćby mity tak zwane Greckie. To jest nasz panteon i nasza wiedza ubrana w przypowieści i bajki. Bajki Puszkina mają kondensat , który dziś odradza nas -Słowian. Prawdę ukryto w bajkach - okupant chrześcijański je zlekceważył.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiemy nawet, czy Słowianie mieli pismo.

   @julbo: taaaa. słuchaj żydowskich "profesorów". Co za brednie . A o runach słyszał ? Jest cały zestaw pisma obrazowego, węzełkowego i masa innych sposobów zapisu. Obejrzyj choćby filmy GRY BOGÓW.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600: tak? To w jakiej publikacji naukowej jest to opisane? Przykro mi bardzo, ale pismo słowiańskie pozostaje na etapie "hipotetyczne". Chociaż pewnie jakichś znaków używali regionalnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego? To proste - Bóg i Jezus są Polakami...

 •  

  pokaż komentarz

  "Mitologia polska" to bardzo szumne określenie na to co można zrekonstruować ze szczątków dawnych wierzeń. Pomimo wysiłków badaczy i stosowania coraz bardziej wyrafinowanych metod badawczych opieramy się wciąż na tym samym śmiesznie szczupłym materiale źródłowym. Nie ma co porównywać z mitologią nordycką, grecką, egipską, indyjską, które są rozległymi, wielowątkowymi narracjami spisywanymi niemal na bieżąco. My mamy problem z ustaleniem imion bóstw, podstawowego zakresu ich kompetencji i atrybutów im przypisywanych, bo źródeł z epoki niemal nie ma, a co dopiero z rekonstruowaniem mitologii. Oczywiście można mieć złudne nadzieje, że tradycje ludowe, folklor, zabytki etnograficzne etc., zniekształcane przez niepoprawnych romantyków na zapadłych wsiach w XIX wieku mają żywy związek z tą pierwotną warstwą wyobrażeń, ale zalecam co najmniej zdrowy sceptycyzm, bo to już wątki niezwykle wymieszane z wpływami chrześcijańskimi. Oczywiście pisarze- fantaści jak Białczyński starają się zapełnić tę lukę, ale w najlepszym wypadku uzyskujemy strawną mitologię Białczyńskiego, a nie polską. Ciężko zrobić w szkole z tego ciekawy i rzetelny kurs, chociaż zgodzę, się, że nie powinno się tego zaniedbywać.

  •  

   pokaż komentarz

   ze szczątków dawnych wierzeń

   @trymvs: Ktore to zostaly zaorane przez KK jako konkurencyjne wyznanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @matowy: nie chcę się powtarzać. Chrześcijaństwo nałożone zostało i na inne kultury, a mimo tego nie zdołało "zaorać" ich przejawów (tu mitologii), a w wielu przypadkach adaptował i przerabiał jej elementy. Słowiańska musiała być mniej rozwinięta i żywotna, jeśli dała się tak stłamsić, bo brak przesłanek źródłowych i logicznych, dlaczego Kościół akurat na ziemiach Słowian miałby tak bardzo zaostrzać kurs antypogański, że zatarł wszelkie ślady pierwotnych wierzeń. Prowadziłem już sporo dyskusji na ten temat i oczywiście nie uważam, że posiadłem ostateczną prawdę. Przekonaj mnie.

   Tu przedstawiłem część poglądów (w dość jednostronny sposób, bo moje podejście jest bardziej złożone)
   http://www.wykop.pl/link/1758942/jak-europa-krwawo-nawracala-slowian-i-baltow/

  •  

   pokaż komentarz

   @matowy: a to czego kato-bydło nie "zaorało" przejeło i traktuje jak swoje wlasne, np. malowanie jajek

  •  

   pokaż komentarz

   O ludach słowiańskich nie ma wiele w szkole gdyz:
   a) wiemy mało (ale nie na tyle mało zeby w ogole zaniechac nauczania o przodkach, poza tym, tym bardziej powinno sie nauczac o przodkach gdy wiedza jest znikoma, aby nie zapomniec o korzeniach.
   b) klechy boja sie, ze jezeli dzieciaki dostrzega podobienstwa w wierzeniach Słowiań ze świętami 'katolickimi' to zaczna myśleć, dlaczego tak jest i co jest nie tak.

   Dziekuje za uwage.

  •  

   pokaż komentarz

   @trymvs: ...co nie przeszkadza "neopoganom" i innym "rodzimowiercom" radośnie wyznawać swojej starej-nowej wiary :)

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście pisarze- fantaści jak Białczyński starają się zapełnić tę lukę, ale w najlepszym wypadku uzyskujemy strawną mitologię Białczyńskiego, a nie polską.

   @trymvs: Białczyński to żyd starając się logiczna półkulą mózgową ( żydowski syndrom) poznać obrazowe myślenie Słowian. Szukaj raczej nazwiska Tadeusz Mroziński.