•  

  pokaż komentarz

  Coś co działa w małej Islandii nie konieczne zadziała gdzie indziej. W islandzkich bankach zdeponowane były zagraniczne oszczędności. Raczej nie było scenariusza, że rozjuszeni brytyjscy ciułacze przeprowadzą inwazję.. W Polsce, gdzie w bankach trzymają kasę głównie Polacy, skończyłoby się rewolucją, jeśli państwo po znacjonalizowaniu upadłych banków powiedziałoby, że "to nie jest dług publiczny i nigdy nim nie będzie".

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: ludzie jakoś nie potrafią zrozumieć, że Islandia ma 320 tysięcy mieszkańców czyli mniej więcej Katowice To powinno dawać do myślenia tym, którzy chcą Polskę porównywać do tej przepięknej skądinąd wyspy.

  •  
   N.............i

   +24

   pokaż komentarz

   @hikarukimura: To nie dotyczy samej Islandii. To dotyczy większości populistycznych porównań. Łatwo jest np. wskazywać na Norwegię i mówić "skoro oni mogą zarabiać tyle ile zarabiają, to i nam się należy". Trudniej przyznać, że Norwegia ma o wiele większe zasoby naturalne, przypadające dodatkowo na znacznie mniejszą ludność kraju.

  •  
   b.......l

   -1

   pokaż komentarz

   @jdef90: dokladnie az zal forsal powinien miec perm bana na wykopie

  •  

   pokaż komentarz

   @hikarukimura: Okej. Nawet licząc, że każdy z tych banków miał 1/3 wszystkich mieszkańców wysypy, czyli po około 100 tys. To dość mały bank. PKO BP ma 7 mln klientów i upadku takiego molocha raczej nie jesteśmy sobie w Polsce wyobrazić. Więc czemu w Polsce jest tak mała konkurencja wśród banków?

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: Ja bym nie wyszedł na ulicę, bo mam 12 złotych na koncie.

  •  
   m..l

   +1

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega: dzialalnosc islandzkich bankow wtedy generowala jakies 50% pkb islandii. na islandzkiej gieldzie wartosc papierow tych 3 bankow stanowilo jakies 90% wartosci calej gieldy

  •  

   pokaż komentarz

   @mjkl: To była cena, którą zapłacili za rozwój. Na czym ma się dorabiać nieduża skalista wyspa? Nie rozumiem dalej, dlaczego rząd miałby ratować owe banki, bo są tu takie głosy? Nigdzie się to dobrze nie skończyło.

  •  
   m..l

   0

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega:

   To była cena, którą zapłacili za rozwój.

   spekulacja to rozwoj?

   Na czym ma się dorabiać nieduża skalista wyspa? Nie rozumiem dalej, dlaczego rząd miałby ratować owe banki, bo są tu takie głosy? Nigdzie się to dobrze nie skończyło.

   bo owe banki po nacjonalizacji (aby uchronic przed jeszcze wiekszym spadkiem wartosci isk i zalamaniem gospodarczym) w wyniku dziurawego prawa + nacjonalizowania w panice 'na szybko', przerzucily swoje zobowiazania na skarb panstwa. inaczej mowiac, rzadowi decydenci dali dupy bo podpisali papiery godzac sie na to (wlasnie przejecie zobowiazan, w mysl obowiazujacego prawa) nie wiedzac tak do konca co podpisuja albo raczej pomysleli sobie, ze jakos to bedzie - w mysl islandzkiej maksymy: allt í lagi ;]

  •  

   pokaż komentarz

   Coś co działa w małej Islandii nie konieczne zadziała gdzie indziej

   @jdef90: nie ma różnicy czy w wielkim kraju czy małym to czcze gadanie.

   @hikarukimura: p%%%!@@enie

 •  

  pokaż komentarz

  Przed wykopaniem tego populistycznego artykułu rzućcie okiem na to wykopalisko sprzed 2 lat: "Czego nie dowiecie się na Wykopie" - jak okraść ~400000 ludzi i być bohaterem

  •  

   pokaż komentarz

   @thecar: przeczytane, wykop cofnięty. I to lubię na wykopie, że czasem w komentarzach pojawiają się merytoryczne głosy krytyki, dzięki czemu każdy może wyrazić swój własny pogląd.

  •  
   a....k

   +1

   pokaż komentarz

   @simperium: Landsbankinn był bankiem komercyjnym jego bankructwo nie było winą islandczyków. Jedynie co im można zrzucić to olanie ich bfg.

   Mam tutaj pytanie do eksperta ile pieniążków na koncie ma polski bfg?
   Bo z tego co widzę w wikipedii to polski bfg to zwykły dupochron dla banków bo jak czytam o działalności pomocowej bfg:

   udzielanie zwrotnej pomocy w postaci pożyczek, gwarancji lub poręczeń oraz nabywanie wierzytelności banków zagrożonych niewypłacalnością,
   To się nóż w kieszeni otwiera.

  •  
   m..l

   0

   pokaż komentarz

   @thecar: ten artykul tez tak do konca wszystkiego nie wyjasnia, ale zawiera wiecej prawdy niz ten wykop

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Ja własnie za to przede wszystkim cenię wykop. Komentarze do wrzucanych artykułów, są zdecydowanie lepsze niż one same.

  •  
   r..t

   -1

   pokaż komentarz

   @thecar: no i co tam takiego jest napisane złego?

   Islandia powiedziała nie ratowaniu klientów prywatnego banku w UK i NL. Wszystko aby uratować swoją dupę. Oni nikogo nie okradli.

   Słowo klucz: PRYWATNY BANK
   Prywatny bank zbankrutował i rządy UK oraz NL uratowały konta klientów tego banku tj. swoich obywateli w ramach tzw. gwarancji depozytów. Potem jednak zdecydowali się wystawić rachunek za ratowanie tego banku jego głównej centrali, a raczej głównemu udziałowcowi jakim zostało po bankructwie państwo Islandzkie.

   Z drugiej strony rząd irlandii zaciągnął ~90mld € kredytu w IMF i ECB, wykupił wszystkie toksyczne kredyty od irlandzkich banków wraz z nieruchomościami (główne cele kredytowania) tworząc tzw NAMA. Prawie cały sektor bankowy został upaństwowiony, a wierzyciele spłaceni (głównie zagraniczne banki i fundusze inwestycyjne). Bezrobocie skoczyło, zmuszając dużą ilość młodych irlandczyków do emigracji oraz wyjazdu niewykwalifikowanych imigrantów.
   Zaczyna się poprawiać, ale ceny mieszkań idą naprawdę szybko do góry co nie wróży niczego dobrego.

   wykres bezrobocia UK vs IRL vs ICE

 •  
  O...........y

  +3

  pokaż komentarz

  Który to już raz Islandia jest stawiana przez Wykopki jako wzór czegokolwiek (poza pięknymi terenami), a prawda jest zupełnie inna?

 •  
  P..........n

  +7

  pokaż komentarz

  Znowu wybielanie Islandzkich złodziei? Co się na tym świecie dzieje?
  Czyżby forsal ulokował tam jakąś kasę że ich tak wybiela?
  Albo artykuł na zamówienie kogoś kto ma tam umoczoną kasę.
  Niech zdychają z głodu...

 •  

  pokaż komentarz

  To plus niedawne info, że wpłacając pieniądze do banku przestajesz być ich właścicielem, daje sporo do myślenia =]