•  

  pokaż komentarz

  Tłem konfliktu jest bieda i rozwarstwienie społeczne, ludzie po prostu mają dość, w kraju którym są potężne pokłady ropy brakuje papieru toaletowego, mąki, jajek, komunistyczna wierchuszka ma się dobrze i opływa w luksusy podczas gdy normalni ludzie ledwo wiążą koniec z końcem. Wszechobecna korupcja, bezprawie (jeden z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie), bezkarna policja łamiąca na każdym kroku prawo. Ludzie w Wenezueli po prostu mają dość i wychodzą na ulicę.

 •  

  pokaż komentarz

  Kurcze, jak to możliwe, że kolejny komunistyczny raj nie wypalił. Ci lewacy to mają chyba pecha...

 •  

  pokaż komentarz

  Kumuniścizabijajâ ludzi w Wenezueli - teraz

  Popraw opis. Miło by też było gdybyś napisał coś więcej, jakieś tło konfliktu np., bo tak to nie wiadomo o co chodzi

  •  

   pokaż komentarz

   @Primus_inter_pares: To ja coś napiszę. Generalnie w Wenezueli znowu nakręcają się protesty. Ostatni raz coś takiego działo się chyba po wyborach prezydenckich, w których wygrał Maduro. W środę pod budynkiem wenezuelskiej prokuratury generalnej została zorganizowana manifestacja, której uczestnicy żądali uwolnienia dwóch zatrzymanych uczestników innej, wcześniejszej manifestacji. Protestujący zostali ostrzelani, w wyniku starć zginęły trzy osoby (dwie po stronie protestujących i jeden chavista (który został obwołany przez władze ofiarą faszyzmu, rzecz jasna)), dwadzieścia trzy zostały ranne. Pomimo ostrzeżeń prezydenta, że protestujący bez zgody na manifestację będą natychmiast zatrzymywani, w czwartek na ulicę wyszła kolejna manifestacja. Na żądanie władz wenezuelskich zostało zawieszone nadawanie sygnału kolumbijskiej stacji informacyjnej NTN24, która została oskarżona o manipulację faktami.

   A jeśli chodzi o ten filmik... artykuły, które pojawiają się na dole, to artykuły z wenezuelskiej konstytucji.

   Artykuł 68. Zabrania się używania broni palnej i substancji toksycznych w celu kontrolowania pokojowych manifestacji. Zachowanie formacji policyjnych i innych formacji bezpieczeństwa w celu kontrolowania porządku publicznego jest regulowane przez odpowiednie ustawy.

   Artykuł 46. Każdy funkcjonariusz publiczny, który w ramach pełnionego urzędu maltretuje kogokolwiek fizycznie lub psychicznie, bądź nakłania do takich zachowań lub toleruje je, zostanie ukarany zgodnie z odpowiednią ustawą.

   Tłumaczenia nie są idealne, niestety nie mam jeszcze praktyki w tłumaczeniu.

   Tutaj korespondentka Russia Today kryje się przed ostrzałem.

   Ogólnie w Wenezueli i innych krajach Ameryki Łacińskiej przemoc i wszelka przestępczość to spory problem. Na początku tego roku głośna była sprawa napadu i zabójstwa Miss Wenezueli i jej męża.

  •  

   pokaż komentarz

   @yosoymateoelfeo: Zamieszczam także dodatkowo tłumaczenie wczorajszego artykułu z oficjalnej strony państwowej telewizji wenezuelskiej.

   Szef państwa: faszyści będą musieli zasmakować więzienia za swoje przestępcze czyny

   Caracas, 13 lutego 2014. Prezydent Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, Nicolás Maduro, zaapelował za pośrednictwem państwowego radia i telewizji z Salonu Néstor Kirchner w Pałacu Miraflores (siedziba wenezuelskiego rządu) do grup destabilizujących kraj, żeby „nie prowokowali wulkanicznych sił narodu”.

   „Jeśli myślicie, że mnie by tu jutro nie było, bo mnie zabiliście, nie radzę wam tego. Nie prowokujcie wulkanicznej siły narodu, nie wiecie, do czego jest zdolny nasz naród w ekstremalnych okolicznościach”, wyraził w swojej wypowiedzi.

   Stwierdził, że odpowiedzialni za stan destabilizacji powstały w kraju nie znają siły społecznej. „Wy nie wiecie, jak postępuje głowa państwa, bo nigdy nie byliście narodem i nie macie ani we krwi, ani w żyłach sił, które my mamy”, powiedział.

   Szef państwa wspomniał: „Jeśli obalicie Maduro, kogo umieścicie tutaj? Tego faszystę, który uchyla się przed sprawiedliwością, który oprócz tego wkrótce będzie musiał zasmakować więzienia za swoje przestępstwa? Ja was zachęcam, żebyście przemyśleli, a potem rozwiązali problem, kogo tutaj umieścić, przemyślcie także, co zrobicie z tą większością narodu, która zostanie na zewnątrz razem z Boliwariańskimi Narodowymi Siłami Zbrojnymi”.

   Zaznaczył także, że gdyby środowiska faszystowskie opozycji dotarły do Miraflores, nie byłyby w stanie rządzić Wenezuelą. „Jeśli, hipotetycznie, byłbym żywy, byłbym z tym narodem na ulicy i przyszedłbym, żeby ich osądzić”, sprecyzował.

   Dla znających hiszpański link do artykułu oryginalnego: http://www.vtv.gob.ve/articulos/2014/02/14/jefe-de-estado-201cfascistas-tendran-que-conocer-la-carcel-por-sus-hechos-criminales201d-9523.html

   Jest tam dodatkowo materiał wideo.

  •  

   pokaż komentarz

   @yosoymateoelfeo: Pan Maduro podobny troszeczkę w swej retoryce do Lecha Wałęsy: prymitywne utożsamianie swojej osoby z narodem, mówienie o sobie w 3 osobie, arogancja... Różnica polega chyba tylko na tym, że w przypadku @lechwalesa to kwestia braku inteligencji, a jego wenezuelski odpowiednik to wyćwiczony propagandzista.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primus_inter_pares: Ja zauważyłem także pewną analogię, jeśli chodzi o zawód - Maduro był kierowcą autobusów miejskich, Wałęsa elektrykiem, obydwaj działali w związkach zawodowych... Maduro ma jednak za sobą kilkanaście lat działalności politycznej, był w tym czasie posłem, przewodniczył Zgromadzeniu Narodowemu, był ministrem spraw zagranicznych, potem wiceprezydentem... Może tu leży różnica, przez te kilkanaście lat wraz ze zdobytym doświadczeniem zdążył się "wyrobić".

  •  

   pokaż komentarz

   @Primus_inter_pares: A co do propagandy... Tak czytam te krótkie artykuły ze strony wenezuelskiej telewizji i oglądam materiały... Większość można streścić do "opozycja", "faszyści", "chcą obalić władzę (boliwariańską i ludową, rzecz jasna)", "przemoc", "przestępcy", "zamieszki", "hordy", "niszczyciele, są przeciwko Wenezueli i narodowi". Na przykład czytałem o "ataku agresywnych faszystowskich hord opozycjonistów na siedzibę państwowej telewizji" :)

  •  

   pokaż komentarz

   @yosoymateoelfeo: Klasyka, z naszej perspektywy może wyglądać prymitywnie i głupkowato, ale w warunkach latynoamerykańskich sprawdza się dość dobrze.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak to jest jak społeczeństwo jest rozbrojone. Żołnierze i policjanci mogą sobie bezkarnie strzelać do tłumu bez żadnych konsekwencji.

 •  

  pokaż komentarz

  Spoznilem sie czy ciagle zabijaja? Sorki zaspalem:((