•  
  s....a

  +7

  pokaż komentarz

  Decyzja jasna, zostaję z OFE :)

 •  

  pokaż komentarz

  "OFE kradną nasze pieniądze" - taki będzie nagłówek jak będą spadki na giełdzie :D

  •  

   pokaż komentarz

   @czterdziesci_i_cztery: Właśnie teraz masz spadki prawie wszystkiego. Dobrze zarządzany agresywny fundusz inwestycyjny i na spadki giełdowe się przygotuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @skejna: Nie zgodzę się. To zależy od funduszu. Jeżeli jest to fundusz agresywny i ma zapisane, że w akcjach ma trzymać od 80 do 100% swoich aktywów to nigdy nie uniknie spadków na giełdzie i odbije się to na jego wynikach.

   Jeżeli natomiast masz na myśli fundusze tzw aktywnej alokacji to jakoś nie spotkałem się z takim, który by uniknął spadków ale zarabiał na wzrostach. Zwykle ich zyski są niższe niż rośnie giełda ale mniej tracą w razie spadków. Wynika to z tego, że nikt nie ma czarodziejskiej kuli aby przewidzieć kiedy będą wzrosty a kiedy spadki.

   Dodatkowo zobaczysz przy następnych podsumowaniach OFE, że będą miały spadki. Obecne wyniki o których mowa w tym artykule są za styczeń-luty 2014 - były wzrosty na giełdzie.
   Spadki to początek marca - i gwarantuje Ci, że OFE również lecą teraz w dół.

  •  

   pokaż komentarz

   @czterdziesci_i_cztery:

   Nie zgodzę się. To zależy od funduszu. Jeżeli jest to fundusz agresywny i ma zapisane, że w akcjach ma trzymać od 80 do 100% swoich aktywów to nigdy nie uniknie spadków na giełdzie i odbije się to na jego wynikach.

   Jasne że zapis trzymania 100% akcji polskich będzie ryzykowny co innego zapis trzymania 100% akcji polskich, amerykańskich lub japońskich. Byłbym ostrożny z używaniem słowa nigdy. Są też akcje, które na przekór spadkom na giełdzie rosną (tzw. ujemna korelacja). Tam wbrew pozorom nie siedzą debile, przewiduje się spadki cen akcji i dobiera portfele aktywów tak, aby jak najlepiej się przed nimi obronić.

   Niech sobie OFE lecą w dół, na pewno odbije się to na ich wynikach, chociaż nie wszystkich. Szybko w ten sposób zobaczymy które OFE potrafią chronić się przed spadkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @skejna: Owszem są spółki które rosną mimo spadków. Ale zwykle jest to niewielki odsetek. Weź pod uwagę, że inaczej się zarządza pieniędzmi jak masz 1mln zł aktywów a inaczej jak masz 10 mld zł aktywów. Przy pewnej wielkości aktywów nie jesteś już np wstanie znaleźć kolejnych spółek, które mają szanse na to, że będą np w trakcie spadków rosnąć a więcej w nie już nie możesz zainwestować (zwykle są limity ile max można w daną firmę zainwestować). I w ten sposób musisz zwiększać ilość spółek w portfelu. A to ostatecznie prowadzi do tego, że w końcu zbliżasz się do jakiejś średniej.
   Więc wniosek jest taki, że najlepiej nie mieć za dużo kasy do zarządzania :D

  •  

   pokaż komentarz

   @czterdziesci_i_cztery: Wniosek jest taki, że dalej zakładasz jakby 10 mld aktywów zarządzali amatorzy, nieprzygotowani że giełda może spadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @skejna: Oczywiście, że nie zarządzają amatorzy. Ale nie ma możliwości aby zabezpieczyli się przed każdymi spadkami bo statystycznie różne spółki rosną w trakcie spadków. Więc o ile np zabezpieczą się przed określonymi spadkami na najbliższą korektę/kryzys to jest większe prawdopodobieństwo, że przy kolejnych spadkach/kryzysie już im się to nie uda.

   Dla mnie wygląda, że ty za bardzo wierzysz zarządzającym funduszami (czy to OFE czy inwestycyjnymi). Siedziałem w tej branży przez 6 lat i wiem co nieco w tym temacie.

 •  
  D.........r

  +4

  pokaż komentarz

  No to odbiermy jeszcze wincyj./

 •  

  pokaż komentarz

  Jak widać teraz OFE będą konkurowały na właściwych zasadach - wartości zysków. Do tej pory różnice były minimalne ponieważ większość stanowiły zyski z obligacji. Teraz można więcej zarobić, ale i stracić, bo inwestycje nie są już tak bezpieczne. Dla bardziej bojaźliwych: zarobić do odpowiedniego poziomu w OFE i przenieść do "bezpiecznego" ZUS-u (jeżeli jeszcze będzie istniał).

 •  

  pokaż komentarz

  Ja w weekend pisze list do mojrgo OFE iz zapytanirm czy mi zaoferuja cos w zamian ze u nich zostane, gotowke bony na zakupy obojetnie co ale wartosciowrgo, jesli nie to oddaje kase dla zus bo i tak emerytur sie nie zobaczy :)