•  

  pokaż komentarz

  Cytat Dariusz Berbecki napisał " Byłem w 2012r. pod Monte Cassino i wiele minut stałem przy tablicy z nazwiskami polskich żołnierzy, którzy tam polegli. Obok ich nazwisk są również zapisane miejsca skąd pochodzili. Okazuje się, że większość z Kresów. Wtedy dotarło to do mnie, że kiedy oni ginęli w tamtym miejscu, to w ich rodzinnych stronach, banderowcy wyrzynali im bezbronnych rodziców i dzieci bo nie miał ich kto bronić. Ta świadomość jednak kłuje, zwłaszcza że po drugiej stronie Bugu, prawie żadna z zamordowanych rodzin nie ma dotychczas grobu... zwiń"

  I taka jest prawda nie tylko Alianci wbili nam nóż w plecy ale i Ukraińcy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wojownikami może i tak, szkoda że politykami już słabymi.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem rozgoryczony z powodu tego, jak Wielka Brytania potraktowała was po wojnie.

  Przed wojną wy#@%!ali, po wojnie wy#@%!ali.. Tyle jest warte słowo dane przez każde mocarstwo.

 •  

  pokaż komentarz

  Osobom mającym styczność z cudzoziemcami polecam porozmawiać czasem z nimi, zwłaszcza w swobodnej atmosferze na tematy IIWŚ i ogólnie historii XX wieku, naprawdę zdziwić się można i to bardzo mocno. Tutaj pan Adams ubolewając nad tym, że zasługi Polski zostały zamiecione pod dywan zaledwie po wierzchu tematu przemyka, one nie tylko zostały starannie pochowane, również my sami na przestrzeni lat nie zrobiliśmy nic, żeby uznania owych zasług się domagać. Słynne "polskie obozy koncentracyjne" są za granicą normalnym sformułowaniem, BARDZO CZĘSTO rozumianym dosłownie. Wkład Polaków w IIWŚ? A był jakiś? A zaraz zaraz, tak, Hitler chyba najechał na Polskę w odwecie za wymordowanie przez Polaków jakichś niemieckich urzędników? Kto złamał kod enigmy? Brytyjscy naukowcy! Dywizjon 303? A co to jest? Był taki? Z Polakami? Cool! Walczyli gdzieś? Kiedy się rozpoczęła IIWŚ? Częsta odpowiedź brzmi, że w 1940 albo nawet w 1941, zresztą, żeby daleko nie szukać przykładów, pewien "historyczny film" w którym nasi sąsiedzi opisują, jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców, też pokazuje, że wojna zaczęła się w 1941 roku. Wcześniej? Wcześniej nie działo się nic istotnego, ot najstarszy syn z rodziny, Wilhelm, "służył w Polsce" i tyle.
  Albo słynne "wycieczki z Izraela". Taka wycieczka do miejsc holocaustu to u nich tradycja i duża rzecz. Mają do tego prawo, ich krew w te miejsca wsiąkła, ale czemu u licha oni jadą tu przeświadczeni, że winni tej zbrodni jesteśmy my? I czemu nasze MSZ nic z tym nie robi?

  •  

   pokaż komentarz

   Kto złamał kod enigmy? Brytyjscy naukowcy!

   @Jarek_P: To akurat prawda. U nas panuje pewien mit na temat Enigmy ze to tylko nasza zasługa. Polacy złamali kod ale przed wojna ale Niemcy zmienili kodowanie w 1939. Nowy szyfr ktory pozwolił Anglikom przegladac plany Niemców złamali już sami Brytyjczycy. Oczywiscie wczesniejsze prace Polaków i przekazana Enigma sie do tego wlanie przyczyniły ale jednak nie jest to tak jak sie u nas mysli ze to Polacy to rozgryźli. My złamaliśmy pierwsze kody Anglicy drugie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: wiesz, to prawda, że my lubimy czasem przesadzać w drugą stronę, niemniej faktem jest że to prace naszych matematyków w ogóle umożliwiły rozkodowanie tego szyfru, brytyjczycy kontynuujący ich prace korzystali z już wytyczonego sposobu postępowania, nie musieli rozgryzać enigmy od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarek_P: dziwne, przecież za granicą siedzi cała elita polskiego narodu

  •  

   pokaż komentarz

   @lansvans: owa elita sama nieraz ma problemy z naszą historią, więc to nie rzutuje :)

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecie, że Monte Cassino zdobyli nie Polacy a...

  pokaż spoiler Francuzi

  •  

   pokaż komentarz

   @marekrocki: Oficjalnie klasztor zajeli jednak Polacy i tak to zostało ogłoszone w oficjalnym komunikacie dowodzacego 8 armia tuz po zatknieciu tam polskiej flagi. Jednak faktem jest że wkład francuzów był bardzo duży bo to oni przełamali linie niemieckie w innym miesjcu i zagrozeni odcieciem Niemcy opuscili klasztor zostawiajac w nim ciezej rannych. Dziwie się że obcokrajowiec w wywiadzie hołduje tylko tej propagandowej wersji która wszystkie zasługi zrzuca na Polaków.
   Samo zajecie klasztoru odbyło sie bez jednego wystrzału chociaż (jency niemieccy spodziewali sie że beda rozstrzleani albo rozerwani granatem - wmawiano im że Polacy nie biora jenców). Nie zmienia to faktu ze wczesniej Polacy bardzo zaciekle walczyli zdobywajac czesc terenu wokoł klasztoru i zadajac Niemcom niemałe straty. Ale prawda lezy posrodku.
   A co do wojska słuzacym pod Francuzami to mieli tez swoje ciemne storny - przeczytajcie to:

   "W noc po bitwie tysiące marokańskich Goumiers i żołnierzy innych francuskich wojsk kolonialnych zaczęły przeczesywać stoki wzgórz, miasteczka i wioski doliny Ciociaria (południowe Lacjum). Ponad 60 000 kobiet w wieku od 11 do 86 lat padło ofiarą masowych gwałtów. Mężczyzn, którzy chcieli bronić swe żony i córki, mordowano bez pardonu. Liczbę zabitych cywilów obliczano na około 800[124]. Burmistrz Esperii (prowincja Frosinone) informował, że w jego zamieszkałym przez 2700 osób miasteczku zgwałconych zostało 700 kobiet, i że niektóre z nich w rezultacie zmarły.