•  

  pokaż komentarz

  A zatem wracamy do paradoksu Fermiego: oni istnieją, ale...Na mój gust albo nie chcą się komunikować, albo mieszkają w odmętach Wszechświata, zbyt daleko, by chciało im się szukać Homo sapiens. Ale jak już im się zachce, to wojna światów stanie się nagle dziwnie nieodległa. Zdrówko, panie Wells!

  •  

   pokaż komentarz

   @JackTheDevil90: To, że gdzieś istnieje, życie nie oznacza od razu, że musi być inteligentne. To, że istnieje gdzieś inteligentne, życie nie oznacza, że musi być rozwinięte technologicznie. To, że istnieje inteligentne i rozwinięte technologicznie, życie nie oznacza zaraz, że korzysta z fal elektromagnetycznych jak i my. To że istnieje inteligentne, rozwinięte technologicznie życie i korzystające z fal elektromagnetycznych nie oznacza, że w ogóle takie fale mogą do nas dotrzeć oraz, że nasłuchujemy właściwy fragment kosmosu i że umiemy je odróżnić od szumu. Do tego dochodzi jeszcze właściwe zgranie w czasie i odległości. Dla mnie paradoks Fermiego to nie paradoks, to ciekawe, że nic jeszcze nie wykryliśmy, ale nie znowu jakieś niezwykłe.

  •  

   pokaż komentarz

   @extern-int: Zgadzam się. Ale zarazem na miliony możliwych planet, gdzie potencjalnie istnieje życie, jest dość dziwne, że żadne z tych żyć nie jest inteligentne. Jeżeli zaś jest inteligentne, a inteligencja oznacza szybki rozwój techniczny - ten zajął człowiekowi ledwie dwa miliony lat i przyspieszył znacznie w ostatnich dwustu - to jest to jeszcze bardziej dziwne. Wystarczy bardzo krótki czas, by z życia inteligentnego przejść do stadium, gdzie kontakt jest nie tylko możliwy, ale gdzie dysponuje się odpowiednią wiedzą, by móc go skutecznie nawiązać. Innymi słowy, nawet jeżeli życie takie, jak my to duży zbieg okoliczności, to przy liczbie planet takich, jak Ziemia paradoksalne jest, że ten zbieg okoliczności się nie powtórzył; z rachunku prawdopodobieństwa wynika inaczej. Zatem albo człowiek to przeogromny przypadek, albo... Oni istnieją,ale... (vide: mój pierwszy komentarz). Pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   @JackTheDevil90: Według mnie patrząc na fraktale w przełożeniu na kosmos, obcy mogą być mikroskopijni lub być gigantami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @filoop: i w różnych wymiarach dla nas nie osiągalnych :)

  •  
   T......r via Android

   0

   pokaż komentarz

   @JackTheDevil90: polecam poczytać Lema, a szczególnie to co pisał o "oknach kontaktowych"

  •  

   pokaż komentarz

   @filoop: Plus jeszcze kwestia zgrania się naszej cywilizacji z inną w czasie - być może życia we wszechświecie jest bardzo dużo, tyle że cywilizację się rodzą i upadają... Patrząc na skale wszechświata.... to nawet jeśli 100 tyś lat świetnych od nas istnieje w tym momencie na jakieś planecie inna rozumna cywilizacja, to jakiekolwiek fale, światło dotrze od nich do nas za 100 tyś lat .. a wtedy to już nas może zupełnie nie być ;].

   Może właśnie główną przeszkodą w komunikacji jest ten czas... i te ogromne odległości...
   Jeśli nie ma możliwości podróżowania w czasie szybszym niż światło, to może stanowić spory problem...

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora