•  

  pokaż komentarz

  Były wielkie marzenia o reaktywacji ZSRR pod nową nazwą "Unia Celna Cara Putina" (UCCP), a tutaj Ukraina - kolebka Rusinów, obaliła plany swoich zdziczałych "braci" z Rosji.

  •  
   d.........1

   +34

   pokaż komentarz

   @wilma:
   Inaczej - to pogarszająca się sytuacja FR jest prawdopodobnie powodem cyrku na Ukrainie. Scenariusz przerabiany już przez Argentynę, przed wojną o Falklandy (i parędziesiąt innych wojen w historii, z II WS włącznie).

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @L0gin951: Z Ukrainy to już nie ma co zbierać. Państwo-wrak bez legalnej scentralizowanej władzy borykające się z ruchami secesyjnymi i ogromną korupcją.

  •  

   pokaż komentarz

   @dobrymalo21: Scenariusz stary jak świat: brakuje chleba, to robimy igrzyska.

  •  

   pokaż komentarz

   @dobrymalo21: sam cyrk na Ukrainie po dłuższym zastanowieniu jest totalną krótkowzrocznościa putina. Rosja ma zapędy na byciem mocarstwem ale za wcześnie na siebie zwróciła uwagę i zbyt idiotycznym zyskiem. Putin się kręcił po salonach swobodnie ale chytrus zamiast zrobić dobry skok później zapier*** srebrne sztućce, dostał marny wyrok - grzywnę ale już bez opieki nikt go na salony nie wpuści.

  •  

   pokaż komentarz

   @wilma: Tak na prawdę to aż śmieszne jest jak to się stało. Janukowycz, czyli de facto pupil Rosji, sprawował najwyższe funkcje na Ukrainie od 2002 roku a tę najważniejszą dającą mu najwięcej władzy, od 2010. Miał wpływ na konstytucję i był w stanie przepchnąć niemal każdą prorosyjską ustawę. Mówiąc inaczej miał możliwości ku temu aby podłączyć ten kraj do Rosji, miał wsparcie Kremla, pieniądze, władzę i idę o zakład, że był on jednym z najważniejszych polityków dla Putina. I co jest dzisiaj? Dzisiaj Rosja musi w upokarzający dla wielkiego mocarstwa sposób przejmować budynki publiczne przy pomocy jakiś umięśnionych parobków bo nie może nawet wprowadzić swoich wojsk na Ukrainę w obawie przez sankcjami zachodu lub innymi rzeczami. Potęga Rosji to napompowana do niewyobrażalnych granic telewizyjna propaganda wielkości z pajacem Putinem jako wisienka na torcie. Mówiąc inaczej w skrócie - rosyjska polityka odbudowy imperium to śmiech na sali, oni nawet Ukrainy nie mogli zdobyć mając przez ponad 10 lat u władzy swojego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @dobrymalo21: w ciągu ostatnich lat znacząco wzrósł poziom życia w Rosji, więc nie sądzę, by ich sytuacja jakoś się pogarszała.

 •  

  pokaż komentarz

  To też zła wiadomość dla PL. Przez takie kryzysy wyrastają państwa typu III Rzesza i ZSRR

 •  

  pokaż komentarz

  a to nie da się jakimś dekretem uregulować tej gospodarki, jak to?

 •  

  pokaż komentarz

  Dla krotkoterminowych korzysci Putin pogrzebal plany dlugoterminowej modernizacji gospodarki kraju, krotkoterminowo wzmocnil pozycje w kraju jak wczesniej wojna gruzinska i czeczenska, ale ryzykujac utrate poparcia w przypadku kolejnego krachu finansowego. Zadluzenie rosyjskie - krajowe, a szczegolnie regionalne i korporacyjne zbliza sie do limitu wytrzymalosci i nie bedzie za co modernizowac infrastruktury kiedy naklady na wojsko rosna i drenuja budzet. Polska strzela sobie w stope probujac uniezaleznic sie nie stopniowo a radykalnie, rewolucyjnie co spowoduje ogromny wzrost cen gazu i innych nosnikow energii pograzajac gospodarke, a trzeba bedzie zmierzyc sie z zawirowaniami przez kryzys ukrainski. Im gorzej na ukrainie gospodarczo tym lepiej dla nas - brak konkurencji, takze w unii i doplyw taniej sily roboczej, im mniej rosyjskojezycznych regionow zostanie w Ukrainie tym radykalniej nacjonalistyczne wyniki wyborow w przyszlosci i silniejsze tam niemieckie wplywy... Z drugiej strony ukraina trwale nabiera antyrosyjskiegi charakteru co oslabia antypolonizm i czyni ich naszym sojusznikiem. Z powodu zblizania sie ogromnego swiatowego krachu zwanego globalnym resetem Rosja ma okazje wczesnie uniezaleznic sie od kapitalu obcego i obronic sie przed fala kryzysu o ile teraz przetrwa zachodni bojkot i wzrost krajowego zadluzenia potegowany ucieczka kapitalu i spadkiem ratingu. Ukraina jest bezwolna w grze mocarstw i nie maja szans zorganizowac sie w 5 minut. My robimy to juz 20 lat i nadal podlegamy wplywom roznych agentur, a u nich nie ma tradycji patriotycznej i obywatelskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soren:

   Dla krotkoterminowych korzysci Putin pogrzebal plany dlugoterminowej modernizacji gospodarki kraju
   Powiększanie kraju i jego wpływów to polityka długoterminowa, to co się teraz dzieje w dłuższym czasie przyniesie Rosji korzyści.

   ryzykujac utrate poparcia w przypadku kolejnego krachu finansowego. Zadluzenie rosyjskie - krajowe, a szczegolnie regionalne i korporacyjne zbliza sie do limitu wytrzymalosci
   Rosja jest stosunkowo mało zadłużona, rekordzistą jest... USA.

   Polska strzela sobie w stope probujac uniezaleznic sie nie stopniowo a radykalnie, rewolucyjnie
   Też sądzę, że polska polityka powinna być bardziej stonowana, taka jak niemiecka, lub francuska.

   co spowoduje ogromny wzrost cen gazu i innych nosnikow energii pograzajac gospodarke
   Skoro w obecnej sytuacji Rosja nie podniosła Ukrainie znacząco cen gazu, to nie podniesie też Polsce, z którą relacje ma dużo spokojniejsze. Rosjanie nie mogą pozwolić sobie na takie coś, jak opisujesz, a europejczycy nie mogą pozwolić sobie, by nie kupować ich gazu.

   Z powodu zblizania sie ogromnego swiatowego krachu zwanego globalnym resetem
   O tym krachu to ludzie już od kilku lat mówią i... nic się nie stało.

   Rosja ma okazje wczesnie uniezaleznic sie od kapitalu obcego
   Rosja jest zależna od obcego kapitału jak każde inne państwo.

   o ile teraz przetrwa zachodni bojkot
   Ten bojkot to tylko takie gadanie. Nic konkretnego się nie dzieje i pewnie się już nie wydarzy.

   i wzrost krajowego zadluzenia
   A jak się ma krajowe zadłużenie USA?

   spadkiem ratingu.
   Ratingi nie mają większego znaczenia.

   Ukraina jest bezwolna w grze mocarstw
   Każde państwo jest bezwolne w grze mocarstw.

 •  

  pokaż komentarz

  Za to koszerna Polska drenowana przez MFW rozkwita w najlepsze - 3 miliony emigrantów, dług rosnący w tempie eksponencjalnym, pogłębiająca się pauperyzacja społeczeństwa i lawinowy wzrost obciążeń podatkowych. Wejdźcie sobie na google street-view i pooglądajcie rosyjskie ulice - jakimi autami tam ludzie jeżdżą i ile tych aut jest. Wtedy zrozumiecie jak jesteście oszukiwani.