•  

  pokaż komentarz

  Dużo czasu jeszcze minie zanim uda się odtworzyć wokal w przyzwoitej jakości.

  •  

   pokaż komentarz

   @NeXIcE:
   Fakt, na razie wszystko jest na etapie sztucznie modulowanego głosu pasującego głównie do muzyki elektronicznej. No i trzeba wziąśc pod uwagę czynnik ludzki - trzeba potrafic ustawic wokal ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @80sLove: Nie o to chodzi, technologia i algorytmy na razie nie pozwalają na odtworzenie tak skomplikowanego instrumentu jak wokal. Vocaloidy buduje się na silniku rozwijanym przez firmę Yamaha samplując pojedyncze głoski czyjegoś wokalu, o resztę dbają algorytmy które zajmują się modyfikowaniem wysokości dźwięku czy łączenia głosek w jedną całość. To właśnie ten proces jest na tyle trudny do odtworzenia że brzmi jak wokal przepuszczony przez mocny autotune, efekt nie jest celowy, po prostu nie da się inaczej.

   Żeby uzyskać realistyczne efekty trzeba by nagrać niezliczoną ilość próbek a biblioteka taka zajmowałaby setki gigabajtów danych, nie mówiąc już o czasie poświęconym na produkcję tego. Rozwój idzie powoli ale na pewno kiedyś do tego dojdziemy. Być może uda się dojść też do tego aby nie bazować na samplach tylko zupełnie od zera zsyntetyzować wokal, na dzień dzisiejszy powstały już wirtualne instrumenty działające na podstawie syntezy fizycznej odtwarzające instrumenty dęte, chwilami można się naprawdę nabrać.

   Sytuacja przypomina rozwój grafiki 3D, z początku postęp był naprawdę niesamowity, ludzie zakładali że już za chwilę uda się odtworzyć świat 1:1. Niestety, im dalej tym trudniej, tym więcej czasu trzeba poświęcić i postęp nie idzie liniowo wraz z czasem. Tutaj to samo, powstało naprawdę dużo realistycznych instrumentów wirtualnych i tak jak kilka lat temu jedna biblioteka brzmiała lepiej od drugiej tak dzisiaj walczą one o drobne szczegóły które i tak wprawne ucho rozpozna i ciężko te mankamenty wyeliminować. Wokal też tego na pewno doczeka, najpierw uda się odtworzyć realistycznie bardzo proste melodie, potem coraz bardziej skomplikowane aż w końcu uda się zrobić coś co będzie uniwersalne i nie będą od tego boleć uszy. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @NeXIcE:
   No ok, ale nawet, jeśli baza będzie wystarczająca, to i tak decyduje czynnik ludzki - ktoś musi ustawic tą niezliczoną ilośc głosek w jedną całośc.

   @3ddy
   Nie stresuj mnie. Piszę na laptopie, który ma kłopoty z polskimi znakami, zwłaszcza "ci" wiec z nerwicy zafundowałem bonusowe "c". ^^'

 •  

  pokaż komentarz

  Poza jakością tej maszyny to takiej muzyki nie mogę słuchać nawet śpiewanej przez ludzi. Koszmar.

 •  

  pokaż komentarz

  Vocaloidy są okropne i cieszę się, że żyję w czasach, w których ta opinia jest jeszcze bezsprzeczna :>