•  

  pokaż komentarz

  w ogóle religii nie powinno być w szkole!

  •  

   pokaż komentarz

   Póki jest w formie dobrowolnej to niech sobie będzie. Aktualnie zainteresowanych przedmiotem jest chyba więcej, toteż po co im utrudniać i poza szkołą ciągać ich po plebaniach jeszcze.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech będzie, ale jako pierwsza-ostatnia lekcja, a nie jak w większości szkół w środku.

  •  

   pokaż komentarz

   lobo ma rację, wtedy łatwiej byłby uczniom zdecydować się czy chcą chodzić czy nie...

  •  

   pokaż komentarz

   @iromano, a żebyś wiedział sam jak chodziłem do liceum miałem religie 2 razy w tygodniu (sic) i oba razy były lekcjami w środku, zdecydowanie bym nie chodził bo nie uważam siebie za katolika, ale miałem wybór albo siedzieć na religii i się nudzić/itp. albo spędzić godzinę na korytarzu nudząc się jeszcze bardziej. Jakby była ostatnią lekcją to tyle by mnie tam widzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   Póki jest w formie dobrowolnej to niech sobie będzie. Aktualnie zainteresowanych przedmiotem jest chyba więcej, toteż po co im utrudniać i poza szkołą ciągać ich po plebaniach jeszcze.
   Ale dlaczego nauczanie katolicyzmu ma odbywać się w publicznej, świeckiej szkole za pieniądze podatników?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego za pieniądze podatników? To oczywiście błąd, lekcje religii powinny być finansowane z pieniędzy kościoła.
   Dlaczego w szkole? Tylko i wyłącznie dla wygody dzieci na nią uczęszczających. Czemu w imię naszej ideologicznej wojny mamy kazać dzieciom poza szkołą zasuwać jeszcze na plebanię?

  •  

   pokaż komentarz

   Panowie o czym wy gadacie? Religia? CO znaczy religia? Jaka religia? Dlaczego nie islam, buddyzm lub luteranizm. Uczenie religii nie powinno odbywać się w szkole, bo niby dlaczego akurat tej? Kwestia wliczania jej do średniej to zwykła dyskryminacja uczniów nie uczestniczących w lekcjach religii i szkoda nawet przytaczać oczywiste argumenty. Mam tylko nadzieję, że religia zniknie ze szkół i przestaniemy być krajem wyznaniowym.

  •  

   pokaż komentarz

   jak to kazać zasuwać? przecież to wybór ucznia ... jak wybierze to nikt mu nie będzie nic musiał kazać, a plebania jest na każdym osiedlu w każdym mieście; pójdzie sobie taki człowiek wieczorkiem z innymi sobie podobnymi na takie zajęcia i jest fajnie; i nie zgadzam się, że jest duży popyt na tego typu atrakcje - połowa ludzi by się wykruszyła, a tak było nas tylko Troje (parę ludzi poległo i im się nie udało); sama sprawa rezygnacji nie była tylko kwestią poinformowania odpowiednich osób; szkoła dzwoniła do domu, pytania i pogadanka od wychowawcy (swój chłop był - pozdrawiam i samej zaj#!istości Grzesiu życzę), rozmowa z księdzem ... jakbym coś na ch#$a zrobił normalnie; to tylko mój przypadek oczywiście:) złe miejsce - zły czas (no mogło być gorzej w sumie - wolę klechę, niż konkwistadora:)

   EDIT: To alcohol!

  •  

   pokaż komentarz

   lobo - masz racje, powinny byc na poczatku/koncu. Ja w tym roku mialem raz na koncu a raz w srodku i powiem ci, ze da sie jakos zorganizowac czas. Oczywiscie wypisac z religii musi sie paru kumpli, bo inaczej to faktycznie nudy.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobaczymy czy jak będzie sąd ostateczny lub choćby przed śmiercią będziesz takim kozakiem wobec Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedz mi jakim cudem Bóg miałby się przejmować moją wiarą w kościół katolicki albo wiarą w niego? Chyba wystarczy być dobrym człowiekiem co?

  •  

   pokaż komentarz

   @czupakabra
   jak to kazać zasuwać? przecież to wybór ucznia ...
   Ech... idąc Twoim tokiem myślenia moglibyśmy wyburzyć wszystkie kościoły i postawić jedną kaplicę, dajmy na to na Rysach. Wierzysz? No to zasuwaj pod górę co niedziela! Nie chce się? Znaczy, że Twa wiara słaba jest...
   Ja nie widzę żadnych problemów w związku z religią w szkole. Z zastrzeżeniami wymienionymi wcześniej rzecz jasna (religia na pierwszej/ostatniej lekcji, katecheci opłacani przez kościół, ocena nie włączana do średniej). Co Wam to do cholery przeszkadza? Przecież tu tylko o wygodę dzieciaków na nią uczęszczających chodzi. Może i na terenach miejskich przejście od szkoły do plebanii zajmuje 5 minut, ale na wsi równie dobrze może to być godzina.
   @Jarek.maks
   Zgodzę się, też wolałbym przedmiot zwany "wiedzą o religii", ale jak już wspominałem nie ma kadry nauczycielskiej, która mogła by takie cuś prowadzić. Niestety katecheci nie zostali wykształceni w duchu ekumenizmu, więc z miejsca odpadają.
   @wszyscy zbulwersowani religią w szkołach
   Panowie (i Panie być może też) ja też jestem antyklerykalnym ateistą, ale zrozumcie, że są dzieci wierzące, dla których religia zmorą nie jest i które świadomie chcą na nią uczęszczać. Po jaką cholerę kłaść im kłody pod nogi? To, że my kiedyś nie mieliśmy alternatywy nie znaczy by teraz w ramach zemsty czynić to samo innym.
   @czupakabra
   To alcohol!
   A myślisz, że ja na sucho komentarze na wykopie piszę;)

  •  

   pokaż komentarz

   Jestem z pokolenia, które musiało jeszcze zasuwać do salek katechetycznych, a które potem zostało obdarzone darem "niekonieczności" zasuwania tamże. Swego czasu wyglądało to inaczej. Na "religię" szło się po lekcjach, szedł (a czasem dojeżdżał) kto chciał, w pierwszej połowie lat 80-tych można było od pani katechetki dostać Skittles'y (z "darów"), ba - w kurii zagrałem w przedstawieniu dla biskupów i całej reszty, po czym otrzymałem święty obrazek i uścisk dłoni biskupa. Mam wiele więcej podobnych wspomnień. I bardzo to wszystko było fajne, tylko dlaczego jestem teraz agnostykiem?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak byłem w pierwszych latach podstawówki religia była właśnie przy plebanii. Mysle, ze to jest najlepszy sposob, kto chce ten sobie chodzi. Poza tym, co sie teraz dzieje z wszelaka liczba salek katechetycznych, ktore nasi rodzice pomagali budowac swoja praca i pieniedzmi rzucanymi na tace. Teraz stoja i sie marnuja nie używane.

   Politycy sie boja teraz wyrzucić katolicyzm ze szkol, aby nie kojarzyć sie z poprzednim ustrojem. Ale badz co badz, kiedy ustroj w polsce byl ateistyczny, to w naszym kraju bylo najwiecej zagorzałych katolików. Koscioł sam powinien się domyslic, że zakazywanie, badz utrudnianie czegos Polakowi działa znacznie lepiej niż narzucenie mu czegoś.

  •  

   pokaż komentarz

   @lobo
   To chyba należysz do innej wiary w której nie ma zasad. Skąd w ogóle takie bzdury? brak słów.

  •  

   pokaż komentarz

   @AIMIDO moim Bogiem jest latający potwór spaghetti
   A patrząc na to logicznie, to wiara w Boga jest moim zdaniem jak najbardziej ok, stosowanie się do zasad moralnych (czyli nie zabijaj, nie kradnij itp.) jak najbardziej. Ale powiedz mi co daję Bogu, czyli teoretycznie doskonałej istocie wiara ludzi w kościół? Ja tam uważam, że jeżeli istnieje jakaś siła wyższa która ma mnie oceniać po mojej śmierci, to nie będzie patrzeć na moją religie( no bo niby jakim cudem mam należeć do tej prawdziwej, ich jest setki), a raczej na moje czyny i raczej się śmieje z tych wszystkich zabobonów jak chrzest/chodzenie do kościoła/itp. . Ba można by rzec, że zakładając, że Bóg jest doskonały i wie wszystko, to każdy niezależnie co zrobił będzie zbawiony, bo jakby po części to jego wina, że nie zapobiegł ludzkim grzechom, tylko nie tłumaczyć tego wolną wolą, bo skoro Bóg niby ma wiedzieć wszystko co się stanie, powinien temu zapobiec. Dodatkowo skoro według np. katolików Bóg daje szanse do nawrócenia to by była czysta perfidia bo i tak z góry by wiedział czy człowiek z niej skorzysta czy nie(Bóg w końcu mógł wybrać taki znak aby człowieka przekonać w końcu wie wszystko).

  •  

   pokaż komentarz

   lobo a ja jeszcze dodam, że na to jacy jesteśmy i jakich dokonujemy wyborów życiowych ma wpływ, według mnie jedynie nasza genetyka oraz srodowisko w jakim sie wychowalismy. To gdzie sie rodzimy i to z jakimi cechami charakteru jest uzaleznione jedynie od Boga, przyjmujac wiare w Niego. Zatem to czy ktos grzeszy czy jest super dobrym czlowiekiem, jest jedynie zasluga Boga. Zatem karanie kogos za stworzenie go złym było by lekko mowiac hipokryzja;)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie zapominajmy też, że Bóg dał ludziom wolną wolę a to oznacza, że nie ma wpływu na ich zachowanie. Może ingerować w życie ale nie może zmienić naszej woli. Dla mnie życie to test. Wstępna droga na prawdziwego życia. Możesz się śmiać z mojej wiary ale ja i tak będę wierzył uparcie. ;)
   Pewnie dostanę górę minusów za to, że wyraziłem moje zdanie ale przyjmę je odważnie na klatę.
   Przytoczę jeszcze cytat:
   "Czuwajcie! bo nie wiecie kiedy Pan Wasz przybędzie."

  •  

   pokaż komentarz

   @Aimido
   Jeśli wierzysz w to, że Bóg wszystko zaplanował i wie wszystko (jak to mówią katolicy i chyba reszta religii też), to to wyklucza wolną wolę. Dodatkowo piszesz, że Bóg może ingerować w życie człowieka, a wiedząc wszystko wie dokładnie co ma zrobić aby człowiek był bogobojny/zbawiony/czy jaki on tam chcę więc nie robienie tego jest hipokryzją. Ja obstawiam dwa wyjścia:
   -Bóg (jeśli istnieje i jest doskonały, miłosierny, itd. itp.) zbawi wszystkich jak leci
   -Bóg będzie oceniał ludzi nie po religijności, a ich zachowaniu wobec innych ludzi więc do "nieba" trafią dobrzy ludzie niezależnie od wyznania.

   I jeszcze jedna taka rzecz wasz Bóg katolicki (przynajmniej wnioskując z biblii i innych) to ani nie jest doskonały (wpadka przy robieniu bezwolnych aniołów i kilka innych wpadek), ani miłosierny (sodoma i gomora, potop, plagi egipskie, itd.), ani litościwy w dodatku kawał z niego wrednego cwaniaka, bo skoro wie doskonale co będzie( i on to wszystko w końcu zaplanował), to wystawianie ludzi na próby (które i tak wie, że ludzie nie przejdą), jest czystym sk...

   Ps. Wiara w Boga ok, ale wiara w kościół to jest czysta głupota, niestety na całym świecie większość ludzi wierzy w kościół...

 •  

  pokaż komentarz

  Temat wraca jak bumerang. Religa jest indywidualną sprawą każdego z nas dlatego sprawa ta powinna pozostać w formie dobrowolnej a nie przymusowej.

  •  

   pokaż komentarz

   zgadza sie. Tylko ze ta ocena ma byc wliczana do sredniej tylko wtedy gdy dobrowolnie zdeklarujesz ze bedziesz na religie chodzil. I gdyby tak to mialo byc to wliczanie do sredniej nie powinno nikogo bulwersowac. Tym bardziej ze pewnie bedzie ta srednia podnosic ;)

  •  

   pokaż komentarz

   W mojej opinii tak, jak jest, jest dobrze. Na nieobowiązkowy przedmiot uczęszczają ludzie zainteresowani przedmiotem a nie oceną. Chyba, że zmienimy religię na wiedzę o religii/historię religii itp wtedy ok. Ale tego typu przedmiotu nie miałby kto prowadzić...

  •  

   pokaż komentarz

   u nas zawsze dziewcyznyki mialy szostki!
   a ja zawsze dwoje bo sie pytalem ksiedza czy oni walą konia ;p

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mogę się zgodzić z tym co pisze heniekheniek . Takie rozwiązanie dało by większe szanse w uzyskaniu lepszej średniej tym, którzy chodzą na religię w odróżnieniu od tych, którzy nie chodzą.
   Jak wiemy, uzyskanie wysokiej oceny z religii to nie jest specjalny wysiłek.

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy powiedzieć sobie: "p!!$%##ę średnią". I problem sam znika jakimś magicznym sposobem

  •  

   pokaż komentarz

   uczeń A - oceny: polski 3, matma 3 średia ocen (3+3)/2= 3.0
   uczeń B: polski 3, matma 3, religia 6, średnia ocen (3+3+6)/3 = 12/3 = 4.0

   nie czyń drugiemu co tobie nie miłe

  •  

   pokaż komentarz

   To jest dosyć d e b i l n y pomysł żeby oceniać stan wiary czy znajomość religii czy cokolwiek z tych dziedzin. Kościół wymyślając coś takiego strzela sobie samobója. No chyba że kościół to taka duża firma co kompleksowo zajmuje się jakością dusz i prowadzi ich do nieba tudzież piekła.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale przecież w szkołach jest tak że :
   Uczniowie którzy nie chodzą na religię powinni mieć organizowaną "etykę" która również jest wliczana do średniej.
   Przynajmniej w teorii.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech wliczają. Jeżeli nie chcecie chodzić to zmieńcie sobie to w papierku. Ale bądźcie konsekwentni i nie żeńcie się Kościelnie.

  •  

   pokaż komentarz

   AIMIDO powinno tak być ,że ty jeśli chcesz to się zapisujesz na religię a nie na inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale chodzi mi o to, że powinien być wybór. Może nawet drugi przedmiot taki jak "ateizm"(nazywajcie to jak chcecie:P) i niech się wlicza także do średniej. Ale ciężko będzie bo w polsce jest pozornie 98% katolików. W praktyce 12%..
   Powtórzę tylko jeszcze raz. Bądźcie konsekwentni. Chcesz być ateistą to bądź. Twój wybór. Religii nie potrzebni są tacy co ją krytykują a w papierku mają, że bierzmowany i może brać ślub.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz to wymyślił: przedmiot "Ateizm". Jak mawiał Einstein: Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

  •  

   pokaż komentarz

   @braknicka zastanów się 3 razy zanim coś napiszesz . Myślałem, że ludzka niedomyślnośc ma granice. Myliłem się...

  •  

   pokaż komentarz

   Ja na świadectwie mam "nie uczęszczał" i nie widzę problemu...

  •  

   pokaż komentarz

   @AIMODO

   Może jakaś argumentacja? Bo póki co to przemawia przez Ciebie tylko fanatyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   braknicka normalna wiara to nie fanatyzm. nikogo nie zmuszam do wiary. Mówię tylko jakie są zasady. ja ich nie wymyślałem

  •  

   pokaż komentarz

   @AIMODO widzę, że masz krótką pamięć. Cytuję ciebie samego: "Niech wliczają" bez podania jakiegokolwiek argumentu, a teraz mi wmawiasz, że nie zmuszasz nikogo do wiary. Czysta hipokryzja.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zmuszam. A jakby np jakiś Twój przedmiot chcieli wliczac ulubiony to bys nie chciał? kazdy musi walczyć o swoje :)

  •  

   pokaż komentarz

   @AIMODO Widzisz. Nawet nie muszę już się z tobą spierać. Sam się dobiłeś :)

  •  

   pokaż komentarz

   braknicka ja nie chcę z nikim walczyć :) tylko przedstawiłem moją opinię. ;p
   Ja np nie chcę żeby liczona do średniej była chemia. I tak na to nie idę więc po co mi?
   A nie wiem na jakich Księży wy trafiacie, że nie lubicie religii. U mnie są w porządku, można normalnie porozmawiać o wszystkim. Czasami grają z nami w karty, pomogą. A przy okazji pomogę spojrzeć na świat lepiej.
   Jeżeli to Księża zrazili was do religii to miejcie pretensje do nich a nie do całej religii. Proponuję przeczytać całe Pismo Święte. Wiele rzeczy zaskakujących, ciekawych.
   NO tak rozpisałem się...
   W sumie chciałem tylko powiedzieć braknicka, że szanuję Twoją opinię i pozdrawiam ;P

  •  

   pokaż komentarz

   To że religia jest indywidualną sprawą każdego to jedno ale to, że ocena z religii wliczana do średniej to juz sprawa polityczna to drugie - przestano już dawno tą sprawę traktować w kategoriach logiki czy moralności - to już od dawna jest polityka - walka ugrupowań prawicowych z lewicą (która stara się walczyć o rozdział państwa od kościoła) Dlatego też ostateczny kształt średniej (z religią lub bez) będzie decyzją polityczną. Kościół ma tu sporo do stracenia - powoli w polsce tak jak odbyło sie to już w krajach zachodnich zaczyna się odpływ społeczeństwa z kościołów, wśród ludzi którzy uczęszczają mniej lub bardziej regularnie na mszę są też tacy którzy robią to bez jakiejś większej refleksji, z przyzwyczajenia, z nawyku - o tych ludzi trwa walka - jest takie stare powiedzenie - czym skorupka za młodu nasiąkła... - i takie nasiąkanie młodych umysłów religią jest widoczne na katechezach (taka indoktrynacja religijna) Włączenie religii do grona przedmiotów wartościowych (liczących się w średniej) zachęca do uczęszczania na nią, do brania udziału (co nie jest przecież wcale takie trudne) i do zarobienia bardzo dobrej oceny bez większego wysiłku (ot trzeba się tylko trochę dostosować i zostawić myślenie przed drzwiami klasy) Dzięki temu powoli spora grupa osób których inaczej religia by pewnie nie zainteresowała uczy się pewnych rytuałów, zachowań, wyrabia sobie pewne nawyki, i pewien sposób myślenia - czasem nawet osoby które w życiu dorosłym deklarują rozdział z religią - w obliczu dużych nieszczęść lub niepowodzeń zwracają się do pewnych symbolicznych czasem (a nawet podświadomych)zachowań wyniesionych z bezpiecznego dzieciństwa w tym także do wiary w ochronę Boską (w modlitwę - która czasem przybiera kształt targowania : jeśli mi pomożesz to...) A to także sprawia, że ludzie chodzą do kościoła (niektórzy choćby po to żeby mieć spokój - bo niby nie ma ale jakby co to godzinka co tydzień szkody nie zrobi) A takie myślenie bierze się właśnie z wtłaczania religii w człowieka za młodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Stary, uwierz mi, że czytałem. Ale wolę raczej mitologię grecką. Jakoś ich bogowie byli fajniejsi.
   Po drugie - piszemy ksiądz z małej litery.
   Po trzecie - chemia to nauka, religie na równi z astrologią to deliberowanie o niewidzialnych rzeczach. Chyba łapiesz różnicę?
   Po czwarte - wliczanie do średniej religii jest absolutnie niedopuszczalne i niesprawiedliwe. W naszym kraju religia jest tylko katolicka i reszta uczniów jest poszkodowana. A tego zabrania konstytucja. Jestem przekonany, że koniec końców takie będzie orzeczenie trybunału.

  •  

   pokaż komentarz

   Trybunał ma chyba trudny orzech do zgryzienia, bo nie może się powołać na to, że z religii łatwiej dostać szóstkę.

 •  

  pokaż komentarz

  właśnie dowiedziałem się, że Trybunał odroczył bezterminowo sprawę...

 •  

  pokaż komentarz

  Niech mnie jeszcze zmuszą do modlenia się 3 razy dziennie i chodzenia do kościoła w każdą niedziele. Łapy precz! siłą możesz mi zabrać wiele, ale siłą nie możesz mi niczego dać

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejny dowód na to, że religia powinna zniknąć ze szkół. Im szybciej, tym lepiej.

  Wydatki na pensje katechetów, którzy początkowo mieli być wynagradzani przez Kościół, to 1,5 mld złotych rocznie.

  Renegocjujmy konkordat http://lewysierpowy.blox.pl/2009/05/Akcja.html

  •  

   pokaż komentarz

   tak jest! konkordat do renegocjacji!

  •  

   pokaż komentarz

   Tak! I zorganizujmy protesty i obrzućmy kościoły jajkami!
   Nie sądzicie, że podchodzicie do tych spraw zbyt "emocjonalnie"?
   Jasne, nauka religii mogłaby być w szkole (bo niby czemu nie? nie jest obowiązkowa), ale jak ktoś wyżej napisał, z pieniędzy kościoła i na pierwszych/ostatnich lekcjach. I nie gadajcie mi, że krzywo się będą patrzeć... A was to naprawdę obchodzi?
   Bojkot księży niezależnie od charakteru (naprawdę zdarzają się jeszcze duchowni, którzy w szkole normalnie gadają z młodzieżą) i najczęściej bezpodstawny stał się tu ostatnio bardzo modny. I nie mówię tu o tych wyższych statusem, tylko zwykłych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Constantine
   Dokładnie. Zgadzam się. Religia powinna mieć charakter zajęć dodatkowych i całkowicie niewpływających na normalny "proces edukacji". Lekcje katechezy mogą być prowadzone w szkole ale na takiej zasadzie na jakiej prowadzone są różne zajęcia dodatkowe w stylu "Kółko szachowe" itp. albo powinny odbywać się w salkach przy kościołach tak jak spotkania OAZY czy jakiegos KRM. Wg. racjonalnego, obiektywnego podejscia jedyny dopuszczalny przedmiot zwiazany powinien sie nazywac "Wiedza o religiach".

  •  

   pokaż komentarz

   Pensje katechetów 1,5 miliarda? Zwariowałeś? Tyle wynosi cały nakład na Kościół, ale i tak jest duży.

  •  

   pokaż komentarz

   Nakład na Kościół to ok. 6mld. Ja bym te pieniądze przesunął do ZUSu. Żeby moher miał dylemat :)