•  

  pokaż komentarz

  Ciekaw jestem jak wygląda sytuacja rezerwistów, którzy wyemigrowali. Dostaną wezwanie na szkolenie i co? Mają rzucić pracę w Niemczech czy w UK i wracać do Polski na szkolenie? A jakie są konsekwencje niestawienia się? Ktoś z was wie co mówi prawo na ten temat?

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki:
   Komu by się chciało wracać walczyć w imię tych złodziei z wiejskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: Ale do tych łąk pachnących, do tych pól zielonych, albo przynajmniej matkę zobaczyć. A tu zamiast matki czapa za dezercję. Dlatego pytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: dezercja. sąd, ściana, pluton.

   pokaż spoiler w czasie wojny, a w czasie pokoju posiedzisz sobie w cieniu przez pół roku a drugie pół spędzisz na szorowaniu latryn

  •  

   pokaż komentarz

   Ale do tych łąk pachnących, do tych pól zielonych, albo przynajmniej matkę zobaczyć.

   @AleksanderWielki: Gdzie? Bo jakość w PL to jedynie na co jest czas to praca jedzenie i spanie. Zobaczę to co napisałeś w wakacje? No raczej nie bo urlop nad Bałtykiem kosztuje więcej niż zagraniczna wycieczka, no ale próżne te dyskusje bo i tak na wakacje można jechać raz na 5 lat w czasie bezpłatnego urlopu.
   A matka jest już za granicą.

  •  

   pokaż komentarz

   @iryss: Czyli więzienie, a potem i tak do wojska? A jeśli odmówię służby, to mnie będą odsyłać do więzienia aż do śmierci? A jeśli zostanę jehowcem, to nie będzie żadnych konsekwencji?

  •  

   pokaż komentarz

   A matka jest już za granicą.

   @testcba0001: Jakiś lepszy cwaniak. Matkę staruszkę za granicę wywozi, żeby nas tylko wrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3:
   1. sama wyjechała
   2. lepiej jej się żyje niż w Polsce
   3. nikogo nie wrabiam. każdy może emigrować

  •  

   pokaż komentarz

   zostanę jehowcem,

   @AleksanderWielki: ja to bym Ci dał jehowca... ale z nimi pewno Ci się upiecze ;)

   A jeśli odmówię służby
   dezerter

  •  

   pokaż komentarz

   @iryss:

   dezerter
   Ale wciąż nie wiem, co grozi za dezercję. Piszesz, że więzienie. Odsiedzę wyrok (ile tego wyroku) i co wtedy? Dalej mnie mogą do służby wysłać? I co z powrotem do więzienia? I tak w kółko? A jeśli się zdecyduję na służbę, czy tam szkolenie, to co z moją pracą? Ktoś mi zwróci? A jak mnie zwolnią, to otrzymam odszkodowanie?

   ja to bym Ci dał jehowca... ale z nimi pewno Ci się upiecze ;)
   Czyli albo zostawię pracę i rodzinę radośnie wkraczając na poligon, albo powiem, że mnie to Bóg zabrania i wtedy cacy?

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: A wymeldowałeś się w swoim urzędzie? Jeśli tak, to nie dostaniesz wezwania.

  •  

   pokaż komentarz

   A jakie są konsekwencje niestawienia się?

   @AleksanderWielki: Wystawiany jest list gończy i sprowadzają cię do kraju. A w kraju jak poniżej:

   Art. 144. § 1. Kto, będąc powołanym do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do odbywania tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
   § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
   § 3. Kto nie zgłasza się do odbywania służby zastępującej służbę wojskową w warunkach określonych w § 1, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   @sargento: Na służbę w czasie pokoju nie pozwala mi zdrowie. Więc raczej wezwania nie otrzymam.
   Wymeldowanie jest jednym z rozwiązań. A co z gdy ktoś się nie wymeldował? Jest wiele osób, które są w sytuacji, że mogą zostać powołane do służby i jestem ciekaw jakie mają opcje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tesseract: Dziękuję takiej informacji szukałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Dostaną wezwanie na szkolenie i co? Mają rzucić pracę w Niemczech czy w UK i wracać do Polski na szkolenie? A jakie są konsekwencje niestawienia się? Ktoś z was wie co mówi prawo na ten temat?

   @AleksanderWielki: Jesli Cie nie ma w kraju to nie moga Ci dostarczyc wezwania i chyba nic Ci nie moga zrobic. Choc nie wiem jak jest w NSR.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Jak się nie wymeldował to normalnie, poszukiwany.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Chyba jest tak, że jeśli się nie wymelduję to zakłada się, że jeśli wezwanie wysłano, to wezwanie dostarczono. Tak jest chyba z pismami sądowymi.

  •  
   b......s

   -36

   pokaż komentarz

   Na służbę w czasie pokoju nie pozwala mi zdrowie. Więc raczej wezwania nie otrzymam.

   @AleksanderWielki: Ale w czasie wojny dostaniesz. Nie umkniesz tchórzu

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Sam bylem swiadkiem jak gosc pryzszedl na WKU i powiedizla ze on ogolnie jest za grancia i przyjechal na tydizen i matka odebrala wezwanie. Gosc z WKU powiedzial to trzeba było nie odbierac to wtedy powoluja kogos innego. Ale mowili zeby zglaszac jak ktos wyjezdza to nie beda zawracac glowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: W sprawach spełniania obowiązku wojskowego przez obywateli polskich przebywających za granicą właściwymi są urzędy konsularne, tak więc jak najbardziej można coś zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @sargento: W pryzadku zagrozenia tak ale obecnie raczej nie ma czegos takeigo jak sciganie uchylajacych sie od obowiazkow wobec armii. Tym bardizej ze od paru lat ciwczenia rezerwy byly zawieszone.

  •  

   pokaż komentarz

   @biczplis: Od kiedy zdrowie świadczy o byciu tchórzem?

  •  
   b......s

   -16

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Dostałeś kat. D czy E?

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Ćwiczenia NSR są formą ochotniczą, jeśli się nie stawisz to rozwiązują kontrakt. Ale ćwiczenia żołnierzy rezerwy niestety są obowiązkowe i niestawienie się niesie konsekwencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @sargento: @szurszur: Wpuszczacie @AleksanderWielki na minę ;) Samo wymeldowanie nie wystarczy:

   Wszystkich żołnierzy rezerwy obejmuje wojskowy obowiązek meldunkowy, w ramach którego powinni oni każdorazowo zgłaszać Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień fakt wyjazdu i pobytu za granicą powyżej 3 miesięcy.
   W przypadku zaś niedopełnienia wskazanego wyżej obowiązku, niestawienie się na ćwiczenia w czasie określonym w wezwaniu traktuje się jako niestawienie się na ćwiczenia wojskowe bez usprawiedliwionej przyczyny i poddaje określonej w ustawie sankcji karnej.

   Ciekaw jestem ilu z emigrantów o tym pamiętało...

  •  

   pokaż komentarz

   @biczplis:

   Dostałeś kat. D czy E?
   Przecież napisałem, że w czasie pokoju.

  •  
   b......s

   -9

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: A ja napisałem "Ale w czasie wojny dostaniesz".

  •  

   pokaż komentarz

   Dalej mnie mogą do służby wysłać

   @AleksanderWielki:

   tak. Powszechny obowiązek obrony RP Polskiej wygasa tylko w 2 przypadkach:
   1. ukończenie 65 (a w czasie wojny chyba nawet 68 roku życia)
   2. śmierć poborowego

   Z tego co wiem, jeżeli jesteś akurat żołnierzem służby czynnej (zawodowym lub poborowym lub kontraktowym) i coś przeskrobiesz i pójdziesz jak to się u nich mówi do ancla np 6 miesięcy, to po wyjściu do normalnego czasu służby doliczą Ci owe 6 miechów. W wojsku 2 lata to 730 (a nie 730- 180) dni i koniec dyskusji bo Ci doliczą drugie 6 za niesubordynację.

   Czyli albo zostawię pracę i rodzinę radośnie wkraczając na poligon, albo powiem, że mnie to Bóg zabrania i wtedy cacy?

   tak. Z tym, że jest takie kółko wzajemnych adoratorów, które pana Boga by w to nie mieszało. Powszechny to powszechny i basta.

   co do reszty jak Cię dorwą to posiedzisz, po labie marsz w kamasze, a jak już będziesz nie potrzebny to do domu pod pierzynę, ma się rozumieć, że jest to odesłanie do "następnego razu" tj gdy znów ktoś zamachnie się na pokój na świecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   x..r via Android

   +85

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: MON-u to nie interesuje, że masz rodzinę, pracę i zobowiązania. Masz przyjechać i tyle. Nie ważne, że komornik zabierze ci mieszkanie, dziecko będzie głodne i stracisz pracę. Ich prawo nie obliguje do czegokolwiek wobec ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: No i w tym tkwi problem techniczny. Masz trójkę dzieci na utrzymaniu i mieszkanie wzięte na kredyt. I co nagle pójdziesz na kilkumiesięczne szkolenie, a rodzina będzie głodować na bruku? Pozostaje jehowość.

  •  
   x..r via Android

   +36

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Wystarczy że mam jedno. Ma trafić do pomocy społecznej a ja stracę pracę i wszystko na co pracowałem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tesseract: dobrze,ze nie jestem zameldowanych w Polsce. Co nie zmienia faktu , ze na wojnę nikt mnie specjalnie namawiać nie musi

  •  
   k....l

   -2

   pokaż komentarz

   @Tesseract: Nie strasz chłopaków bo takie konsekwencje były podczas powołania do odbycia czynnej służby czyli jak wojsko było obowiązkowe, a teraz tylko to się tyczy 18-latków którym muszą jakąś kategorie przydzielić.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Nim wyjedziesz za granicę składasz książeczkę wojskową i wtedy nie będziesz uznawany za dezertera

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: nie jestem pewien ale w czasie takiego szkolenia rezerwy jestes u pracodawcy, przynajmniej w Polsce pod parasolem ochornnym cos na zasadzie urlopu, nie moze cie zwolnic musi cie puścić bo masz obowiazki wobec państwa. Wiem ze tak chyba jest z NSR i wydaje mi sie ze podobnie moze byc z rezerwistami, w momencie mobilizacji idziesz do woja i cześć, i nawet bym sie nie zdziwił jesli mON ma jakis fundusz na pokrycie twoich ubezpieczen i innych opłat u pracodawcy, poza tym dostaniesz w wojsku żołd jesli to nie bedzie typowe wysłanie na front... tak wydaje mi sie jest to urządzone na pewno jakos przewidzieli takie sytuacje ze idziesz do woja i zostawiasz rodzine bez pieniedzy. Poza tym kiedys było tak jak był obowiazkowy pobór ze jak byłes jedynym żywicielelem rodziny to nie szedłes do wojska. Mój wujek miał isc jakies 15 lat temu ale zmarli jego rodzice miał na utrzymaniu 2 siostry niepełnoletnie i nie był w wojsku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Rzecz w tym, że gdy ktoś pracuje za granicą to tego typu rozwiązanie chyba nie działa. A nawet jeśli to utrzymaj rodzinę w takim Hamburgu za polski żołd.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: ja mówiłem o pracy w Polsce jak jestes za granica to nic ci nie zrobia bo co? beda cie w Hamburgu szukać razem z milionem innych Polaków za granicą? jak wrócisz do kraju w trakcie wojny to co innego :)

  •  

   pokaż komentarz

   @iryss: Nie ma już kary śmierci za dezercję ;p

  •  
   l....r

   +2

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: oczywiście weź sobie do serca to że te wszystkie artykuły i inne prawa mają zastosowanie tylko wtedy gdy Polska istnieje, co w konfilikcie z Rosja może się szybko zmienić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: http://www.polishexpress.co.uk/polski-rezerwista-na-emigracji/

   Prawda taka że tyle mln polaków jest poza granicami, że nic Ci nie zrobią.

   Zgodnie z rozporządzeniem, do ćwiczeń wojskowych nie powołuje się żołnierzy rezerwy, którzy:
   1) są tymczasowo aresztowani lub odbywają karę pozbawienia wolności, w tym również zastępcza karę pozbawienia wolności, albo orzeczono wobec nich pozbawienie praw publicznych,
   2) są reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
   3) posiadają przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek zmilitaryzowanych lub zostali przeznaczeni do służby w obronie cywilnej,
   4) pobierają naukę w systemie dziennym w szkole ponadpodstawowej, wyższej zawodowej lub wyższej,
   5) pełnią służbę w charakterze funkcjonariusza lub kandydata na funkcjonariusza w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu, Straży Ochrony Kolei lub Straży Więziennej,
   6) są kobietami będącymi w ciąży lub w okresie 6 miesięcy po porodzie,
   7) są mężczyznami samotnie sprawującymi bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny wspólnie z nimi zamieszkałym, który nie ukończył 16 lat życia lub został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo ukończył 75 lat życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązanego do sprawowania tej opieki,
   8) stale zamieszkują za granicą. Powołani rezerwiści mogą także złożyć wniosek o zwolnienie ich od obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem.

   Zwolnienie może nastąpić z powodu:
   1) uznania rezerwisty ze względu na stan zdrowia: a) za trwale lub czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej, b) za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
   a także w razie:
   1) śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tym przypadku jest niewystarczające lub niecelowe,
   2) zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności. W analizowanym przypadku można spróbować skierować wniosek o zwolnienie od obowiązku ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem ze względu na zaistnienie innych szczególnych okoliczności.

  •  
   r..t

   +34

   pokaż komentarz

   Ciekaw jestem jak wygląda sytuacja rezerwistów, którzy wyemigrowali. Dostaną wezwanie na szkolenie i co? Mają rzucić pracę w Niemczech czy w UK i wracać do Polski na szkolenie? A jakie są konsekwencje niestawienia się? Ktoś z was wie co mówi prawo na ten temat?

   @AleksanderWielki: ja przed wyjazdem wypisałem się z rezerwy w WKU.

   Za jaki czas pan wraca?
   Nigdy...

  •  
   J............t

   +2

   pokaż komentarz

   @smk666: Nie walczysz w ich imię, a w imię Ojczyzny, za którą nasi przodkowie oddawali krew i życie byśmy my mogli w niej żyć swobodnie, bez konieczności uczenia się obcego języka i posługiwania się nim jako pierwszym etc.

   Rządy i opcje się zmieniają, Ojczyzna zostaje.

  •  
   b.......2

   +31

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Czapy już nie ma, najwyżej więzienie.

   @JudaszIsCariot: Za dużo osób w mojej rodzinie zginęło, reszta przeżyła fartem, gdyby nie to że kradli na Syberii jedzenie i węgiel(za co groziła nawet czapa) ruskim nie pisałbym dzisiaj, szanuję ich śmierć, ale właśnie dlatego nie chcę by moje (przyszłe) dzieci przeżywały to co przeżywał mój dziadek, miałem okazję czytać jego pamiętnik i gwarantuję Ci, tych obrazów nie wyrzucisz do końca życia :(

  •  

   pokaż komentarz

   @iryss: Tak, już nie ma kar śmierci. Nawet sądy wojskowe nie mogą karać śmiercią.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet sądy wojskowe nie mogą karać śmiercią.

   @lukaslm: być może, nic mnie już nie zdziwi, defetyzm kwitnie

   ale po prawdzie, to nie ma powodu by sąd wojskowy nie mógł karać śmiercią. to nie jest prawo powszechnie i bezwzględnie obowiązujące, dotyczy jedynie tych, którzy mu podlegają na podst. odrębnych ustaw.

   to co się teraz robi z dezerterami? mianuje się ich ministrami?

  •  

   pokaż komentarz

   @iryss: Do ciupy na kilka lat i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: A wojny wywołują rządy czy ojczyzna?

  •  

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: nie wiem skąd te minusy w Twoją stronę

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: Jeśli zostaniesz powołany spłacanie kredytu zawiesza się(chyba że umowie kredytowej napisane jest inaczej.)

  •  
   d......k

   0

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: w razie wojny to by cię do jakiejś kompanii karnej wcielili i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: ludzi z zagranicy nie maja obowiazku tylko trzeba zgłosic w wku przerobione na wlasnym przykladzie i juz mnie mobilizacja nie obowiazuje

  •  
   w..d

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Tesseract: ja pamietałem ,nawet oferowali mi prace ,ale tylko 2500 zl na reke ,bo nie maja podoficerów a szkoły pozamykali , pwiedzialem im ze jak ta kwota w euro to nie ma problemu ,ale byla w zlotowkach to podziekowałem

  •  

   pokaż komentarz

   @testcba0001: Jak Cie tak PL mierzi to zamiast wykopu przerzuć się na reddit i już nawet przykrych wspomnień o PL nie bedziesz miec

  •  

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Jedź, daj sobie nogi urwać na minie a potem zastanawiaj się czy te 500zł renty to dlatego że cię rząd wy?#?#ał czy ojczyzna. Ty będziesz walczył za ojczyznę a po wojnie oni Ci się zaśmieją w twarz jak się będziesz kulał w wózku inwalidzkim na zloty kombatantów. Przykładów daleko szukać nie musisz, zobacz jak potraktowali rannych z Iraku i Afganistanu.

  •  
   a..n

   +6

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Może i za ojczyznę, ale na wojnie, do której oni doprowadzą. Ja też jestem patriotą, ale nie uśmiecha mi się walczyć w konflikcie, w którym głównymi podżegaczami są przedstawiciele naszego rządu. Putin jest bezwzględny i nie zawaha się również użyć broni atomowej w momencie utraty przewagi na froncie/frontach. Nam jest oczywiście "na rękę", że Ukraina jest taką samą strefą buforową dla nas jak my dla reszty Europy, ale nie mówcie, że zachód nie eskaluje tego konfliktu. Zresztą z dotychczasowych informacji wnioskuję, że to jednak "nasze" zakusy, które mają na celu "odgryzienie" sporej części interesów Putina na Ukrainie doprowadziły do tak stanowczego ruchu Kremla. Nie jest dobrze, ponieważ to jest doskonała sytuacja dla Putina by pokazać Rosjanom i reszcie świata, że Rosja jest potęgą. USA zrobi wszystko by Putina doprowadzić do ostateczności i przyprzeć do muru. W takiej sytuacji może on postawić wszystko na jedną kartę. Nie szeregujcie mnie proszę do żadnego obozu, ponieważ widzę wkład jednych i drugich w eskalację konfliktu. Druga "Zimna Wojna" i kolejne kilkadziesiąt lat życia w strachu przed nuklearną zagładą to najbardziej optymistyczny scenariusz na rozwiązanie sytuacji. Obawiam się tylko, że komuś prędzej czy później puszczą nerwy...

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: dla tego ja uważam, że powinno się zrzec obywatelstwa Polskiego jeżeli ma się taką możliwość.

  •  
   I..e

   0

   pokaż komentarz

   @Nelson2004:

   4) pobierają naukę w systemie dziennym w szkole ponadpodstawowej, wyższej zawodowej lub wyższej,
   Jak chodzę do zaocznego LO, to się nie wliczam?

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: jest jeszcze jedna opcja- zzeknij sie Polskiego obywatelstwa i problen z glowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaslm: co nie oznacza, że nikt nie da cichego przyzwolenia na popełnienie na kimś takim samobójstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Saldi07: trzeba mieć drugie żeby moc się zrzec pierwszego..

  •  

   pokaż komentarz

   Nim wyjedziesz za granicę składasz książeczkę wojskową i wtedy nie będziesz uznawany za dezertera

   @Bartek2016: źródło?

  •  
   J............t

   +1

   pokaż komentarz

   @blablack2: Ja wiem, i absolutnie nie nawołuję do walk "wyjazdowych". Mówię tu tylko w kontekście wewnętrznej obrony Ojczyzny w razie zagrożenia, które jak wiemy z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej realne, tym bardziej, że niedaleko nam do "kotła ukraińskiego".

  •  

   pokaż komentarz

   źródło?
   @Bartek2016:

   ok chyba to "8) stale zamieszkują za granicą. Powołani rezerwiści mogą także złożyć wniosek o zwolnienie ich od obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem. "

   Ale to się raczej tyczy ćwiczeń, a w razie wojny to już chyba nie.

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   Judasz

   @borowa90: Przede wszystkim ludzie. W drugiej kolejności Rządy. Patrz co pisałem blablack2.

  •  

   pokaż komentarz

   @sargento:
   wystarczy, że masz obywatelstwo polskie i jesteś w wieku poborowym, nawet jeśli nie masz zameldowania to i tak Cię znajdą, jak nie w czasie wojny to po jej zakończeniu, jeśli o ile będzie miał kto ścigać

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   Judasz

   @Nie_wazne: Widocznie nie są podobnego zdania. Już dawno nie zwracam na to uwagi. Wiadomo, "Naród piękny, ale ludzie..."

  •  
   J............t

   +1

   pokaż komentarz

   Judasz

   @fen1x: Ludzie kochani, nie wiem czy zatraciliście zdolność logicznego myślenia? Przecież pisałem w nawiązaniu do treści artykułu. A ten mówi jasno i wyraźnie że zagrożenie naszych granic jest realne. Więc skąd tu nagle wnioski o uczestnictwie w konfliktach zgodnie ze zobowiązaniami sojuszniczymi etc. Przeczytajcie komentarze na które odpowiedziałem powyżej i będzie wszystko jasne.

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666:
   A co do obrony kraju mają złodzieje z wiejskiej? Czy przypadkiem nie mylisz pojęć koleś?

  •  

   pokaż komentarz

   @asan: wow, ktos napisal praktycznie to co mysle :) well done

  •  
   J............t

   -1

   pokaż komentarz

   utina by pokazać Rosjanom i reszcie świata, że Rosja jest potęgą. USA

   @asan: Nie masz racji. Proponuję obejrzeć sobie na necie Raport FSB i analityków rosyjskich na rok 2035 z 2007 z wizją Europy wg Federacji Rosyjskiej. Wtedy możemy podjąć dalszą dyskusję nad "zakusami Polski i zachodu". Nie wiem skąd u Ciebie takie wnioski, ale albo używasz mediów stronniczych do przyswajania informacji, albo trzeba więcej poczytać o historii i kształtowaniu się relacji m.narod. po II wojnie światowej.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   J............t

   +2

   pokaż komentarz

   Judasz

   @asan: Ponadto kategorycznie nie zgadzam się na to, by generalizować teoretyzując o odgryzaniu wpływów na Ukrainie. To od 1991 r. jest w świetle prawa międzynarodowego niezależne i suwerenne państwo -> ergo żadne państwo nie może mu dyktować polityki jaką ma prowadzić wobec wschodu, zachodu, północy czy południa. Gdyby nie wydarzenia robotnicze u nas, to też byśmy byli teraz tam, gdzie jest Ukraina. Bo FR tak łatwo nie odpuszcza wpływów.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopowy1:
   ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

   Obywatel polski, który – w celu uchylenia się od obowiązku służby wojskowej lub innej służby przewidzianej w ustawie – w czasie mobilizacji lub wojny przebywając czasowo za granicą nie zgłasza niezwłocznie swego adresu w najbliższym polskim urzędzie konsularnym (przedstawicielstwie dyplomatycznym) lub nie spełnia wyda-nych przez ten urząd (przedstawicielstwo) nakazów dotyczących wykonania obo-wiązku służby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  •  
   0.........d

   -3

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Jak sam napisałeś rząd i czasy się zmieniają więc po co marnować życie i zdrowie obywateli skoro granice Polski i tak zmieniały się wielokrotnie w przeszłości, a nawet znikały z mapy. Polska jak istniała tak istnieć będzie- wiesz czemu? Bo ojczyzna nie jest na mapie tylko w sercu.

  •  

   pokaż komentarz

   @smk666: w 39 tez rządzili imbecyle a jakoś nikt nie traktował służby wojskowej w ten sposób

  •  

   pokaż komentarz

   @mama_stiflera: Idź ich zapytaj jak było. Leżą po różnych lasach w podzięce za udział.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: to największe ścierwo wszechświata ? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  
   a..n

   +2

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Na necie to ja mogę sobie obejrzeć jak Koreańczycy nawalają w Starcraft'a. Biorę oczywiście wzgląd na wszelkie informacje, również te podawane przez media propagandowe co nie oznacza, że im zawierzam i będę je powielał. Sporo czytałem o historii. Takie twory jak UE to bezpośrednie zagrożenie dla Rosji. Jeszcze w pakcie z potęgą zza "wielkiej kałuży" jak to Putin ładnie ujął to ogromne zagrożenie. Staram się przyglądać sprawie jak najbardziej obiektywnie i dużo o sprawie Ukrainy się dowiedziałem już około 2004 roku kiedy to Brzeziński wspominał o destabilizacji tego regionu, blokadzie Rosji na Krymie i wywołaniu wojny domowej w Syrii tylko po to by dobrać się do Iranu. Iran to strategiczny sojusznik Rosji. Jeśli zabraknie Rosyjskiej przeciwwagi dla amerykańskiego imperium militarnego to nie będzie to zdrowa sytuacja dla całego świata. Zobacz rozmieszczenie sił na mapach i pomyśl jeszcze raz kto kogo tu "ciśnie". Ameryka w ostatnich latach pozbyła się ważnych figur na arenie międzynarodowej. Wznieciła dziki szał zabijania w krajach gdzie 90% procent ludzi popierało swoich przywódców. Dzisiaj panoszy się ISIS i inne podobne twory, stabilne kraje pochłonął chaos. Nie masz pojęcia do czego są zdolni ludzie kiedy dostrzegą perspektywę czerpania wieloletnich korzyści z danego terytorium. Operacje "false flag" są bardzo popularne i skuteczne, ponieważ pozbawiono ludzi dostępu do niezależnych mediów. Potrzebna była atmosfera przerażenia i terroru aby ludzie oddali swoje prawa w zamian za pozorne bezpieczeństwo. Ludziom się zdaje, że jeśli pod ich oknami stoi "Rambo" z policji to są bezpieczni. Brakuje zdrowego rozsądku, który by podpowiadał, że skoro tu musi stać "Rambo" to jednak nie do końca mogę czuć się bezpieczny. Tak przy okazji tych wydarzeń chciałem zwrócić również uwagę na sprawę Eboli w Gwinei i okolicach. Nowy szczep, którym można się zarazić bez bezpośredniego kontaktu z zarażonym. Przenosi się drogą powietrzną. Poczytajcie o wystąpieniu pana, który się nazywa dr Pianka. W 2006 r. dał ciekawy wykład na temat anihilacji 90% populacji za pomocą tegoż właśnie wirusa. Nic nie jest przypadkiem. Gdybym miał tyle pieniędzy co rodzina Rotschildów i nie miał skrupułów i sumienia tak jak oni to postępowałbym dokładnie tak jak oni. My jesteśmy zamknięci w swoich małych światach rodzin, zakładów pracy, uczelni, pogoni za pieniędzmi i realizacją marzeń (tak w skrócie). Oni mają pieniądze (praktycznie niewyczerpane zapasy), dostęp do najnowszych technologii, wyników badań naukowych i wykorzystują takich zwykłych ludzi jak ja czy Ty o swoich celów nadając im znaczenia ideologiczne. Poczytaj o takiej historii, której nie uczą w szkołach zaczynając od Henryka VI, jego koneksjach i czym są banki centralne a dowiesz się czemu wybuchła Wojna Secesyjna i wszystkie większe konflikty dzisiejszych czasów. Jak zgłębisz temat to znajdziesz inne powody niż "oficjalne" zamordowania Husajna i Kadafiego. Tak na prawdę Rosja tylko reaguje na wydarzenia na świecie. Kto inny te wydarzenia prowokuje...

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki:
   Jak masz "niezdolny do służby w czasie pokoju", czyli nie odbyłeś służby zasadniczej - to nie ma sensu Cię brać do wojska. Potrzebowałbyś minimum rocznego przeszkolenia, żeby być przydatny dla armii. No półrocznego nawet. To jest koszt. W takie koszty armia będzie wchodzić dopiero w razie ostateczności. Dlatego myślę, że możemy spać spokojnie póki co. Są rezerwiści, mało tego, tacy których już parę razy brali na doszkolenie.

   W razie autentycznej wojny to już się formalnościami czy prawem nie ma co martwić, jesteś poza Polską - masz większe szanse przeżycia. Rodzinę ściągnij do siebie. Jak trzeba, to uciekaj dalej.

   W razie wojny nic się już nie będzie liczyć poza przeżyciem. W kraju będzie jeden wielki bajzel. Ta cała biurokracja nie działa nawet w czasie pokoju a co dopiero w czasie wojny.

   A co do kwestii etycznych - to nie te czasy, kiedy można było mniejszymi siłami wygrać. Z resztą, nawet w czasie II WŚ nie mieliśmy szans, tak samo jak większość państw regionu. Ci co się poddali nie mieli takiej nędzy jak my i nie wymordowano im takiej ilości ludzi jak nam. Owszem, powiedzą niektórzy, że NATO... Jak NATO się włączy, to będzie wojna światowa. Czyli coś, co zostawia bardzo minimalne szanse na przeżycie. Im dalej człowiek od gorącej strefy - tym lepiej. Nie mówiąc, że gdyby się zaczęło - będzie bardzo trudno wyjechać z Polski.

  •  
   a..n

   -1

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Jakiekolwiek "niepodległe" państwo to czysta teoria. Jak widzisz wszyscy są zależni od wszystkich i niektórych te teorie nie obowiązują. Ty mówisz, że nie można a Putin i Obama Ci pokażą, że można...

  •  
   a..n

   0

   pokaż komentarz

   @omx: Ile ludzi tyle wersji. Tylko otwartość umysłu pozwala dostrzec dwóm osobom to samo. Kiedy człowiek przestanie myśleć tylko o sobie dopiero zaczyna dostrzegać jak jest skonstruowany świat i systemy nim rządzące. Jest bardzo wiele kwestii, które są prawdziwe a sięgają poza nasze możliwości rozumienia a nawet wyobraźni. Staram się żyć nie wykluczając żadnych ewentualności i nie zakładając jedynego scenariusza na wszystko. Nikt, kto posuwa się do zabijania ludzi (nawet jednostek) nigdy nie zdobędzie mojej aprobaty i nie uznam go za autorytet. Ludzkie życie nie może być środkiem, który można uświęcić (poświęcić) w imię założonego celu. Wkruwia mnie jak ktoś przytacza ten idiotyczny cytat: "jak chcesz pokoju to szykuj się do wojny". To przecież brzmi jak: "jak chcesz żyć to idź się powieś". Te wszystkie bzdurne, zacietrzewione slogany są niemałym problemem w postrzeganiu rzeczywistości. Propagandziści doskonale o tym wiedzą...

  •  

   pokaż komentarz

   @AleksanderWielki: ja miałem sie stawić jak każdy jak miałem 18 lat i sie do tej pory nie wstawilem a minęło kilka lat, przez pierwsze 2 lata pisali listy do dziadka gdzie miałem meldunek a pózniej jakos ucichlo i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikro222: masz możliwość, ale decyzję podejmuje prezydent RP i nie ma od niej odwołania, także jak "specjalista od leczenia lewatywą" uzna że koniecznie musisz mieć polskie obywatelstwo to nawet jak dostaniesz obywatelstwo z innego kraju to polskie nadal będzie Cię obowiązywało.

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   @asan: Ok, rozumiem co masz na myśli, ale teraz głęboko teoretyzujemy. Chodzi o to, że siły nacisku to jedno, ale decyzje władz niepodległego państwa to drugie. Ty mówisz przekonywaniu do pewnych działań przy pomocy kija i marchewki (od my wam damy milijony ełro albo z 2 storny jak tego nie zrobicie to wam gaz odetniemy) . Ja mówię o łomie wymierzonym w jedynki niepodległego państwa albo spluwie przystawionej w potylicę przez FR. Ot, cała różnica.

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   @0verpress3d: Jasne, że tak. Ale zobacz jak łatwo zniszczyć narody, które nie mają swojego miejsca na mapie. Popatrz na próby rusyfikacji czy kulturkampf. Co zaś do naszych granic - one zmieniały się z powodów samego charakteru RP. Popatrz na Rzeczpospolitą Obojga (Trojga a de facto czworga) Narodów. Potem chęć oddzielenia się Ukraińców, w mniejszym stopniu Białorusinów - ale jednak. Dodaj do tego politykę Rosji Radzieckiej i masz już odpowiedź dlaczego się zmieniały. Zauważ także, że trzon ziem zawsze zostawał w RP.

  •  
   a..n

   0

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Czytałeś kiedyś Sun Tzu "Sztuka Wojny"? Władze "zachodu" doskonale znają się na rzeczy w tym temacie. Wygrywają "wojnę" na rynkach handlowych i tym kuszą Ukraińców do zachodu. Putin tutaj nie ma zbytnio pola do popisu, ponieważ ich produkty nie są tak dobrej jakości i nie mają tak dużej użyteczności jak np. z UE. Zachód podbija serca, Putin studzi głowy. Zasłania się przy tym demoralizacją zachodu, co jest bardzo śmieszne w zestawieniu z brutalnością jaką cechuje jego naród. Oni uważają to za siłę. Nie jestem ani pro, ani anty-rosyjski. Spójrz tylko jak Obama wprowadza "demokrację" na świecie. To, że kogoś "malują" na bardziej cywilizowanego nie znaczy, że taki jest. Pod względem przystawiania spluwy do potylicy nie różnią się niczym a takie dotowanie uczestników rewolucji (nazwijmy Majdan po imieniu) to nic innego jak namowa do wyciągnięcia z kabury tej właśnie spluwy i mierzeniu z niej do umownego "wroga". Nie musisz sam strzelać. Możesz komuś za to zapłacić...

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   @asan: Oczywiście, że czytałem. Co do reszty - mamy po prostu różne zdania na ten temat i niech tak pozostanie :) pozdrawiam!

  •  
   a..n

   0

   pokaż komentarz

   @JudaszIsCariot: Bardzo się cieszę, że masz swoje zdanie i niech tak pozostanie. Wiedz, że na pewno się zgadzamy co do bieżących kwestii. Nigdy nie byłem i nie będę zwolennikiem siłowych rozwiązań. Kwestia jest taka, że istnieją inne metody przejęcia władzy w państwie niż zbrojna rewolucja i uważam je za równie niebezpieczne.

  •  
   E.........e

   0

   pokaż komentarz

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: tak, szeregowcowi płacą 2100 złoty, jeśli zarabia więcej, to pokrywają różnice, szkolenie dla rezerwy trwa od 1 do 30 dni, w planach jest możliwość przedłużenia okresu szkoleń do 3 miesięcy. Tragedii nie ma.

  •  
   J............t

   0

   pokaż komentarz

   owy szczep, którym można się zarazić bez bezpośredniego kontaktu z zarażonym. Przenosi się drogą powietrzną. Poczytajcie o wystąpieniu pana, który się nazywa dr Pia

   @asan: Do wszystkiego co powiedziałeś, można nawiązać także w przypadku RF. Od false colors w wykonaniu majdanowym, po działania na rzecz zwalczania ruchów niepodległościowych w czasie tzw. XIX w. Wielkiej anarchii na jej terenach. To, że Majdanowcy dostali kasę i pomoc nic nie znaczy. Gdybyśmy w ten sposób rozpatrywali to co piszesz, to trzeba by też posądzić Francję o to, że w 88/89 przysyłała nam takie samo wsparcie - od medycznego po finansowe. Co do reszty - no po prostu nie chce mi się już pisać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przy najbliższym wykop party pogadamy o tym przy piwie.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystkich żołnierzy rezerwy obejmuje wojskowy obowiązek meldunkowy, w ramach którego powinni oni każdorazowo zgłaszać Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień fakt wyjazdu i pobytu za granicą powyżej 3 miesięcy.
   W przypadku zaś niedopełnienia wskazanego wyżej obowiązku, niestawienie się na ćwiczenia w czasie określonym w wezwaniu traktuje się jako niestawienie się na ćwiczenia wojskowe bez usprawiedliwionej przyczyny i poddaje określonej w ustawie sankcji karnej.
   Ciekaw jestem ilu z emigrantów o tym pamiętało...


   @Tesseract: Wszystko spoko.Ja jestem tez rezerwista, ktory przebywa za granica a w Polsce od roku 1995 mam status bezdomnego.Masz na to tez jakas definicje?

  •  
   K.......k

   -1

   pokaż komentarz

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: podziwian Twoją wiarę w to że ktoś kogo zupełnie nie interesujesz i jesteś dla niego co najwyżej jednym z milionów numerów, wszystko przewidział i zadbał o Ciebie lepiej niż matka. Mi się jednak wydaje że podczas wojny potracimy majatki, oszczędności i rodziny. W zamian za trud skonczymy jak weterani poprzednich wojen - w nedzy i zapomnieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saldi07: to juz chyba łatwiej zostać Jehowym

 •  
  x..r via Android

  +82

  pokaż komentarz

  A ja mam pytanie? Kto w tym czasie opłaci mój kredyt na mieszkanie, pożyczki i rachunki? Kto też wyżywi moją żonę i dzieci? Kogoś chyba ostro pogrzało, że pozwolę zrujnować życie swoje i swoich bliskich w imię interesów paru generałów i oszustów z PO.

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: Żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do dwudziestu czterech godzin odbywanych w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.
   Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

  •  
   x..r

   -30

   pokaż komentarz

   @Tesseract: aaach, to wspaniale. W zamian za swoje regularne wynagrodzenie przez pół roku będę dostawał jałmużnę niewiele odbiegającą od płacy minimalnej, która nie starczy nawet na kredyt. Pracę rozumiem po powrocie z tych ćwiczeń też zapewniają z takim samym jak przed nimi wynagrodzeniem ?

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: Jakie pół roku, jakiej minimalnej ? Ćwiczenia trwaja 10 dni, a limit to 2,5 sredniej krakowej, a nie minimalnej

  •  
   x..r

   -25

   pokaż komentarz

   @xSQr: Jakie pół roku, jakiej minimalnej ? Ćwiczenia trwaja 10 dni, a limit to 2,5 sredniej krakowej, a nie minimalnej

   @Tesseract: W moim przypadku wystarczy 10 dni żeby stracić pracę. Niestety.
   Patrz, byłbym zapomniał - ciekawe co zrobię na ten czas z córką i żoną....

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: Pewnie masz kategorię ,, Niepełnosprawny umysłowo", więc nie masz się czym martwić.

  •  
   x..r

   -18

   pokaż komentarz

   @ZajebbcieTrudnyNick: Raczej jestem dorosłym człowiekiem z ustabilizowanym życiem rodzinnym i materialnym.

  •  
   S........a

   +62

   pokaż komentarz

   @xSQr: Szkolenie trwa maks 3 miesiące, a zazwyczaj ogranicza się do 2 tyg. Zwolnienie kogokolwiek zatrudnionego na umowę o pracę z powodu uczestnictwa w ćwiczeniach wojskowych równa się automatycznej wygranej w sądzie pracy. Jedyne co Ci grozi to tylko lub aż zły humor szefa. Legalnie nie mogą Ci absolutnie nic zrobić

   >pozwolę zrujnować życie swoje i swoich bliskich w imię interesów paru generałów i oszustów z PO

   Jak Ci nie odpowiada służba wojskowa w WP to zawsze możesz popracować za darmo dla interesu paru generałów i oszustów z "Jednej Rosji". O żonę i córkę się nie martw - Ruscy się nimi zajmą.

  •  
   x..r via Android

   -20

   pokaż komentarz

   @SzaraTecza: Widzisz, w moim wypadku taka wyrwa w życiorysie to praktycznie koniec obecnej pracy, bo.skoro legalnie nie mogą mnie zwolnić to wyleją mnie nieco później. Mam też córkę która wymaga terapii i regularnych kontroli. Masz rację - służba w WP zdecydowanie mi nie odpowiada i nie mam za miaru mieć nic wspólnego z tą organizacją. Rozumiem również, że jeśli MON uzna moją sytuację materialną za zbyt dobrą aby wypłacić mi wynagrodzenie to kto opłaci za mnie zobowiązania?

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: Jest coś takiego jak ZRZECZENIE SIĘ OBYWATELSTWA POLSKIEGO Skoro ty nie chcesz wywiązywać się ze swoich obowiązków to nie powinieneś mieć też żadnych praw jako polski obywatel.

  •  
   x..r via Android

   +19

   pokaż komentarz

   @ZajebbcieTrudnyNick: uważam, że wywiązuję się z nich dostatecznie, a służenie za "mięso armatnie" w konflikcie w który nie powinniśmy się mieszać nie jest moim obowiązkiem. Jeśli dla ciebie bycie trupem i porzucenie rodziny jest patriotyzmem to coś z tobą nie tak jest....

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: W imię "interesu paru generałów", niezłe.......

  •  
   x..r

   -4

   pokaż komentarz

   @ish_waw: a wyjaśnisz mi logicznie po co się w to mieszamy? Trochę akurat o wojskowości wiem, bo mam w rodzinie paru oficerów i temat nie jest mi obcy - i przez to tym bardziej jestem temu wszystkiemu przeciwny.

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: w nic sie nie mieszamy, uznajemy za bardziej prawdopodobne ryzyko ataku wroga na nasz kraj i delikatnie bez większych emocji sie do takiego scenariusza przygotowujemy przez niewielki wzrost nakładów na siły zbrojne, rewizje planów strategicznych i dodatkowe szkolenia.

  •  
   x..r

   +2

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Hmmm, uważasz że ekonomiczne i polityczne ataki na Rosję to nie jest przesadne mieszanie się, bo ja uważam że to niepotrzebne ruchy narażające nas na agresję Putina - i wtedy za nasze problemy poniesie odpowiedzialność aktualny rząd. Czy twoim zdaniem - w sytuacji kiedy kraje "przerzucają się" embargami i blokadami ekonomicznymi zagrażającymi gospodarce - wzywanie do koszar wielu pracujących młodych ludzi i destabilizowanie działalności wielu przedsiębiorstw jest właściwym posunięciem? W swoim otoczeniu jestem w stanie wskazać wiele osób których powołanie na 3 miesięczne ćwiczenia w rezerwie miałoby poważny wpływa na działanie firmy i jej relacje z klientami. Bez obrazy, ale dla mnie patriotyzmem jest płacenie podatków, wychowywanie córki na uczciwego i pracowitego człowieka, dbanie o swoje otoczenie i innych ludzi a nie jest nim "manifestowanie" zdolności bojowych, które mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
   Weź proszę pod uwagę też to, że Ukraina do NATO nie nalezy, Polska już zaś tak, co nie czyni nas wcale takim łatwym łupem.

   Mam ci też powiedzieć ile są warci rezerwiści po 3 miesięcznym "przeszkoleniu" - mający trudność z rozłożeniem i złożeniem broni i oddaniem celnego strzału?

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej jestem dorosłym człowiekiem z ustabilizowanym życiem rodzinnym i materialnym.

   @xSQr: No z tą stabilizacją to chyba kiepsko skoro 10 dniowa niedyspozycja wywołana przeziębieniem czy sraczką ma u ciebie oznaczać zwolnienie z pracy, niespłacenie kredytów,licytacje mieszkania, zabór mienia i rozpad rodziny...
   Kiedyś służba wynosiła 1-2 lata i ludzie jakoś dawali sobie radę, a teraz widzę, że dla większości 10 dniowe szkolenie oznacza życiową apokalipsę.

  •  
   l....r

   +9

   pokaż komentarz

   Jest coś takiego jak ZRZECZENIE SIĘ OBYWATELSTWA POLSKIEGO

   @ZajebbcieTrudnyNick: nie, nie możesz się zrzec, musisz być obywatelem innego kraju żeby w ogóle taki wniosek przeczytała sekretarka, a i tak masz może 5% szans że prezydent go przyjmie.

   chodzi o to aby ograniczać liczbę apartydów(osób bez żadnego obywatelstwa).

  •  
   r..t

   +7

   pokaż komentarz

   Weź proszę pod uwagę też to, że Ukraina do NATO nie nalezy, Polska już zaś tak, co nie czyni nas wcale takim łatwym łupem.

   @xSQr: ogólnie się z tobą zgadzam, ale jak powtórzę wielokrotnie ostatnio padające zdanie:

   nikt za Europę B umierać nie będzie

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: NATO? To o którym Sikorski mówił że jest nic nie wartym sojuszem?

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: Ktoś już wcześniej napisał, że można wnioskować o niepowoływanie na ćwiczenia. Jeżeli, jak piszesz - Twoja córka wymaga odpowiedniej opieki, to nie powinno być problemu ze zwolnieniem.

   Poza tym, jeśli nigdy nie byłeś w wojsku, to prawdopodobieństwo, że akurat teraz wezmą Cię na przeszkolenie jest bliskie 0.

  •  
   x..r

   -3

   pokaż komentarz

   Poza tym, jeśli nigdy nie byłeś w wojsku, to prawdopodobieństwo, że akurat teraz wezmą Cię na przeszkolenie jest bliskie 0.

   @Domowik: Zgadza się, nie byłem w wojsku.

  •  

   pokaż komentarz

   @xSQr: No to nie masz się czego bać. W pierwszym rzędzie na obowiązkowe ćwiczenia idą ci, którzy byli już kiedyś w wojsku, mają przydziały mobilizacyjne, etc. Osoby, których styczność z armią polegała tylko na stawieniu się przed komisją wojskową są określani jako tzw. "rezerwa nieefektywna" (nawet jeśli dostali kat. "A") i bez przeszkolenia wstępnego są w sensie militarnym bezużyteczni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Domowik: A personel medyczny który nigdy nie był w wojsku?
   Inb4 różowy pasek - jestem facetem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ItTookTheNightToBelieve: Personel medyczny teoretycznie wymaga krótszego przeszkolenia, tym bardziej, że większość i tak nie jest na 1 linii, ale na zapleczu, tam gdzie infrastruktura medyczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tesseract:

   No z tą stabilizacją to chyba kiepsko skoro 10 dniowa niedyspozycja wywołana przeziębieniem czy sraczką ma u ciebie oznaczać zwolnienie z pracy, niespłacenie kredytów,licytacje mieszkania, zabór mienia i rozpad rodziny... Kiedyś służba wynosiła 1-2 lata i ludzie jakoś dawali sobie radę, a teraz widzę, że dla większości 10 dniowe szkolenie oznacza życiową apokalipsę.

   10 dni bez fejsbuczka? Jak to... ;(

  •  
   r.....p

   0

   pokaż komentarz

   @Domowik: a co z osobami, które dostały kategorię "A", np. przydział do żandarmerii, po studiach zgłosiły się do WKU i dostały wpis do książeczki o przeniesieniu do rezerwy ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ramzixp: Jeśli taka osoba nie była w wojsku na żadnym przeszkoleniu, to jej sytuacja jest podobna do tych opisanych wyżej - bez min. kilkutygodniowego szkolenia (zakładając wojnę) i przysięgi nie jest się żołnierzem.

  •  

   pokaż komentarz

   O żonę i córkę się nie martw - Ruscy się nimi zajmą.

   @SzaraTecza: Na poziomie. Nie ma co.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Od walki powinno być wojsko, które bierze za to pieniądze i ma przywileje. A nie ludzie, którzy nawet wiatrówki w rękach nie mieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Myszkowski: Czyli proponujesz podwyżke podatków z przeznaczeniem na wzmocnienie armii? Popieram.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Może być. Przy jednoczesnym obniżeniu ich poprzez oszczędności w armii biurokratów na państwowym garnuszku.

   Zwolnić pół miliona wszelkiej maści biurew, zaoszczędzić 20 mld złotych, czyli prawie podwoić wydatki na wojsko z jednoczesnym dokładnym sprawdzaniem tego na co te pieniądze są wydawane.

 •  

  pokaż komentarz

  Załóżmy, że sytuacja się zaostrzy. Co zrobią z ludźmi z kategorią A, którzy nie mieli jakiegokolwiek przeszkolenia? Ja nie wiem jaki miałaby mieć armia ze mnie pożytek, kiedy nie trzymałem nigdy pistoletu w ręce.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja rozumie, że np. syn Tuska też dostanie powołanie na wypadek W? Czy może to tak nie działa?

 •  

  pokaż komentarz

  czyli jedyna opcja to wymeldować się?
  mam kategorie D , chyba wezmą mnie jako tarczę?

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna