Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.

"Cenzura" na wykopie - dlaczego warto ją popierać

Krótka relacja administratora ktory od zera budował pewien portal i o problemie jaki napotkał. Jak zupełnie niesprawiedliwie stał się sługusem polityków, układu, kościoła i paru innych instytucji. Warto zastanowić się czy napewno chcemy takich "wolnych mediów" jakie serwuje nam choćby Waldek. Czy "wolność" mediów nie mylimy a anarchią

 •  

  pokaż komentarz

  Wolność moim zdaniem polega łaśnie na tym że tworzę portal/stronę i na niej piszę to czego chcę (pod warunkiem nie łamania prawa oczywście).
  Wolnością nie jest dla mnie prawo do rzucania się na każdy portal który zdobywa popuralność i wciskania wszystkim użytkownikom swoich treści.

  Waldek: chcesz skorzystać z wolości? załóż własną stronę o spiskach czy o czym tam chcesz i tam umieszczaj swoje poglądy.... Ojej, przeciez Ty maż już swoje strony. Od roku nas nimi spamujesz... hmmm według Ciebie to że nie zdeklasowały wykopu to kwestia tylko i wyłącznie cenzury i dalej musisz spamować ze swoją grupą linkami? Kiedy zrozumiesz że Ci tórzy Ci wierza wchodza na Twoje strony, a Ci którzy nie wchodza mają Cię za oszołoma i każdy kolejny filmik i news o cenzurze tylko utwierdza ich w tym przekonaniu...

  •  

   pokaż komentarz

   "To jest strona która ma pokazywać ciekawe informacje, interesujące, zabawne, ważne, ale zawsze ciekawe."

   Czy TY bądź ktokolwiek inny jest autorytetem w tej kwestii? by to osądzać?
   która informacja jest dla MNIE interesująca, zabawna czy ważna..
   może informacje dotyczące szczepień są takie dla mnie a może nie, ale to chyba mój wybór
   Dla pana Panie Vader ;] może to być orgazm żółwia.. czy mam prawo za to Pana osądzać?
   albo pisać do Adminów że jakiś gang zoofili panuje na wykopie...
   CHLOPAKI OGARNIJCIE SIE
   sami stwarzacie sobie problemy. żyjcie i dajcie żyć innym.. zgaście pochodnie i schowajcie widły..

  •  

   pokaż komentarz

   Ok, może być dla Ciebie interesująca, możesz ją wrzucić, ale mi chodziło o to że jeżeli administrator/właściciel strony uzna że nie chce mieć na swojej stronie orgazmów zwierząt, to ma prawo to usunąć i idiotyzmem jest wszczynanie awantury o to że jest z układu morderców żółwi i że układ ma władzę nad światem i jego zachowanie jest nieetyczne. O tym był cały post. Waldek zaczął spamować dawno temu. Usuneli go to nagle podniosła się wrzawa i krzyk jak tak można, to ograniczanie wolności wypowiedzi itp. Admini się wystrszyli, i przez długi czas sobie spamował rozkręcając swoją grupę coraz bardziej.

   Chodziło mi o to że wolność wypowiedzi nie polega na tym że możesz iść na czyjeś forum i pisać o czym tylko chcesz, tak samo jak nie możesz iść do czyjegoś domu i w ogródku postawić mu transparentu, a sprayem wymalować hasła na płotach. Bo tak jest rozumiana wolność przez wielu ludzi, na wykopalisko cały czas trafiają tematy "Wykopowa cenzura $#$%$#%#$%#, bo usunęli mi posta" z opisami jak to się zabrania im wypowiadać.

   Chodziło mi też o to że administrator banując i kasując takie grupy nie walczy przeciw ideologii, a o poziom i urzymanie idei swojej strony, którą mała grupa ludzi może zniszczyć. Sam przez to przechodziłem, sam dostawałem takie teksty o układch i cenzurze, sam byłem przez to obrażany i wiem jak cholernie truno jest walczyć z tym i nie być traktowanym jako jakiś sprzedajny admin na usługach układów.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak tylko, cenzura adminów wykopu jest bardzo wybiórcza.

   Przykład:
   http://www.wykop.pl/link/207284/wykop-usunal-znalezisko-o-firmie-kradnacej-projekty-z-jakiej-racji
   We specjalnie dodanej ramce czytamy:
   "Znalezisko zostało usunięte, bo 1. nie będziemy tolerować nazywania kogokolwiek złodziejem bez skazania danej osoby prawomocnym wyrokiem sądu, 2. istnieje ustawa o ochronie danych osobowych, którą niniejsze znalezisko złamało"

   Kiedy przeczytałem to, to pomyślałem:
   "Super, w końcu administracja zajęła stanowisko i może nie będzie takiego śmietnika"

   Minęło trochę czasu i pojawia się wykop:
   http://www.wykop.pl/link/214000/rydzyk-ukradl-4-3-miliony-zlotych-przy-pomocy-oszustw-podatkowych

   I co? I cisza! Wysłałem maila (chyba nie tylko ja), napisałem komentarz. Jakiś odzew? Tak. Minusy.

  •  

   pokaż komentarz

   wiesz, wykopow jest mnostwo, wydaje mi sie, ze bardzo trudno jest moderowac 24h/dobe. Mozliwe, ze niektore wykopy przejda, choc nie powinny.

   Zastanawiam sie czy nie byloby dobrym pomyslem wprowadzic roli wolontariuszy-moderatorow zlozonych z najaktywniejszych uczestnikow o najdluzszym stazu, aby pomagali moderatorom zwyklym.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest świetny pomysł z tymi moderatorami. Ale domniemam, że po prostu wykop nie ma odpowiedniego zaplecza programistycznego, aby wprowadzić coś takiego.

   Spójrzmy na fakty:
   Od początku system wykopu usuwa z odnośników dwukropki.
   Mój wykop, długo zapowiadana rewelacja, po prostu nie działa :/
   Komentarze są "zjadane" przez system. Wysyłasz komentarz a on się nie pojawia.
   I jakoś nikt tego nie naprawia. Dlaczego?

   A co do tego, że raz na jakiś czas wyjdzie coś co nie powinno, to sorki, ale jak na razie zdarzyło mi się tylko dwa razy, że administracja nic nie zrobiła i nawet nie odpisała na maile.

   1. W komentarzach ktoś był wyzywany od złodziei i prosiłem o interwencję.
   2. W opisie było, że Rydzyk ukradł i prosiłem o usunięcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hofi Wyobraź sobie, że prowadzisz stronę internetową z możliwością dodawania linków, komentarzy itp. Masz teraz osobę, która dodaje link do jakiejś (możliwe że nieprawdziwej) informacji na innej stronie. Pytanie - co wtedy? Ta osoba przytacza jedynie to, co napisał ktoś inny, a w tym przypadku jeden z największych, o ile nie największy portal w Polsce. A z drugiej strony masz osobę, która sama z siebie pisze, że taki to a taki to złodziej, pedofil i cholera wie co jeszcze. Wtedy - moim zdaniem - masz prawo poprosić takiego delikwenta o dowód na prawdziwość takich stwierdzeń. Nie ma? To won z takim komentarzem. A moderatorami na wykopie są po prostu użytkownicy. Wydaje mi się, że w 99 procentach przypadków się to sprawdza.

  •  

   pokaż komentarz

   Moim zdaniem zasada jest prosta, tak jak prosta jest demokracja - wygrywa większość. Nie ma co się dziwić, że w związku z tym spada poziom. Kiedy wykop był jeszcze młody gościli tu pasjonaci i entuzjaści tego typu serwisów. Większość z nich można zaliczyć do grona wykopowiczów alfa, wysoki poziom wypowiedzi i zamieszczanych materiałów.

   Z czasem wykop zyskał na popularności i można powiedzieć stał się modny, zaczęły, wtedy tutaj przybywać rzesze "turystów" i osób na poziomie naszej-klasy, nazwijmy ich grupą epsilon. Oczywiście wciąż pojawiały się osoby z tzw. grupy alfa.

   W efekcie powstała grupa ze znaczną przewagą epsilonów nad alfami. Epsilon nie wysila się na długi komentarz, pisze bzdurne wypowiedzi, nafaszerowane hormonami i wciela się w rolę pana i władcy minusując odpowiedzi, które nie są zgodne z jego poglądami i plusujące, te które są (dla przypomnienia nie było to zamierzeniem wprowadzania systemu oceniania komentarzy). Taki epsilon wykopie także to co by wykopał pierwszy człowiek z ulicy. "Orgazm żółwia", "Leczący owal faktu", "ZUS kradnie", "Seszyn sepleni". Tanią sensacje, to co wpływa na każdego, sensacja, seks, humor, zagrożenie (negatywne emocje).

   Nastąpiło też łączenie się w grupy, także tylko tymczasowe, jak np. wesprzyjmy jakiegoś literata, niech Mazury będą najpiękniejsze na świecie. Co z tego, że jego praca może nic nie być warta, a za naszym przyzwoleniem Mazury zalewają ścieki z fabryk. Najważniejszy jest element socjalizacji.

   Natomiast co takie alfy mają zrobić, kiedy nie mają szans na przebicie się przez tłum epsilonów? Bić głową w mur? Protestować? Cenzurowanie nie pomoże, bo wciąż będą wykopywać Ci sami ludzie. Jak nie NWO to Rydzyk czy Kaczyński. Jak nie PO to pielęgniarki. Jak nie cycki do długie nogi i obcisłe spódniczki.

   Cenzura nic nie pomoże. Albo wykop stanie się nagle elitarny i zacznie blokować ludzi o żenującym poziomie wypowiedzi i wykopującym wszystkie "emocjonujące" bzdury tego świata, jednak w tym celu musiałby kompletnie zmienić swoje założenia.

   Albo pozostanie demokratyczny i otwarty jaki jest teraz i podzieli los naszej-klasy, onetu i 4chana. Pogrąży się w ciemności i nastąpi kres jego złotego wieku.

   Może rozwiązanie mogłoby być ciche porozumienie użytkowników wykopu - taka wykop etyka, czego nie wypada zamieszczać i jak należy postępować (np. nie tolerowanie wypowiedzi obraźliwych nawet jeśli zdaje się, że ktoś może mieć racje).

   Demokracja zniszczyła starożytną Grecję, doprowadziła do upadku Rzymu, prowadzi Stany do upadku i wykop nie ostanie - dużego wyboru nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie w tym rzecz. W Polsce obowiązuje prawo. Prawo które mówi, że nie można kogoś nazywać, złodziejem, mordercą etc. do póki nie zostanie skazany prawomocnym wyrokiem. Administracja, nie ma obowiązku prowadzić śledztw i wydawać wyroków na podstawie których decyduje, czy coś powinno zostać usunięte, czy nie.

   Administracja ma obowiązek usuwać treści, które łamią to prawo:

   „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”

   O czym doskonale wie i co robi,

   (http://www.wykop.pl/link/207284/wykop-usunal-znalezisko-o-firmie-kradnacej-projekty-z-jakiej-racji )

   ale jakoś nie zawsze,

   (http://www.wykop.pl/link/214000/rydzyk-ukradl-4-3-miliony-zlotych-przy-pomocy-oszustw-podatkowych )

   Ja rozumiem, wykopów jest dużo, można przeoczyć itd. Ale pisałem w komentarzu, pisałem maile (I nie tylko ja). Sorki nie wieżę w takie przypadki.

   Chociaż główna wykopu powinna być sprawdzana, to jest tylko jakieś 20-30 wykopów dziennie i ja myślę że jest, sprawdzana.

  •  

   pokaż komentarz

   gdy widzę poziom komentarzy na WP czy Onecie, to jestem dozgonnie wdzięczny za wprowadzenie logowania i 'cenzurę' - tam komentarze to jedno wielkie zbiorowisko narzekań, przekleństw i wyzwisk... i do tego najczęściej nie na temat

  •  

   pokaż komentarz

   @hofi - chodzi mi o to, że w przypadku Rydzyka był to link do innego źródła (pytanie, czy wykop ma sprawdzać każdą wiadomość jaka jest tu cytowana, podkreślam - cytowana). W przypadku wykopu Silencera (o ile się nie mylę to był jego wykop), mimo że według mnie on ma rację, co zresztą udowodnił (również według mnie), to przed sądem nie przekonał i nie udowodnił kradzieży nikomu - w związku z czym nie może go nazywać złodziejem.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczku

   W takim razie jesteś w błędzie. Bo w znalezisku o rydzyku nie było słowa o tym, że jest on złodziejem, nie ma też informacji o sądowym "potwierdzeniu" kradzieży, a jedynie czytamy "Urzędnicy skarbowi zwrócili uwagę(...)", a zatem nie jest to równoznaczne z orzeczeniem winy.

   Stwierdzenie, zawarte w tytule "Rydzyk ukradł" było własną "inicjatywą" autora wykopu.

   Poza tym, nie wiem czemu miałoby mieć to znaczenie, że autor wykopu sam dodał tekst łamiący prawo, na pokazywarkę a nie podlinkował do takiego łamiącego prawo artykułu.

   Można się spierać, czy podawanie linków do artykułów łamiących prawo powinno być zezwolonie na wykopie czy nie. Ale nie można się spierać o tytuł i opis wykopu.

  •  

   pokaż komentarz

   @hofi Na to faktycznie nie zwróciłem uwagi - masz rację. No i poza tym, przykład pokazuje jak konstruować zarzuty i opisy dodając coś na wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   A dlaczego ludzie mają być spamowani pierdołami typu taniec z gwiazdami? Jedni lubią wykopy istotnych rzeczy a drudzy taniec na lodzie czy co innego.

   Ja jestem właśnie za ocenzurowaniem spamu a nie faktów. Jak komuś sie nie podobają "teorie spiskowe" to niech nie wchodzi na taki wykop!

   Ktoś stara sie informować ludzi np o niebezpieczeństwie szczepionek a od razu pojawiają sie spamerzy twierdzący ze to "teorie spiskowe". I kto tu spamuje? tak spamujecie że trzeba czekać i czekać by sie wykop z komentarzami załadował... jak twierdzicie że to teorie spiskowe to po co szczekacie? może kto inny chce sie o takich rzeczach dowiedzieć, wy jak chcecie to żyjcie w nieświadomości ale proszę nie spamujcie że to "teorie spiskowe"!!!

   Spisek to jest właśnie w tym wykopie, spisek przeciwko ludziom którzy chcą coś zmienić na lepsze. Gdyby zagrożenie obejmowało tylko ignorantów to wątpię by ktoś takie wykopy tworzył... niestety sprawy dotyczą nas wszystkich, również ludzi świadomych problemu i nieświadomych którzy jeszcze nie mieli okazji sie dowiedzieć a mają otwarte umysły i potrafią samodzielnie myśleć. Ignoranci nie zastanawiają sie nad sprawami które na podstawie schematów wyuczonych od dziecka wydają im sie absurdalne.

   O wielu sprawach trzeba mówić głośno, ludzie muszą wiedzieć co sie dzieje. Niestety mass media nie mówią o tym przez co ludzie stoją po stronie wroga, jak więc z tym walczyć kiedy to ludzie w większości popiera to co sie wyprawia?

  •  

   pokaż komentarz

   Zabawne:

   "Z grupą znajomych zaczęliśmy budować regionalny portal. Po ok dwóch latach miał już z 30 tys odsłon na dobę."

   To ciekawe artykuły musiały być na tym portalu, sądząc po znajomości ortografii autora wykopu:

   Rozmowa zchodziła na psy
   tym przed czym prubują was ostrzedz.
   wystarczy 200wykopów żeby coś londowało na głównej
   itd.

   Heh, moim zdaniem tekst wyjątkowo przesycony negatywną emocją do pewnej grupy wykopowiczów. Szkoda, że faszyzm rodzi się tak niepostrzeżenie, jak śpiewał Kazik ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @hofi
   Nie jestem z tych co nienawidzą Rydzyka bo na polsacie tak "każą", ale w kwestii technicznej to Rydzyk nie jest złodziejem a kimś kto ukradł. Kto wie może o to chodzi:) Jednak nie ma się co oszukiwac...

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiem w czym masz problem, może połowa linków które daje waldek mnie interesują , dlaczego mam tego nie czytać ? dlaczego mają być banowane ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ortaldo
   W kwestii technicznej:

   http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=z%B3odziej&od=&from=os
   złodziej «ten, kto kradnie»

 •  

  pokaż komentarz

  autor tekstu ma racje. ale na litość - niech zainstaluje sobie słownik ortograficzny ;)

 •  

  pokaż komentarz

  WOLNOŚĆ TO ANARCHIA nie ma wolności poza anarchia ona zaczyna się tam gdzie kończy się państwo a konczy się "tam gdzie zaczyna sie twój nos"

  •  

   pokaż komentarz

   Anarchia nie ma z wolnością nic wspólnego. Jak dorośniesz, to zrozumiesz dlaczego.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie. Anarchia to chaos. A chaos to nie wolność.

  •  
   R....0

   0

   pokaż komentarz

   Też nie, w anarchii nie ma scentralizowanych rządów, ani instytucji która stała by ponad ludźmi, a to czy wyniknie z tego powodu chaos zależy od społeczeństwa. To pewnie przez tych pseudo-anarchistów w protestach ludzie postrzegają ich jako chaotycznych świrów rozwalających co popadnie :P

  •  

   pokaż komentarz

   W tym własnie problem, że nie ma scentralizowanej władzy. Anarchia mogła by się ziścić tylko w małych społecznościach, gdzie każdy zna każdego. Natomiast nie wyobrażam sobie miliardów ludzi żyjących bez kogoś kto by ich trzymał w rydzach. Zawsze się znajdzie ktoś kto wykorzysta taką sytuacje. Zawsze silny będzie wyzyskiwał słabszego.

   Zapewne powiesz, że rząd w ustrojach parlamentarnych przyjmuje tą rolę silnego. Oczywiście jest to nie prawda bo siłowe rozwiązania stosują głownie państwa totalitarne. Zapewne zaczniesz wymieniać wiele przewinień rządu, ale zastanów się czy nie było takiej sytuacji w Twoim życiu, że gdyby nie policja lub inne organy państwa, nigdy byś nie rozwiązał swojego konfliktu z innym człowiekiem?

  •  
   R....0

   +2

   pokaż komentarz

   Jaki Ty przewidujący :P Właściwie to nie chciałem prowadzić dalszej dyskusji. W żadnym razie nie bronię anarchistów, i nie twierdzę że to dobry, a tym bardziej działający ustrój. Twierdzę jedynie że nie każdy anarchista chce od razu rabować, gwałcić i zabijać. Tobie przyznaję rację, tego nie da się wprowadzić, nawet na skalę niewielkiego kraju, a co dopiero świata. Pomyślmy co by się stało gdy państwo sąsiadujące z takim krajem dowiedziało się że nie ma w nim zorganizowanej armii. I tak znika z mapy, albo zmienia ustrój na totalitarny :P

  •  

   pokaż komentarz

   Twierdzę jedynie że nie każdy anarchista chce od razu rabować, gwałcić i zabijać

   Ależ oczywiście, ale jak już wcześniej pisałem zawsze się znajdzie ktoś kto będzie chiał kogoś wykorzystywać =]. Pięknie by było, gdyby wszyscy ludzie na Ziemi potrafili ze sobą współżyć w ładzie i harmonii, jednakże jest to wysoce nierealne.

   PS
   Chciałem się jeszcze trochę rozpisać, ale chyba zeszliśmy z tematu tego wykopu, więc już nie będę się pocił ;p

  •  

   pokaż komentarz

   Anarchia to nie pacyfizm bez względu na wszystko. (już prędzej radykalne chrześcijaństwo coś podobnego postuluje).

   To nie jest też prawo do robienia tego czego się chce zawsze i wszędzie.

   A anarchizm to nie palenie samochodów, zadymy, rozboje itd. Celem anarchizmu nie jest chaos tylko zniesienie, a tak naprawdę rozproszenie władzy bo tej zlikwidować się nie da, nigdy. Tylko tyle i aż tyle. (o tym, że anarchizmów jest co najmniej kilkanaście nie mówię).

   Proponuję postudiować historię myśli politycznej, idei politycznych, itd. zanim zacznie się rzucać "anarchią" i "anarchizmami" wszędzie tam gdzie nas coś oburza czy brzydzi, a gdzie brakuje nam określeń w słowniku.

   A co do samego tematu - sam "apel" trochę śmieszny, ale właściciele wykopu mają prawo ustanowić dowolne prawo, obowiązku korzystania nie ma. Każdy może sam otworzyć konkurencję dla wykopu, zakazu, tym bardziej zakazu od adminów wykopu nie ma.

   I to jest jak najbardziej anarchistyczna postawa - "moja własność, moje prawo, nie podoba się to wyp!#%$#%aj".

  •  

   pokaż komentarz

   Zakopuje za anarchię w opisie. To nie ma nic wspólnego z chaosem a jest wielowiekową tradycją zarówno społeczną, filozoficzną, jak i polityczną. A was odsyłam do anarchopedii jeśli nie wiecie czym jest anarchia.

  •  
   g....s

   0

   pokaż komentarz

   Kolosus : nie wyobrażam sobie miliardów ludzi żyjących bez kogoś kto by ich trzymał w rydzach
   O ile mi wiadomo Islam właśnie tak działa. Za wyjątkiem szyickiego może, który posiada hierarchię duchownych, przez co zresztą uważa się go za odstępstwo od zasad.
   To jest w pewnym sensie niesamowite...

 •  

  pokaż komentarz

  Moim zdaniem to nie potrzebne, wystarczy przeczytać regulamin. :)