•  

  pokaż komentarz

  Pytanie: jakie są ceny w porównaniu do cen sprzed sankcji? Nie jest możliwe, aby ceny nie poszły do góry gdy trzeba wszystko importować przez pośredników np. na Białorusi.
  Sprawdziłem ceny w Tesco online, które wcale nie jest specjalnie tanim sklepem - nie wiem jak w innych regionach kraju, ale na Śląsku Tesco zwykle wypada gorzej niż Biedronka, Lidl, Kaufland itp. Kurs NBP dla rubla rosyjskiego to 0.083 zł.
  Bakoma Satino kosztuje 1.39 i 1.99 zł, na zdjęciu 26.5 i 42 ruble, co przy obecnym kursie daje 2.19 i 3.56 zł. Mydło Dove Fresh Touch u nas kosztuje 3.29 zł, tam 57 rubli = 4.73 zł. Większość dań Gerber dla dzieci kosztuje 2.99 za 125g (nie szukałem konkretnych smaków), tam 45 rubli (3.73 zł) za 80? gram i 59 rubli (4.89 zł) za 125/130? gram (nie wiem czy dobrze widzę na zdjęciu). Papryka Kamis to 1.99 zł, u nich 35 rubli czyli 2.9 zł.

  Może się pozornie wydawać, że to są niewielkie różnice po kilkadziesiąt groszy, ale w praktyce to jest odpowiednio: 57%, 78%, 43%, 63% i 54% drożej! To jest bardzo dużo gdy się spojrzy na codziennie zakupy, a nie sądzę żeby przeciętny Rosjanin zarabiał więcej niż przeciętny Polak.

  Czy byłbyś w stanie zrobić więcej zdjęć polskich produktów z cenówkami, tak aby można było porównać cenę podstawowego koszyka? Bez uwzględniania specjalnych promocji.
  Sądząc po zdjęciach to wygląda na to na dużą Żabkę albo małą Biedronkę - w Polsce tak warzywniaki na pewno nie wyglądają :P (liczba produktów, duże lady, cenówki, wysoki sufit z lampami).

 •  

  pokaż komentarz

  Na prawdę przygłupy chyba myślą, że biznes tworzą ludzie o takim samym poziomie intelektualnym jak oni... i będą się przejmować nawoływaniem do mordów, wojen, czy porykiwaniami troglodytów.

  Od początku gadałem że tak będzie, ale wykopki oczywiście swoje. "Rosjanie z głodu poumierajo bo jabłek nie dostano".. czerwona sieka we łbie, i jeszcze nie wiedzieć czemu ruskich tak nienawidzą (myślą jak przeciętny Rosjanin).

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: I jeszcze "kolos na glinianych nogach" zaraz upadnie. Wykopki już zakładają buty i wychodzą bezpiecznie zająć Kreml. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Filipix: "Zaraz" nie, ale grozi im to w niedalekiej przyszłości, tzn. nie za kilka miesięcy. Polecam zajrzeć do analiz ekonomicznych czy choćby do rocznych budżetów FR, żeby przekonać się jak bardzo są uzależnieni od dochodów z ropy i gazu. Pomaga im rosnący dolar, ale spadek cen ropy już nie.
   Niestety, ale nowoczesnej i zdrowej gospodarki nie da się stworzyć monstrualnymi państwowymi projektami za petrodolary. Rosji nie grozi scenariusz wenezuelski, ale ten kraj dobrze pokazuje jakie zagrożenie niesie ze sobą oparcie eksportu o paliwa kopalne (załamanie produkcji wewnętrznej i importowanie nawet najbardziej podstawowych produktów). Bogate złoża surowców mogą szybko zmienić się z błogosławieństwa w przekleństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: To, że produkty są w sklepach mimo propagandowego embargo na polskie produkty, świadczy właśnie o słabości Rosji i powszechnie znanym fakcie, że gdyby nie żywność z Polski i innych krajów unijnych to cienko by było z nimi i faktycznie by głodowali. Dlatego twój ukochany pan Putin potupał nóżką, że nam robi embargo (kontrole sanitarne itp), a faktycznie nic się nie zmieniło. MacDonaldy w Moskwie i Petersburgu już też działają normalnie jakby cię to interesowało.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: A co mnie to obchodzi? Jak kogoś kochasz, tzn. Putina, czy jakieś władze Ukrainy to twój problem że jesteś idiotą. Jak dla mnie to mam ich wszystkich tak samo gdzieś. Ty możesz machać szablą jak pół-mózg "bo w tefałenie mówili", a za rok znowu się okaże że to co gadali to była gówno prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: globalizacja jest obecnie na wysokim poziomie, tylko debli może uwierzyć że Rosja dzięki embargu na naszą żywność poumiera zgłodu, bo skoro można kupić banany za 3zł/kg a polskie jabłka 5zł/kg.

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: Nie tylko "w tełanie mówili", praktycznie wszystkie media drukowane i tradycyjne elektroniczne w Polsce piszą i mówią to samo. Różnią się pod względem oceny Ukrainy, bo sprawa rzeczywiście jest skomplikowana, ale potępienie Rosji jest uniwersalne. To naprawdę żałosna zagrywka, żeby wykorzystywać uzasadnioną niechęć do TVN, aby zdyskredytować wszelką krytykę Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @jax2020: Ogólnie wszystkie media to propagandowe gówno. Irak, Iran, Afganistan, Syria, Egipt... taaa tym razem na pewno mówią prawdę. Przecież w Iranie tak żeśmy namącili, że w pół roku faszysta i wróg ludzkości stał się naszym "przyjacielem". To jakaś kpina.

   A teraz to samo... "putler", "noworzesza"... przecież ta banda tumanów ma krew na rękach i za grosz wstydu. Jak ktoś kłamie raz to powinno przejść, drugi raz, ludzie powinni się zastanowić a za trzecim razem powinni to wyśmiać i tym wszystkim "dziennikarzom" od siedmiu boleści powiedzieć żeby przestali jątrzyć i zamknęli w końcu ryje.

   Za pół roku pewnie znowu nasz nowy premier i Putin będą pili se z dzióbków a lemingi znowu zaczną p@#?@!%ić o kaczofaszystach niszczących starania poczynione w imię wzajemnej przyjaźni :D

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: fakt, mcdonaldy są wszędzie i popyt mają przesadnie wielki (czytaj: jak mcducka zamykają o 23.00 to ludzie stają w kolejce między samochodami na "macauto"). ale sieć wendy's się wycofała.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel2013: Wendy's to dla klientów z wyższej półki niż Mac, w Rosji nie ma dla nich klienta, bo to kraj gdzie nie ma wyższej klasy średniej, tylko bardzo bogaci i niższe średniaki, akurat tacy co na kolację w mieście idą na zastaw powiększony. A mi chodziło o to spektakularne zamykanie McDonaldów przez władzę, jak się okazuje na bardzo krótko

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: Cóż, z jednej strony nie sposób się nie zgodzić, kondycja większości mediów jest kiepska, a nakręcanie i straszenie jest niestety najlepszym sposobem na zarobek. Z drugiej strony, jeśli posłuchać się kremlowskich oficjeli, i to nawet na długo przed całą ukraińską zawieruchą, dostawało się koktajl nacjonalizmu, pogróżek i cynizmu, który w Rosji uchodzi za największą polityczną cnotę. Żaden inny kraj w ciągu mojego życia nie groził, choćby w zawoalowany sposób, atakiem na Polskę. Rosjanie nie powiedzą trzech zdań, żeby nie wspomnieć, jak to zmienią nas w radioaktywną pustynię. Niepotrzebne mi żadne medialne manipulacje, aby myśleć o Rosji jedynie z mieszaniną strachu i nienawiści.

  •  

   pokaż komentarz

   @jax2020: Taaa... tak jak wcześniej o ludziach z 5 wymienionych krajów. Oni też mieli tu siać terror i detonować bomby. "A Polska musi się bronić bo jak nie będzie to zagrożenie przyjdzie do nas". Nie przypomina ci to czegoś? A operacje miały być prowadzone z chat ulepionych z gówna stojących pośrodku pustyni... taaaa...

   Teraz przynajmniej "wróg" dysponuje czymś więcej niż stadem wielbłądów i "bronią biologiczną" w postaci beczki na kupę. Ale żeby wierzyć w te brednie?

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: Nie kiedy słyszę to ust kremlowskiego "polit-technologa", czy jak się tam oni zwą. Pamiętam wywiad z zeszłego roku, gdzie taki spokojnie tłumaczył, że on w zasadzie nic do Polski nie ma, ale Rosja nie może pozwolić jej na istnienie w obecnym kształcie i albo całkowicie się podporządkujemy, co on gorąco nam doradza, albo spadną bomby. To nie był jakiś anonimowy pasterz kóz z trzeciego świata, który z RPG na ramieniu wygraża Zachodowi. Wątpie, aby kremlowskie elity były podpłaconymi przez CIA prowokatorami, co być może ma miejsce w przypadku pasterza. Nie muszę się zdawać na pośrednictwo polskich czy zachodnich mediów, wystarczy posłuchać samych Rosjan (i w przeciwieństwie do arabskiego, rosyjski jest na tyle zrozumiały, że podstępna manipulacja tłumaczeniem raczej nie wchodzi w grę). Przepraszam za ścianę tekstu.

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: gość niepotrafiący napisać "naprawdę" nie ma prawa wyzywać ludzi od przygłupów.

  •  

   pokaż komentarz

   @jax2020: Masz bardzo powierzchowne spojrzenie na Rosję. Nie myl oszołoma Żyrinowskiego i jego sprzecznych prowokacji (raz obwinia Rosje za Smolensk, raz doradza nam rozbior Ukrainy, a raz chce unicestwiac Polske) z ogólną polityką Rosji, bo przy wszystkich złych rzeczach jakie robi Putin akurat od odpałów Żyrinowskiego zawsze się odcina. W stronę Polski od rosyjskich władz nigdy nie słyszalem gróźb unicestwienia, tym bardziej nastroje wobec Polski w Rosji są rózne. O ile polityczne Rosja jest naszym wrogiem, to szczytem ingorancji jest wrzucanie całego narodu do jednego wora jako wrogowie, bo wielu ludzi mających znajomych Rosjan wie, że to nie fair. Nie idźcie w skrajności ludzie bo to szczyt głupoty, jak nie wszyscy Ukraińcy banderowcy to wszyscy Rosjanie to wrogowie nienawidzący Polske... Rosja to piękny, fascynujący kraj gdzie im bardziej za Ural tym mniej proputinowców a więcej ludzi, których dolę i nie dolę po prostu trzeba rozumieć i czasem współczuć.

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety, ale nowoczesnej i zdrowej gospodarki nie da się stworzyć monstrualnymi państwowymi projektami za petrodolary.
   @wolodia: Oczywiście, że się da. Patrz na Dubaj czy Arabie Saudyjską.

   @byme: @thampel5: Przecież nie ma embarga na żywność do Rosji! To Rosja zdecydowała jej nie kupować sama. Równie dobrze może sama decydować obchodzić to.

   Putin akurat od odpałów Żyrinowskiego zawsze się odcina.
   @Kazach_z_Almaty: A czy przypadkiem jak ostatnio było głośno o Żyrinowskim, który wspomniał, że Rosja powinna zniszczyć Polskę, to Putin nie wstrzymał się od komentarza?

  •  

   pokaż komentarz

   @byme: dobrze prawisz ale ostatnimi czasy na wykopie pojawilo sie sporo idioto inne wykopki jak sie na to skarzylem twierdzili ze to sa poptostu przyglupy na etacie siedzace i komentujace wg z gory narzuvonego scrnariusza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazach_z_Almaty: Nie nienawidzę wszystkich Rosjan, poznałem wielu przyzwoitych Ruskich podczas gier online (skąd biorę większość wiedzy o świecie). A już naprawdę podziwiam i współczuję tej garstce biedaków, która protestuje raz po raz w Moskwie czy Petersburgu przeciwko poczynaniom swojego rządu. Ja w takim kraju chyba bym się nie odważył. I wiem, że Żyrinowski to pajac bez wpływu na kurs Rosji, ale niestety nie on jeden wygadywał straszne rzeczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, czy to przypadek, że w tekście Rosja za każdym razem pisana jest wielką literą, a Polska ani razu nie dostąpiła tego zaszczytu ( ͡° ͜ʖ ͡°)