•  

  pokaż komentarz

  Ten artykuł to przykład myślenia "jak być powinno". Przyjrzyjmy się natomiast praktyce. Co to znaczy, że "istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa"? Ano np. Policjant zezna, że kierowca zachowywał się nerwowo, czy też nerwowo zareagował na pytanie o GPS. W zasadzie jest to nie do sprawdzenia, że tak nie było. Większość kierowców nie czuje się komfortowo przy kontroli drogowej. Dowody w ten sposób uzyskane mogą być przedstawione w sądzie.
  Gwoli ciekawostki. W USA takie tłumaczenie, by nie przeszło, a dowody w ten sposób uzyskane (lewy GPS, czy oprogramowanie do niego) nie mogły by być przedstawione w sądzie. Policja w ogóle nie może cię zatrzymać jeśli prawidłowo jedziesz. W praktyce nazywa się to "Zakaz spożywania owoców z drzewa zakazanego". To dlatego, pomimo tego, że nie można spożywać alkoholu w miejscu publicznym to każdy może ten zakaz ominąć, np wkładając alkohol do papierowej torebki. Jeśli nie popełnisz jakiegoś wykroczenia to policjant nie ma prawa cię zatrzymać i przeszukać, bo ewentualne dowody tak uzyskane, będą odrzucone przez sąd.

  •  
   K........y

   +2

   pokaż komentarz

   Mimo mojej urazu co do tego państwa i ich chorego prawa to akurat to jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jesteś OK to Ci (teoretycznie) nie mają prawa nic zrobić. Mówię teoretycznie, bo znane są też chore przypadki z US.

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety żyjemy w kraju, gdzie obywatel musi znać się na prawie. Najlepiej zawsze mieć przy sobie kodeks cywilny, drogowy, karny i całą resztę... :/

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze, że przyznaje to sama policja. I dobrze o tym pamiętać, gdy jakiś zaczajony za przystankiem misiak wyciągnie rękę po nawigację. Może sprawdzić czy samo urządzenie nie jest kradzione, ale co ma zainstalowane w środku już nie!

 •  

  pokaż komentarz

  Zbadalem dokladnie ten temat z czystej ciekaowsci i oto moje przemyslenia po rozmowe ze znajomym prawnikiem ktory uzupelnil moja wiedze:
  W momencie kontroli i zadanego pytania o legalnosc softu nalezy bardzo pewnie odpowiadac ze soft jest legalny, nawigacja ze sklepu i ma sie gwarancja i fakture zakupu. Nie mnie jednak policjant moze zarzadac przekazania nawigacji celem sprawdzenia. Jest to przeszukanie wiec:

  Art. 220. § 1. Przeszukania może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie - także inny organ.
  § 2. Postanowienie sądu lub prokuratora należy okazać osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone.
  § 3. (126) W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O prawie zgłoszenia żądania należy ją pouczyć.

  Ale takie przeszukanie za okazaniem szmaty musi być w terminie 7 dni potwierdzone przez sąd lub prokuratora - otym, powinien Cię policjant pouczyć że masz prawo zgłosić takie żądanie żeby to przeszukanie zostało zatwierdzone.
  Jesli zarzadasz takiego potwierdzenia to jest to ruletka dla policjanta, jesli znajdzie sie nielegalny soft to juz dupa, jesli natomiast okaze sie on legalnym policjant ma sprawe o przekroczenie uprawnien, wtedy to juz jest dla niego dramat - brak dodatkow, bonusow - ogolnie ma mocno pod gorke

  •  

   pokaż komentarz

   az czlowiek nabiera checi zakupu najnowszego sprzetu i oprogramowania oraz zachowywania sie podejrzanie, tylko po to, zeby policjanta udupic. cos na wzor panow policjantow chowajacych sie w krzakach, za znakami chwilowego ograniczenia predkosci lub jadacych kilka kilometrow na zderzaku, zeby nabic najwiecej punktow.

   moze nowa akcja obywatelska - odgryzamy sie policji? :)

 •  

  pokaż komentarz

  "A więc uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, albo podejrzenie, że dana osoba przewozi rzeczy pochodzące z przestępstwa. Tak samo, jak nie może skontrolować zawartości naszego telefonu komórkowego bez uzasadnionej podstawy."
  Przeciez Pan Policjant, powie krótko zaszło podejrzenie, że Pana/Pani GPS na szybie został skradziony dzisiaj ze stacji benzynowej tu i tam... Mam prawo sprawdzic jego legalność, jak i samego oprogramowania... i już jest podejrzenie.