•  
  b....r

  +127

  pokaż komentarz

  A może powinniśmy zrobić dobry, bardzo dobry serial z naszą wizją historii? To jest serial, a nie program historyczny, nie wiem na jakiej podstawie moglibyśmy iść z tym do sądu. To jest ich propaganda, to co możemy zrobić to stworzyć lepszą. Wojowanie szabelką nic tu nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: Najpierw musielibyśmy być niepodległym państwem, bo póki co nasi właściciele na takie akcje się nie zgodzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: Tak, zróbmy film o tym, że to Niemcy rozpoczęli II wojnę światową, albo, że w jej trakcie tworzyli obozy, w których mordowali miliony ludzi. A nie, zaraz...

  •  
   b....r

   +31

   pokaż komentarz

   @Zenon_Zabawny: Dobry serial mógłby zrobić więcej dobrego niż napinanie się i próba rozwiązania tego na drodze prawnej. Tylko musiałoby być mocne p?@%%@%nięcie, klimat, fajny scenariusz zrozumiały dla ludzi nieznających naszej historii. Piję tutaj też trochę do filmu "Katyń", który jest kompletnie niezrozumiały dla zachodu, a dla nas ciekawy i wzbudzający emocje.

  •  
   M...........n

   +5

   pokaż komentarz

   @beeper: O, na przyklad cos jak Kompania Braci, tylko bardzo zgodna historycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   zróbmy film o tym, że to Niemcy rozpoczęli II wojnę światową

   @Zenon_Zabawny: Przecież wojnę rozpoczął Franciszek Dolas, sam widziałem na filmie.

  •  
   J..........y

   +13

   pokaż komentarz

   O, na przyklad cos jak Kompania Braci, tylko bardzo zgodna historycznie.

   @MohawkMohican: a cóż niezgodnego z historią było w Kompani Braci? Drobnostki, ale to i tak obraz lepszy historycznie niż Szeregowiec czy Furia:)

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: Wystarczy strona z encyklopedycznym wypunktowaniem błędów historycznych serialu. Do podlinkowania w IMDB.

  •  

   pokaż komentarz

   @ggrze5: To jest serial musi być trochę niezgodny na potrzeby scenariuszu z faktami, inaczej byłby filmem dokumentalnym a takowy w dzisiejszych czasach nie miał by takiej publiki. Nie ma co się czepiać historii w nim, połowa gimbusów co go oglądała nadal myśli że akcja toczy się a Ameryce. No ale tak to jest jak się do szkoły ma pod górkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper:

   To jest ich propaganda, to co możemy zrobić to stworzyć lepszą.

   Na temat historii chcesz rozmawiać na poziomie TVN vs Republika?
   A rzetelność? A obiektywizm? A fakty?

  •  
   b....r

   0

   pokaż komentarz

   @wbielak: Proszę Cię... jeśli interesujesz się historią to powinieneś doskonale wiedzieć jak to działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: No interesuje się.
   I uważam że robienie z historii dziwki tak jak to robią Francuzi jest żenujące.
   W muzeum historycznym w Paryżu jest mapa. A na niej "strefa okupowana" i "strefa nieokupowana" jakby nie było żadnego kolaboracyjnego rządu tylko tak po prostu Niemcom nie chciało się iść podbijać reszty Francji.

   Nie można tak.
   Jak będziemy ciągnąć każdy w swoją stronę to skończy się tym że nikt do historyków nie będzie miał za grosz zaufania.
   Dlatego mie tak irytuje IPN który jest tak potrzebny a pracując na zamówienie polityczne powoduje że powstają tematy nie do tknięcia bo historia przechodzi politycznym smrodkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: Ale czemu musimy zaraz machac szabelka? Mozemy zabiegac o wyciecie szkalujacych nas fragmenow. Podobno rezyser zalowal umieszczenia scen szkalujacych polakow w filmie (ktos w komentach na imdb dal cytat). Jesli reszta serialu jest tak dobra to tym bardziej powinnismy zabiegac by zrobiono wersje poprawiona (czyli by wycieli kilkanascie sekund z paru godzin materialu). Jesli w iranie potrafia dorabiac bluzki bohaterkom w stanikach to tym bardziej niemcy moga wyciac 2 sceny.

   Polecam komenty na IMDB np. taki, ze pokazywanie, ze Polacy potrafia wywachac zyda jest obraza dla Zydow i Polakow i przejawem antysemityzmu. Bo relatywizm historyczny uderza nie tylko w nas tylko w pamiec ofiar niemieckich zbrodni (wszystkich). Jesli antypolonizm nie jest wystarczajaca latka do przypiecia temu serialowi, trzeba dodac do tego antysemityzm, wiac popkorn i patrzec jak sie sprawy ukladaja.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Zabawny: takich filmów są dziesiątki jak nie setki, i dobrze

  •  

   pokaż komentarz

   A może powinniśmy zrobić dobry, bardzo dobry serial z naszą wizją historii?

   @beeper: Polski? Dobry serial? Zrozumiały dla obcokrajowców?
   hahaha nieźle się uśmiałem ... chyba najlepsze podsumowanie:
   https://www.youtube.com/watch?v=S8qmuTIqsZk

  •  
   b....r

   0

   pokaż komentarz

   @Tesseract: Właśnie o to mi chodzi, coś co w niczym nie przypomina tego co dotychczas zrobiono. Zresztą nie musi to być serial polskiej produkcji, ważne, żeby traktował o naszej historii.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy strona z encyklopedycznym wypunktowaniem błędów historycznych serialu.
   @ggrze5: Masz gdzieś link? Oglądałem ten film (z poganianiem). Może coś przeoczyłem. W zasadzie do czego mogłem się doczepić, to że AK nie hołubiła żydów ale tez nie krzywdziła. Oraz niechęć Polaków do żydów bez podania przyczyny przez autora filmu.

  •  
   M...........n

   0

   pokaż komentarz

   @Jack_Donaghy: Nie no ja nie mam nic do kompani, przezajebisty serial i cos takiego bym widzial wlasnie w naszych realiach, tylko z lekko wiekszym naciskiem na historie, zeby tak troche bardziej dosadnie pokazac, ze Niemcy stoja za obozami koncentracyjnymi, ze ruskie to chuje i nam noz w plecy wbili i ze ta czerwona swolocz jak szarancza przeszla przez Polske itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @beeper: mamy Czas Honoru, ja ten serial uwielbiam, wczoraj zacząłem oglądać kolejny raz od 1 sezonu. Może ten serial powinien być promowany?

  •  
   J..........y

   +3

   pokaż komentarz

   @MohawkMohican: ale napisałeś "bardziej zgodne historycznie" i zastanawiałem się co masz na myśli :) KB była dość zgodna historycznie - wytyka się np. kwestie przedstawienia w bardzo złym świetle pilotów odpowiedzialnych za zrzuty 101, bo autor opierał się jedynie na relacjach niedoświadczonych skoczków tej formacji (82 która miała za sobą zrzuty lepiej oceniała umiejętności pilotów i mniej dramatycznie opisywała zrzut)... ale generalnie serial jest bardzo ok. Daleki jest od głupot pojawiających się w wielu amerykańskich produkcjach (ponownie - Furia). Myślę, że kwestia odpowiedzialności za wojnę i obozy była też tam dość wyraźnie zaznaczona, biorąc pod uwagę że jest to jednak serial opowiadający wojnę z punktu widzenia żołnierzy kompanii wojsk powietrznodesantowych. To są ich wspomnienia, ich droga od D-DAY do końca wojny i fajnie, że przedstawiono to ich oczami.

   Z punktu widzenia "prawdziwej historii IIWS" to moim zdaniem pozycja obowiązkowa jeśli chodzi o produkcje USA.

  •  
   2.........e

   0

   pokaż komentarz

   W muzeum historycznym w Paryżu jest mapa. A na niej "strefa okupowana" i "strefa nieokupowana" jakby nie było żadnego kolaboracyjnego rządu tylko tak po prostu Niemcom nie chciało się iść podbijać reszty Francji.

   @wbielak: Nie było "kolaboracyjnego rządu", tylko rząd Państwa Francuskiego. Była jedna Francja, z częścią ziem okupowaną po zawieszeniu broni z Niemcami. To Polacy są mistrzami w przerabianiu historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @23cmwzwisie: Aaa dzięki za wyjaśnienie!
   A wyjaśnisz mi może jeszcze czemu Niemcy okupowali tylko część Francji a reszty im się już nie chciało?
   I jeszcze czy to ma jakiś związek z prawem rasowym ostrzejszym niż w Rzeszy?

  •  
   2.........e

   0

   pokaż komentarz

   @wbielak: Takie były warunki zawieszenia broni z 1940, po listopadzie 1942r zerwali zawieszenie broni i okupowali całą Francję kontynentalną. Oficjalnym powodem była postawa admirała Darlana.
   Drugiej części Twojej wypowiedzi nie za bardzo rozumiem, co ma niemieckie prawo rasowe do rządu francuskiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @23cmwzwisie:
   Mam na myśli ustawy rasowe w państwie Vichy.

  •  
   2.........e

   0

   pokaż komentarz

   @wbielak: Pierwsze słyszę, jakie ustawy "rasowe" wprowadziła Francja w tym okresie?

 •  
  s...........j

  +45

  pokaż komentarz

  "Władze TVP mogą być dumne. „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” zdobywają międzynarodową nagrodę Emmy" - Tak pokrętnego tytułu będącego zarazem niby komentarzem "w sprawie" dawno nie spotkałem. Dla mnie jest to poważne ostrzeżenie do dalszego zaglądania na tę stronę. Pretensje do garbatego, że ma proste dzieci a nawet jeszcze gorsza próba manipulacji naszą świadomością.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej: Zaraz? To myśmy nakręcili dla Niemców ten serial?

   pokaż spoiler Pierwsza myśl po przeczytaniu tytułu.

  •  
   s...........j

   +23

   pokaż komentarz

   @NoOne3: No właśnie. Oglądałem ten serial i nawet mi się podobał. Nie jestem też zaskoczony tym, że otrzymał tę prestiżową nagrodę. Nie bardzo rozumiem natomiast jak można się tak spinać na parę scen które są jedynie wersją twórców filmu nie mającego pretensji bycia źródłem wiedzy historycznej. Ponadto sceny które są takie niby dla nas Polaków nieprzychylne miały prawo się wydarzyć. Zresztą, żeby tylko takie.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej: Mnie z kolei serial się nie podobał. Wydał mi się mało autentyczny, gra aktorów nie powaliła mnie na kolana i nie wiem za co dostał nagrodę.
   Zgodzę się jednak, że nie znalazłem w nim nic o co należałoby robić przesadny szum. Ot, taka wizja reżysera...

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej:
   Od kiedy to jest prestiżowa nagroda? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej: Serial jako widowisko jest mocno na plus. Roztrząsane są kwestie antypolskości, ale w niemieckim serialu Niemcy nie są z kryształu przecież i można spokojnie znaleźć wątki samokrytyczne:
   - demoralizacja i bestialstwo (zabicie dziewczynki, kompania karna i jej dowódca),
   - Friedhelm z biegiem czasu z wrażliwca zmienia się w bezmyślną maszynę do zabijania,
   - odwetowe egzekucje ludności cywilnej,
   - gestapowcy tworzący po wojnie administrację "nowego" państwa niemieckiego.

   Zwłaszcza to ostatnie uważam za mocny akcent.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej:

   Nie bardzo rozumiem natomiast jak można się tak spinać na parę scen które są jedynie wersją twórców filmu nie mającego pretensji bycia źródłem wiedzy historycznej. Ponadto sceny które są takie niby dla nas Polaków nieprzychylne miały prawo się wydarzyć. Zresztą, żeby tylko takie.

   Widzisz bo Ty oglądałeś ten serial. A 90% tych co krzyczą niestety nie.

  •  
   s...........j

   +1

   pokaż komentarz

   @wbielak: A wiesz, że to może i jest wyjaśnienie, przynajmniej części tych "alergicznych" reakcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej:

   A wiesz, że to może i jest wyjaśnienie, przynajmniej części tych "alergicznych" reakcji.

   No wydaje mi się że tak.
   Najgorsze jest to że taki co nie oglądał będzie walczył jak lew żeby tylko nie wyszło że pierniczy bez sensu bo nie wie o czym ;)

  •  
   s...........j

   +3

   pokaż komentarz

   @Kazorek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Emmy. Ale jeśli znasz bardziej prestiżowe, to nikt nie zabrania ci się na ten temat wypowiedzieć.

  •  
   s...........j

   +3

   pokaż komentarz

   @alexmahone: Pełna zgoda. Bardzo podobnie widzę ten serial, doceniając w nim wyraźne akcenty samokrytyczne. Jak ktoś zauważył, aktorstwo może i nie powala, ale też i nie jest jakąś "piętą Achillesową" tej produkcji. A jak ktoś się koniecznie do czegoś przyczepić, to zawsze pretekst się znajdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej: Czytając te posty od góry do końca odnoszę wrażenie,że wielu tego filmu nie widziało.Przecież film nie jest o odpowiedzialności Niemców za II wojnę światową.To film o ludziach wojny.Wojny,która okalecza psychikę każdego człowieka,że nie ma na wojnę bohaterów,są tylko mordercy.A co do Polaków,to znam z osobistych opowiadań ludzi żyjących w tamtych czasach gorsze historie o ludziach z lasu i Żydach.To drobiazg przedstawiony w tym filmie.Antysemityzm wielu Polaków wyssało z mlekiem matki,przekazywany jest z pokolenia na pokolenie,wystarczy poczytać na różnych forach.A film jest świetny i zasługuje na wszystkie nagrody.

 •  

  pokaż komentarz

  A dziś na Discovery Science w filmie o dzieciach nazistów - akcja przenosi się do Oświęcimia. Dwa zdania lektora; "Obóz koncentracyjny Auschwitz. Polska."

  •  

   pokaż komentarz

   @mechagodzilla: O ile jestem dobrze poinformowany, to faktycznie było w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234: Oczywiście masz rację w sensie stricto ale palisz głupa, że niby nie wiesz o co chodzi. Sprawa obozów zagłady jest na tyle poważna, że należałoby być precyzyjnym mówiąc o nich. Przez szacunek dla milionów zamrodowanych tam ludzi, przez współczucie dla ich niewyobrażalnych cierpień, przez zwykłą uczciwość i ku przestrodze czym grozi socjalizm. Nie jestem za przypisywaniem tych zbrodni jakiemuś konkretnemu narodowi bo zwykli Niemcy często nie zdawali sobie sprawy do jakich makabrycznych rzeczy w tych obozach dochodzi. Powinno być jednak wyraźnie i za każdym razem zaznaczone, że to były nazistowskie obozy zagłady. Niemcy starają się od tego odciąć ale ktoś to brzemię dźwigać musi. Nie widzę powodu dla którego mielibyśmy to być my - Polacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mechagodzilla: Ku przestrodze czym grozi nacjonalizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234: No to kiepsko jesteś poinformowany bo akurat wtedy był to region III Rzeszy określany jako Wartheland.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Ale obecnie znajduje się w Polsce. Takie są fakty. Jak ktoś Cię pyta gdzie jest Auschwitz, to udajesz, że na terenie Niemiec i pozwalasz mu zgubić się na autobahnach?

   Zdanie brzmiało by inaczej gdyby pozostawiało w domyśle stwierdzenie, że obóz został założony na terenie Polski. To mogłoby być sprostowane jedynie przez wytłumaczenie, że obóz założony został w okupowanej Polsce przez nazistów lub właśnie w regionie III Rzeszy.

   Ludzie, rozumiem, niektóre ruchy lingwistyczne to ignorancja lub zwykłe chamstwo. Ale nie popadajmy w paranoję.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234:
   Dinozaury też po Polsce chodziły 65 mln lat temu? I zanim coś palniesz, sprawdź na wiki jak wyglądała wtedy mapa planety...
   W 39-45 formalnie Polski nie było na mapie (znowu). Była Rzesza (w wersji extended) i tzn. Generalne Gubernatorstwo, też po 100% kontrolą tej pierwszej. I ostatnia rzecz: kiedyś np. Lwów był nasz. Rozumiem, że wg Ciebie teraz w Polsce mamy nie tylko prezydentów miast, ale merów, np. właśnie Lwowa?

   Krótko: nie jesteś dobrze poinformowany. Do szkoły!

  •  
   J..........y

   +2

   pokaż komentarz

   No to kiepsko jesteś poinformowany bo akurat wtedy był to region III Rzeszy określany jako Wartheland.

   @zwirz: serio Ci się wydaje, że Oświęcim leżał na terenie Kraju Warty? Ostatnio jak sprawdzałem Oświęcim był pomiędzy Krakowem a Katowicami, a Kraj Warty to zasadniczo Wielkopolska.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234: Było to na terenie ówczesnej 3rzeszy

  •  

   pokaż komentarz

   @mechagodzilla: Ja tam widzę różnicę "Obóz koncentracyjny Auschwitz. Polska." a "Polski obóz koncentracyjny Auschwitz". Pierwsza forma jest jak najbardziej dobrze napisana, druga natomiast własnie jest tą cytowana na łamach zachodnich gazet i jest formą błędną. Można się się jeszcze doczepić że w pierwszej formie mogło by być a nie ma "Niemiecki" ale poprawność polityczna europy nie pozwala.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234:

   O ile jestem dobrze poinformowany, to faktycznie było w Polsce.
   To było w Rzeszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalterWhite1234: To jest obecnie w Polsce. W czasie wojny Oswiecim byl na terenie Rzeszy - zostal wlaczony. Czyli jesli akcja dzieje sie w latach 40tych ubieglego wieku to powinni podac miejsce akcji Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mechagodzilla: Powinno być: niemiecki obóz koncentracyjny na terytorium okupowanej Polski.
   Ale co się dziwić gdy sami Polacy używają określenia "Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Brzezince". Sami zakłamują historię i dają pretekst do zakłamywania przez "zachodnie media" Warto na to zwracać uwagę.
   Nie było żadnego obozu w " Oświęcimiu, Brzezince" był w "Auschwitz Birkenau". Tym bardziej że było to na ówczesnym terenie Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jack_Donaghy: Ok masz rację pomyliłem się ale i tak była to III Rzesza - Provinz Oberschlesien.

 •  

  pokaż komentarz

  Zróbmy film " Nasi mordercy, Nasi wrogowie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wychodzi na to, że dzięki emisji serialu w TVP zdobył on nagrodę Emmy. Wpotylicę - codzienna dawka absurdu. :-D