•  

  pokaż komentarz

  Wypowiedz Lisa wyrwana z kontekstu.

  •  

   pokaż komentarz

   Wypowiedz Lisa wyrwana z kontekstu.

   @Uwodziciel: Nie. Co więcej - akurat ta jego wypowiedź jest bardzo, bardzo prawdziwa. Potwierdzi to każdy kto pracował w szeroko pojętej obsłudze klienta

  •  
   H....r via Android

   +32

   pokaż komentarz

   @msq: Niniejszym potwierdzam.

  •  
   s...........j

   +1

   pokaż komentarz

   Wypowiedz Lisa wyrwana z kontekstu.

   @Uwodziciel: Jak zresztą cały Lis.

  •  

   pokaż komentarz

   @msq:
   W pewnym sensie wyrwana z kontekstu, bo on cytowal kogo innego. Co nie zmienia faktu ze jest prawdziwa i nie widze tutaj nic zlego.

  •  
   R..............i

   +11

   pokaż komentarz

   @Uwodziciel: Nieprawda, kilka razy oglądałem tę wypowiedź i jej sens jest jednoznaczny, dla przykładu inne fragmenty: "Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele, ale jednego nie wybaczy nigdy; nigdy, przenigdy nie wybaczy tego, żeby go potraktować poważenie.", oprócz tego zwroty o przeciętnym widzu typu: "te barany".

   Akurat tu udało mu się powiedzieć coś mądrego, obserwując reakcję społeczeństwa na wydarzenia w kraju, co jakiś czas przypominam sobie jego słowa i na nowo pojmuję ich głęboką prawdziwość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Liber0Abaci: @msq: Wstyd bronić Lisa, ale niestety Uwodziciel ma rację. Lis w tym momencie jedynie cytował, a co więcej, na koniec skomentował, że to błędny pogląd. Także jest to obrzydliwa manipulacja, taka jaką posługuje się Lis na codzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korczi: dlaczego wstyd? jeżeli robisz to merytorycznie, to żaden wstyd.

   Lis u Wojewódzkiego powiedział, że tak się mówi w newsroomach - i taki cytat z tamtej wypowiedzi faktycznie byłby wyrwany z kontekstu.

   Niemniej to samo stwierdzenie padło w czasie spotkania na Uniwersytecie Warszawskim i tu wydaje mi się, że nie jest wyrwane z kontekstu, lecz doskonale wpisuje się w cały kontekst jego wypowiedzi i jego oceny społeczeństwa.

   Zresztą czy to wyjęte z kontekstu, czy nie, to sam oceń - tu masz większą część jego wypowiedzi:
   https://www.youtube.com/watch?v=vodTM9AePCE

   Nie byłem na tym spotkaniu, więc dopuszczam, że to też mogą być wyimki, a intencje wypowiedzi Lisa były zupełnie inne (choć uważam to za mało prawdopodobne).

   @Uwodziciel: czy to wszystko to wyimki wyjęte z kontekstu i sprzeczne z intencją wypowiedzi Lisa na UW?:
   Jestem wystarczająco inteligentny żeby pracować w telewizji, ale nie żeby ją oglądać […] Nie możemy mówić poważnie, bo poważnie to znaczy nudno. A nudno, to te barany wezmą pilota i przełączą […]. Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele. Ale jednego nigdy, przenigdy nie wybaczy- tego, że go potraktujemy poważnie […]. Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi… […]. Gdyby nie internet to bym nie wiedział, że na świecie jest tylu kretynów. [...] Smród, prowincja, coś zatęchłego...

  •  
   R..............i

   0

   pokaż komentarz

   @Korczi: Nie musisz bronić Lisa. Po pierwsze: na tej debacie wypowiedział wiele prawdziwych słów, po drugie: cytat dokładnie oddaje sens jego wypowiedzi. Po przeczytaniu twojego posta pomyślałem sobie,(słusznie) że nagranie z Lisem, które widziałem było mocno pocięte i choć sens jego słów wydawał się jednoznaczny, kto wie, może zostały zmanipulowane. Znalazłem całą debatę i oglądnąłem wszystkie fragmenty, w których się wypowiadał- cytat pasuje to reszty jego wypowiedzi.

   Poza tym, jestem szczerze zdumiony, Lis wypowiadał się bardzo sensownie, powiem więcej: podobne do prezentowanych tu przez niego poglądów można spotkać w felietonach np. Rafała Ziemkiewicza. Totalne pomieszanie z poplątaniem, gdyby Lis stworzyłby program "Lis Naprawdę" może nawet bym oglądał (szok). Program taki nigdy nie powstanie, ponieważ "Pogarda dla widza", oraz dobre stosunki z władzą się opłacają, więc: "Nihiliści z całej Polski, łączcie się"

   @Liber0Abaci Załączam całą debatę, szczególnie polecam fragmenty o "smrodzie" i przekupstwie polskiego dziennikarstwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°) http://www.uo.uw.edu.pl/debata/dlaczego_glupiejemy

  •  

   pokaż komentarz

   @Uwodziciel: no to widze ze z cala reszta sie zgadzasz, jest jeszcze nadzieja dla Ciebie, moze w koncu przestaniesz bronic PO, RP i postkomunistow...

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh:
   PRIMO - Czemu napisałeś do mnie? W dodatku w tak napastliwej formie. W ani jednym swoim poście nie dokonałem oceny wartościującej wystąpienie Lisa... Jedynie poddałem w wątpliwość tezę Uwodziciela, że cytat jest wyjęty z kontekstu.

   SECUNDO - Jesteś ślepy, czy udajesz kretyna? Przecież trzy linijki nad twoim wpisem jest link do debaty, w której brał udział Lis, gdzie padło to sformułowanie.
   Jeżeli dalej nie potrafisz znaleźć linka do całości materiału, to kopiuję go...
   http://www.uo.uw.edu.pl/debata/dlaczego_glupiejemy

  •  

   pokaż komentarz

   @Liber0Abaci: Moment - usunąłem bo oglądam ;) Linka nie zauważyłem, szukałem na własną rękę

  •  

   pokaż komentarz

   @Liber0Abaci: No k%!@a szlag mnie trafia jak ktoś robi z godzinnego wykładu takie posiekane 1:40 i mówi, że obnaża czyjeś poglądy. Każdy z tych do których to jest kierowane, i którzy to kupują jest dokładnie takim kretynem o jakich mowa w materiale.

   Osobiście podpisuję się obiema rękami pod każdym słowem które padło w tej sieczce i to dokładnie w takim kontekście jaki sugeruje montaż. Gdyby Lis faktycznie to powiedział to byłby najszczerszym dziennikarzem w tym kraju. Tyle tylko, że zapewne nie powiedział.
   Mam nadzieję, że autor znaleziska, jak i inni komentujący, oraz tak chętnie rozdający plusy i minusy widzieli cały wykład, bo w przeciwnym razie mogłoby się okazać, że Lis (szczerze lub nie) kreował się w tej wypowiedzi na idealistę krytykując takie postrzeganie widza przez telewizję i kolegów po fachu. To zaś z kolei oznaczałoby, że wszyscy jesteście zmanipulowanymi kretynami.

   Ja oryginału znaleźć nie potrafię. Chętnie zobaczyłbym całość, ale jakoś wszędzie jest tylko to zmanipulowane gówno, które nachalnie usiłuje mnie przekonać co Lis myśli o widzach. Natomiast parę lat temu byłem na podobnym spotkaniu na UŚ i z tego co pamiętam Lis wypowiadał się krytycznie o mediach, a nie odbiorcach, więc nawet jeśli grał pod publikę to raczej nie zmieniałby zdania o 180stopni co wykład.

   EDIT
   Właśnie oglądam całość, którą zapodał @Ryszard-Nienaski:
   Wydźwięk wszystkich wypowiedzi Lisa jest kompletnie przeciwny od tego co zmontowano w klipie, oraz od tego jak został użyty cytat w znalezisku. Z tamtego filmiku bije pogarda do (w domyśle) swoich widzów. Natomiast z praktycznie każdej wypowiedzi Lisa w debacie (bez montażu) bije troska o stan społeczeństwa, edukacji i mediów. Przecież fragmenty o mediach to jest jeden wielki apel do społeczeństwa o to, żeby bezkrytycznie nie chłonęło medialnej papki.

   BTW Szczególnie polecam uwadze fragment o politykach w 24:50... Bardzo dawno nie słyszałem niczego mądrzejszego na temat polityki w ustach mainstreamowego dziennikarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Liber0Abaci: Teraz mogę Ci odpowiedzieć. Za formę przepraszam - była napastliwa ze względu na większość wypowiedzi w tym wątku i rozkład plusów i minusów. Dlaczego? Dlatego, że na Lisa jest nagonka, za to, że podobno manipuluje w swoich programach, a w tej nagonce korzysta się z takich kretyńskich i bijących manipulacją na kilometr posiekanych klipów jak zamieszczony przez Ciebie. To mnie wnerwia. To nic osobistego. Chodzi mi o zjawisko.
   Padło na Ciebie jeśli chodzi o odpowiedź bo to Ty zapodałeś ten filmik i stwierdziłeś, że nie dostrzegasz w nim manipulacji.
   A teraz merytorycznie - napisałeś:
   czy to wszystko to wyimki wyjęte z kontekstu i sprzeczne z intencją wypowiedzi Lisa na UW?:

   No to sobie wynotowałem:
   _Doszedłem do bardzo smutnego wniosku[..] [Widz w Polsce, widz ogłupioany od lat[..] Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele. Ale jednego nigdy, przenigdy nie wybaczy- tego, że go potraktujemy poważnie […]_

   _Nie możemy mówić poważnie, bo poważnie to znaczy nudno. A nudno, to te barany wezmą pilota i przełączą […]_ - część opisu stylu w jakim zdaniem Lisa prowadzi swe serwisy TVN24. Zdaje się że diagnoza dość bliska wykopkom...

   _Gdyby nie internet to bym nie wiedział, że na świecie jest tylu kretynów. [...]_ - cytat z Lema

   _musimy zrobić wszystko, żeby nasze dzieci wyjeżdżając nie czuły że wyjeżdżają z jakiegoś gorszego świata, że to Smród, prowincja, coś zatęchłego[..]_

   _Kiedyś w TV było takie powiedzenie, co brzmiało jak anegdota, teraz zaczynam się obawiać, że to nie jest anegdota Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi…[..]_

   Na prawdę nie uważasz, że wydźwięk jest zupełnie inny niż po zmontowaniu wyrwanych z kontekstu cytatów?

   Czemu ten propagandzista, który montował klip nie zamieścił tych paru sekund więcej przy każdej wypowiedzi? Serwery youtube za małe? Czy może cały jego jedynie słuszny przekaz poszedłby się j?$!ć?

  •  

   pokaż komentarz

   Na prawdę nie uważasz, że wydźwięk jest zupełnie inny niż po zmontowaniu wyrwanych z kontekstu cytatów?

   @Corranh: Zainspirowałeś mnie i obejrzę całość, bo poprzednio zatrzymałem się na tym, gdy senator Kutz zaczął mówić, że za to że ludzie głupieją odpowiada skrajna prawica, i jako przedstawiciela skrajnej prawicy wskazał Hitlera (narodowego socjalistę) - nie byłem w stanie słuchać tych bredni... Teraz przeskoczę Kutza, żeby posłuchać innych, w tym Lisa.

  •  
   R..............i

   0

   pokaż komentarz

   @Corranh: Zgodzę się i nie zgodzę. Tak, w słowach Lisa pobrzmiewa troska o społeczeństwo, jednak w żaden sposób nie zmienia to faktu, że wypowiadał się o przeciętnym widzu jako o "baranie", którego uwagę trzeba wciąż podtrzymywać "głupawymi anegdotami". Troska o społeczeństwo szczera lub nie (wątpię w szczerość Lisa, który z umiejętnością wykorzystuje w publicystyce wiedzę o mentalnym ubóstwie swoich czytelników, zalepiając argumenty tanią erystyką i straszeniem Kaczyńskim.) wcale nie stoi w sprzeczności z stwierdzeniem, że społeczeństwo jest głupie.

   Wiele osób autentycznie zatroskanych dobrem społeczeństwa, nie ma wyłącznie dobrego o nim mniemania. Wspomnę chociażby "Polactwo" RAZa. Zwróć uwagę jak Lis zestawia prowincję Polski z prowincją (nie pamiętam teraz jakiego dokładnie) innego europejskiego kraju, Polska wg niego wychodzi w tym zestawieniu jednoznacznie negatywnie. Zestawiał również siebie, osobę dość rozwiniętą by nie oglądać telewizji, "bo tego się nie da oglądać", z "tymi baranami", które ''wezmą i przełączą", jeśli pokaże się im coś mądrego.

   Z faktu, że dziennikarze obniżają poziom, aby dopasować się do odbiorcy wynika przecież, że gusta odbiorcy nie są zbyt wysublimowane. Słowa "Ludzie nie są tacy głupi, jak nam się wydaje. Są dużo głupsi." są zgodne z duchem wypowiedzi Lisa w całej debacie, a oprócz tego są również jak najbardziej prawdziwe.

   Najciekawszym zagadnieniem, które poruszył Lis jest mentalne niedołęstwo samych dziennikarzy, którzy poprawiają sobie humor nazywając postępujące zidiocenie mediów, "upraszczaniem przekazu", "pijarem", itp. itd. Co się jednak okazuje? Że nawet jakby chcieli stworzyć coś ambitnego, to by nie potrafili, to nie ich poziom. I jako przykłady podawał nie jakieś prawicowe media, ale TVN. Myślę, że działa tu zasada; każda akcja wywołuje reakcję. Jeśli swoim celem uczynisz nakłonienie widza, którego poziom intelektualny jest niski, do oglądania twojego programu, dniami i nocami będziesz się zastanawiał jak mu dogodzić, to sam możesz jego poziomem nasiąknąć. Media wpływają na lud, ale lud także wpływa na media. Może i nie przez wyznaczanie celów politycznych, ale poprzez wpływ na język jakim media się posługują. A język jakim się posługujemy wpływa na sposób postrzegania świata. Działa tu mechanizm sprzężeń zwrotnych.

   Już wcześniej obserwując kilka osób, które udzielają się społecznie, bądź politycznie doszedłem do wniosku, że długoletnie babranie się w bagnie polskiej polityki, wywarło na nich negatywny skutek. Mógłbym podać choćby JKMa, którego szanuję za umiejętność tworzenia spójnej syntezy funkcjonowania społeczeństwa. Oglądając archiwalne nagrania jego wypowiedzi widać zupełnie innego człowieka, który w spokojny i wyważony sposób głosi swoje tezy (te same co dziś). Użeranie się z polityczną barbarią odcisnęło na nim wyraźne piętno. W końcu to JKM napisał (ironicznie, jak mniemam), że garbem można się zarazić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   R..............i

   0

   pokaż komentarz

   @Corranh: Co do samego montażu w klipach, tak był zrobiony tendencyjnie. Sam tytuł "WPADKA Tomasz Lis prawdziwa twarz antypolaka" jest bezczelnym kłamstwem. Jeśli już "wpadka", to raczej nie antypolska, tylko propolska, bo obnażanie świata mediów i polityki przez osobę, która w tym świecie doskonale się odnajduje, jest bardziej wiarygodne niż gdyby robiła to osoba skonfliktowana z tzw. mainstreamem. Słowem; trzeba z ogromną podejrzliwością podchodzić do każdego pociętego materiału.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard-Nienaski: Słowem; trzeba z ogromną podejrzliwością podchodzić do każdego pociętego materiału.

   Bardzo mnie cieszy ten wniosek.

   w żaden sposób nie zmienia to faktu, że wypowiadał się o przeciętnym widzu jako o "baranie", którego uwagę trzeba wciąż podtrzymywać "głupawymi anegdotami".

   Ależ zmienia. Ponieważ Lis podaje powody, które zdejmują część odpowiedzialności z widzów. Mówi o wieloletnim ogłupianiu przez media, czy o problemach w edukacji. Ja na jego miejscu bym tego nie powiedział. Mnie się szczerze mówiąc bardziej podoba dosadna diagnoza z pojętego filmiku - w znacznej większości ludzie to kretyni. Tyle, że to nie jest stanowisko Lisa.
   Używa mocnych sformułowań, ale nie z pogardą dla kogokolwiek, a raczej po to by przykuć uwagę do konkretnych problemów. Moim zdaniem jest to bardzo wyraźne. Nie ma tu lekceważenia.

   Spora część z tego była mówiona z perspektywy "typowej redakcji" (tutaj nawet personalnie TVN). To był zabieg retoryczny. On przedstawiał sposób myślenia jaki (jego zdaniem) mają ci ludzie, a nie własny pogląd. Co oczywiście nie znaczy, że takiego nie ma, ale dyskutujemy nad tym co powiedział, a czego nie.

   Kiedy mówi o swoich własnych poglądach używa zwrotów o wiele delikatniejszych w stylu "zaczynam się obawiać, że to może być prawda" , a nie np. "moim zdaniem to prawda, że" (np przy funkcjonującej w środowisku dziennikarskim anegdocie o głupich ludziach).

   (wątpię w szczerość Lisa, który z umiejętnością wykorzystuje w publicystyce wiedzę o mentalnym ubóstwie swoich czytelników, zalepiając argumenty tanią erystyką i straszeniem Kaczyńskim.)

   Na razie to ja wątpię o wiele bardziej w szczerość ludzi na Lisa najeżdżających. On sam robi swoją robotę w taki sposób na jaki jest zapotrzebowanie, próbując coś ambitniejszego przemycić (jego teza, nie moja). Zakładając dobrą wolę to ma sens. Każdy musi z czegoś żyć. To, że nie podoba mu się w jakich warunkach pracuje, to nie znaczy, że on i jego rodzina mają klepać biedę, bo będzie się podkładał dla idei, aż go wykopią i przyjdzie ktoś inny kto spełni oczekiwania. Jak wielu z nas przy piwie odpowiada jakie to c??$#we projekty wydaje, albo jak c??$#wy kod klepie w robocie, bo menadżerowie poganiają, bo terminy gonią, bo nie ma funduszy itp. itd, ale jakoś nikt z nas nie mów menadżerowi w twarz, że jest debilem i że będziemy robić tak jak nam się podoba.

   Zestawiał również siebie, osobę dość rozwiniętą by nie oglądać telewizji, "bo tego się nie da oglądać", z "tymi baranami", które ''wezmą i przełączą"

   No właśnie nie zestawiał. Zestawił to najwyżej autor klipu.
   To były dwie różne kwestie. Powiedział, że tego nie ogląda (poprzedzając to autoironią: "wyjdę na idiotę"), a potem zaczął mówić o powodach i przedstawił myślenie dziennikarzy tworzących te materiały, uważających widzów za baranów.

   Największy zarzut jaki Lis stawia jest skierowany do mediów, które w imię zysku zamiast podnosić poziom społeczeństwa, usiłują go obniżyć. Społeczeństwo przedstawia jako ofiarę.

  •  

   pokaż komentarz

   Za formę przepraszam
   @Corranh: Przeprosiny przyjęte.

   Padło na Ciebie jeśli chodzi o odpowiedź bo to Ty zapodałeś ten filmik i stwierdziłeś, że nie dostrzegasz w nim manipulacji.
   @Corranh: Nie stwierdziłem, że nie dostrzegam manipulacji, tylko że uważam ją za mało prawdopodobną - co oznacza, że dopuszczam (choć nieduże w ówczesnej mojej ocenie) ryzyko manipulacji.
   Jak widać ryzyka o niedużym prawdopodobieństwie też się ziszczają - czym nie jestem zaskoczony mając doświadczenie w wielu złożonych projektach informatycznych, za które byłem odpowiedzialny, a gdzie prawo Murphy'ego bardzo lubiło się potwierdzać.
   Muszę także dopuszczać i taką możliwość, że być może moja ocena ryzyka, że filmik jest zmanipulowany, była niemiarodajna - czasem jestem zbyt ufny (złośliwi by powiedzieli, że naiwny) - nawet Tuskowi uwierzyłem, że zmniejszy podatki i ograniczy biurokrację...

   Na prawdę nie uważasz, że wydźwięk jest zupełnie inny niż po zmontowaniu wyrwanych z kontekstu cytatów?
   @Corranh: Po obejrzeniu materiału źródłowego (Kutza omijałem, bo po jego "prawicowym Hitlerze" nie miałem ochoty go słuchać) uważam, że materiał autora filmiku choć odzwierciedla faktycznie opinię Lisa o społeczeństwie, to był zrobiony tendencyjne i jest manipulacją. Ale nie manipulacją odnośnie co Lis uważa o społeczeństwie, tylko manipulacją odnośnie tego, w jaki sposób Lis to prezentował na tej debacie. Filmik został tak zmontowany, aby oczernić Lisa, gdyż tak przycięte wypowiedzi powodowały u widza przypisanie Lisowi takich cech jak buta, arogancja i lekceważenie ludzi - których to cech nie można mu przypisać po obejrzeniu całych wypowiedzi w materiale źródłowym. Wypowiedzi Lisa prezentowane w filmiku, co prawda odpowiadają jego ocenie społeczeństwa, niemniej wypowiada on tę ocenę nie jako arogancki zarzut do tegoż społeczeństwa (i nie winiąc go lekceważąco za taki stan rzeczy), lecz w formie troski i niepokoju - a zarzuty stawia przede wszystkim politykom i mediom.

   @Ryszard-Nienaski: Dzięki za materiał źródłowy!

 •  
  g.......u

  +34

  pokaż komentarz

  No i co, przecież to prawda, w mojej rodzinnej miejscowości wybrali na radnego 20 latka który napisał, że wybuduje podziemny parking pod przychodnią zdrowia, zmniejszy podatki i zwalczy bezrobocie bo wybuduje tutaj fabryki. :)
  Na początku dość poważnie zastanawiałem się nad tym, czy te wybory zostały sfałszowane, ale ja jestem pewien, że nie. To ludzie są tacy głupi, dali się tak zmanipulować, że wybrali samych głąbów :)

 •  

  pokaż komentarz

  o take Polske walczyem

  źródło: Przemilczane Fakty o Procesie Obalania Komuny w Polsce - 80'-89'.PNG

 •  
  s...........j

  +2

  pokaż komentarz

  Świetny materiał. Łącznie z podkładem muzycznym. Dobry dzwonek na wybudzenie ze snu o potędze. Przeciwwago dla oficjalnych mediów karmiących nas propagandą sukcesu.

  •  

   pokaż komentarz

   @smutnyAndrzej: świetny materiał? Może dla kogoś kto interesował się sprawą i dzięki temu może ją sobie odświeżyć. Jestem przekonany, że widz, który nie ma pojęcia o rzeczach tam przedstawianych po obejrzeniu tego przydługawego filmiku nie będzie wiedział za bardzo jaka była jego treść. Ktoś coś tam czytał, przeplatał cytatami po angielsku, a w tle leciała jakaś muzyczka zagłuszająca tekst.

   W taki sposób nie przekazuje się informacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Swoją droga wiadomo co się z prokuratorem Przybyłem teraz dzieje? Bo w mediach cisza...