•  

  pokaż komentarz

  Bolączką górnictwa są wszelkie firmy "pasożyty" czy inne spółki "kolesiowskie" które specjalnie windują ceny za wykonanie jakiekolwiek usługi bądź sprzedaży czegokolwiek.
  Przykładów jest wiele,w artykule np. wykonanie półkilometrowego taśmociągu do przewozu ludzi 3 mln zł…no proszę :)

  A potem bieda….

  •  
   s..........a

   +11

   pokaż komentarz

   @mari39: Z czego ~2 mln to koszt samej gumy, której na taki taśmociąg trzeba 1200 m. Czyli 1600 zł za metr. Z gumy potrzebnej na wykonanie 1m taśmy wykonasz około 10 nowych opon (bardzo wielkie uproszczenie, guma na przenośniki taśmowe jest trudniejsza w produkcji).

   Ponadto na 500m przenośnika trzeba jeszcze 500 koziołków, stację napinania, role, przekładnie, silniki, osprzęt elektryczny, automatykę. Cały osprzęt elektryczny musi być w wykonaniu przeciwwybuchowym, a automatyka iskrobezpieczna.

   Okazuje się, że gdyby dobrze policzyć, to ceny dla górnictwa wcale nie są tak strasznie wygórowane. Po prostu zamawiane ilości materiałów są ogromne, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

  •  

   pokaż komentarz

   @skoczybruzda:
   @mari39 podał dosyć niefortunny przykład, ale to że wiele usług robionych dla górnictwa ma zawyżoną cenę jest prawdą, mam w rodzinie sztygarów i często o tym wspominają. A co do wypadków górniczych nie jest to kwestią realnego wzrostu wypadków a jedynie wzrost ich wykrywalności, ponieważ masa wypadków na dole w ogóle nie jest zgłaszana z obawy o tratę pracy.

  •  
   s..........a

   +1

   pokaż komentarz

   @Emdeka: Tak się składa, że sam pracuję na kopalni. Podjąłeś temat wypadków, który tutaj nie był w cale poruszany, jest to temat na długą dyskusję, która tutaj raczej nie ma sensu.

   W kwestii cen, to w górnictwie są dwa bieguny - usługi drobne lub takie, na których wykonanie może pozwolić sobie więcej przedsiębiorców. Takie usługi utrzymują masę małych i średnich firm, gdzie konkurencja jest olbrzymia, zatem też ceny mocno zaniżone. Drugim biegunem są usługi specjalistyczne, gdzie istnieje tylko jedna bądź kilka firm, które potrafią daną usługę wykonać. Tutaj ceny są olbrzymie. Inną rzeczą jest to, że ze względu na olbrzymią ilość zleceń w górnictwie istnieje tutaj duże pole do popisu dla układów, układzików i po prostu korupcji. Ale to także temat na inną dyskusję.

  •  

   pokaż komentarz

   @mari39: Z tego, co słyszałem od pewnego sztygara z bogdanki to nawet drewniana skrzynia do przechowywania materiałów wybuchowych. (zwykła drewniana skrzynia z o konkretnych wymiarach i przedziałkami)
   Kosztuje kilka tysięcy złotych bo atest, bo to, bo tamto...

   Jednak nawet jeśli wszystko byłoby tańsze to i tak trzeba zamawiać tego duże ilości. Drążenie przodków pochłania strasznie dużo kasy, a na syberii węgiel, słyszałem, że jest praktycznie na powierzchni , nie wymaga wkładu tak dużych pieniędzy do wydobycia i na dodatek jest dużo lepszy niż ten od nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @skoczybruzda: @Emdeka: @skoczybruzda:
   @Zlotko1234: otóż właśnie to :) Bo atest bo coś tam i cena 10x w górę.
   Sam pracuję w firmie związanej z górnictwem i zwykła szpilka do kół jakie są stosowane w maszynach manewrowych kosztuje 56zł :) za 1szt,gdy taka sama o takiej samej twardości kosztuje ok. 3zł w "normalnym" sklepie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Może podałem taki przykład,a nie inny ale sami wiecie jak to wygląda.
   Sam nie byłem tego świadomy dopóki nie zacząłem pracować w branży związanej z górnictwem.
   Pomijając fakt,że większość firm została założona przez byłych dyrektorów/prezesów będących na emeryturze kopalnianej ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   dyskusję, która tutaj raczej nie ma sensu

   @skoczybruzda: aha, czyli plebsie nie wiesz o co chodzi to nie ma o czym gadac tylko doplacaj w ciemno do kilkuset brudasow na "bogatym slunsku" - DOBRE SOBIE - by zylo sie lepiej hej!

 •  

  pokaż komentarz

  Coś wam powiem z własnego doświadczenia. Znam kilku przyszłych górników goście z górniczych rodzin kończący technikum. Gdy w okolicy miano zamknąć kopalnie wszyscy byli tak oburzeni że szok a argumenty że wydobycie się nie opłaca że kopalnia jest zadłużona ze do każdej wydobytej tony węgla trzeba DOPŁACIĆ 100zł nie trafiały po prostu to nie przechodzi przez jakąś barierę umysłową. Dlatego uważam że kopanie nie rentowne powinny zostać sprzedane w ręce prywatne (pod innym dyrektorem bd. rentowna) albo zamknąć. Co prawda wtedy górnicy wyjdą przyzwyczajeni jeszcze z komuny że to oni są najważniejsi(etos pracy górnika) porzucają cegłami ale trudno trzymanie ich to finansowy strzał w kolano.

 •  

  pokaż komentarz

  XXI wiek fatalny dla polskiego górnictwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Fatalny bo mało razy w Warszawie byli strajkować.

  @mari39 jeszcze pasożyty ze związków zawodowych, warto dodać