Wiarygodność AMA została potwierdzona

Dragon Sector AMA

Dragon Sector AMA

Jesteśmy polskim zespołem biorącym udział w rozgrywkach CTF (security/hacking). Zapraszamy do zadawania pytań! Odpowiadamy z kont: @dragonsector, @gynvael i @lympho (ew. dodatkowe wymienimy na stronie w linku). Start 8.1.2015 12:00. Koniec 9.1.2015 10:00

 •  

  pokaż komentarz

  Cześć!

  Najdziwniejsze zadanie, z jakim przyszło wam się zmierzyć?
  Wasz najtrudniejszy/najgroźniejszy/najbardziej wymagający rywal?
  Czym zajmujecie się na codzień?

  •  

   pokaż komentarz

   @AlfaMenel: Osobiście gram w CTFy dlatego, że właśnie mam okazję spotkać dziwne zadania. Tutaj jest parę takich które naprawdę zapadły mi w pamięc jako... kreatywne:

   - Ghost in the Shellcode 2014 - cały CTF był grą MMORPG napisaną w Unity, specjalnie na konkurs. Część zadań polegała na modyfikowaniu klienta gry w celu zdobycia przewagi nad resztą przeciwników. Były tam skarby w stylu modyfikowanie przedmiotu wina, żeby zostać praktycznie niezwyciężalnym na pewien okres czasu, modyfikowanieu skoku żeby znaleźć się na księżycu...
   - Escape from Minecraft (PHDays 4 Quals). Zreversuj logikę zaimplementowaną w Redstone: http://blog.dragonsector.pl/2014/02/ph4quals-escape-from-minecraft.html .
   - Holy Challenge (30C3 CTF) - prosty buffer overflow zaimplementowany w Losethos/TempleOS (https://www.youtube.com/watch?v=KkI9LMcxpIE)
   - Badger (DEFCON22 CTF w Las Vegas) - każdy team dostawał customowy kawałek hardware'u z FPGA na którym był m. in. zaimplementowany MSP430 z firmwarem napisanym przez orgów. Celem było przejęcie kontorli nad urządzeniami innych teamów - bug był w algorytmie dekompresującym pewien typ odebranej wiadomości (writeup jedynego teamu któremu się udało 5 pminut przed końcem wykrać komuś flagi: http://www.routards.org/2014/08/defcon-22-ctf-badger.html )
   - Nokia 1337 / Nokia 31337 / Merkelfone (31C3 CTF) - trylogia zadań polegających odpowiednio na włamaniu się (de facto zjailbreakowaniu), zdobyciu roota i podsłuchaniu wiadomości innych ludzi na pewnym „telefonie”. Ten „telefon” był kawałkiem softu odpalanego pod wirtualną maszyną ARMową, i wyglądał trochę jak stara nokia. Bugiem był buffer overflow przy wstawianiu template'ów, ukryty backdoor „dla NSA” oraz buffer overflow w basebandzie (koprocesorze komunikacyjnym który miał wjazd na pamięć jądra). Writeup pierwszej części: http://blog.dragonsector.pl/2014/12/31c3-ctf-nokia-1337-pwn-30.html ; wideo zdobywania roota: https://www.youtube.com/watch?v=HSqKuHswrhk .

   //q3k

 •  

  pokaż komentarz

  @kamdz:
  1. Niestety na CTFach póki co nie da się zarobić ;)
  Owszem, wygrane czasem się zdarzają (czasem nawet całkiem miłe), ale po podliczeniu kosztów (bilety lotnicze, hotele, etc.) wychodzi, że więcej się w to hobby włożyło.

  2. Bardzo różnie. Osoby które zakładały DS (tj. ja, j00ru i adam) znają się z IRCa oraz udziału w podobnych konkursach sporo lat temu (np. w Security Days, który był organizowany w Polsce w okolicach lat 2005-2008 jeśli mnie pamięć nie myli).
  Podobnie jest w kilku innych przypadkach. Jedna czy dwie osoby dały nam znać, że chcą z nami pograć, do kilku innych osób napisaliśmy widząc, że mają dobre wyniki w podobnych konkursach lub po prostu je kojarzyliśmy.
  Jest też kilka osób z Warszawskiego Hackerspace (https://hackerspace.pl/).
  Generalnie... team rósł dość organicznie i trudno mi powiedzieć do końca skąd kto się w nim wziął :)

  3. Hmm, mogę się mylić, ale generalnie do około 20 do około 35.
  Jak na tego typu grupę przystało, wykształcenie ma pełen przekrój (od średniego do wyższego).

  4. Nie ;)

  5. Nie. CTFy są wystarczająco ciekawe by nam głupie myśli po głowach nie chodziły ;)

 •  

  pokaż komentarz

  jakie było największe wyzwanie które okazało się bajecznie proste w rozwiązaniu?

 •  

  pokaż komentarz

  1) Ile* 0-day'ow rocznie plodzicie?
  2) Ile* zgarniacie za 0-day'a?
  3) Co Was sklonilo do wyjscia z nory? Slawa? Pieniadze? Czynienie dobra dla spoleczenstwa?

  * - srednio

  •  

   pokaż komentarz

   @6a6b6c:

   1) Jako team nie szukamy razem błędów w oprogramowaniu OS czy komercyjnym (są chwilowe alianse, ale bardziej związane z faktem że kilku z nas pracuje w jednej firmie), być może kiedyś to zmienimy
   2) Osobiście, największe (prywatnie) bounty jakie dostałem to 4x za RCE w IDA-Pro, zaraz potem miła nagroda za kilka razy RCE-like w Firefoksie (także w ich bug bounty)
   3) Pasja, "jak mniemam" :)

   // jagger