Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.

Wyciek bazy danych: dlaczego zwlekaliśmy z informacją o włamaniu?

Chciałbym wyjaśnić wszystkim dlaczego podjąłem taką decyzję, a nie inną. Logicznie myślący człowiek, nie próbowałby wykorzystać tej bazy danych, dopóki prowadzi z nami negocjacje, więc można było założyć, że w tym czasie użytkownikom nic nie groziło. (nie jestem gwiazdą TV, więc z góry przepraszam za jakość wykonania)

 •  

  pokaż komentarz

  Nic nowego się niestety nie dowiedzieliśmy, na blogu to samo zostało napisane. Pytanie tylko kiedy będzie ta nowa wersja?

  •  

   pokaż komentarz

   Niektórzy tego nie doczytali, ciągle pytając mnie dlaczego tak późno. Nie każdemu chciało się czytać moje odpowiedzi wśród setek innych komentarzy pod wpisem na blogu, co mogę zrozumieć. Mam nadzieję, że tym razem udało mi się wyjaśnić, że nie mogliśmy Was wcześniej o tym poinformować.

   Co do nowej wersji, to jeszcze trochę musicie poczekać.

  •  

   pokaż komentarz

   w teleekspresie było, na portalach było, teraz jest na youtubie. Czekamy na kubki i koszulki z informacją o wycieku ;p

   pokręcony pr.

  •  

   pokaż komentarz

   Niby zadna sprawa zmienic haslo zaraz po tym jak sie dowiedzielismy, jednak jesli ktos o niecnych zamiarach wiedzial przed nami o tym, moglismy miec problemy.
   Pisze moglismy, a ja mialem, nie wiem czy to przez ten wyciek, niby gowno, ale bylo. Mialem taki sam login i haslo do jakze bezpiecznego portalu jakim jest... nie bijcie... NK. W sobote w nocy ktos wlamal sie na moje konto i zabawil troszke moim kosztem. Zmienil haslo i zaczal wypisywac to i owo.
   Niby moj blad, bo na latwizne poszedlem majac taki sam login i haslo, no ale nie przyszlo mi do glowy, ze ktos moze miec te dane z jakiegos tam forum.
   No coz, profil zostal tam usuniety, moze kiedys jak mnie najdzie ochota zaloze od nowa. Zobaczymy.
   Nauczka na przyszlosc...

  •  

   pokaż komentarz

   @Madoxe - z działem bezpieczeństwa Naszej-klasy również jesteśmy w stałym kontakcie. Może udałoby się uzyskać dodatkowe informacje na ten temat. Napisz proszę na pomoc(małpa)wykop.pl i opisz nam dokładnie sprawę. Może uda nam się pomóc.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla mnie niestety kpina. Informacje ukrywalibyście jeszcze pół roku gdyby nie wypłynęła wcześniej sama.
   Zaś tłumaczenie, że zaufaliście, że osoba która wam zap$%!%$#iła!!! bazę danych w czasie negocjacji z wami nie zrobi z tego złego użytku samo z siebie sprzecznością.
   Ktoś przejmuje nasze dane, bo zachciało wam się testować z wykorzystywaniem prawdziwej bazy.

   Kpina. Wypłynęłoby może wcześniej jakby ludzie nagle zaczęli kupować po 20 tv plazmowych lub drogie samochody.
   Strzeliście sobie w kolano. Takich rzeczy nie można ukrywać nigdy!

   Poważnie liczyliście, że szantażysta przez trzy tygodni wymiany maili będzie sobie patrzył na bazę danach i nic nie będzie robił? ehhh

  •  

   pokaż komentarz

   Jak można wstawić sobie drzwi bez zamka a później mówić o włamaniu :).

  •  

   pokaż komentarz

   @t__d
   Po pierwsze daliście dupy w tej sprawie nie zakładając hasła na myslq-a.
   Potem daliście dupy po raz kolejny nie informując użytkowników o włamaniu i wycieku bazy danych od razu jak tylko się o tym dowiedzieliście. Prawda jest taka, że gdyby informacja o Waszej wpadce nie została rozpowszechniona przez drugą stronę, to do dnia dzisiejszego nie poinformowalibyście o tym. Cieszylibyście się jak dziecko, które napsoci i nie dostanie za to po łapach od rodziców.
   A teraz na koniec po raz kolejny dajecie dupy, próbując ściemniać i przekręcać co tak naprawdę się stało. Dobro użytkowników od początku do końca mieliście głęboko w poważaniu. Liczył i liczy się dla Was tylko i wyłącznie Wasz wizerunek i kaska jaką zarabiacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Myślę, że wszyscy jesteśmy tylko ludzmi i nie warto narzekać ponieważ to co się stało nie odstanie się. To jest wykop. Nie dokopujmy jego właścicielowi. Niedługo o tym wszyscy zapomną. Myślę, że każdy wyciągnął jakąś lekcję z tego.:P

  •  
   n...y

   +5

   pokaż komentarz

   @t__d - co zrobicie z ewentualnymi roszczeniami użytkowników, którzy stracą np. pieniążki? Bo IMO, to o tym cisza jak makiem zasiał. Tylko proszę, nie tłumacz, że każdy przypadek będziecie rozpatrywali osobno. Ja pytam o jasną i klarowną politykę serwisu wykop.pl. Czy będziecie z każdym się sądzili osobno?
   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   To nie jest bezpośrednio wina wykopu, że mieliśmy takie same hasło na allegro. Każdy portal przestrzega aby wszędzie mieć inne hasło i się słyszy o tym. Według mnie ewentualna wina byłaby tylko za usunięcie naszego konta na wykopie przez tego szantażystę. To, że już wykorzystałby głupote lub brak przemyślenia niektórych użytkowników wchodząc na nk, allegro etc etc nie może być winą administracji wykopu.

  •  
   n...y

   +9

   pokaż komentarz

   @AIMIDO - zauważ absurd swojej wypowiedzi.
   Przenosząc ją do świata realnego; "To nie wina tego dresa, że ci przyłożył i ukradł komórkę, przecież tyle się słyszy o tym, że kradną i biją, więc po co wyszedłeś z domu w ogóle!?!".
   Nie porównuję wykopu do dresa - żeby była jasność w tej kwestii :P
   To, że serwis zaleca coś takiego, to jedna sprawa - wyciek danych, to druga. Gdy wpisujesz dane do formularza rejestracyjnego, przekazujesz dane wrażliwe. E-mai jest daną wrażliwą, jeśli można powiązać go z imieniem i nazwiskiem (to też dane wrażliwe). Taka baza danych podlegać musi GIODO, jeśli nie podlega, to jest to dodatkowo wykroczenie. Jeśli w serwisie są rejestrowane adres IP i kojarzone (a kojarzone są na 100%) z danym użytkownikiem, to jego konto jest chronione poprzez ustawę o Ochronie Danych Osobowych, bo pozwala zidentyfikować realnego człowieka (zmienne IP też).
   Wobec powyższego, Wykop.pl poprzez nierozważne zarządzanie bazą danych doprowadził do jej wycieku i tego nic nie zmieni. Zatem moje pytanie pozostaje nadal aktualne, choć nie jestem potencjalną stroną w sporze, bo zakładałem konto w maju 2009 :)

   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   Łohoho jaka luka w zabezpieczeniach :) nawet gimnazjalista nie popełnia takich błędów :F btw. jeżeli za błąd w zabezpieczeniach a nie za błąd ludzki(dlaczego nie powiedzieliście wprost - "tak to nasz błąd"?) uważacie puste hasło to gratuluje. Po drugie, nie macie tam żadnych logów?

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie - to jest wykop, nasz wykop !!! jeden z niewielu naprawdę fajnych serwisów w internecie , do tego darmowy, będąc na którym można naprawdę sie pośmiać , a i poczytać inteligentne komentarze. Przykre jest ze tak się stało - ale się stało ! Administratorzy to tez tylko ludzie, ludzie którzy uczą się na swoich błędach. Jestem przekonany ze będzie to sroga nauczka dla nas wszystkich, a zarazem doprowadzi do polepszenia całej struktury serwisu , oraz bezpieczeństwa.

   Wiec wykopowicze , trochę wyrozumiałości.

  •  

   pokaż komentarz

   Administratorzy to tez tylko ludzie, ludzie którzy uczą się na swoich błędach. Jestem przekonany ze będzie to sroga nauczka dla nas wszystkich, a zarazem doprowadzi do polepszenia całej struktury serwisu , oraz bezpieczeństwa. [Atryu]

   Jaka to będzie dla nas nauczka, skoro t__d uważa, że jego decyzja była dla naszego dobra? **W którym miejscu administrator tego serwisu powiedział, że przy kolejnej takiej wpadce (lub innej, w której nasze dane dostaną się w ręce osób trzecich) nie zachowa się tak samo?** Bo ja rozumiem jego argumentację, przeczytałem temat poświęcony wyjaśnieniom, obejrzałem filmik. Ale problem polega na tym, że my - jak użytkownicy - mamy zupełnie inne podejście do tematu. Naszym zdaniem podejmowanie ryzyka, grając naszymi danymi, nie jest rozwiązaniem. Ja uważam, że lepiej byłoby wytrącić szantażyście kartę przetargową i poinformować nas o konieczności zmiany haseł na serwisach typu allegro. Jak można zakładać, że nie wykorzysta tych danych? To nie jest sytuacja rodem z filmów, że my spełniamy żądania porywacza, a on nie zabija zakładników. Tutaj chodzi o dane, które może sobie skopiować, a szansa że to zrobi jest większa, niż że porywacz rozstrzela kogokolwiek.
   Zdaję sobie sprawę, że i proponowane przeze mnie rozwiązanie ma swoje wady, nie wykluczam, że sam bym na miejscu Tomka nie podjął tej samej decyzji, na gorąco.. współczuję sytuacji, w której się znalazł.. ale przez błąd lub brak czyichś kompetencji my znaleźliśmy się w jeszcze gorszej.

   Jeśli t__d lub jakiś inny zarządzający wykop.pl to przeczytał, to bardzo proszę o odpowiedź: **Jak zachowacie się w podobnej sytuacji?** Bo przecież błąd może popełnić każdy, grunt to zapobiec powtórzeniu i wypracować jakiś plan działania. Tyle moich przemyśleń.

  •  
   G.u

   -7

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Gru, Twój komentarz to nawiązanie do czyjej konkretnie wypowiedzi?

  • więcej komentarzy(6)

 •  

  pokaż komentarz

  Zdecydowałem się na zrobienie wideo, aby każdy mógł zapoznać się z moimi argumentami. Nie próbuje się tłumaczyć, ani wybielić, jednak chce aby każdy zrozumiał dlaczego zwlekaliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   niby przejmowanie się leży w twojej gestii, ale nie szalej za bardzo. każdy ponarzeka, ponarzeka a potem zapomni.

  •  

   pokaż komentarz

   Cały czas wspominasz o tym jak to poprzez niepodawanie wiadomości o wycieku użytkownikom utrzymywaliście wartość bazy, co miało zniechęcać szantażystę do jej wykorzystania. Stoi to w ostrej sprzeczności z rzeczywistością. Gimbus1xD, jedna z wielu osób mających tą bazę, wykorzystała ją jako atrakcję do dodania znaleziska o tym. Cała korzyść jaką odniósł to zmiana koloru nicka na bordowy tym serwisie. Tyle była warta ta baza dla niego. Plus zapewne sporo problemów z policją.
   W oficjalnym stanowisku pisałeś coś o honorowym zachowaniu się niektórych włamywaczy i o tym, że i wy zachowacie się honorowo względem nich. Wobec mnie honorowo zachował się Gimbus1xD - poinformował mnie (jako właściciela moich danych), że mój adres e-mail i hash hasła wala się gdzieś w kółkach hakerskich/pseudohakerskich, a administracja wie o tym i to ukrywa. Ja też zamierzam zachować się honorowo i w razie czego bronić go w sądzie. Dzięki waszej bezmyślności nie muszę nawet podawać tutaj swojego maila, on i wielu innych mają go.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie podoba mi się forma w jakiej administrator zwraca się do Nas. Po pierwsze nie ogolony co wskazuje na brak szacunku do odbiorcy, po drugie rozpięta koszula znowuż nie najlepiej świadczy, forma przywitania "cześć". Następnym razem pewnie zarośnięty admin ubierze się w dres i wytłumaczy sprawę tekstem "siema ziomale sry za wtope, peace". Może i się czepiam ale uważam, że odbiorce należy traktować z szacunkiem, a ten szacunek wyraża się tak samo przez swój wygląd jak i przez to co i w jakiej formie się mówi.

  •  

   pokaż komentarz

   Twarz mam tylko jedną, nie miałem możliwości jej zmienić przed wystąpieniem. A sposób ubierania... nie wiem co z nim niestosownego, od kilku lat właśnie w taki sposób nosi się koszule. Nie jestem pracownikiem korporacji zajmującej się finansami, ani politykiem, po prostu robię serwisy internetowe i nie będę udawał kogoś kim nie jestem. Szczerość to forma szacunku

  •  

   pokaż komentarz

   Innymi słowy podajesz argumenty, które zdecydowały o podjęciu złej decyzji :)

  •  

   pokaż komentarz

   to nie prezydent ze musi sie odj#@!$ na jakaś mowę, to jest zwykły normalny człowiek, który jest adminem i który ma teraz problem, który na pewno chce rozwiązać jak najlepiej dla wykopu

   poza tym stres,pogoda powoduje temperaturę która powoduje rozpięcie koszuli.

  •  
   b..........l

   +31

   pokaż komentarz

   Bastex już nie przesadzaj playboy'u ty jeden. Tak to jest, że jak człowiek nie może przyczepić się do argumentów to urządza jakieś wycieczki osobiste.

  •  

   pokaż komentarz

   @bastex
   Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba było nagrać w formacie mp3 to żaden kretyn nie czepiał by się o wygląd. Chociaż pewnie zaraz byłaby awantura o złą dykcję. Żal mi użytkowników z rodziny @bastex 'a mających się w internecie za wielkich poważnych ludzi, a tak naprawdę będących zwykłymi prostakami z wiejskich slumsów.

  •  
   D......G

   +4

   pokaż komentarz

   bastex - To jest właśnie fajne bo widać, że mówi do nas normalny człowiek któremu naprawdę zależy abyśmy zrozumieli jego działania. Wolałbyś żeby zatrudnili odpicowanego modela z perfekcyjna dykcją który jednak całą sprawę ma głęboko w dupie? Według mnie TO byłby brak szacunku.

  •  

   pokaż komentarz

   @bastex
   W internecie, każdy pod nickiem jest anonimowy i nikt z wykopowiczów nie pokazuje swojej twarzy. Fakt faktem, że admini dali dupy z zabezpieczeniem, ale jak widać zależny im na naprawie błędu. Samo to, że odważył się pokazać jest dla mnie dużym plusem, a jaka jest różnica jak się ubiera i czy się goli? Może brodę zapuszcza? Na wykopie jest zarejestrowanych ponad 100tys użytkowników, a to jest wystarczająco dużo ludzi by stać się rozpoznawanym na ulicy, mimo to się odważył pokazać i to jest "+"

  •  
   k....k

   +1

   pokaż komentarz

   Nie próbuje się tłumaczyć, ani wybielić

   Przepraszam, ale czy nazywanie waszego błędu - brak jakiegokolwiek hasła do bazy danych - luką i bredzenie bez przerwy jak to szybko tej luki nie namierzyliście i załataliście nie jest próbą wybielania waszej nieodpowiedzialności?

  •  

   pokaż komentarz

   matiusmm - tak, to nie prezydent.. prezydent w ślicznym.. sweterku w tv się pojawić miał okazję :-P

  •  

   pokaż komentarz

   @bastex łap minusa bo pieprzysz głupoty. I się naucz na przyszłość konstruktywnej krytyki a nie krytyki z dupy.

  • więcej komentarzy(4)

 •  

  pokaż komentarz

  a co z gimbusem co to tak tą sprawę rozchulał ?

 •  

  pokaż komentarz

  Spójrzcie na to z innej strony dzięki temu, że wykradziono bazę danych, admini żeby poprawić wizerunek wykopu i udobruchać użytkowników dali nam kota w logo. ;]

 •  

  pokaż komentarz

  Zgadzam się z administracją. Byli pomiędzy młotem a kowadłem. Tak źle i tak źle. Poza tym tylko nierozsądni ludzie dają takie same hasła do wykopu jaki i kont na allegro czy maila. Jak coś się stanie - ich wina.

  •  
   h......k

   +22

   pokaż komentarz

   tylko nierozsądni ludzie dają takie same hasła, jednakże jeśli coś się stanie, to i tak nie ich wina.

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej nie możliwe jest mieć wszędzie inne hasło... jak ma się konta na np 20 forach, 20 portalach i 3 skrzynkach mailowych. To niemożliwym jest zapamiętanie 43 haseł...

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze masz menadżera haseł albo możesz zapisać po prostu na kartce i powiesić nad monitorem :) będąc na 20 forach i tak nie odchodzisz od kompa -bo kto i kiedy podejży kartkę?

  •  

   pokaż komentarz

   Buda i tu się mylisz. Ja mam na dobrą sprawę ponad 50 haseł (pomijając dupa.8 itd). Pewnego czasu też zapisywałem na kartce hasła, jednak teraz mam system, który pozwala mi pamiętać je wszystkie.
   Prosty przykład [ilość liter w nazwie serwisu + ostatnia litera][imię mamy][hasło główne][ostatnia litera w nazwie serwisu]. Przykłady:
   dla wykopu - 5pmagdalenahaslop, dla onetu: 4tmagdalenahaslop. Prawda że łatwe? do tego można zmieniać imię mamy na siostry, brata, taty itd dla dodatkowego urozmaicenia. Zapisujesz na kartce schemat [nazwa+ostatnia][rodzina][główne][ostatnia], a po paru dniach już znasz system na pamięć.

  •  

   pokaż komentarz

   Ha @Raens! mamy Twoje hasło na wykop!

  •  

   pokaż komentarz

   "dla onetu: 4tmagdalenahaslop. Prawda że łatwe?"

   FAIL

  •  

   pokaż komentarz

   Ruens dobrze prawi. Sztuka to stworzenie własnego łatwego w zapamiętaniu klucza do tworzenia haseł. Wystarczy nauczyć się krótkiego algorytmu/schematu tworzenia haseł, dzięki któremu każde hasło będzie jedyne i niepowtarzalne, ale dla osoby znającej klucz łatwe do zapamiętania. przykład:
   3 pierwsze litery serwisu - inicjały sąsiada - rok urodzenia - środkowa litera z pierwszego ciągu. Czyli dla wykopu może być wykrd1980y:)

  •  

   pokaż komentarz

   13wykop997, 13nasza-klasa99, 13youtube997 ...

  •  

   pokaż komentarz

   wujekdaro- wtedy jeżeli masz takie same loginy gdzieś i ktoś złamie jedno hasło- to ma wszystkie:)

  •  
   n...y

   +4

   pokaż komentarz

   Więc mówisz, że masz algorytm na hasło? No to brawo.
   Kolejny zapisuje na kartce - jeszcze większe brawo (a padam na twarz przed Tobą za to wieszanie nad monitorem)

   Kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą, to poziomowanie lub jak kto woli grupowanie haseł:
   1. Hasła krytyczne (bank, allegro i wszystko co związane z naszymi danymi osobowymi)
   2. Hasła istotne (wszystkie serwisy na których nam zależy)
   3. Hasła mało istotne (spam-poczta, okazjonalne rejestrowanie się na forach, czy w serwisach)

   Osobiście na wykopie posiadam w miarę silne, ale jednak hasło najniższego poziomu, więc nawet jakby je ktoś odgadł, to mi najwyżej spam-pocztę sprawdzi z równie interesującymi hasłami

   Wystarczą 3 rodzaje, aby zapewnić sobie komfort i się nie pogubić :)
   Trzeba jedynie umieć wartościować serwis, na którym się logujemy.
   Ostatnia zasada, to rotacja. Zawsze mamy hasło nowe i stare każdego poziomu.
   Czyli zakładamy konto z hasłem Password123 i używamy 2 miesiące. Po tym czasie wymyślamy nowe i w ciągu najbliższych 2 miesięcy zmieniamy systematycznie stare hasło na nowe. To proste, bo w ciągu 2 miechów zazwyczaj wszystkie istotne serwisy zdążymy odwiedzić po parę razy. Mamy więc zawsze 6 haseł, które się zmieniają.

  •  

   pokaż komentarz

   @noway: Całkowicie się zgadzam z Tobą robię identycznie jak ty:) Najlepsza metoda bo na dodatek odpowiada naturalnemu logicznemu rozumowaniu człowieka :)

  • więcej komentarzy(1)

1 2 3 4 5 6 7 ... 18 19 następna