•  

  pokaż komentarz

  czyżby wojsko amerykańskie miało stacjonować w Iraku jeszcze jakieś 100+ lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy ustabilizuje się demokracja, amerykanie wyjadą. Oczywiście przy demokracji muszą być amerykańscy demokraci, a więc gdy wyjadą to się zdestabilizuje, więc po co wyjeżdżać?

  •  

   pokaż komentarz

   Żeby nastała amerykańska demokracja w Iraku musieliby się najpierw skończyć Irakijczycy ;] . To zwykła zależność ekonomiczna - dopóki wywożą stamtąd więcej niż kosztuje utrzymanie kontyngentu wojskowego dopóty nie mają powodu, żeby się stamtąd wynosić.

 •  

  pokaż komentarz

  Ropy nigdy nie zabraknie, co najwyżej stanie się tak droga, że nie będzie opłacalne jej powszechne użycie. A kto wie, czy nagle w Wenezueli nie znajdą się latynoscy terroryści chcący napaść na Wujka Sama?

  •  

   pokaż komentarz

   nieprawda, przez 42 lata zdązą znaleźć jeszcze pięc razy tyle ropy z tymże....czy bedzie ona jeszcze wtedy komukolwiek potrzebna?

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie - tak samo jest na rynku diamentów - jest ich baaardzo dużo, dlatego są skupowane a najwięksi dostawcy współpracują ze sobą takl aby zachować odpowiednio wysokie ceny
   tak samo jest z ropą, nawet jeśli jej zabraknie to są plany przeróbki węgla (http://egie.pl/konwersatorium/technologie-energetyczne/samochod-na-wegiel) czy tzw. biopaliwa

   może ktoś wie jak wygląda sprawa z silnikami magnetycznymi - które więcej energii oddają niż pobierają według filmików na youtube... czyżby to wszystko były bzdury?

   mam nieodparte wrażenie, że jeśli ktoś opracuje technologie taniego i równie mocnego napędu jak obecne, to raczej nie przebije się na rynek - stoją za tym mld dolarów, interesy wielu państw na świecie, więc raczej będą pilnowali aby nikt im nie zamieszał i np. nie zaczął sprzedawać na allegro "przeróbki silnika" z tytułem aukcji "od teraz jeździj za darmo":>

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Jog
   nie wiem o jakich silnikach mówisz, ale na chłopski rozum żadne silniki nie mogą więcej energii oddawać niż pobierać gdyż łamałyby podstawowe prawo fizyki o zachowaniu energii i masy . W przyrodzie nic nie ginie i nic się znikąd nie bierze. Te silniki to jakaś podpucha.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jog raczej będą pilnowali aby nikt im nie zamieszał i np. nie zaczął sprzedawać na allegro "przeróbki silnika" z tytułem aukcji "od teraz jeździj za darmo":>

   takie silniki już się montuje... 3zł za 100km na silniku elektrycznym, to jest 'jeżdżenie za darmo'.
   teraz tylko zwiększenie pojemności baterii w ciągu paru najbliższych lat i już zapasy ropy będą bezpieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @exist: tak, ale póki co wciąż energię elektryczną otrzymuje się głównie z kopalin. Jeśli to się zmieni (elektrownie atomowe bądź różnorakie 'ekologiczne') to owszem, masz rację.

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt oczywiście nie wspomniał, że przy obecnych możliwościach możemy wydobywać +/- 40% ropy ze złóż. Co oznacza, że wystarczy nieco pogłówkować i pyk nasze rezerwy ropy skaczą o ponad 100%.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę za wcześnie się ucieszyliście. Sam fakt ile jest zasobów i na ile lat starczą nie zmienia tego, ze czeka nas niewyobrażalny kryzys naftowy w ciągu najbliższych 10 lat w związku z problemem peakoil (szczytu produkcji ropy)...

   Ciekawostka: nawet z wyliczeń opartych na tym obrazku, wynika, że przy obecnym średnim dziennym zużyciu ropy równym 85 mln baryłek / dzień, ropy starczy tylko na 40 lat...

   Total oil reserves (całkowite rezerwy ropy) =
   754000 + 142200 + 125600 + 123200 + 70900 + 42000 tysięcy milionów baryłek =
   1258100 tysięcy milionów baryłek

   1258100 / 85 (dzienne zużycie) = 14801 dni / 365 = 40 lat i 201 dni.

   Ale to jest nic, bo jeżeli ropy starczy nawet na 40 lat, to już za 15 lat stanie się tak droga, że kryzys naftowy jest nieunikniony.

   Polecam zapoznanie się z tematyką peakoil.
   http://www.peakoil.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @TheBlackMan: Peak Oil. mówi m.in. o trudnościach z wydobyciem ropy kiedy złoże jest już w pewnym stopniu wyeksploatowane, nie znaczy to że za 5/10/15 lat technika nie ułatwi wydobycia tej ropy, przez co złoża będą mogły być bardziej wydojone. O tym właśnie pisał robertvu.

 •  

  pokaż komentarz

  grenlandia zatonęła D:

 •  

  pokaż komentarz

  a yy w Rosji to nie ma ropy ?? albo u nas?
  no bo raczej jest i nie tylko tam
  ropy zabraknie aha jasne tego co sie da sprzedać nigdy nie zabraknie
  zresztą po co nam ropa skoro z co2 będziemy mieć paliwko :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio w Brazylii odkryto olbrzymie złoża ropy które ustawią ten kraj na lata:

  http://biznes.onet.pl/gigantyczne-zloza-ropy-naftowej-to-dar-od-boga-to-,18493,3033352,3030583,57,1,news-detal

  tylko pozazdrościć