•  

  pokaż komentarz

  Tego typu akcji nigdy za wiele, Wykop!

 •  

  pokaż komentarz

  Jako honorowy dawca krwi, również zachęcam do tego, aby oddawać krew - uwierzcie mi, ze brak Tobie pół litra nic nie zrobi, a komuś uratuje życie

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze zapomniałem tam napisać, że najlepiej iść w gronie znajomych, albo z kimś bliskim. Ja poszedłem z dziewczyną, ona też oddawała pierwszy raz. Zawsze to raźniej i można się wspierać wzajemnie jak są jakieś nerwy czy stres ;).

  •  

   pokaż komentarz

   Oprócz towarzystwa trzeba jeszcze pamiętać, żeby zjeść dość solidne śniadanie i pójść w miarę wyspanym, bo może się skończyć zawrotami głowy :)

   Z przyjemniejszych rzeczy - ostatnio oprócz czekolad można dostać też np. koszulkę, czy jakiś inny mały gadżet, którym można się pochwalić, a będąc krwiodawcą z długim stażem można np. dostać zniżki w niektórych schroniskach w górach, czy jeździć za darmo MPK :)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czy ktoś z was spotkał się z tym jak to wygląda z drugiej strony gdy potrzebujecie krwi...
   Nigdy jej nie ma, a jak jest trzeba zwołać pół rodziny aby oddała aby ratować życie, takie dają ultimatum (albo umrze albo organizuje sami krew), do tego dochadza jeszcze sytuacje kiedy to krew nie jest dostatecznie badana, źle zarządzana i bardzo droga, z połowa tej honorowej krwi jest zresztą sprzedawana prywatnym firmom, naprawde nie wiele idzie na transfuzje, a w szpitalach niejednokrotnie zdarzają się sytuacje gdy jest na wszelki wypadek wylewana, dużo na ten temat było na wykopie,
   to jest chory kraj i wspieranie tego poronionego systemu honorowego dawstwa krwi uważam, za zły pomysł

   to powinno w końcu upaść, honorowe kriodawstwo może istnieć jako dodatek ale nie jako podstawa tego systemu, powinno być jak we wszystkich innych normalnych krajach - skupuje się krew i nigdy nie ma takich cyrków jak tu

   najśmiesznie jest to, że w Polsce NFZ płaci grube pieniądze za krew - prawie takie jak w normalnych krajach tylko tam dzielą się z ludźmi, dzieki temu problemu z krwia nie mają, a nawet polacy jeżdzą tam oddawac "bo się opłaca"

   proponuje zweryfikować swoje poglądy i poczytać jak to wygląda od drugiej strony,
   co się z tą krwią dzieje i jak wygląda sytuacja kiedy być może WY lub ktos z waszych bliskich będzie potrzebować krwi... (oby nie)

  •  

   pokaż komentarz

   wakiter Jako honorowy dawca krwi, również zachęcam do tego, aby oddawać krew - uwierzcie mi, ze brak Tobie pół litra nic nie zrobi, a komuś uratuje życie Od osiemnastego roku życia oddawałam krew co 3 miesiące w pełnym przeświadczeniu, że mi nie zaszkodzi a komuś pomoże. Byłam zdrowa, miałam świetne żyły. Wszystko świetnie. Do czasu kiedy nie zrobiłam morfologii i nie poszłam do lekarza medycyny pracy, który KATEGORYCZNIE zabronił mi oddawać krew. Miałam bardzo słabe wyniki o czym na krwiodawstwie nawet nie wspomnieli. Lekarze z reguły są zdania, że każdy zdrowy człowiek może oddać 450ml krwi ok 4 razy w życiu, nie ryzykując uszczerbku na zdrowiu. Więc, Krwiodawcy, badajcie się na własną rękę od czasu do czasu, jeśli chcecie ratować życie lub zdrowie innym.

  •  

   pokaż komentarz

   Zapomniałeś dodać że jak zaczynasz oddawać krew to organizm to musi jakoś zrekompensować i później produkuje więcej niż potrzebuje - zwiększa się tym samym ciśnienie i potem MUSISZ oddawać krew żeby nie mieć żadnych powikłań. Tak w wielkim skrócie.

  •  

   pokaż komentarz

   Gellwetka, wierzyć mi się nie chcę w to co piszesz, mnóstwo ludzi w RCKiK odrzucają z powodu rzeczy, o których nawet bym nie pomyślał, że mogą wykluczyć z oddawania.

   Jog, w Polsce też możesz oddawać krew za pieniądze. Ostatnio dowiedziałem się od dziadka [niestety mieszkającego daleko], że przed operacją musiał sobie na własną rękę skołować 2 litry krwi. Jacyś tam "znajomi" się zgodzili, ale zapłacił za to 400zł. DO czegoś takiego nie powinno dochodzić..

  •  

   pokaż komentarz

   Ebeb, właśnie o tym mówie to jest norma przed operacją i to nie jest wina tego, że ludzie nie chcą być honorowi!
   zły jest ten system!
   W 90% przypadków przed operacją jest taka historia, ci co pieprzą, że honorowe oddawanie krwi to lekarstwo na całę zło nie mają po prostu o tym pojęcia. Każdy kto wie coś więcej omija temat szerokim łukiem.

   to tak jak za prlu winni kolejkom i biedy byli spekulanci i zachodni agenci tak dzisiaj ci co nie oddaja honorowo krwi

   to kpina, ten system powinnen upaść, to niemoralne, że w nazwie organizacji jest honor, skoro w taki sposób traktuje się krwiodawców (namawia a potem olewa ich wyniki, a ich krew się sprzedaje za gruba kase) oraz potrzebujacych (i tak musza sobie kombinowac znajomych do oddania krwi przed operacja - a gdy jest to pilne, grozi to smiercia - oczywiscie kochana sluzba zdrowia ma zawsze wytlumaczenie - zmarl pacjent bo nie bylo krwi - to oczywiscie tylko wina tych co nie oddaja honorowo krwi.... ehh)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jog
   Tobie się wydaje, że jak dużo ludzi odda krew to jest jej wystarczająco dużo by wszyscy pacjenci ją mogli otrzymać? Często do jednej operacji potrzeba ponad 20 litrów krwi co daję ponad 50 dawców na tą operację. Wydaje ci się, że w RCKiK jest średnio więcej osób w ciągu jednego dnia? Do tego trzeba aby ci wszyscy dawcy posiadali tą samą grupę krewi, dodatkowo codziennie przybywa pacjentów w szpitalach a krwi ciągle trzeba, więc nie pisz, że jest jej wystarczająco dużo, a to że jest problem z otrzymaniem odpowiedniej ilości to jest wina tego, że krwi brakuje.

   @SC10n
   Proszę najpierw o jakiekolwiek udowodnienie mitu

   PS dziś oddałem;)

  •  

   pokaż komentarz

   20 litrow krwi na jedna operacje?
   To ja sie k$!$a nie dziwie, ze krwi brakuje jak sie takie marnotrastwo uskutecznia. W czlowieku jest 6 litrow krwi mniej wiecej.

  •  

   pokaż komentarz

   Doktorze kixner, człowiek to nie butelka, nie da rady wlać 6 litrów jedną transfuzją i cześć. Powstrzymaj się trochę z tym marnotrawstwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kixner
   O tych litrach mi chirurg powiedział, niestety to prawda z tymi litrami, weź pod uwagę to, że podczas skomplikowanych operacji jest duży ubytek krwi. To nie jest tak, że kończy się operacja i "O brakuje mu 2 litrów to wtaczamy" tylko jest cały czas przetłaczana, z jednej strony wlatuje z drugiej wylatuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Żeby nie było, że jestem gołosłowny:
   http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,3470469.html
   Ile krwi potrzeba do jednej operacji? Do przeszczepu wątroby, wykonanego przedwczoraj w Katowicach, lekarze zużyli 45 pojemników krwi z grupy AB minus

  •  

   pokaż komentarz

   @jog

   Nie jest aż tak źle. Co prawda ja swój pierwszy raz z oddaniem krwi miałem właśnie kiedy dziadek miał mieć poważną operację i faktycznie: przykro nam brakuje krwi. Krew oddać musi 10 osób na Pana X i wtedy operację będzie można wykonać.
   W stacji okazało się, że tata krwi oddać nie może, ale ze względu na to, że był długo dawcą jedna jednostka została przepisana od innej osoby.

   Ja oddałem krew, jak zobaczyłem igłę to prawie uciekłem :P No i niestety prawie zemdlałem, ale miła pani w kitlu dała mi coś i w sekundę, dwie już dalej dzielnie pompowałem. Oddałem sporo krwi i osocza, teraz mam za słabe ciśnienie i mam blokadę na pół roku :/

   @SC10n

   To jeden z mitów. Zupełnie nieprawdziwy. Organizm szybko wyrównuje brakującą krew i tyle. Mam w rodzinie wielu krwiodawców i problemów nikt nie ma, oprócz taty, ale to inna historia.

  •  

   pokaż komentarz

   Aż się musiałem zalogować żeby odpisać, bo nie wytrzymam.

   @SC10n nie rozumiem jak to jest, że można sobie takie rzeczy wypisywać nie podając żadnego źródła swojej "wiedzy". Podobno wykop ma być forum "dla kumatych", tymczasem na części mniej ambitnych for zwyczaj podawania źródła przy wygłaszaniu kontrowersyjnych tez jest częściej kultywowany.

   Oddawanie krwi nie ma wpływu na jej ciśnienie w organiźmie.
   Źródło Świat nauki 9/2008.
   Można się spierać, czy to odpowiednie źródło, ale przynajmniej jest o czym dyskutować.

   @gellwetka we Wrocławiu mogę obejrzeć swoje wyniki, lekarze nawet czasem tłumaczą mi co może być nie tak i jak wyglądają zmiany w moim organizmie. Oddaje niedługo, bo 6 lat, ale nie znam nikogo, kto miałby z tego powodu problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   I znów twierdzicie, że musi być więcej honorowych dawców a będzie dobrze - to jak za komuny, uważam, że nigdy nie będzie dobrze!! oni was okradają
   za komuny zawsze brakowało miesą mimo, że w pewnym okresie każdy zakład swoje świnie hodował i nic to nie zmieniło

   tak dzisiaj nic neizmieni, skoro na krwi robi się interes sprzedaje się ją prywatnym firmom, wielkim koncernom a nawet naszym zagranicznym sąsiadom, a potem się woła no artyści pokażcie smutne miny w telewizji i apelujcie do ludzi

   lekarstwo jest jedno i prost - zrobić taki system jak w każdym innym normalnym kraju gdzie nigdy nie brakuje krwi - po prostu ją skupować, a nieza darmo zbierać z polaków i sprzedawać
   jak ktoś nie chce pieniędzy to niech sobie bęzie honorowi
   ale ja gdy będę miał operacje to chce żyć zapłacę spokojnie nawet kilka tys za krew, trzeba tak stworzyć system aby nigdy nie było problemu - bo dziś tojest chore
   pacjenci mają kasę na krew, ale krwi niema dla zasady, bo można tylko honorowo, więc umierajcie

   uważa, że wykopywana powinna być akcja nie oddawania krwi, może wtedy coś by się zmieniło i zrobią tak jak jest w innych krajach, czy chociażby w niemczech

   wiem, że to piękna polska tradycja z honorowym oddawaniem, ale spójdzie w końcu prawdzie w oczy - zawsze krwi brakowało, zawsze były apele, a jak brakuje krwi to już chyba nie muszę mówić kto na tym cierpi
   system w którym ciągle brakuje krwi jest po prostu zły, od dziesiątek lat się nie sprawdza więc po co to wspierać?

  •  

   pokaż komentarz

   Oddawanie krwi opłaca się z dwóch powodów:
   1. Zwolnienie z pracy - szkoły w tym dniu
   2. Czekolady
   Poza tym jest nieopłacalne raz że jak będziesz sam potrzebował to nie dostaniesz bo Szpitale i tak muszą kupować krew od RCKiK, a jak masz rzadką grupę to już w ogóle. RCKiK opychają krew na lewo i prawo za grubą kasę, a od szpitali mogą dostać tylko działkę wg cennika NFZ tj ok 260-350zeta za jednostkę 450ml. Krew honorowo można oddawać jedynie tylko dla konkretnych osób idź dowiedz się od lekarza kto potrzebuje zgłoś w RCKiK że to dla tej osoby a dostanie najlepiej zorganizować się w grupę i niech gościu ma a tak nabija się kabzę innym a potrzebujący dostają na końcu. HOWGH! Były krwiodawca!

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopny: a tego odliczenia jest tyle że hohohohohooooooooooo........... jeśli przez rok będziesz oddawał krew to se 20-30 zł odliczysz.

 •  

  pokaż komentarz

  Pierwszy raz byłem oddać krew w liceum. Wiadomo - dzień wolny piechotą nie chodzi. Niby nic strasznego, ale jak kumpel przed Tobą mdleje podczas oddawania krwi, to się robi ciut nerwowo ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Z krwią jest ok, sam staram się raz na jakiś czas oddać.

  Co innego szpik - zgłosiłem się jako dawca dobrze ponad pół roku temu, miałem zostać zarejestrowany w bazie i dostać zaproszenie na badania. Do tej pory zero odezwu.

 •  

  pokaż komentarz

  faktycznie krwi często brakuje...zdażyło mi się pare razy że trzeba było po jednej jednostce z kilku placówek zbierać i dopiero potem do szpitala..a to przeciez to sporo trwa a ktos umiera czekając na tę krew. Sam mam juz oddane 2,5 litra krwi i zachęcam wszystkich do tego bo pacjęt nie dostaje tyle krwi ile potrzebuje tylko zazwyczaj tyle ile jest..możesz to zmienić:)