Zastosowanie komputera Odra w kolejnictwie/przemyśle - film z 1971

Polecam obejrzeć - z perspektywy czasu i obecnych rozwiązań naprawdę ciężko uwierzyć w to, co widać na filmie :D

 •  
  k...m

  +137

  pokaż komentarz

  Za komuny robiono świetne materiały filmowe na tematy gospodarcze i techniczne. Mnóstwo interesujących szczegółów, przekaz łatwy do zrozumienia przez przeciętnego odbiorcę, nienaganny lektor i odpowiednio dobrana muzyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @kotym: to trzeba przyznać - byłem zachwycony oglądając sondę, oczywiście na YT bo gdy ją emitowali to nikt nawet o mnie jeszcze nie myślał ;) Teraz media się interesują tanią sensacją a nie takimi technicznymi ciekawostkami... Nawet na Discovery poziom drastycznie spada.

  •  

   pokaż komentarz

   @macowiec: Teraz media nastawione są nie na treść a wywołanie emocji jak na głupią kobiete.

  •  
   a.....1

   +5

   pokaż komentarz

   @kotym: Co jak co, ale temu narzędziu propagandy jakim była ówczesna telewizja nie można odmówić misji informacyjnej. Były pożyteczne i programy dla dzieci i dla dorosłych.

  •  

   pokaż komentarz

   @kotym: Jeśli masz na myśli coś w rodzaju Polskiej Kroniki Filmowej, to od lat 20 gdzieś do początku lat 70 miała ona swoje odpowiedniki w wielu krajach. Takie programy nie są czymś typowo polskim (ani radzieckim), a fakt że już ich nie ma nie jest żadnym spiskiem czy spadkiem poziomu telewizji, ile po prostu straciły rację bytu, zastąpione czymś lepszym. Równie łatwo byłoby pociągnąć narrację, że tego typu programy były narzędziem propagandy. Trzeba pamiętać, że początek kronik filmowych związany jest z kinem, a nie z telewizją. Nieodparcie przychodzi mi tu na myśl Lolita, w której to książce bohaterowie często bywali w kinach, „czasem oglądając tę samą kronikę kilka razy„ (a były one wydawane w tygodniowych cyklach, wyświetlane przed filmami)

  •  

   pokaż komentarz

   zastąpione czymś lepszym

   @staa: Brakuje tu koniecznie cudzysłowu - "lepszym".

  •  

   pokaż komentarz

   @raj: Cudzysłów zdradzałby mój stosunek do tematu, w komentarzu siliłem się na neutralność (neutralność mogłaby być śmiało w cudzysłowie, bo jest niemożliwa). A ja wcale nie chcę wpadać w narrację, że dzienniki telewizyjne narzucają interpretację świata (i że robią to silniej niż kroniki). To samo można by powiedzieć o pojawieniu się gazet, kino dosadnie krytykował choćby Witkacy itd. Jeśli lepszym ująłbym w cudzysłów, niemal wszystko co robi człowiek musiałbym nazwać „zdążaniem ku gorszemu”. W sumie domyślam się, że mógłby Ci się nawet taki pomysł spodobać

 •  

  pokaż komentarz

  "Ciężko uwierzyć" to w komputer wielkości znaczka, którego poziom skomplikowania wykracza poza pojmowanie jednego człowieka. Tamte komputery miały tą całą tajemnicę na wierzchu.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli chodzi o moc obliczeniową, to i tak było niemal nic w porównaniu z konstrukcjami Jacka Karpińskiego, powstających mniej więcej w tym samym okresie. Polecam poczytać notkę biograficzną chociażby na wiki, jeśli ktoś nie kojarzy postaci. Był czas, że Polska była jednym z pionierów techniki komputerowej na świecie.
  Szkoda tylko, że PRL utrudniał mu życie, jak mógł...

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda tylko, że PRL utrudniał mu życie, jak mógł...

   @Bianconero: Szkoda, że swoją nieudolnością i szukaniem wrogów wszędzie dookoła utrudnił sobie życie jak mógł...

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda, że swoją nieudolnością i szukaniem wrogów wszędzie dookoła utrudnił sobie życie jak mógł.

   @Mesmeryzowany: o jaki troll :)

   Nieudolnością było skonstruowanie sztucznej sieci neuronowej jako drugi na świecie?
   Nieudolnością było skonstruowanie pierwszego na świecie tranzystorowego analizatora równań różniczkowych?
   Nieudolnością było stworzenie KAR-65, który był 30-krotnie tańszy i 2 razy szybszy od Odry?
   Nieudolnością było skonstruowanie minikomputera wykonującego milion operacji na sekundę i mogącego adresować niewyobrażalne wtedy rozmiary pamięci w dodatku z 16-bitowym procesorem; konstrukcji która pod wieloma względami wyprzedziła komputery o dekadę?

   ELWRO robiło mu koło pióra bo produkowali maszyny gorsze i droższe, a inni atakowali go przez zazdrość lub przez mózgi wyprane socjalistyczną propagandą np. twierdząc, że jego działające konstrukcje nie istnieją (bo przecież gdyby można je było stworzyć to ZSRR już by je zrobiło :P, podobnie miał zresztą jego ojciec z dolnopłatem, widać rodzinne fatum).

  •  

   pokaż komentarz

   o jaki troll :)

   Troll jak troll a przynajmniej nie bajkopisarz jak ty.

   Nieudolnością było skonstruowanie sztucznej sieci neuronowej jako drugi na świecie?

   @antros: Pierwszy był jak wiadomo Rosenblatt, z tym się zgadzamy
   Przeprasz ty do mnie chciałeś pisać chyba o Karpińskim, to dlaczego wypisujesz tu osiągnięcie Bernarda Widrowa i jego ADALINE, która właśnie była drugą zbudowaną siecią neuronową na świecie. I była sprzedawana komercyjnie gdy Karpiński jeszcze siedział w Stanach Możliwe, że Karpiński zbudował pierwszy perceptron w Polsce (nawet to nie jest pewne), ale cóż, inni naukowcy w przeciwieństwie do niego nie mogli polecieć do Stanów, obejrzeć perceptron i pogadać na temat jego schematów. Poza tym co to za osiągnięcie, zwykłe odtwórstwo, Karpiński nie wniósł niczego nowego do dziedziny sztucznej inteligencji.

   Nieudolnością było skonstruowanie pierwszego na świecie tranzystorowego analizatora równań różniczkowych?

   To nie była pierwsza na świecie mazyna analogowa. Nawet nie byla to pierwsza w Polsce maszyna analogowa, bo to był ARR (Analizator Równań Różniczkowych) Leona Łukaszewicz. Przemysł produkujący maszyny analogowe był potężny i miał się dobrze. Do tego Karpiński popełnił błąd opierając ją na transformatorach germanowych przez co jego maszyna była niestabilna termicznie. W chwili stworzenia była już to konstrucja przestarzała patrząc na stan światowej techniki, bo Karpiński to ukończył w 1959, a w 1958 została ukończona ADA, czyli uwaga tranzystorowy analizator równań różniczkowych, na dodatek cyfrowy, a nie analogowy. Źródło

   Nieudolnością było stworzenie KAR-65, który był 30-krotnie tańszy i 2 razy szybszy od Odry?

   Znajdź mi źródło, anonim z Wikipedii się nie liczy, tak samo Karpiński też będzie nieobiektywny. Poza tym jakiej Odry, trochę modeli było. Równie dobrze mogę napisać, że Karpiński stworzył gówno bo było 100x wolniejsze od iPhone'a i 100x droższe.

  •  

   pokaż komentarz

   @antros:

   Nieudolnością było skonstruowanie minikomputera wykonującego milion operacji na sekundę i mogącego adresować niewyobrażalne wtedy rozmiary pamięci w dodatku z 16-bitowym procesorem; konstrukcji która pod wieloma względami wyprzedziła komputery o dekadę?

   Ok, poprawiłeś już z mikrokomputera na minikomputer to Ci to wybaczę. :) Jakie milion operacji na sekundę? Magazyn "Informatyka" obala ten mit. Jakie wyprzedzenie o dekadę? Minikomputery o architekturze 16-bitowej były już na rynku, gdy Karpiński zaczynał pracę nad swoim. Takie jak HP 2100 czy też Data General Nova. Jeszcze był IBM 1130, co prawda nie mini, ale stosunkowo tani. "niewyobrażalne wtedy rozmiary pamięci"- to jest pojęcie informatyczne? I co jeszcze? Może był ten komputer też niewyobrażalnie fajny, szach mat. Poza tym K-202 mógł to robić tylko teoretycznie, miał za słabe podzespoły, żeby operować na tych "niewyobrażalnych rozmiarach pamięci. Średnia prędkość Dakaru to jakieś 100 km/h, co nie znaczy, że można ten rajd sobie spokojnie machnąć FSO 1500. Jeszcze z Informatyki na temat K-202 Autorami tych uwag nie są jacyś groźni komuniści, tylko Jezierska i Ziemkiewicz, podwładni Karpińskiego.

   A teraz Ty mi opowiedz jak K-202 wyprzedził świat o dekadę, a mimo tego Data Loop siedzaca z patentem w Wielkiej Brytanii nie zdecydowała się na produkcję go tam? Czyżby brytyscy komuniści? I w jaki sposób wyprzedzał on o tę dekadę?

   jego działające konstrukcje nie istnieją

   To dlatego Brytyjczycy odsyłali jego komputery z powrotem, bo byli wyprani komunistyczną propagandą, nie dlatego, że po prostu nie działały. I jeszcze Szwajcarzy też się wyprali ta komunistyczną propagandą, że biznes Karpińskiemu tam upadł. No gdzie jest ten super skaner Karpińskiego, co go obiecywał? Gdzie jest ten super algorytm tłumaczący, co go miał trzymać w sejfie?

   (bo przecież gdyby można je było stworzyć to ZSRR już by je zrobiło

   Ah, te anegdotki Karpińskiego, wszyscy wokół niego ciemni, tylko on mądry. A może władze były sceptyczne wobec Karpińskiego, bo przyniósł on 134 milionów złotych strat kupując wszystko co leci od Data Loop, a potem przy patentowaniu idąc za plecami władzy, która mu te setki milionów na badania dała? Jakbyśmy współcześnie mieli takiego Karpińskiego i nie stworzyłby on sobie tej całej otoczki, to by go na Wykopie chcieli za jaja powiesić za takie marnotrastwo.

   Jedyne duże osiągnięcie Karpińskiego to rozwiązanie problemu adresowania większej ilości pamięci poprzez stronicowanie, reszta to legendy. Jednak za tą jedną rzecz należy mu się szacunek. EDIT: Chciałem przyznać to jedno Karpińskiemu, teraz sprawdziłem i wygląda na to, że pierwszym komputerem używającym stronnicowania był manchesterski Atlas, który był już nawet przestarzały, gdy budowano K-202. Ok, to może Karpiński, ewentualnie był pierwszym ze stronnicowaniem w minikomputerze.

 •  

  pokaż komentarz

  Kolega wiózł o ile pamiętam ostatnią (lub jedną z ostatnich) Odrę do Muzeum. Bagatela. Starczyła ciężarówka z paką 10m długości i ładowność 10 ton :)

 •  

  pokaż komentarz

  Teraz programiści nie pracują już w takich stylowych kitlach :c